Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

matilko
18. kvě 2009

Mám ďalší trochu mimo dotaz... nemáte skúsenosť s kozmetikou Earth Friendly Baby? Celkom ma na bráne zaujala...

ijo
18. kvě 2009

matilko, vím že je mají na www.tuly-tuly.cz...ale kamarádka si je objednala, protože se na ně čeká, tak se domluvila, že až přijdou tak jí dají vědět. Dělají je IguLee ve Finsku.

ijo
18. kvě 2009

xsipm04
a nějaký AIO by nefungovaly jako tréninkové???

evicka7
18. kvě 2009

matilko, my máme takový celkem tenký od týhle paní
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=150557

když je dám na čtvercovku na novosklad, tak je zadek krásně malej, já je ale dávám na noc na savice tlusťošky, takže zadek velkej je

lucie.krajcarova
18. kvě 2009

ahojky, můžu se k vám připojit? tak jsem u našeho 4 kilového mimi začala látkovat s čč. dávám nov. sklad a jednu navíc, separačku a kalhotky, dá se to? Nebo je lepší způsob? Hlavně nevím, jak zacházet s pokakanýma plínama, aby na nich nezůstávaly skvrny?

ijo
18. kvě 2009

a nekoušou? Já jedny zkusila koupit a jsem cíťa tak jsem měla pocit že děsně koušou.

matilko
18. kvě 2009

evička a si spokojná? majú fajn tvar? dobre sedia? a hlavne, vydržia celú noc? my síce v noci musíme prebaľovať, ale keby náhodou....tak aby nebola mokrá posteľ

matilko
18. kvě 2009

lucka ahojik a vitaj 🙂 dávam rovnakú kombináciu ako ty, máme zhruba 6kg. ja dávam pokakané normoš do kýbla nasucho, separačku do záchoda, ak je veľká nehoda, tak z plienky zmijem tie častičky vaječinky, celé to hodím do pračky a hotovo. Periem v Persile, viem, nie je to eko, nejak ma sliz nechytil 🙂

ijo
18. kvě 2009

Lucko, moje zkušenost je taková - mám žlučový mýdlo za pár korun z DM drogerie, skvrny jsou super dolů. Já používám kalhotkový pleny, takže s čč nevím. Ale já bych z vlastní zkušenosti doporučovala Bamboo extra, Bum Hugger, pro malý zadečky konopky Ellas house, bambusky BL a pro pěkný zadečky skvělé Cuddle Buns. Ty jsou nejkrásnější.
Výborně ti skvrny vybělí i sluníčko.

zlatouch
18. kvě 2009

evicko - jee, zrovna od tehle pani mam ode dneska vlnacky na ceste 😉 Byla hrozne rychla a pry nam udelala spesl siroky nohavicky na tlusty stehynka 😀 Takze u vas spokojenost, jo?

evicka7
18. kvě 2009

s těmahle jsem moc spokojená
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

tyhle byly dobrý, že byly dlouhý, že v nich nebyla zima, ale byly nám jenom měsíc
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vRefer...

dávám na ně dost lanolinu, cca jednou za 3 týdny a drží krásně, jen se oproti těm kupovanejm za čas trošičku vytahaj, ale ne nějak zásadně

ijo
18. kvě 2009

A fakt nekoušou?? Co se týká praní, peru v ořechách indických, persil toho má v sobě na mě trochu moc 🙂 ale sliz tedy nedělám taky. Střídám s Ecoverem a občas Omio Bianco. Ale ořechy vedou.

lucie.krajcarova
18. kvě 2009

tak díky holky, první praní dopadlo docela dobře - v Lovele, sluníčko bělilo dost. mám denk z DM,ale lepší by asi bylo tekuté, každou plínu zvlášť drhnout je voprus.. musím to dělat v rukavicích, protože mně to dost pálilo v sedřené kůži ☹ takže to asi taky nebude úplně jemné mýdlo 🙂 Přemýšlím, že bych místo druhého čč dala vv, aspoň na noc, to by v ní malej vydržel víc ne? jinak jsem ho přebalila v sedm, a nevím, kdy se vzbudí, má teď ten dlouhý spánek. mám ho v tom nechat nebo budit?

ijo
18. kvě 2009

nechat, neboj...hlavně nebudit když spí...říká matka od tří dětí které to poslední vůbec nespí ☹ Kup na noc pár bambusek, dej přes ně vlňáky a máš klid

lucie.krajcarova
18. kvě 2009

ijo, určitě jo, mám pár kalhotovek, jen nevím, jestli mi z nich ještě nevypadne 😀

ijo
18. kvě 2009

to je pravda, já už zapomněla jak jsou mrňavý 🙂 vycpi to nějakou savkou, já miluju CuddleFold - 10 vrstev bambusu prostě držííííííí 😎

evicka7
18. kvě 2009

tyhle od tý paní mi přijde, že nekoušou, ale popo ty natahovací mi přijde, že koušou, ale když se pořádně nalanolinujou, tak je to v poho

sonulah
18. kvě 2009

ijo, vlňáčky nekoušou! ehm, totiž možná trochu jo, ale po lanolínování se to uhladí, opatlá a taaaaaaaaak 😉

ijo
18. kvě 2009

mě jde hlavně o homemade vlňáčky, jedny jsme měly a kousaly 🙂 shorties i Cuddlewool vůbec nekoušou, to já vím.

matilko
18. kvě 2009

naťahovacie od Disany nekušú vôbec, sú hrozne príjemné 🙂 asi pôjdem zase do nich, tie farebné ma lákajú 😀

ijo
18. kvě 2009

za kolik jsou??

sisstin
19. kvě 2009

tak chválim P´tit bamboo noční, dala jsem do ní teda P´tit vkládačku a prefold z mešavice, a za celou noc nic neproteklo 😵 jinak SWB 2v1 nevim, zatim je praná jenom jednou a i s vkládačkou vydrží max. hodinu, je to hned durch..tak nevim, jestli to tak už bude furt, nebo se musí víckrát vyprat..IB jak kdy, někdy drží 4h..někdy už za 1,5h proteče okolo nožiček 😕 BL jsou zatim v pohodě, a dneska vyzkoušim Tots bots AIO 🙂

zmuzle
19. kvě 2009

Holky, tak uz latkujeme. Mam dotazy, i kdyz to tu uz urcite bylo.

VV pro chalepcky skladam tak, ze nejprve ohnu tu kratsi stranu a pak ty podelne tak, aby to bylo uprostred nejsavejsi. Je to ok? Vycpavam tim novosklad, ale je to docela balik.
Taky jsem to dala na noc do popo one size a separacku z Irmy.

Osvedcila se mi BE na nc, byl v ni asi 4-5h s vv.
Jen nevim, co bylo spatne na IB. ze mu to proteklo kolem nozicek. To jsem nicim nevycpala. A prokandenu plinku pokazde prejedu zlucakem a dam do kose. Nebo to delate az pred pranim?

Ad vlnaky. Mam Loviky a zdaji se mi malinke. Nechapu, jak bych je mela natahnout pres ten bailk novoskladu. Poradte. Maji byt vedra a to ho nechci davat do pulek. Mam i domaci natahovaci vlnaky.

Bambusovou BBH muzu zkusit na takovyho mrnouse uz taky?

Urcite me praxi napadne jeste vice dotazu, ale momentalne si je nepamatuju.

zmuzle
19. kvě 2009

Uz vim, jeste k zavazovackam. Mam HHS. Taky bych ji ted v tech vedrech zkusila. Zahyba se dovnitr, abych ji zmensila, ze?

Takze do ni novosklad nebo plenka na osminy? A dala bych asi smerem od zadecku separacku, VO, cc ci vv a pak HHS bez svrchnaku? Kdyz by to bylo bez vo, tak svrchnaky a jaky na to nacpu?

To vite, mam vykojeny mozek, musim si i psat, kdy jsem kojila, bo se pak divim, proc rve a juknu do sesitu a je mi to jasny 😀

evicka7
19. kvě 2009

Zmuzle: Ib se opere a bude savější, nebo má ještě hubený nožičky a netěsní to

Lovíky, mně zas přijdou velké 😀 ale je fakt, že je dávám na vv nebo na 2 čč na 12tiny, vyzkoušej, uvidíš

BBH taky radím vyzkoušet, protože takhle to fakt neodhadnu, každopádně nám se dost vysrážela, takže teď si dovedu představit dát ji na novoška

s HHS bych logicky řekla, že nejdřív musí být něco savého a pak něco neprotejkacího, takže separačku, čč či vv, VO a HHS

jinak neboj kojo demence se postupem času ještě zhorší, ale teď když už bude Vikoušovi rok a kojíme jednou denně, tak to velice plíživě ustupuje 😀

zmuzle
19. kvě 2009

Evi, tak to dekuji za prijemnou vizi budoucnosti! 😕
Jestli muze byt kojo demence jeste horsi, tak to potes.
Slovensky vyraz dojcenie je mnohem vystiznejsi.

Ma dost hubeny nozky, tak to bude tim, ze IB protekla.

Cc na 12? Zkusim prijit na to, co tim myslis 😀

kvikvicek
19. kvě 2009

Ahojky, zas jdu pro radu, chtela bych male poridit nejake plenkyAIO, tak dva tri kusy, abychom to mohly nosit k dr. nebo kdyz kocarkujem, to totiz dycky davam male moltexku. Ktere byste mi doporucili? zaroven bych chtela aby v nich mala nemela obri prdelku- kvuli obleceni, abychom se vesly do gati 😀 dekuji za radu 😉

lucinecka
19. kvě 2009

Zmuzle, čč na 12= poskládaná na dvanáctiny 😉 😀

Kvikvičku, určitě IB SIO, je super štíhlá a savá 😵

olbramka
19. kvě 2009

zmuz, ja vyzkoušela BE i BBH na noc a obojí super.
IB taky jeste nesedi, mame ale m-ko, je to volny kolem tech nozicek..

lusinta
19. kvě 2009

Kvi-určitě IB SIo🙂🙂
případně Bum genius,ale IB mi zatím přijdou ze všech aio nejlepší..ale každému sedí něco jiného 😉
fajn josu i aio swaddlebees,nám teda vydrží dýl,než hodˇku,jak píše siss..ale není to 4hod.jak IB

A znovu připomínám soutěž o látkovky na www.perlorodky.cz
nechci pak posílat poukazy cizím ženským🙂🙂
tak zkuste taky soutěžit🙂🙂