Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
3. říj 2010

@crawler "Očistky jsou infekční" je děsně oblíbená fráze, ale když to domyslíš do důsledku, dojdeš k závěru, který psala @jasekd, čili že děloha musí být čistá (jinak by to znamenalo infekci). Vždyť když by ti obyč. vložka protekla na prádlo nebo postel, taky to nebudeš desinfikovat, ne? Jo mimochodem, kdyby někdo sháněl porodnické vložky takové ty "cihly", co dávají v porodnicích, tak vím, kde se dají sehnat 🙂

@jasekd Prací prášek... Teď tu mám malý pytlík toho Excelu Universal a bída. Vůně divná, prací účinek stejný jako Ulrich, prádlo tvrdší, čili zklamání. V rámci experimentu jsem koupila i jednu flašku Persilu a fleky, co nevypral Ulrich, nevypral ani Persil. Tak teda nevím, co to má být za zázrak. Takže já zůstávám u Ulricha. Kupuju 10l kanystr, to vyjde pak o dost levněji.

andelka
3. říj 2010

@meleri no, my jsme v látce na noc asi týden a nevidím žádný problém co se týká zadečku, tak snad dobrý. Většinou v noci nepřebaluju. Bum Geniusky mám už "jeté" a drží furt, takže za mě dobrý, přijde mi super, že rychle schne venek a dovnitř můžu dát co chci. Patentkové mám teď poprvé ty BBH, jsem zvyklá spíš na sucháče, tak jsem zvědavá. 😅

meleri
3. říj 2010

andělko,

jo tak to máte super, já mám smůlu že syn má asi bud agresivní kakance prostě od narození s tím bojujem, a jelikož se furt nechce odplenkovat tak s tím dodneška trochu bojujem....např min. týden měl po jednom kakanci okamžitě červený zadek a trvalo mi dva tři dny než to zmizelo...:( mě ty zipsy začly později tak po roce, já bych tyto plíny např vůbec nemohla dávat bez bodýčka, jinak hned padá všecko a malý kráčí s holým zadkem...mám pár těch Itti bitti ale často protékají ale je fakt že ty Bum genius skvěle sajou a udržují zadek jakoby v suchu....jejda ted to vyzní že přebaluju snad jen 1x za den 😅 ! to ne, přebaluju po dvou hodinách, ale už často mi vydrží i dýl bez čůrání, a pak to pusttí do nočníku, jenže to se mu musí chtít... ☹

ivuško,
zeptám se gynekologa ale myslím že mi spíš vynadá jak ho znám at používám papírové.... 😖

beruskaveruska
3. říj 2010

@andelka děkuji 🙂 já jí v noci přebaluji tak jednou , ale ted jsem měla málo plen a na noc jsem musela dát papíráka a do rána měla dupku rudou 😠 takže, když jdeme do papírovky tak jí dám dovnitř čč nebo vklídačku a je klid abysme sdělali papírovky 🙂 ted jsem jí ještě objednala vv, Imse Vimse Organic , a svrní gatky SuperBrite tak uvidím co z toho bude 🙂 jinak AIO dávám na ven vydrží dýl než pastelky a peru v persilu a mám vyprané i kakance. někdy skladuju na sucho a někdy na mokro a jednou za čas dám předepírku

jasekd
3. říj 2010

@beruskaveruska Ahoj, my mame dvoje. Ve vel.S jsme meli jedny HD fleecaky a jedny PULky a ted mame Mko a to uz jen v PULkach, takze dvakrat M HD PULky, malej do pliny skoro nekaka (dneska ovsem 2x 😠 , nejak se nam chlapec kazi 😀 ), takze proste peru po urcite dobe a uschne to v pohode. Mame Mka a cca 7,5 kg, ty Ska jsme meli tak na prvni 3,5 az 4 mesice. Asi dojde i na Lka, ty jsem zatim nekupovala, kamosky holcicka byla do dvou let v Mkach a pak uz bez plin, ale ona je drobnejsi. Do Ska se vesel tak do 5ti - 6ti kilo, nepamatuju presne.

jasekd
3. říj 2010

@ivuska.h Ten Ulrich, to je nejaky nemecky? A eko? A kupuje se jen na netu nebo i v krame?

ivuska.h
3. říj 2010

@meleri Já bych teda gynekologovi o látkových vložkách neříkala, reakci si myslím dovedu představit 😀 Navíc dost pochybuju, že bude mít na toto téma nějaké relevantní informace. Vždyť jaký mají pediatři přehled o látkových plínkách, těch historek už tu bylo napsáno spousta...

ivuska.h
3. říj 2010

@jasekd V Bráně ho mají i v kamenném obchodě, jinak v eshopech všude možně. Ano, německé a eko, viz http://www.ulrich-natuerlich.de/english/index.html .

jasekd
3. říj 2010

@beruskaveruska Mne vic vydrzi ty Pastelky, hlavne se muzu spolehnout, ze ty PULky neprotecou, coz AIO obcas ano 😝 Malej spinka celou noc a ani rano neplace, i kdyz je mokrej, a neopruzuje se, tak jsme v pohode.
@meleri tak se neptej 😉 Podle me, pokud budes casto menit a hned predpirat (spis bych si rikala, zda na to budu mit cas, ale uz budes mit druhy dite a vsechno vic v ruce, ja uz ted taky ocekavam, ze mi to pujde vsechno lip od ruky 🙂 ) tak bude vse OK. A ty latkovky te donuti menit casto, nevydrzi tolik co ty hnusy s folii, ktere vubec nechapu, jak muze v 6tinedeli nekdo nosit, a kor, kdyz je sitej 😝

jasekd
3. říj 2010

@ivuska.h 😀 😀 😀 tak jsme se shodly. Dik za ten odkaz.

beruskaveruska
3. říj 2010

@jasekd my máme kakací nálože dneska posrandila dvoje svrchnáky byla řádná - jako vždy a pak jsem jí chovala s holou prdkou chtěla jsem jí položit, že jí zabalím a ona si prdla a mě do ruky a na triko, ale zase mi ušetřila jedny svrchnáky no 😀

@ivuska.h na mě koukali jak na blázna minulý týden v poradně, když jsem malou rozbalila tak paní nechápala. a měla jsem tu na návštěvě kamarádky a byly holky mimo prý by ani nevěděly co s tím 😀
a perla ze včerejšího nákupu. měla jsem karličku v babyvaku a prodavačka si myslela, že prý tam mám panenku a druhá si to spletla se šátkem ☹ my jsme fakt divné město. daj se tu sehnat jen klasické čč a svrchní G-mini . používám neb jsem je nutně potřebovala na pastelky a když jsem se ptala na separačky tak maj jen ty aničky a jiného nic a pak bambino mio ty sady, ale drahý jako pes 😠

jasekd
3. říj 2010

@beruskaveruska no malej uz neni kojenej, tak tohle mame jednodussi 😉 A ja se ani nepidila u nas v kramech s detskejma vecma, ze by tam meli mit neco na latkovani, ja mam vse z netu, spec. obchod tu neni...

suik
3. říj 2010

@veselazu divny co? 😀 Je to asi jen mul pocit. Svrchnaky mam Imse vimse maly a Haipy, ty otlaceniny mi spis prijdou po plenach. Mam nejaky baby lucy flanelovy z druhy ruky, ty se mi zda ze to delaj nejvic, taky mi prijdou, ze se trochu srazily, mam jeste novy a ty jsou lepsi.
Ty baby lucy mi prijdou nejaky mensejsi....driv jsem je zkracovala, ted uz to nejde a i ivuscinu plinku uz taky nezkratim na ten nejhornejsi knoflik, coz mi po trech tydnech prijde teda brzo.

Jo a jeste mam jedny ivuscicny flisacky, ty mam moc rada, ale muzu je kombinovat jen se slabym novoskladem, pac jinak je ten zadek olbrimi.

na vlnacky se nejak necitim, vubec netusim jak se to lanolinuje.

suik
3. říj 2010

@beruskaveruska ja se ji nahatou chovat moc neodvazim, i kdyz pravda, dneska jsem ji nahatou nesla vyzkouset umejt k umadlu, uz to slo, je nejaka buclatejsi, lip se drzi 😀
Vcera jsem ji nechala vetrat, pac se mi pekne oprudila 😔 a dobry, dneska jsem dala do pleny vlozku z buretovyho hedvabi a desne mi to zkadila, drhla jsem to pul hodiny zlucakem a nevim jestli to muzu jeste pouzit 😅

ty separacky Anicky, co to je za material? Na obalu neni nic napsano, ale prijde mi to desne umely. Ja jsem na ne sahla jako na ubrousek do vody, a moc to s tim neslo.

beruskaveruska
3. říj 2010

@suik já aničky nepoužívám - mám místo nich Irmu z Ikei
jinak , když byla karlička mimiinko - so těch 2měsíců tak jsem jí nahou taky moc nechovala my byli totiž co přebalování to posrandíno ted už je to lepší tak 50na 50 😀

ivuska.h
3. říj 2010

@suik To je celkem normální, to největší zmenšení je fakt jen na úplné prťavce. Ondra z toho byl vyrostlý někdy v měsíci.

ivuska.h
3. říj 2010

@beruskaveruska Nejlpší bylo, když bylo Ondrovi pár dní, manžel přebaloval, Ondra si uprdnul a doletělo to až na protější zeď a do vany 😀 Pak ještě jednou trefil manžela na tričko a pak ho taky několikrát poblil. Taťkovi zas jedno ze jejich dětí (je podruhé ženatý, 4 děti) načůralo do kytary.

beruskaveruska
3. říj 2010

@ivuska.h 😀 😀 😀

naše Karlička není blinkací miminko, ale když tak to stojí zato - našim řádně poblindila gauč a pak mě jednou vzala tak, že se MM málem poblindil taky nablindila mi za krk na prsa a odnesla to celá levá strana až po kotník a ještě to odnesl nový koberec 😀 MM ho dobrovolně drhnul jen aby nemusel převlíkat poblinděnou dcerku 😀

sussanah
3. říj 2010

@suik my anicky pouzivali od cca 2-3m (uz si to nejak nepamatuju 😀 Na uplnou vajecinu bych to asi nedavala, mela bych strach, ze to pujde bokem, ale jinak jsme s nimi byli maximalne spokojeni. Vyzkouset muzes, za tech 30Kc co to stoji, uvidis, jestli vam to sedne. S irmou bacha, u maleho mimi bych asi mela trochu strach, precejen je to obyc deka a navic fleece.

Jinak pokakane zdi a podobne, toho jsme si taky uzili dost. Navic syn byl a je blinkaci vcelku hodne, takze jednou to dovedl k dokonalosti, kdy se totalne pokakal, po vybaleni me pocural, tak jsem zavolala mm, at ho ohlida, ze se prevliknu, nacez on zacal blit, tak ho mm zvedl, on ho poblil a jeste trochu pokakal, takze vlastne behem 2minut odrovnal oba rodice, prebalovaci pult, koberec a sebe 😀 😀 😀 Ach, kde jsou ty miminkovske casy 😀

beruskaveruska
3. říj 2010

@sussanah krásné vzpomínky 😀 , malé Irma nevadí 🙂

meleri
4. říj 2010

ivusko, jasek,

hm to je pravda! tak nějak to cítím co mi asi řekne....asi to nechám tak a uvidím po porodu jaké to bude...
já nosila takové ty velké papírové, dali mi jich spousty a na doma ale jasně ty s tou folií to je humus hlavně jak to propagujou v televizi jak je to super ultra tenké přitom se mi naopak zdá že ta látková vložka krásně saje ale člověk má fakt tendenci to víc měnit..

andelka
4. říj 2010

@beruskaveruska
@meleri holky, mazec - dneska se mi Dany probudil s červenou dupkou - to se už hodně dlouho nestalo. Nevím čím to - ale - byl včera celý den skoro v papírovkách a na noc jsem mu dala BBH, jenže se mi často budil, snad co hodinu, tak jsem si říkala, jestli mu třeba nedělá dobře (první patentková), tak jsem mu v noci ještě dala papírovku - no a to jsem si asi pomohla 😒 Navíc se budil i s ní - jsem byla dneska hore snad 8x. Tak jsem mu to mázla a je zas v látce, snad se to rychle spraví.

sauvinex
4. říj 2010

@ivuska.h Při vysokých otáčkách se lámou vlákna a to nejen ta jemná. Při dlouhodobějším ždímání na vysoké otáčky je to i díky testům prokazatelné... To jsem si sama nevymyslela.

xovicka
4. říj 2010

Holky co používáte místo vlhčených ubrousků? Běhat pokaždé umývat zadek do koupelny se mi nechce, přebalovák se mi tam rozhodně nevleze, ale ubrousky mi přijdou taky divné, takže byl by nějaký kompromis? A další dotaz, dají se ivushiny plínečky sehnat někde i v kamenném obchodě? Koukala jsem, že je z Brna, tak mi přijde zbytečné urácet za poštovné, když jsem také odtamtud. Neprodávají je třeba někde v bráně k dětem?

veselazu
4. říj 2010

@suik máš pravdu, že když jsem dávala kalhotovky - Baby Lucy Organics do vlňáčků tak ten zadeček byl fakt obří! A když zase na novosklad, tak jsem se modlila, abych je nemusela prát 😀 Nejlepší kombinace byla zavazovací disana s vkladačkou nebo vv a na to vlňáčky, ale to motání jsem si nějak neoblíbila. Zato se to nikdy nedostalo až na vlňáky.
S těma BL flanelkama - a vůbec BL mají ty gumičky u nožiček už takové tužší tak to se nedivím. Mně ty organiky hodně tvrdly kolem všech gumek.

@andelka no že by zoubky? 😉 na opruzeninku mezi přebalováními Sudocrem a když bude hůř tak nám vždycky okamžite zabere Imazol ráno a večer.

@xovicka jo na Bráně je mívají, kukni na jejich eshop a nebo si tam zavolej. My používáme ubrousky nebo rovnou sprchu, tak neporadím. Ale ubrousky jsem dřív prala a namáčela v čisté vodě.

beruskaveruska
4. říj 2010

ahojky 🙂

tak noc OK papírovka vycpaná čč a dupka zahojená jsem ráda, ale zato se naše neblinkací slečna zeblila jak zákon káže a zrovna u nás v ložnici 😠 takže jsem šla do vany já, pak malá a ted jdu převlíkat a prát

jo a jak jsem včera psala , že jsem objednala další pleny tak nic. paní inzeruje na více bazarech a nikde to nenapsala takže inzerát již nebyl platný 😠 nechápu proč ty inzeráty nemažou nebo nepozastavujou 😠

duzame
4. říj 2010

@ivuska.h taky jsem si koupila Persil sensitive, jako pojistku na nevypratlné fleky a nakonec mi pere líp Batole 🙂 , takten Persil používám teď na naše věci a už ho nekoupím.

slunicko76
4. říj 2010

@suik ja jsem to sledovala u tancel popoliny a zjistila jsem, ze to byla barva z kybliku a to ta plinka byla pocurana! jednou cervena a pak zelena, presne podle kyble!

crawler
4. říj 2010

@ivuska.h šmankote! já jsem nenapsala, že očistky jsou infekční již v děloze - samozřejmě, že se tak stane až když se krev dostane na vzduch, začnou se množit bakterie atd. Když je mamina neopatrná a mění si vložku a pak bez omytí rukou sáhne na mimi, tak je možné, že dítě pak bude mít zánět spojivek (prý je to častý projev) a každý je na to asi jinak citlivý, ale mě když se uděljí boláky v tříslech apod. tak to rozhodně není tím, že bych se při menstruaci týden nesprchovala :-/ Takže za mě - já bych látkové vložky nepoužívala a když už jo, tak bych je vyvářela vzhledem k tomu jak jsem na kožní svinstva náchylná...je to každého věc, ale nemusíme se tady dohadovat, zda je očistková nebo menstruační krev infekční... snad tu není žádná, která by si myslela, že je infekční už v děloze 😖

slunicko76
4. říj 2010

@andelka jeje, krtiny az ted, v te kose!🙂 my meli uz v cervenci, ale taky zadny vedro!🙂