Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

matilko
19. kvě 2009

lus, ked už si tu, prosím ťa, aká je tá kozmetika earth friendly baby? díky
a ešte..viem, že to tu bolo asi 100x, ale ktoré prateľné intimky sú OK?

zmuzle
19. kvě 2009

Obram, vycpavala jsi nejak BE? Ja asi prfoldem a do BBH uz asi nic, vid? A prebalujes i mezo kojenim? Ja jo, bo chrni dost dlouho. 3-5h...V noci pred kojenim a pres den po kojeni. A pouzivas uz vlnaky? Co jsi dala pres BBH?

schnek
19. kvě 2009

zmuzle, dávám BE a nijak nevycpávám, jen přeložím tu vkládačku dopředu, dám separačku, vlňáky a pokud se nepokaká, přebaluju až ráno 😉

ijo
19. kvě 2009

kvikvicek - AIO mám ráda blueberry, vydrží suchá fakt dloooouho, ale u nás se nedá moc sehnat a zadeček není úplně malinký. Super jsou Cuddle-in-One, ty tedy mají zas ultra malou prdku 😉 a uvnitř bambus

schnek
19. kvě 2009

ijo, nemáš cuddlebamboo plínky?

evicka7
19. kvě 2009

holky, jsem zvědavá, co budeme dělat s BBH mešavoučkýma v zimě, vyprala jsem včera ráno, protože bylo pošmourno, sušila se doma, odpoledne dvě hoďky na slunku, večer a přes noc zase doma, teď jsem si na ní vzpomněla a je mrcha ještě stále vlhká

evicka7
19. kvě 2009

a ještě jsem chtěla zapět ódu na swb vlňáky, vypadají sice jako starý tepláky, ale krásně sedí a Vikouš v nich má krásný zadek
lovíky taky hezký, ale budeme dávat bych řekla až tak po prázdninách, ještě jsem je teda nezkoušela dát na nějaký noční balík, tak možná najdou uplatnění tam

ijo
19. kvě 2009

mám jednu, je super...jen není táááák krásnááá jako ty další. Ale každá CB má v sobě bambus

schnek
19. kvě 2009

a můžeš jí porovnat s BE nebo BBH bambuskou?

mysinka
19. kvě 2009

Evi, jak velký je Vikouš a jakou velikost vlňáčků swb jsi mu brala? 🙂

evicka7
19. kvě 2009

mám Gedrenovic Mka, po Laděnce, co je o půlku menší 😉 Vikouš má k devíti kilům, takový střední dítě, ani tlustý ani hubený

angetha
19. kvě 2009

Holky tak jsem chtěla na novorozeňátko používat vv, ale četla jsem, že nejlepší je novosklad ze čvercovek...jak se skládá? a je to fakt nutný? Asi aby nic neproteklo..

ijo
19. kvě 2009

Schnek - BBH bambus nemám, tak jen BE, tu mám taky moc ráda. CBBamboo ale lépe sedí, protože je úplně měkká, tak my jí fakt máme od mimouše a výborně se přizpůsobuje našim hubeným nožkám 🙂 . Jsme s ní spokojená, je moc příjemná a hodně saje. BE dávám na noc, pprotože má ten flauš, CB raději na den, protože sedí jak spoďáry..a je dražší....ale mám objednánu ještě jednu až přijdou 😝

mysinka
19. kvě 2009

Evi, díky 🙂 Matýskovi teda budu brát Lka 🙂

evicka7
19. kvě 2009

angetha, myslím, že nutný to rozhodně není, ale pokud nechceš prát každou chvíli pokaděný svrchňáky, tak bych řekla, že praktický to je
http://www.latkovepleny.cz/node/100

schnek
19. kvě 2009

angetho, nutný jako že nutný to není, ale dobře utaženej novosklad ti neproteče 😉 mrkni na www.mamaja.cz nebo www.latkovepleny.cz

ijo, a co savost? je to srovnatelný?

schnek
19. kvě 2009

hmm, cimrman 😀

angetha
19. kvě 2009

Tak ono to není tak složitý to je fajn..tak je taky objednám, klasické se neztratí

ijo
19. kvě 2009

no jasně, jinak bych do toho nešla....tam je šest vrstev bambusu.. ty jí máš taky??

evicka7
19. kvě 2009

schnek 😀

matilko
19. kvě 2009

angetha, zo začiatku sa perie furt!! a potrebuješ aj plienky, čo rýchlo schnú, takže čč sú podľa mňa nutnosť

schnek
19. kvě 2009

ijo, nemám, tedy tu CDB, BE mám 😉 uvažuju, že bych nějakou vzala. Nebo bude se ještě dělat ta objednávka z AU BBH bambusek? 😕

angetha
19. kvě 2009

Tak jsme se s manželem naučili novorozenecký sklad 😀 😀 😀 už se těšíme 🙂

hanka128
19. kvě 2009

tak jsem v pátek nějaké plínečky prodala a něco zase nakoupila-teda hlavně vlnu 😵 mamča už maru plete vlňáky a já pletu deku 😅
ale jak jsem na bráně uviděla ty barevné natahovací disany-krááása-takže máme doma oranžové 😵 na poště ještě na nás čekají lovíky, tak su zvědavá 🙂 jako já vůbec nechtěla používat vlňáky a najednou mám doma 3 😅tak snad budem spokojení 😕

chci se zeptat na bráně mi paní řekla, že nejlepší na ty disany i lovíky je lanolínová kůra od ulricha, normál lanolín jen na ty pletené...tak snad to udělám správně. ale tvrdila, že kolegyně to používá..asi to bude lusinta 😀

matilko
19. kvě 2009

Hani, takže hovoríš, že naťahovacie Disany bomba??? Akú veľkosť si vzala? Ja o nich prudko uvažujem, oranžové mám lovíky a sú nádherné!
Ja mám kúru lanolínovú od Disany, už aby mi to uschlo, aby som zistila, či to vlastne funguje, alebo nie 😀

hanka128
19. kvě 2009

no vzala jsem 74/80-je to od 6 do 12 měsíců-maru to má přes stehýnka hooodně volné a vypadá v tom úžasně 😵 ale čtvercovky budu do toho muset dávat se snapkou..než do toho doroste aby to plínku udrželo...no zítra to hodím do té kůry tak su zvědavá...a na poště čekají zelené a fialové lovíky, oranžové už neměli se už ně těšám.
jediné mínus těch disan je že přes to stehýnko je to tam nějak pevně sešité, prostě to není celé pružné...-tak doporučuju poměřit a zeptat se kolik jaká velikost má přes stehno...

a pěkné bylo že jsem v pátek prodala dvěma holkám plenky a ta jedna mi kromě peněz donesla i jabka-to bylo tak milé 😵 kamarádka koukala jak puk 😀 no a kamarádku jsem vzala na bránu tak jí oči přecházely..teda hlavně z těch cen 😀

matilko
19. kvě 2009

Ja mám práve naťahovačky 62/68, ešte ich ako tak na ten balík nočných plienok narvem, ale sú krátke ☹ takže mi kus plienky trčí, čo je blbé, naposledy sa tak prečúrala, že mala úplne mokré pižamko. Tak už by som chcela nejaké väčšie a tieto by som využila len tak na denné spaníčko, keď nemá tie silné plienky. Asi ich fakt kúpim!!! Lákajú ma stále viac 🙂

lusinta
19. kvě 2009

BBH měšavky čekáme šneku kdyžtak i my🙂
a s těmi CDB mi tedy Ijo dáváš🙂taky mě lákají vzít do krámu🙂

olbramka
19. kvě 2009

zmuz, ničím jsem ty BE už nevycpávala. a BBH taky ne, dokonce jsem si i říkala, jestli nevyndat nějakou tu vkládačku. malej taky chrní v noci 3-5 hodin, přebaluju vždycky, páč je vždy posrajděnej a vždycky před kojením, protože po by se poblil chudáček. no a někdy i mezi, když to slyším, že tam něco udělal.. jinak včera vydržel i v čč asi 4 hoďky, prostě usnul a já taky...

zdenkaradek
19. kvě 2009

lus: tak šup s nimi do obchodu (ty CuddleBuns), jsem si jen tak cvičně spočítala, co by se nám hodilo (teda spíš by se mi líbilo 😉 ) a hnedle to bylo za tři litry, radši to nechám u vás na bráně, páč si k tomu zase ještě přihodím něco dalšího co nezbytně potřebujem 🙂