Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rozarka65
23. říj 2010

@andelka Já vím,že už to nepotřebuje...jen tomu chci nechat volný průběh....ale už ji vyhrožuji,když u toho bude dělat blbosti,tak končíme....🙂 Daneček je ještě maličký...🙂

mmmk
23. říj 2010

@rozarka65 Rozarko, kalisek po porodu asi ne, ta krev je jina nez pri MS a musi holt ven.
O tom odstaveni rikala kamosce dula, ze ta mala vyciti, ze uz to dal nejde, coz muze trvat. Pokud mas nejaky zavazny termin, je lepsi ji to nejak vysvetlit a neustoupit. Jina kamaradka sve holcicce rekla, ze jsou prsa nemocny a ze nemuzou uz davat mlicko. Mala se par dni dozadovala, ale pak na to zapomnela 🙂

@andelka Ja dala prckovi ve veku tveho prvni prikrm a ted, po mesici a neco, zacinam mit pocit, ze se odstavuje. Proste na prso se tvari nadsene jen vecer nebo rano, jinak chnape po nasem jidle a radostne jasa, kdyz vidi, ze mu nesu jeho misku a bryndak.

rozarka65
23. říj 2010

@mmmk Aha...děkuji za info...🙂 Jinak o odstavování jsem také četla,ale zatím to nehrotím...🙂 Pokud se potvrdí,tak zhruba do července času dost...🙂

helulela
23. říj 2010

@elaine peru v pohodě na 60 st., na začátku se to trochu srazí, ale to je normální

andelka
23. říj 2010

@mmmk no tak to jsem zvědavá. Dany bude mít první mrkvičku 10.11., budeme dávat příkrm pomaličku, no uvidím jaký bude jedlík. Jelikož teď kojím 6x denně a 2-3x v noci, tak doufám, že bude kojený ještě dlouho, že ty příkrmy nepůjdou tak rychle, aby mu to nahradilo mlíčko. A flašku stejně nechce, tak snad bude přísavka i nadále 🙂

joohana
23. říj 2010

@nika Já když začala látkovat, tak dvě moje kamarádky látkovaly, obě už to vzdaly- všeobecná lenost -což fakt nechápu, prostě mi to nepřijde jako taková dřina, vyprat obden pračku plínek.
Je teda fakt že už jsem byla celkem zoufalá z toho, kolik Annie čůrá, ale zvykla jsem si přebalovat častěji a na ven dávat mega balení jako na noc (BBH magic+BI prefold+2 BH nudle) a jde to. Pravda, jsme odkázány na tepláky, protože na tohle fakt žádný gatě neobleču.

joohana
23. říj 2010

@rozarka65 Ad kalíšek po porodu-jsem spokojená uživatelka kalíšku, ale po porodu si to fakt nedovedu představit. Ne kvůli očistkům, ale kvůli unavenému pánevnímu dnu-já třeba mám několik dní po porodu dost problém s kontrolou pánevního svalstva, měla jsem co dělat abych (pardon teda) udržela i moč a stolici, kalíšek si fakt nedovedu představit.

rozarka65
23. říj 2010

@joohana no já se trochu děsím toho žehlení...jsem lenoch líná...žehlila jsem jen když byla malá mimi a teď žehlím,jen když potřebuji vypadat...🙂

mmmk
23. říj 2010

@andelka To ja taky kojim tak 6x denne, v noci ne. Vzdycky dam prikrm a potom ho jeste "dorazim" MM, protoze to zlepsuje zvykani na nove potraviny. Mym cilem je, aby v roce jedl vsechno, tudiz stale pridavam novou zeleninu, ovoce a kase.

katka82
23. říj 2010

@andelka jj taky jsem s těma látkovkama nějak zalternativněla 😉 😀 😀 kalíšek už je doma a čeká na 2 poporodní MS a už jsem si ušila i 3 látkové vložky 😉 😀
@rozarka65 čč stačí žehlit jen v šestinedělí a pak už nemusíš 😉 jinak já ač žehlení fakt nesnáším tak ty plíny mě bavilo žehlit 😉
jo a ještě jsem zapoměla na jednu taky látkující kamarádku bo ji znám z koníka a vlastně i osobně 😀 😉 takže dohromady 3 🙂

rozarka65
23. říj 2010

@katka82 no ale když nevyžehlím plínky...mám doma jen ty obyč. z obchoďáku,tak jsou hrozně zmačkané a tuhé...☹ Ale je fakt,že plínky jsou pohoda...teda když se dobře pověsí...🙂 O látkových vložkách jsem taky přemýšlela...ale po porodu to byl opravdu mazec...-(

katka82
23. říj 2010

@rozarka65 tak to jo no my měli Kiko lux 😉 ale já to prostě nevyžehlený nějak nesnesla a tak jsem žehlila 😀

rozarka65
23. říj 2010

@katka82 musím také pořídit...🙂

betelgeuzz
23. říj 2010

Kalíšek v šestinedělí mi připadá trochu jako masochismus 😀 Já jsem sice nastřižená byla, ale měla jsem s ním problémy i 9 měsíců po porodu, kdy jsem dostala první MS. Dole se to všechno zlepšilo, až jsme omezila kojení. Prý to dělají hormony.

ivuska.h
23. říj 2010

@mmmk Mě se Ondra kojí prakticky jen v noci (zato cca 4x), přes den výjimečně, nemá čas... A to má příkrm jen k obědu a k večeři 😕

Jo a jak se tu někdo ptal na flísáčky a lanolin -- to bude asi nějaký omyl, flísáčky se nelanolinují, nedává to moc smysl, ten polyester to nijak nepojme...

@andelka Není lepší nasadit příkrm až od dítěte ucítíš potřebu a ne podle data? Aby ses pak třeba zbytečně nestresovala, když by to třeba moc nechtěl jíst...

@joohana Já jsem kalich v pozdnějším šestinedělí používala a znám pár holek, co hned od porodu... To pánevní dno samozřejmě hraje roli, ale dost záleží na způsobu porodu a kondici těch svalů, já jsem moc žádné změny nepozorovala ani bezprostředně po. Jako jasně, bylo to trochu volnější, ale ne zas tak, aby tam kalíšek nedržel 🙂) Ale teda neměla jsem ani u jednoho porodu nástřih ani poranění na hrázi, takže to určitě taky má vliv.

@rozarka65 Já žehlím jen manželovy a svoje trička a kalhoty, dětské nic.

andelka
23. říj 2010

@rozarka65 já žehlím jen občas, když se mi nechce, tak to jen pěkně poskládám a fertig. Ale je fakt, že po vyžehlení jsou plínky měkčí, takže to mám tak ob - jednou žehlím, podruhé ne, potřetí jo....a moc se s tím nemazlím, poskládám si to na čtverec a přežehlím 😅 A už je věším napůl. No a používám separačku, takže tu plínku má vlastně jen na bocích, tak to neva že je to hrubší. Ale mám Kikko lux.
Ad kalíšek - já mám malý nástřih, žádné jiné poranění uvnitř, dneska jsem skoro jak nová dole 😀ale v raném 6nedělí bych asi kalíšek nezkoušela. Ale od první MS po porodu už klidně jo. Chystám se na něj,ještě musím pošpekulovat který si vyberu 🙂

@ivuska.h no ale jak poznám, že má už potřebu? 😅 Toho 10.11. bude mít půl roku, tak když se mi bude chtít, tak zkusím. 15.11. jdeme na poradnu, tak že už bych doktorce řekla, jak to vypadá. Ale jinak já klidně počkám, nejradši bych kojila nafurt 😅
To jsem se ptala já. Takže nelanolinovat. Právě že jsem to nikdy neslyšela, až teď.

ivuska.h
23. říj 2010

@andelka Měl by se začít natahovat po jídle když jí dospelí, slintat, když vidí, že jíte atd. Já jsem kvůli těmto projevům teda začala obě děti přikrmovat o 2 týdny dřív, protože už bylo zjevné, že chtějí. A taky od první lžičky bylo vidět, že fakt chtějí jíst, žádné takové to vystrkování jazykem a podobně. Tady Klárčin první příkrm --

https://www.youtube.com/watch?v=npwC88E_Bq8

jen jsem udělala tu chybu, že to bylo moc řídké a vytékalo jí to z pusy a měla jsem moc velkou lžičku. Ale je vidět, jak už na konci toho prvního videa otvírá na lžičku pusu.

Ovšem dalším následkem u nás je nezájem o kojení přes den, měla to tak Klárka a i teď Ondra. Psychická závislost na prsu žádná a na jídlo už má vydatnější zdroj.

andelka
23. říj 2010

@ivuska.h no tak zatím nás jen nadšeně sleduje když jíme - hrozně se mu to líbí. Ale já bych teda neřekla, že tohle je ukazatel, kdy se má začít přikrmovat. Jemu se líbí kdecovšechno, je to zvídavé dítě - pochybuju že chápe o co nám při jídle jde, prostě ho baví nás pozorovat. Kdybych mu vždycky dala co chce (nebo si myslím, že chce), tak nevím kde bych byla 😅 Jazykem vystrkují jídlo proto, že neumí polykat ještě, ne? Že je k tomu potřeba jiný pohyb než když sají mlíčko a některým dětem to dýl trvá, než se to naučí.
Klárka je fajňučká. Jo jo, vidím, že je to řidší, spíš jako polívka. I že je to velká lžička - já mám ty malé umělé dlouhé z DM.

ivuska.h
23. říj 2010

@andelka Právě oni to pozorovali jinak, slintali, když to viděli a otvírali pusu. A s tím postrkováním jazykem, to jo, to se musí naučit, ale často člověk čte na diskuzích, že děti vyloženě to jídlo vyplivují a nemají prostě moc motivaci to polykat.

A ty lžičky z DM jsou dobré, ty jsou akorát.

No hrozný, jak ta Klárka byla malá...

nika
23. říj 2010

@andelka já taky začala dávat příkmy dříve, cca 14 dní, už okolo 5měsíce slintala natahovala se po jídle, člověku to až nedělala dobře jíst před ní 🙂
někde jsem četla že děti mají určitou schopnost příjmat nové věci - příkrmy v sinusoidě, prostě teď je čas, chci to zkust, a pak to příjde zase až za pár měsíců (prostě jednou je na to nálada, ta roste apak klesá a zase znovu, jen v delším časovém obdobíí), ale kdo ví, kolik je na tom pravdy, že.

sussanah
23. říj 2010

@andelka no ja jsem do prikrmu sla proto, ze jsem proste uz vecer nemela mliko a i kdyz jsem od pozdniho odpoledne kojila co hodinu, tak vecer mel hlad. Ale taky jsem nepozorovala zadny super zajem, kdyz jsem jedla, ani vyplazovani jazyka ani nic podobneho. to zacalo az ve chvili, kdy pochopil, ze to, co si davame do pusy je jidlo a mohl by to jist taky 😀

andelka
23. říj 2010

@nika
@ivuska.h
@sussanah no bude to zajímavé s tím jídlem. Teď jsem jedla buchtu a tak lačně se na mě koukal a natahoval po ní ruku 😀 Ach jo ach jo, už to nebude to malé miminečko co se jenom kojilo, už bude jíst lžičkou jako velký kluk 😅

nika
23. říj 2010

@andelka to je ještě dobrý ale počkej až bude mít první chodící boty a bude ťapat to je teprve rána na city 🙂 😀

rozarka65
23. říj 2010

@nika No nám minulý týden rupla postel, tak jsem řekla,že je to možná znamení....a přestěhovali jsme naši malou z naší velké postele do její (měla ji slíbenou na vánoce - už se moc těšila) a náš taťka to nesl taky těžce, že už je "velká" holka....🙂

sussanah
23. říj 2010

@nika tak timhle presne prochazime ted my 😅 😀

katka82
23. říj 2010

Jé tak kdybych měla čekat až se Honzíno bude natahovat po našem jídle tak by na příkrmy došlo až někdy ve 13 měsících do té doby mu to bylo víceméně šumák že jíme 😉ale te´d jak se někomu hne pusa už je tam a hned HAM HAM HAM HÁÁÁÁÁÁÁM😀 😀my začli těsně po půlroce po vánocích,ale v lednu se dostavila 6 nemoc a začli jsme znova 😒 ale jinak jak zjistil že se jedná o jídlo tak poměrně nadšeně spolupracoval 😉 😀

joohana
23. říj 2010

@rozarka65 Já nežehlím 🙂

joohana
23. říj 2010

@ivuska.h Ke konci šestinedělí bych možná ten kalich dala, ale od začátku teda ani omylem🙂. Nastřižená jsem taky nebyla, u druhého porodu mi udělali 1 steh.
Uvidíme jak bude potřetí, třeba se hecnu 🙂

veselazu
23. říj 2010

@katka82 tak dítko spokojeně spí ve spacáčku od tebe, je supr teploučký a ty obrázky mě úplně dostaly 😀 konečně můžeme v noci trochu větrat 😉 děkuju moc

Jinak mi dneska manželova prateta dovezla z US BestBottom plenkový system z Nickyś diapers tak to budu zajíždět od zítra, už se suší pár kousků na topení. Dám vědět jak se (ne)osvědčily. Taky jsem si nechala dovézt 2ks BG 4.0 AIO kapsovky tak se těším, u nás začínají plenky na snapku ustupovat do pozadí, prcek se dá přebalovat pouze ve stoje a nebo s použitím násilí ...

Já jsem v okolí zatím sama látkařka, ale kámoška co bude každou chvíli rodit to chce taky vyzkoušet - no má štěstí že má mně 😀 😀 😀 já jsem (všeho)schopná látkařka 😀

katka82
23. říj 2010

@veselazu Zuzi tak to jsem moc ráda že se spacáček líbí a doufám že se v něm Davídkovi budou zdát samé sladké sny 😉 🙂 tu látku jsem chtěla znova objednat,ale bohužel už není ☹ no doufám že na ní ještě někde narazím 😉 teď jsem zvědavá na tu se slůňátkama 😵