Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

permonik7
22. říj 2010

@ivuska.h Ivuško, nestíhám dočítat, ale koukala jsem, že už jsou ty vv a zajímalo by mě, jaký je rozdíl v savosti vv z biobavlny a z bambusu. Určitě je chci, ale nevím, do jakých jít.

helulela
22. říj 2010

@rozarka65 máš podobný "vývoj" jako já 🙂 ale už to nikde nerozhlašuju, když má někdo zájem, moc ráda ukážu, vysvětlím, ale aktivně radši netlačím. Vůbec nechápu, proč to některým lidem tak vadí a musí ti pořád vypočítávat, co je na tom špatného, já jim do jejich přebalování a ostatního taky nemluvím.
tuhle byl v TV nějaký "eko" pořad a jedna rodina tam látkovala, paní říkala, že látkové plenky nejsou podle lidí už ani alternativní, ale úplně divný (nějak v tomhle smyslu)

rozarka65
22. říj 2010

@ivuska.h tak to nevím,jestli bych zvládla mimi zabalit...ale je to asi o cviku...🙂 A které klasické plínky jsou nejlepší?

ivuska.h
22. říj 2010

@permonik7 Už to tu dnes proběhlo, rozdíl je značný. Neřeknu ti to nějak konkrétně, ještě jsem se nedostala k přesnému měření, ale je to prostě rozdíl. Zároveň jsou teda ty bambusové malinko objemnější.

ivuska.h
22. říj 2010

@rozarka65 To bys určitě zvládla! Navíc na novorozenci se dobře trénuje, protože se nemrská, potom až začne, tak už budeš trénovaná 😀 U nás aktuálně letí zvedání zadku do výšky a to se fakt blbě zapíná plínka.

katka82
22. říj 2010

Tak osobně znám 2 látkařky(teda ty jedny už odplenkovali) a druhá bydlí v Brně 😀 takže většinou všude působím jak exot 😀 😀 ale lanařím jak to jde 😉 jenže pokud o tom není přesvědčená ta maminka tak je všechno houby platný 😒 jedna maminka co s námi chodila na plavání uvedla jako argument že:jí holky říkali že malej bude mít větší zadeček a že by ho namohla obléci do každého oblečení co by chtěla a to by rozhodně nemohla dopustit 😕 😀 no a jinak jsem taky od jedné slyšela že ona na to neměla odvahu 😀 😀

helulela
22. říj 2010

@rozarka65 dost se používají Kikko Lux

rozarka65
22. říj 2010

@helulela vždyť je to každého věc...co je komu do toho?

ivuska.h
22. říj 2010

@rozarka65 Jo a jestli klasickými plínkami myslíš čtvercovky, jako byly za nás, tak jsou asi nejlepší Kikko Lux.

permonik7
22. říj 2010

@ivuska.h Děkuju, dohledám a dočtu, posléze objednám😉

ivuska.h
22. říj 2010

@katka82 Tož odvaha někdy potřeba je 😀

katka82
22. říj 2010

@andelka my byli s HD flísáčkama spokojený 😉 máme i jejich pulky už od narození 😉

ivuska.h
22. říj 2010

@rozarka65 No to by ses divila, někteří lidi mají neodbytnou potřebu ti vysvětlit, že chudák dítě bude opruzené, opožděné ve vývoji a ty budeš zlitá z žehlení a praní.

rozarka65
22. říj 2010

@ivuska.h snad máš pravdu...🙂

permonik7
22. říj 2010

@ivuska.h To u nás letí taky a nejlépe ještě v kombinaci s přetáčením se na břicho 😀 To je pak akce rychlé ruce 😅

katka82
22. říj 2010

@ivuska.h no to je fakt,někdy když vidím tu nadílku co v ní je 😉 😀 😀

helulela
22. říj 2010

@katka82 tak ten argument s oblečením je super 😝 Ale to, že dost lidí by i látkovalo, ale bojí se, tomu věřím. Většinou si všichni myslí, že s tím musí být hrozná práce. A když tohle překonají, tak se úplně ztratí v té ohromné nabídce druhů, pokud nemají někoho, kdo jim s tím poradí.

rozarka65
22. říj 2010

@katka82 teˇjsem někde viděla něco na nastavení bodýčka...🙂

katka82
22. říj 2010

@helulela no to mě taky dostalo 😀 a taky je dobrý že by jim to látkování sežralo spoustu času který by mohli strávit s prckem 😕 tak na to s oblibou odpovídám že neperu v neckách a na valše abych tomu věnovala celý den a že automatka s praním plenek nemá žádné potíže 😀 😀

rozarka65
22. říj 2010

@ivuska.h no to mi taky říkali s tím opruzením...ale u látkovek se přebaluje častěji,ne?A když se to spojí s bezplekovou metodou,tak to bude dobré...🙂

helulela
22. říj 2010

@rozarka65 to poznáš, jak se v tom všichni hrozně vyznají, a přitom neměli látkovku nikdy v ruce... Iva to napsala fakt trefně 😀

helulela
22. říj 2010

@katka82 tak to s ubíráním času pro dítě jsem taky ještě neslyšela 😀

katka82
22. říj 2010

@rozarka65 no ona spíš měla na mysli kalhoty bo stěma je opravdu někdy potíž,ale vyřeší se to koupením větší velikosti 😉
jinak extendor na bodíčka je super 😉 🙂 teď jsem na něj dávala odkaz sestřenici 😉 ta teda bohužel nelátkuje,ale malá je strašně dlouhá 🙂

helulela
22. říj 2010

@rozarka65 opruzeniny můžou být z jednorázovek i z látkovek, to jsou zas jen pověry

katka82
22. říj 2010

teda mě to fakt připadá(jak jsem tu myslím někde nedávno četla) že hnusky se používají už celá staletí a látkovky jsou žhavá novinka 😉 😀 😀

helulela
22. říj 2010

@rozarka65 u kalhot to fakt chce nějaké s delším sedem, ale vyloženě problémy s oblečením jsme nikdy neměli, bodýčka nosí větší

rozarka65
22. říj 2010

@katka82 jé,pardon za překlepy a pravopisnou chybu...☹ No tak větší věcičky kupuji i teď...kalhoty alespoň déle vydrží a trika se lépe oblékají...🙂

nika
22. říj 2010

jé fajn debata 🙂 znám dost látkujících, nikdo mne nelanařil, chtěla jsem sama, zato já zlanařila už pár maminek 🙂
ad nechlubím se, stačí že přebaluji před nimi, někdo si zvykl někdo si klepe na čelo, jeho problém. ale nejvíce mne podporuje moje maminka, a to mne těší nejvíce.

katka82
22. říj 2010

@rozarka65 to je v poho 😉 taky mam furt hrubky a překlepy 😉 😀 no já ty gatě vyřešila tak že mu je sama šiju 😉

rozarka65
22. říj 2010

@katka82 To se někdo má, když je šikovný...🙂