Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

animal
30. říj 2010
kiriki
30. říj 2010

Ahoj holky
všem MOC děkuji za vyplnění a snad vás ještě přibyde. hodně mi to pomůže. dávala jsem to i maminám u nás v obci ale zjistila jsem,že ani jedna nemá ponětí o tom,že existují moderní látkovky 😲 některé používaly ze začátku čč,ale teď už přešly na jednorázovky.
Animal: děkuji za tipy na webovky, obě jsem už měla přečtené, ale zaráží mě,že na žádných plenách není složení...
ještě se chci zeptat- mám ročního kluka na látkovkách,jen v noci má jednorázovky. a i ty bych chtěla vynechat- nemáte zkušenost,že by se vám děti víc budily? on spí celou noc,jen k ránu dostane sunar a spí dál. děkuji za tipy a za dotazníky

joohana
30. říj 2010

@kiriki My látkujeme i v noci, dávám dcerce BBH Magic vycpanou BI prefoldem a BH nudlema, všechny ostatní slavné noční plíny jsou moc nízké v sedu a musela jsem se jich zbavit. Nebudí se víc, spí buď celou noc nebo s jedním probuzením k ránu na mlíko, pokud jí teda nerostou zuby.

kiriki
30. říj 2010

@joohana: já mu dávám už jen čč,vv a mám z bambusového froté udělané čtverce, protože ze začátku jsem mu dávala i HD pastelky ale je hodně živý a už to na něj nemůžu "nainstalovat" 🙂 tak jsem se na to vykašlala a odložila do skříně a uvažuju že je prodám... myslíš,že by to šlo i s touhle výbavou?

sussanah
30. říj 2010

@kiriki ja davala anavy s vkladackama nebo vazacku (muze byt i cc na draka) s vv + ikea rucnik. Baleni sice vetsi, ale na noc to nevadilo. U nas teda bylo klicek mit poradnou separacku, tj nastrihana Irma z Ikey to jistila, maly byl v suchu a v pohode. Obcas jsem uprostred noci prebalila, kdyz spal tvrde. Kdyz se nad ranem totiz budil na mliko, tak by se u prebalovani moc probudil, takze mel relativne suchou plenku z nocniho prebaleni a nad ranem jen mliko a spal dal.

veselazu
30. říj 2010

@suik tak to máš zcela pravdu. Já se vždycky pro něco nadchnu a řeknu si - tak tohle je to pravé a mám vystaráno - a prd! za chvíli dostanu roupy zkusit něco dalšího 😀 😀 no ale naštěstí se plíny dobře prodávají i použité. Jak tady někdo psal dětem je to šumák do čeho kadí ale maminky si musí udělat radost a něco si koupit 😉 . Takové vzrušení jako v plínkoobchodě nepociťuju ani v obchodu s hadrama 😀 😀

Jinak jak testuju ty BestBottomky tak jsem z nich fakt hotová - zatím nám 100% vyhovujou. Mám v plánu si koupit ještě tak 5ks těch Hemp/ organic cotton vkladaček ty by měly být savější než ty co mám, ale co mám vyzkoušené, tak ty co mám - organic cotton vydrží tak 2 hodiny, ale ty noční ty vydrží hodně. Taky kakoše skoro vždycky zůstanou na vkladačce - ale jak u vaječiny, na to bych si asi netroufla.
Chtěla jsem se vás holky které čekáte další miminko - co plánujete používat - máte už zkušenosti z prvního látkování tak schválně co se vám tak nejvíc pozdává? Já zvažuju zavazovací Disany a vycpat nějakou vkladačkou nebo rovnou kalhotovky typu Anavy a na to svrchňáky - jakékoliv. Z novoskladu mám co si pamatuju velice smíšené pocity - občas protekl, celé plíny žluté a taky pro mně je krása vytáhnout vkladačku nebo vv z pračky a nemuset to skládat a rozkládat... co vy?

andelka
30. říj 2010

@kiriki na dotazník se vrhnu zítra - akorát s tou vodou a elektřinou nevim, to asi nezjistim. Jinak Dany se budí stejně často v látce i v papírovce, takže v tomto je jedno co má na zadku. Dávám BBH magic s BI prefoldem nebo vycpu něčím Bum geniusku, případně anavy se všema vkládačkama a pulky, když BH nejsou třeba suché.

veselazu
30. říj 2010

@kiriki my teda v noci nelátkujeme - látkovali jsme když kadil vaječinu - to by nám tak jako tak nezbývalo nic jiného ani v papíru, ale teď už několik měsíců dáváme na noc papírovou protože se prcek vždycky když jsem ho nejen nakojila ale i přebalila probral a pak se tam půl hodiny převaloval a nemohl usnout. No a tak papírujeme a mám v noci klid. Já se fakt divím co ta prej papírová plína udrží - váží po těch 12ti hodinách půl kila 😀 já jsem navíc hrozně líná v noci a nad ránem (rozuměj před 6 ráno 🙂 ) přebalovat.. co přebalovat - vstát z postele. A když jsem kojila tak po tmě šup s Davčou ke mně a vleže a ve spánku nakojit, někdy jsme usli a pak šup s ním do postýlky - za tmy - ani se nestihl probrat a já nevytáhla paty z postele 😀 😀 .Chvála papírovým plenám za tohle - haleluja!!

ivuska.h
30. říj 2010

@veselazu Já jsem s lenností došla tak daleko, že už ho do té postýlky ani nevracím 🙂) A v noci teda nepřebaluju, látkovka to snese a to se mi kojí klidně po hodině (třeba dneska) 😒 Doufám, že se brzo s tím kojením umoudří...

duzame
30. říj 2010

Čau holky prodávám nějaké homemade" přebytky" 🙂
http://www.fler.cz/zbozi?uid=80068

meleri
30. říj 2010

jveselazu
já taky v noci dávám papírovku, zkoušela jsem to párkrát a pokaždé měl dost opruzený zadek....s papírovkou v pohodě...

holky ted sem četla o nějaké super evoluční plínce, která je velmi tenká jako spodní prádlo, je ale teda drahá, jmenuje se couchehamac, a jsou na to dost dobré ohlasy ale četla jsem i kritky...uvažuju přecejen že bych možná jednu dvě nějaké zakoupila....
mi se teda nejvíc osvědčilo bum genious a blueberry ale tu mám jen jednu, stála fakt hodně...

duzame
30. říj 2010

@kiriki Dávám na noc prakticky cokoliv bambusového vycpaného BI prefoldem a vydrží to celou noc. Taky mi vrtalo hlavou, jestli jednorázovky nebudou lepší, tak jsem to zkoušela a u nás teda rozdíl nebyl.
P.S. jdu na ten dotazník 😉

katarina82
30. říj 2010

@meleri nemáš odkaz na tu novou plínku? 😕 Já sice mám všeho dost, ale to mě zaujalo 😉 Mě se taky nejvíc osvědčila Bum Genius a Blueberry, mám minky i normální, jsou super. Jo a teď s druhou prďolou se mi kupodivu osvědčily i Itti Bitti, koupila jsem je už na první, ale tam nám to s nima nějak nešlo, protékaly nebo provlhaly kolem nožiček, takže jsem využívala jen ty prefoldy, ale s Kačkou se mi zatím nestalo, že by provlhly nebo něco, takže to asi bude postavou, baculatostí nožiček nebo nevím, protože teď fakt drží 😎 Zatím... 😝

Jinak zdravím po delší době 😀 Nějak není čas, holky mi teď dávají nějak zabrat 😖

katarina82
30. říj 2010

@kiriki V noci jsem látkovala s první dcerou až do dvou let a kousíček. Dávala jsem taky jakoukoliv bambusovou kalhotkovku-většinou TB nebo BL a BBH, vycpanou prefoldem, udrželo to většinou ty mega nálože-vypila v noci volně litr čaje 🙄 🙄 🙄 Jednorázovka byla durch až na prostěradlo už před půlnocí 😠 Látka to ve většině případů udržela do rána 😵 Byl to teda mega balík na dupce, ale Denči to nevadilo, separačka z irmy zajistila sucho a dobrý 😎

joohana
30. říj 2010

@kiriki Já jinak jedu jen vv, ale na noc si to nedovedu představit, mám učůradlo🙂. Respektive u nás by byla třeba tak 4vv naráz, a to bych fakt na ni nedostala 😀 . Takže si myslím, že se investici nevyhneš, ššla bych do BI prefoldu (cca 4) a třeba to bude stačit dát jeden nebo dva ty prefoldy narovno.

betelgeuzz
30. říj 2010

@sussanah @slunicko76 jak jste zjistily tu cenu za elektřinu? My máme Eon a ta faktura je fakt šílená 😒

taky látkuju přes noc. Teď už malá spí celou noc, ale i když jsem ji kojila 2x - 3x za noc + kojení před spaním a ráno a až pak šla přebalovat, tak to vždycky vydrželo. Dávám BE s prefoldem a na to pletené vlňáky. Ani nepoužívám separačky.

katarina82
30. říj 2010

Taky bych šla do prefoldu, ale mám obavy, že samotný by u nás teda nestačil. Ono i s tou bambusovou kalhotkovkou to bylo ráno doslova na ždímání 😅

suik
30. říj 2010

Já jsem v noci taky lina prebalovat, teda lina, koliktrat jsem nebyla schopna se ani probrat a zvednout se, ted je to lepsi.... takze tak k ranu vetsinou prebalim. Nekdy pouziju papir, nekdy latkovku, nejlepsi je asi anavy se vsema vkladackama a Irmou, obzvlast ted kdyz kadi mimo a nebo i baby lucy s nejakou babmusovou vkladackou, ta nam jednou vydrzela hooodne dlouho... nacucany je to ale pokazde paradne.

ted ale potrebuje ulevit brisku, tak kdyz se krouti, vezmu ji na zachod se vykadit.

@veselazu tak tak..... ted mam v kosiku par plen a desne vaham, ale pokuseni to je teda velky 😀

@kiriki ja vyplnim snad zitra, doufam ze nezapomenu ...akorat s tou elektrinou netusim, bydlime tu kratce, navic v nemecku a neco je v najmu a neco zvlast zalohy.

meleri
30. říj 2010

@katarina82
ta blueberry je úžasná přijde mi že je nezničitelná..BG jsou super ale dost se mi už ochechlaly...o to mají přežít ještě druhé miminko..tak nevím! 😅 IB se mi moc neosvědčily, fakt max. hoďka a protečou, a někdy mi přijde že asi ani nejsou moc pohodlné pro to dítě...
je to www.couchehamac.com.

suik
30. říj 2010

@meleri zrovna na ne koukam....tam se da pouzit i nejaka papirova vkladacka?

helulela
30. říj 2010

@suik taky mi přijde, že nároky na výbavičku se v různých obdobích mění, takže optimalizovat bych mohla skoro pořád 😉

sussanah
30. říj 2010

@betelgeuzz ja jsem elektrinu zjistila jednoduse, zeptala jsem se muze 😀 No proste jsem se hluboce zamysleli, koukli do hvezd a udelali odhad toho nocniho proudu (peru vetsinou v noci) 😉

helulela
30. říj 2010

k nočním plínkám - dávám buď BBH bambus s origoš vkládačkama a "Tesco - Irmou" nebo BL bambus s BI prefoldem, navrch vlňáky (mám z nich na noc tak nějak lepší pocit než z PUL). V noci nepřebaluju a Víťovi je úplně jedno, jestli má látkovku nebo jednorázovku.

sussanah
30. říj 2010

@meleri uh, chtelo by to ale nejaky srozumitelny jazyk, treba aj 😀

suik
30. říj 2010

no francouzstina je peklo 😅

veselazu
30. říj 2010

@duzame no já padnu - ty muchomůrkové jsou prostě sqělé!!!!

slunicko76
31. říj 2010

@kiriki tak Esterka se kvuli plince v noci urcite nebudi! tuk tuk 😉 a to nekdy, kdyz nezvaldam mame i novosklad s dvema čč
@betelgeuzz ja se zeptala manzela a on mi to vysypal z rukavu! 🙂

kackaj
31. říj 2010

Ahoj holky, tak my jsme do včerejška jeli noc taky v papíru...ale už jsem si řekla dost, že už mě neba spoléhat se na jednorázovky a furt je dokupovat a tak jsem dala jen Ivčin bambusový prefold a Ivčinu dlouhou vkladku z kalhotovek a na to PULky a polovina ráno byla ještě suchá, takže už není co řešit🙂 Prefoldy teda docela dlouho schnou, ale ta savost to teda bohatě kompenzuje.
Jinak olejíček do pračky k plínkám jsem dala i levaduli a podruhé tea tree a teda fakt super. Aspoň to má nejakou vůni a ne jen takový ten neutrál nebo dokonce smrádek🙂
Jo a poprosím Vás, abyste tu nezveřejňovaly žádné další odkazy na nové a nové plínky....nebo z toho už zcvoknuuuu 😉 😉 😉 Během jednoho týdne přijdete zas s dvěmi převratnými systémy...je to normální??? 😀 😀 😀 Musím dělat, že nevidím, neslyším a nechci🙂

joohana
31. říj 2010

@veselazu Nedělejmi s těma Best Bottomkama chutě! Slintám na ně a mít jak je koupit, vážně bych o nich uvažovala.