Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

nika
22. říj 2010

@katka82 to je dobrá hláška 😀

katka82
22. říj 2010

@rozarka65 no snažím se co to dá 😉 😀

rozarka65
22. říj 2010

@katka82 chtěla jsem,aby mě to naučila mamka našeho taťky,ale nemá na mne trpělivost....☹

katka82
22. říj 2010

@rozarka65 tak to zkus sama 😉 já začla letos v lednu 😀 a už mam na to živnosťák 😅 😀 ale ne fakt na tom nic není 😉
@nika no ale někdy to tak fakt vypadá 😉 😀 😀

nika
22. říj 2010

@katka82 no jsi šikula
na šití nic není to je fakt 🙂

rozarka65
22. říj 2010

@katka82 no šicí stroj jsem měla v ruce jen jednou,když jsem vytvářela do práce adventní kalendář a jednak jsem se trochu bála...nezvládala jsem šít a zároveň šlapat...a místo rovného stehu, to bylo všelijak...🙂 Ale možná tomu dám ještě šanci...hodilo by se to umět...🙂

katka82
22. říj 2010

@nika děkuji 😉
jsem si dycky myslela že je to vyšší dívčí a ono ani ne 😉 😀 😀

katka82
22. říj 2010

@rozarka65 tak s chutí do toho 😉 🙂 já za mašinou seděla poprvé loni v březnu(dostala jsem ho od tchyně jako svatební dar) a pak až letos v tom lednu 🙂

katka82
22. říj 2010

Teda hodin zas jak na kostele 😕 jdu do peří 😉 předpokládám že v noci bude zase bojovka 🙄
dobrou noc

rozarka65
22. říj 2010

@katka82 🙂 Akdyž se na látkování používají čtvercovky, tak se použije jedna a pak vkládačka..?

rozarka65
22. říj 2010

@katka82 dobrou...🙂

sussanah
22. říj 2010

no to koukam, jak se to tu rozjelo 🙂 Tak to ja mam asi stesti, v mem okoli latkuji 4 kamaradky, 2 i bezplenkuji, jednu zatim nahlodavam 😎 Dokonce i v rodine se to spis vsem libi, posledne moje babicka byla z maleho v latce naprosto unesena, hrozne me chvalila, takze predpokladam ze me ted ostatni sestrenky uprimne nenavidi 😀
Jo a jeste mi rikala jedna maminka, ze ona taky uvazovala latkovat, ale ze je to moc drahe. Coz jsem nakonec musela uznat ze je, ona totiz prebaluje 2-3 za cely den 😔
@katka82 jj presne tak, latka zhava novinka 🙂

rozarka65
22. říj 2010

@sussanah no já chtěla látkovat už s prvním,ale protože to byla velká investice,tak jsem používala jednorázovky....ale vlastně když koupím čtvercovky a svrchní kalhotky,tak to nevyjde,tak draho...🙂

sussanah
22. říj 2010

@rozarka65 ono fakt zalezi na tom, jakou vybavu poridis. Kdyz jedes v cc, vv, pozdeji si vypomuzes nejakymi rucniky ikea apod, tak si muzes poridit i par hezkych kousku AIO a porad na tom budes hodne rozumne financne 😉 A taky kdyz je to potom na vice deti, tak je ta investice opravdu navratova 🙂

rozarka65
22. říj 2010

@sussanah no mě to teď nějak chytlo....na první dítko mám všechno...teď budu jen investovat do nosítka...tak pak už bude šetřit na plínky..🙂

rozarka65
22. říj 2010

@sussanah promiň za překlep...už jsem nějak unavená...

rozarka65
22. říj 2010

@sussanah ale už vím,kam chodit na rady...🙂

rozarka65
22. říj 2010

@sussanah No to je úžasné,že jste bez plenek...🙂 Malé se to povedlo až v roce a půl přes den a o dva až tři měsíce později úplně...🙂

elaine
22. říj 2010

Prosim vas, jak se pere bambusova vkladacka (z flause). Muzu taky na 60 nebo jen na 40? Neni na tom znacka ☹

rozarka65
22. říj 2010

@elaine Nevím...co máš za značku...na netu by to měli psát...

elaine
22. říj 2010
rozarka65
22. říj 2010

@elaine nikde jsem to nenašla...☹ Obecně píšou,že se plínky perou na 40 - 60 stup.,krom vlňáčků a když se občas vyperou na 90,tak to nevadí...Ale pokud chceš mít jistotu,tak si to tam napiš jako dotaz a oni Ti odpoví...🙂
Už se Ti to blíží,tak to asi všechno připravuješ...držím pěstičky...🙂

rozarka65
22. říj 2010

@elaine a mizím spát....dobrou...🙂

elaine
22. říj 2010

@rozarka65 Děkuji, blíží, snad se mi podaří najet na látku a nesklouznu k pohodlnějším jednorázovkám. Dobrou noc přeji.

betelgeuzz
23. říj 2010

@rozarka65 dobrý je i sledovat bazárky, občas nějaká látkařka prodává větší kus výbavy a zaplatíš jedno poštovný. Pak jenom dokoupíš, co potřebuješ.

@elaine já je peru na 60.

já jsem ještě nikoho na látku nepřesvědčila. žádné těhotné kamarádky nemám a v těhu cvičení jsem si nedovolila někoho přesvědčovat, protože jsem nevěděla, jak to sama zvládnu. Teď už můžu dělat chytrou 🙂 Ten argument o věnování se dítěti jsem už taky slyšela. jedna látkařka na to říká, že pere pračka a při věšení má dítě v šátku a starší podává kolíčky 🙂 Teď jsem dočetla Koncept kontinua a zajímavá myšlenka je, že není potřeba se dítěti neustále věnovat, ale naopak ho začlenit do domácích prací. 😉

andelka
23. říj 2010

@ivuska.h podle toho tvoje obrázku jsem právě kdysi zkoušela udělat bambusový prefold, ten jediný pružil a nebylo to fakt špatné - akorát už malé 😅
@helulela jak jsi psala, že u vás někdo suší plíny na balkoně - tak já si vždycky říkám, když je venku věším, že aspoň je poznat, že máme doma miminko a je to milé 🙂
@rozarka65 jé, já už nějaké látkové vložky mám do podprdy a na kalíšek se chystám, až mi po porodu přijde MS 🙂 člověk začíná díky látkovkám nějak alternativnět 🙂 i do zdravé výživy teď chodím nějak častěji, zkouším nové věci a tak 😉 jinak kupuju vložky v DM na kuponky zatím a malému oblečení většinou na bazárku nebo v sekáčích 😅

andelka
23. říj 2010

@rozarka65 prodlužovátko na bodyčka - extendor - je super šikovná věc - používám ho skoro pořád. Protože i bez látkovek má někdy rukávy a šířku akorát, ale je to krátké 😉
U kalhot občas problém je, no tak to chce větší a třeba zahnout. Ale teď stejně mu klasické kalhoty nedávám, na doma má polodupačky a ty jsou elastické, a jinak punčocháčky a overalek, takže zatím pohoda.

Já chodím na klub maminek a už jsem tam 2x přebalovala do látky, ale zatím si toho asi nikdo nevšiml - jsem docela rychlá 🙂 ale myslím, že až si toho někdo všimne, bude zas důvod k debatě 🙂 minule jsem přišla s Manducou a hned jsme na to téma hodily s jednou maminkou řeč 🙂

andelka
23. říj 2010

@katka82 tak dneska flísáčky vyzkouším 🙂 psala mi ta paní od které je mám, že se prý dají občas dát do lanolinové lázně - víš o tom něco?

rozarka65
23. říj 2010

@elaine Držím pěsti,ať vydržíš...budu taky nováčkem...🙂
@betelgeuzz bazárky sleduji,tak třeba něco ulovím....🙂 Jinak u věšen prádla mi pomáhá malá...nejdřív podává prádlo a pak kolíčky...a teď se učíme pracovat s kolíčky...tak ji chci koupit malý sušáček a ponožtičky a spoďárky si může zkoušet věšet sama....🙂
@andelka Neviš , jestli se dá používat kališek hned po porodu (kdyby nedošlo k poranění)...?Já teda poprvé "nerodila", teda císař pro mne není pořádný porod,ale ty vložky mne rozčilovaly....normálně používám tampony...
@andelka Určitě to pořídím....ten extendor....🙂 A jinak o mne a o malé se diskutuje pořád....malá mi nechce chodit,tak pořád nosím a ještě kojím, snad do vánoc přestanem, už to má jen psychické....no moje okolí mi pořád nadává,že ji rozmazluji....☹

andelka
23. říj 2010

@rozarka65 hm, tak to nevím, jestli se dá používat už v šestinedělí nebo po císaři, to jsou tady asi zkušenější. Mně vložky taky otravovaly, byla jsem zvyklá spíš na tampony a taky jsem s malýma přestávkama krvácela skoro 2 měsíce 😒
To je pěkné - malý sušáček, malé kolíčky, malé ponožtičky - jako u trpaslíčků 🙂
No, já jsem zvědavá kdy a jak přestanu kojit, malý je zatím moje přísavka 😅 a v noci kojím minimálně 2x. Ale ve dvou letech už je to spíš psychické a už to asi děcka ani moc nepotřebují jakože k růstu, výživě a tak, už mají pestrou stravu. 😉