Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
20. říj 2010

@erinka83 tak dneska jsem dala malému ty BBH magic s mojí úpravou (našila jsem k nožkám po straně malý patentek) na noc, těsnilo to dobře a vydrželo celou noc 🙂 Ještě jsem tam přidala prefold, protože on hodně čurá, když v noci několikrát pije. No teda ne úplně celou noc, kolem 4h po kojení jsem slyšela že kadí, tak jsem ho přebalila, ale byl v ní od koupání (19.30 ) do těch 4h. Takže nakonec jsem spokojená moc, dík 🙂 😉

slunicko76
20. říj 2010

@andelka ten stred prave neni bily, je tam volno je to krouzek, ne placka

andelka
20. říj 2010

@slunicko76 aha, tak to neznám - mám jednu snapku z net obchodu a druhou z kamenného a jsou stejné.

slunicko76
20. říj 2010

ono to slo oddelat uz kdyz jsem ji koupila,ale ted to vpydava samo, kdyz ji treba natahnu!a dne mi taky doslo, ze by to mohla treba vdechnout.musim koupit novou!

ivuska.h
20. říj 2010

@slunicko76 To vlevo je hodně starý typ snapky, už pár let se dělá jen ta verze vpravo...

katka82
20. říj 2010

@andelka tak super že plenka drží 😉 dobře sis ji upravila 🙂
@slunicko76 taky mam tu snapku co je napravo na té pleně 😉
jinak kdyby měl někdo zájem tak prodávám nepromokavou přebalovací podložku 😉 49cm/71cm,složená má 18cm/13cm

maly_prcek
20. říj 2010

@ivuska.h Taky klidně prubnem tréninkovky... Psala jsem ti IP, četlas? 😉

ivuska.h
20. říj 2010

@maly_prcek eee, kdy? Já tu nic nepřečteného nemám 😒

maly_prcek
20. říj 2010

@ivuska.h Posílám znova... 😉

slunicko76
20. říj 2010

@ivuska.h tak to mi teda prodali nejakou starozitnost!🙂

ivuska.h
20. říj 2010

@slunicko76 No a ty si toho vůbec nevážíš 😀

helulela
21. říj 2010

začali jsme teď doma používat obyč čč narovno a uvažuju, že bych koupila kikko bambusové - je ten rozdíl v savosti znát?
jinak Víťa čím dál víc čůrá, na vycházku už chodíme s plně vybavenou Anavou a je durch, snad se to nebude moc stupňovat, přebalovat venku se mi v zimě teda fakt nechce ☹

katka82
21. říj 2010

@helulela řekla bych že je to hodně znát 😉 u čč i u kalhotovek 😉 bambus saje suprově

sussanah
21. říj 2010

@helulela urco bmb saje fakt o dost vic. Budu ted prodavat cc BL bmb 40x40 (5ks) kdybys mela zajem. Dneska to hodim na bazar.

evak99
21. říj 2010

holky, poraďte prosím, co mám dělat když mi zhrubly flanelky? mám teda jenom 2 (od disany), ale stejně mě to štve. peru v ecoveru a přidávám ocet. tak nevím, kde dělám chybu. i čč mám takový drsnější, takže musím žehlit - i když tam to svaluju na horší kvalitu plen.

nika
21. říj 2010

@helulela taky si myslím, já už vůbec bavlněné čč nepoužívám, leží ve skříni, asi je brzo schovám, používala jsem je jen v létě když jsem dávala ještě novosklad bez svrchňáků.

jinak další poznatek k čč kiko - mám jednu rozstříhanou osušku kiko bambusovou (tuším že je 90x100cm, k dostání i v DMku za 129,-) ušité z ní vkladačky 2 vrstvé větší obdelníky které skládám na třetiny, a těm po půl roce intenziního používání nic není. bambus čtvercovky barevné jedna sada je už děsně opotřebovaná, ostatní docela dobré, nejlepší ty nebělené.

sussanah
21. říj 2010

@ivuska.h jak jsme tady kdysi resili tu protekajici fuzzibunz, tak covece, to bylo fakt tou vkladackou, jak jsi psala. Kdyz jsem tam naskladala ten tvuj prefold tak, aby byl uprostred a ne od kraje ke kraji, tak to krasne udrzelo v noci 😵 Ale teda nejak jsem neodhadla velikost. Mame L, tkaze myslim, ze za ty moje protekajici problemy muze asi i to 😒

helulela
21. říj 2010

díky za názory, už nemám co řešit 🙂

maly_prcek
21. říj 2010

@helulela Taky dáváme čč Kikko bambus na doma a fajné. Obyčejná vícegramážní čč nestačila, tahle jo...

jasekd
22. říj 2010

Ahoj, uz se to tu nekdy resilo, ale kde to hledat...
Malej ma kolem rantlu plinek na predni strane stehynek rudy podrazdeni, na jedne strane se to loupe a je to spis suche. Je to presne v miste konce plenky (HD a HD PULky), jen vepredu. Celou noc spi, proto neprebaluju a ma HD s vkladkou, rano je to mokre, ale opruzenej nebejval. Plus ma trochu opr. zadek, ale malinko, to vzdycky hned zmizi. Rantl PULek je fleecovej. Myslite, ze by to mohla bejt kvasinka? Myslela jsem , ze zkusim novosklad, ma jemnejsi okraj nez HD, ale nemam jine kalhotky, jen PUL a fleecaky. Bylo by lepsi dat papirovku, nebo treba koupit nejake PULky s jinym rantlem nez fleece? Jake to jsou? Nebo vlnaky? Papirovka na celou noc se mi taky nelibi, jak nabyde, strasne to tlaci na kulicky a pindika, ale tohle misto by mel odkryte. Jinak hodne vetrame, mydlo prakt. nepouzivam, vlhcene ubrousky taky ne a oplachuju ho cistou vodou. A cim to mazete? A kdyby to byla kvasinka, myslite, ze ji v pracce znici 60 stupnu a pridanej ocet? Nebo mam i ty HD frote zkusit prezehlovat, nez to zmizi, abych si je neznicila... A ty PULky stejne nemuzu prezehlit, jen ten novosklad, to delam i ted.
Dik, stve me to, zas argument pro uzivatele papirovek (zrovna se chystame k jednem na navstevu na vikend 😝 )

mmmk
22. říj 2010

@jasekd Nasemu mladikovi zabrala az zinkova mast. Byl vsema moznyma mastma mazany, ale nelepsilo se to. Pak ta nase spasna dula poradila tu zinkovku, ze je v tom asi kvasinka. A do tydne to bylo uplne pryc. 😉

jasekd
22. říj 2010

@mmmk Diky, dala jsem Pevaryl, a koukam na Sudocrem, ze tam je zinek, tak by jedno z toho snad melo pomoct... A davala jsi papirovku, nez to zmizlo? Jde mi o to vetrani a taky o to, aby mi to nenalezlo do plin, fakt nevim, jestli tam tu kvasinku ma...

mmmk
22. říj 2010

@jasekd Ne, davala jsem latkovku, ale prebalovala jsem jako vztekla a plinky prala na 90°. Jemu prave uz sudocrem nezabral, ten davam prvni pri naznaku problemu. Pak jsem zkousela i takove veci, co obvykle nedavam jako Bepanthen, Penaten nebo Rybilku. Co me v posledni dobe prijemne prekvapilo, byl Hipp s mandlovym olejem.

izabelkak
22. říj 2010

@jasekd pri podozrení na kvasinky je ideálne použiť imazol krémpastu a bolo by dobré dávať práve iné plienky a vrchnáky aby nemal okraj v tej časti podráždenia, najdieálnejšie niečo čo nemá gumičky... také ja poznám len vlniaky 😀

sussanah
22. říj 2010

@jasekd me se to delalo po PULkach popolini, ten okraj byl z nejake umeliny a to mleho drazdilo. Mel to presne jak pises, cervene, suche pruhy. Jine PULky mu to nedelaly (mam bambinex a thirsties). Mazala jsem sudocremem, vymenila pulky a bylo po problemu.

katka82
22. říj 2010

@jasekd my máme čas os času s HD pulkama to samé 😉 tak nasadím intenzívně vlňáčky a mažu Sudokrémem 🙂

jasekd
22. říj 2010

@sussanah Koukam na ne, ty Bambinex vypadaji bez lemu, jen gumicka, a ty Thirsties? Nejak tam nevidim material lemu, je to fleece? Ja kdybych uz mela kupovat jine, tak bych radsi zkusila jiny lem, HD maji fleece, doted bylo teda vse OK.

jasekd
22. říj 2010

@katka82 Kdyz mne se do tech vlnaku tak nechceee....

sussanah
22. říj 2010

@jasekd fleece jako lem maji snad jen HD ne? Bambinex je ciste jen PUL, ktery je ohnuty a uvnitr je gumicka. Stejne tak Je myslim jsou delane i Flip. Thirsties maji nejaky material na okraji, neni to fleece a je to neco jineho, nez ma popolini, ale co to je, to netusim 😅

jasekd
22. říj 2010

@sussanah Ja nevim, ja se v jinejch znackach nevyznam... Doted jsem to nemusela resit.