Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

nika
2. lis 2010

roční slečka v novoskladu 🙂
nedáváme ho, naposledy ve vedrech v srpnu bylo to super, bez svrchňáků. zkusila jsem to až jsem se divila že se vejdeme 🙂

zuhur
2. lis 2010

@maly_prcek jojo, schválně jsem se zkusila mrknout. Já jsem se vdávala v dubnu 2009

zuhur
2. lis 2010

@maly_prcek jojo, schválně jsem se zkusila mrknout. Já jsem se vdávala v dubnu 2009
@nika jaký máš rozměr plen? 80x80 nebo 70x70

nika
2. lis 2010

@zuhur to jsou kiko bambusové původně 70x70 (tato je tak 73x72, hodně se vytahují, ale spíše do obdelníku) klasické 70x70 mám už schované.

maly_prcek
2. lis 2010

@nika Těm dětem se fakt mění hodně proproce... My novosklad z 70x70 přestali dávat v 5m, páč mu lezl zadek a přes léto (10m, 9,5kg) už mu zas byl 🙂

andelka
2. lis 2010

@zuhur mise taky někdy stane, když enormně kadí, že mi dvoje svrchní visí - proto mám čtvero 😅 Ale náhodou teď za 3 dny - 2,5, ještě není večer 😉 - se svrchní zašpinily jednou. Mám ale různé plenky, takže nedělám jen novosklad, na ven dávám BG kapsovku, když jsme někde (třeba dneska v klubu maminek, zítra na cvičení), tak dávám anavy a to se mi ještě nestalo, aby z toho protekla vaječina na svrchní. Ale je fakt, že už začal kakat méně, než třeba ještě před 14dny, takže to jde. Před koupáním dávám jen vv narovno.

zuhur
2. lis 2010

@andelka my máme jen ty čtvercovky, teď se snažím nasbírat nějaké informace a zkusit si nějakou tu plenu taky ušít, něco na šicím stroji taky zvládnu a když tak trochu zaměstnám maminu 😅 🙂

andelka
2. lis 2010

@zuhur no, já mám právě různé plínky, které kombinuju podle potřeby. A je to fajn,že pak suším část čč, nějakévv, nějaké kalhotovky, nezabere to tolik místa a nemusí se všechno žehlit.
Jo jo, taky jsem uvažovala, že bych zaúkolovala mamku, já si se šitím moc nerozumím (umím jen v ruce). Hlavně by se teda hodily kalhotovky. Musí se na to použít nějaký speciální materiál, látka, gimičky apod.? Já zas, ať to nakonec finančně nevyjde nastejno 😅

slunicko76
2. lis 2010

@andelka tak smoji sikovnosti bych si ty pliny s pis upletla nebo uhackovala, ale siti!!! taky tak maximalne v ruce! Jo a taky jsem byla dobra na stupovani ponozek!He,to uz nedelam!
taky mam chut zase koupit nejakou plineckuk, treba k Barborce nebo k Mikulasi do puncochy! 🙂 a taky napisu Jeziskovi!

ivuska.h
2. lis 2010

@andelka sijemdetem.cz 😉

mooncaa
2. lis 2010

Tak mě novosklad přijde pomalu taky malý a to máme 4.6 kg. Jako samotný nebo s babusouvou vkládačkou OK, ale ručníček tam už nedám, to nám pak kousek vepředu nebo vzadu chybí. A mám plínky 70x70 i když možná po těch letech jsou možná mnohem menší. Ještě zkusím jinak poskládat, už to dávno není čtverec, tak to možná skládám na tu menší variantu. Tak neskládám, ta druhá varianta je mnohem menší. A přeměřila jsem ty plínky a mají 61-62 cm x 66-67 cm. Vzhledem k tomu, že plínek mám asi 60, tak další větší pořizovat nebudu.
Stejně už novosklad moc nepoužívám, nebaví mne žehlit (z nevyžehlených je novosklad ještě menší) a kalhotovky jsou lepší. Ale jako nouzovka pořád dobrý, tak asi taky nastuduji toho draka.

zuhur
2. lis 2010

@mooncaa my máme jen čč a 2x AIO když někam jdeme. Pořád se odhodlávám si ušít i nějakou plínečku, ale musím se k tomu pořádně rozhoupat 😀

duzame
2. lis 2010

@andelka Mrkni na diskuzi Sijeme latkove plienky , vlozky, vlniaky, bio oblecko ... 😉

baca
2. lis 2010

Zdravím!

prodávám nějaké přebytky: vázačky HHS, velurku BL, vlněný obdélník, vlňáky cuddle a taky vlněno-hedvábné bodýčko oblečené asi 2x. Mrkněte do bazárku. Pro zájemce z diskuze: jsem ochotna smlouvat o cenách 🙂 ne že bych byla tak dobrosrdečná, prostě se toho chci zbavit! 😀

Jinak Bára je zase opruzená odpředu dozadu. Stačí , aby se pokadila a je to. A to si toho obvykle hned všimnu, takže v tom není půl hodiny. Nejčastěji přebalujeme ihned po akci. Nejhorší je ta pupínaktá pipina, tam to vevnitř špatně větrá 😒
nedooručíte nějakou supr trupr mastičku, která není na předpis. Mám rybilku, bepanthen a nijak mě to nenadchlo.

baca
2. lis 2010

Po odpoledním spaní (dnes skoro 2 hodiny) měla 1 čč tak nacucanou, že jsem ji skoro mohla ždímat. Vlňáky jsou z toho ještě teď vlhký 😲 : Další vlňáky si prodojila záhy. PUlky IV nám provlhly až na bavlnu. Ach jo.

baca
2. lis 2010

Tak jsem si právě všimla, že @kvakulka už před týdnem porodila Klárku!!! Gratulace. 😀
Má totiž termín jak má kamarádka, tak si to pamatuju.

chaarleene
2. lis 2010

@baca mně se na opruzeniny osvědčila vrchlabská mast (myslím, že se jí říká i ondřejova), mám ji přímo namíchanou z lékárny a funguje suprově (otestováno už i na mě, mém bráchovi i bratráncích 😀) - sice se pro děti moc nedoporučuje, ale vždycky mi zabere na 1 namazání, takže si říkám, že jednou za čas to až tak nevadí 🙂

baca
2. lis 2010

@chaarleene píšu si 😀

veselazu
2. lis 2010

@baca jak už jsem tu psala - Sudocrem a když je nejhůř tak Imazol ráno a večer a ten zabral okamžitě. A holt asi do papíru na čas...

veselazu
2. lis 2010

@maly_prcek ty bottomky mají zevnitř PUL - jsou igelitové takže jdou krásně otřít a použít znova. Ale zase nevím, co v létě aby se třeba v nich neopruzoval, jsou dost silné - dvojité. No uvidíme, je to za dlouho.

kubinkov
3. lis 2010

@baca Pythiol. Sice ho taky nedoporučuje výrobce pro děti, ale pediatři mi ho doporučili. Zabere rychle a spolehlivě, jen kapánek 😨 smrdí, protože obsahuje ichtamol. 😉

slunicko76
3. lis 2010

@chaarleene jj,ale spis se to dava na promasteni kuze!pak je jeste prusova mast-podobne jako ondrejovka,ale neni tam tusim ky.salicylova /nevim, jak tam maji byt z a i 🙂 / kvuli ketre se ty dve detem ted uz nedoporucuji.

@baca mne se teda osvedcil nivea proti opruzeninam a pytiol (ale ten se podle letaku detem taky nema),ale v nemocnici ho davaj a funguje!

slunicko76
3. lis 2010

@kubinkov 🙂 jsme se trefily do stejneho!🙂

baca
3. lis 2010

@veselazu když to není, že by byla ve vlhku, ale jen po kadění, naštěstí ne vždy.

zuhur
3. lis 2010

@baca nám se zase osvědčil krásně Tekutý pudr. Prodávají v lékárně kolem 40Kč, je to bílo-zelená tuba. Bepanten a Rybilka u nás taky nezabrali.

veselazu
3. lis 2010

@baca no to tak bývá, my to měli naposled když měl Davča měsíc, od té doby naštěstí nic, ale tím myslím, že když to natřeš a pak to bude ve vlhku tak se to tak asi hojit nebude.

slunicko76
3. lis 2010

@baca tak yto chce vetrat prdelku. JA davam Esterku "na volno" kazdy den! Taky jsme to mely po kakani a to jsem prebalovala snad skoro vzdycky po kakani! ted je to uz lepsi, vajecina od nas odesla!🙂

katka82
3. lis 2010

@baca tak přesně to samé jsme měli asi před měsícem 😉 vždy při bobku do pleny opruzenej až hrůza 😒 nám teda pomohl sudocrem a to že bobkoval do nočníku prostě jsem musela dělat všechno pro to aby bobek neskončil v pleně a byla to sem tam docela fuška 😝 😀

katka82
3. lis 2010

Tak si tak brouzdámpo netu a koukejte co jsem objevila 🙂 : http://www.plenkovani.cz/ -půjčovna látkových plenek 😉 super nápad 😉 😵

meleri
3. lis 2010

ahoj, máte někdo doma baby kangas? a jestli jo, osvědčily se vám?