Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
30. zář 2010

@vafle u nas fungovalo stopro prihodit do pracky taky sodu na prani, nemame na plinach ani jeden flicek. Na predepirani jsem byla moc lina 😉

terezita
30. zář 2010

@vafle my poctive dreli zlucakem.. a kdyz jsme nestihli, tak jsme pred pranim namocili a pak to taky zmizelo.

@beruskaveruska ja uz vycpavam jenom bambusem.. jinak nam taky vsechno protece.. tak treba byly nove a vyprani pomuze..

slunicko76
30. zář 2010

@vafle ja teda poctive macham a jeste predpiram zluc.mydlem.Kdyz jsem to hodila do pracky, tak to tam preci jenom trosku zustalo

vafle
30. zář 2010

jsem za týden zlikvidovala celé mýdlo 🙂 no nic......tak teda budu máchat dál 🙂

terezita
30. zář 2010

@vafle ja mela taky jedno na tyden.. 😀

slunicko76
30. zář 2010

@vafle taky tak!

devcata, potrebovala bych poradit s AIO! Chtela bych tak dve ale vubec nevim, kde zacit je jich tolik! Co by jste poradily? Chtela bych je jen tak pro frajerin, treba k dr. a hlavne abych za ne neutratila celou materskou!🙂

maly_prcek
30. zář 2010

@slunicko76 Za nás kapsovka BG...

maly_prcek
30. zář 2010

@vafle A nemáš masážní sprchu? Ten silný proud je super, krásně to stáhne, pak jen popatlu žlučákem a skvrny jsou OK. Nebo zkus i tu sodu, ta taky pomáhá... A dle mé zkušenosti se fleky časem vypírají, čč mám teď bez poskvrny, i když v době vaječiny určitě nějaké flíčky byly.

maly_prcek
30. zář 2010

@xovicka Souhlas do puntíku s Kackaj... Anavy klidně můžeš i hned jednovelikostní, zmenšené budou sedět pěkně. Na novoškovi vypadá všecko veliké, ale je to jen o zvyku... Z AIO máme BG kasovku, je fajná,ale na větší mimčo, na novoška si myslím že moc nebude.

andelka
30. zář 2010

@slunicko76 já mám taky ráda kapsovku Bum Genius, je to brzo suché a můžeš do toho narvat cokoliv, než uschne originální vnitřek. 🙂 Mám ráda i kapsovku Tots Bots, docela dobře schne, z vnitřku se udělá takový ten "chobot". Ale na novoška nevím, my tohle začínáme používat až teď.

Vaječinu z plínek dostávám dolu kartáčkem na ruce (samozřejmě na ruce ho už nepoužívám), ty štětinky to taky pěkně stáhnou a pak přejedu žlučákem, myslím že mi vydrží na dýl jak týden, minimálně 14 dní.

Dneska mi došla Anavy kalhotovka, se tu s ní muckám 😵

slunicko76
1. říj 2010

@andelka ze je super uz na pohmat?tedy ta plinka!🙂 a ty ruzne obrazky!uz se take tesim na dalsi!

jinak diky za nazory ohledne AIO, doufam, ze budou dalsi

slunicko76
1. říj 2010

@andelka jo a jinak, ja nemam novorozene!🙂

xovicka
1. říj 2010

Jaké vkládačky jsou dobré? Z materiálu asi bambus že... A máte i nějakou konkrétní osvědčenou značku?

andelka
1. říj 2010

@slunicko76 jejda, psala jsem to v rychlosti, máme stejně staré děti 😅 Já mám plínku anavy jednobarevnou, ale i tak je super, ani se mi nechce ji prát 😀

andelka
1. říj 2010

@slunicko76 koukala jsem do alba - vypadá to, že jsou naše děti skoro přesně na den stejně počaté 😅 kterého se Esterka narodila?

erinka83
1. říj 2010

@andelka andelko, já se s nima taky řádně pomazlila, než jsem je poslala do pračky 😀

andelka
1. říj 2010

@erinka83 my jsme se s ní mazlili oba, manžel taky, hrozně se mu líbila, prej jí bude škoda 😀

jasekd
1. říj 2010

@beruskaveruska Treba jsou opravdu malo prane, uvidis, ze se to zlepsi, ja jsem s ni moc spokojena, davam i na noc s vkladackou HD (je to mokre dost, ale drzi a malej spi az do rana). Mne ze zacatku i protekly asi dvakrat, nez se opraly.

beruskaveruska
1. říj 2010

@jasekd díky tak uvidím zatím jí je dám jen ve dne noc neriskuju 😀

markusko
1. říj 2010

@xovicka Já mám ráda bambusové tots bots, ale ty už se myslím nedělají. Bambusové Baby Lucy jsou také dobré. Z bavlněných mám Haipa Daipa, ty jsou oproti výše zmíněným o dost tenší, ale já jsem s nimi spokojená 😉

Holky k té lanolinové kůře - nevím kdo tu hodil ten nápad s tím mýdlem, ale každopádně mu musím poděkovat, protože to byl asi ten problém. Včera jsem dala do kůry místo dětského šamponu sprcháč Palmolive a ta kůra byla fakt úplně o něčem jiném, troufám si říct, že jsem asi doteď lanolinovala špatně 😅 Nejenže se ten lanolin krásně rozpustil, ale fakt tam nebyla ani ta mastná oka (to se mi stalo poprvé 😅 ) a vlňáky jsem vytahovala krásně lepkavé 🙂

Jojo, člověk by si myslel, že to má po 10 měsících látkování zmáklé, ale jak vidím, pořád se mám co učit 😅 😅 😝

reruna
1. říj 2010

@andelka anavy je super že? škoda že se musí prát.... trochu to jakoby zplstnatí, není to už tak měkkučké, ale je to pořád nejlepší materiál, co máme, a vyzkoušeli jsme toho hodně... fakt jsou to super plínky, kdybych dělala novou výbavu, tak už bych z kalhotovek brala jen anavy, BL bambus a možná ještě popolini two size organic.
@slunicko76 AIO nám vyhovují Blueberry kapsovky, jsou spolehlivé a krásné a IB SIO, ty nejradši dávám na den, pro chodící dítě super, jsou úžasně štíhlé a nám sedí dobře, ještě neprotekly, má je většinou tak 1,5-2 hodiny. Máme i BBH magic, ale ty jsou docela dost obří, poberou ale fakt hodně, no a ještě Pop-in, jsou taky spolehlivé, ale sucháče nic moc a ten vrchní materiál po pár opráních není už moc reprezentativní, má dost žmolíky. Mě vůbec žádný AIO ani kalhotovky nějak moc neprotíkají, asi je nenechávám tak moc nacucnout.... nebo nemám takovýho učuránka...

duzame
1. říj 2010

@beruskaveruska nám taky pastelky nestačí, jen tak na den na hoďku a půl. Holt mám učuránka 😀

duzame
1. říj 2010

@xovicka Vkládačky mám ráda Tots bots a BI, prefoldy a pak basic. Holky si tu chválí i tu BI nudli. Dneska už bych si ale radši koupila silný bambusový flís na sijemedetem.cz a ušila to z něj. Výsledek podle mě stejný a cena o dost nižší......

terezita
1. říj 2010

@slunicko76 za nas bbh magic a taky kapsovka BG. IB SIO jsem si oblibila taky az ted na chodici dite.

helulela
1. říj 2010

@xovicka já jako nešijící hlasuju pro vkládačky BL bambus, stačí vel. S, a BI prefold a spol.

mně se na AIO Itti bitti líbí, že jsou štíhlé a úzké mezi nožkama, zatím taky neprotekly, pak mám Bum genius AIO, je dobrá, ale chystám se tam vypárat ty všité vkládačky, protože to strašně dlouho schne a do třetice mám jednu Tots bots, tam není moc šikovný ten pruh PUL po stranách, jednou mi protekly u doktora, ale to byl Víťa ještě prtě, tak mu asi neseděly tak dobře

rybka1
1. říj 2010

@duzame Šila jsi vkládačky z toho silného bambusového flísu? To je fajn nápad. Netušila jsem, že se tahle látka dá v pohodě sehnat. Bude to asi fakt o dost levnější. Poprosím o radu, jaký rozměr se osvědčil (téměř půlroční prcek)? A ušít to jen z jedné vrstvy? Možná hloupé otázky, ale já jsem fakt začátečník. 😉 Dík.

veselazu
1. říj 2010

@helulela já ty BG AIO vždycky obrátím střevama ven - pak to uschne vcelku rychle.
@slunicko76 taky hlasuju pro BG kapsovky - zatím nám kromě jednoho mého omylu - málo jsem vycpala - neprotekly. A jsou dost veliké, takže vydrží.Žádné jiné AIO jsem nezkoušela, je to moc peněz a 2 mi stačí zatím.

zlatouch
1. říj 2010

@rybka1 Vkladacky z bambusoveho flisu jsem zvladla i ja 😉 (pro upresneni, nic jineho jsem nikdy neusila) Zadny vrstveni, proste "plachta", která se prelozila na tretiny. rozmer nevim, ale to nak odhadnes 😉

sussanah
1. říj 2010

Holky, nenapada vas, jak by se na treninkovky (bambino mio) s pulem dal dat nejaky obrazek? Malemu se hrozne libi, kdyz ma na slipech auticka nebo proste obrazek, ale treninkovky jsou ciste bile, tak bych chtela aby si to spis spojoval se slipama nez s plinama. Nazehlovacka asi nepujde, kdyz je tam pul a na nasivka mi prijde nejak moc slozita, navic nemam sici stroj (o schopnostech sit radeji pomlcim). Nevite, jestli existuje nejaka obtiskovacka, co by sla pouzit? Nebo mohla bych to nabatikovat? A cim, potravinarske barvy? Dik 🙂

kubinkov
1. říj 2010

@sussanah Použij fixy nebo foukací fixy na textil. Podle mých zkušeností to vydrží i praní na 60 stupňů a můžeš nakreslit naprosto, co chceš. 😉
http://www.rafoshop.cz/fixy-na-textil/sada-fixu...
http://www.brydova.cz/napady/tvoreni-s-nikou-/3...