Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kvikvicek
19. kvě 2009

holky bambusova plena baby lucy, na ni se musi davat svrchnaky?

zmuzle
19. kvě 2009

Teda holky, jeste, ze jsem ted nemela cas na cteni diskuze a na Branu. Se bojim, ze bych necemu neodolala, radeji si pockam, az se budete neceho zbavovat 😝
Jinak ja Kubika necham spat v novoskladu klido i 3-4h a neprotece, i kdyz to je pekne naducany. Jen mi nejde do hlavy, jak pres ten balik nacpa maly loviky 😕
Jdu prebalovat a prat a na noc teda zkusim BBH bambus 😎

raady
19. kvě 2009

kvikvicek, na bambusovou plenu Baby Lucy musíš dát svrchňáčky 😉

schnek
19. kvě 2009

zmuzle, pár malých plínek nabízím, včera jsem to tu psala 😉

evicka7
19. kvě 2009

schnek, nechtěla jsi nějaký zvířata na bm?
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=23198861&tab=3

evicka7
19. kvě 2009

už jsem to našla, to neměly bejt žáby 😉

terezita
19. kvě 2009

nazdar holky!
olbram, zmuz, novosklad nam vydrzel uz i 6 hodin a neprotekl.. 😀 jsme se byli flakat venku na prochajde a ja predtim zapomnela malou prebalit.. 😕 😅
jinak v kalhotovkach nam jeste mala plave, nema jeste tri kilca a tak ji to je vsechno nejaky velky.. ma v nich prdel jak vestonicka venuse.. takze jeste nepouzivame..

jo chela jsem se zeptat, vv se dava na novosklad nebo ji muzu soupnout rovnou do svrchnich kalhotek? nejak s tema vv neumim jeste operovat.. 😕 😅

zmuzle
19. kvě 2009

Terez, pokud si to pamatuji s prednasky, tak smaotny vv pry jen do kalhote BM. Uz jsem praktikovala, taky to slo, ale vv mi prijdou jak prkno. Ted zkousim IV na novoska.

angetha
19. kvě 2009

Takže kdybych si pořídila vv tak na ně nemůžu dát třeba kalhotky IV? jen BM? 😕

schnek
19. kvě 2009

s vv můžete cokoli, dá se i sepnout snapkou, že udělá takový kalhotky 😉 a přes ně můžete dát taky cokoli - vo, svrchňáky, zavazovačku 😉 fantazii se meze nekladou 😉

schnek
19. kvě 2009

evičko, díky 😉 M-ka mám, scháním S-ka se safari 😉 krávy a žáby jsou na MMB pořád, ale to safari si asi ženský křečkujou 😀

ijo
19. kvě 2009

Čau večer, ty jo to je síla než já to všechno uložím, nakrmím atd atd 🙂 Jak se máte?

terezita
19. kvě 2009

schneku, vv zapnout snapkou? 😕 jee, to si nedokazu predstavit! no naschval to zitra zkusim..
zmuz, ja mam nejoblibenejsi svrchnaky zatim IV organic.. IV organic soft delaj emmce taky velky zadek a lezi chudak z kopce.. 😒 tak s nima taky jeste pockam. a pak jeste pouzivam ty BL, ale kdyz se pocura, tak jsou zevnitr pekne zapareny.. 😖

ijo
19. kvě 2009

a zkusila jsi merino vlňáčky? Nedřív mi taky přípomínaly triko ale vážně fungujou a vyměnila jsem je postupem za umělky...protože my zapařený zadeček nechceme a navíc mi připadá, že mi zelená mozek 🙂 chci všechno přírodní. Ještě bych chtěla k lanolínoé kůře- suprově funguje ADEPS LANAES bezvodý lanolin z lékárny za 50 korun, vydrží mi půl roku na troje vlňáky a neměnila bych

terezita
19. kvě 2009

na vlnacky jsem si jeste netroufla, ale na leto urco poridim! bo ty zapareny BL me fakt dostaly.. a to jeste neni takove teplo.. s IV se mi to ale nastesti jeste nestalo.. (teda IV soft na to mely taky pomalu nabeh..)

ijo
19. kvě 2009

no právě, my to zijstily vloni v létě kdy se prcek vyklubal. Ta vlna fakt je skvělá...trochu jsem s tím bojovala, protože jsem měla jedny tlusté, takže jakmile jsme začaly nosit punčocháče, vadilo mi to. Pak mi kámoška sehnala právě ty tenké CuddleWool a od té doby jen občas lanolínuju

evicka7
19. kvě 2009

jinak ty swb jsou taky tenoučké

ijo
19. kvě 2009

tak ty neznám, swb mám je jednu růžovou plenku a ta nás sluší

marcelkad
19. kvě 2009

s těmi Cuddlebuns mě pěkně nahlodáváte. Máte někdo vlňáky Cuddlebuns a třeba Lovíky nebo swb jaké jsou mezi nimi rozdíly?

zmuzle
20. kvě 2009

Tak jsem nadsena z BBH bambus. Priznam se, ze jsem neprebalovala od 23h do 6.30, bo krasne spal.
Jsem rada, ze mam 3 a lituju, ze jich nemam vic 😅

ijo
20. kvě 2009

Já mám CB wool a ještě jedny Stacinator- ty jsou taky super, i WoolShorites, taky super. CB wool jsou ale nejtenší úplně jednoznačně. Někde jsem četla že Stacinatory se už nevyrábí, nevím, mám je od září poslané z USA. Woolshorties máme taky moc rádi, ale špatně se nám dávají pod punčošky protože jsou trochu delší, CB wool jsou prostě kalhotky. A ještě oceňuji, že jsou jednovelikostní, takže investice jen jednou.

ijo
20. kvě 2009

zmzule- veliká závist, můj týpek spí jen s prsem v puse což je strašné pro mě a moje prsa, jak já budu vypadat až přestanu kojit 😀

marcelkad
20. kvě 2009

ijo a nemohla bys dát do alba fotky těch CB wool jak vypadají v reálu?

zmuzle
20. kvě 2009

Ijo, mezitim jsem samo kojila asi v 3h, ale nemela silu ho pak prebalovat, teda budit ho kvuli tomu.

ijo
20. kvě 2009

no to já kojím furt furt furt. Holky, co se týká fotek, my nemáme digi foťák, já vím je to neuvěřitelné, ale my nemáme ani DVD a CD mají jen holky v pokojíku. Já vím, že je mají na www.tuly-tuly.cz, já si tam objednávala před týdne plenky a kámoška právě vlňáky.
Zmuzle fakt závidím spící mimino, to bylo moje prostřední....ale tahle koza, ta na mě bude viset ještě v pěti letech

schnek
20. kvě 2009

vy mě nahlodáváte s těma bambuskama... nechce se mi investovat do malých BE, tak jsem uvažovala, že BBH i CDB jsou jednovelikostní, ale zase ty ceny... ach jo, to je mor 😀

ijo
20. kvě 2009

to je úlet ty pleny, jestli by mě to napadlo 🙂 ale je pravda, že já investovala raději do plen než do hadrů. Fakt si myslím, že pohodlná a funkční plena je důležitější než botičky adidas a tričko Next. Navíc většina mých plen bude s náma minimálně dva roky praná 3x týdně.....tak si to vždycky omlouvám. Malou BE jsem měla jednu a byla jsem spokojená, ale je pravda, že mám pocit, že jsou trochu takové neforemné.

schnek
20. kvě 2009

lus, kdy budete mít ty BBH plíny? ať vím, kterou mateřskou nerozmrskat za něco jinýho 😀 tak 2 bych zkusila 😉

ijo
20. kvě 2009

že bych je teda zkusila taky??? Za kolik jsou??

zmuzle
20. kvě 2009

Holky, CDB je jaka plena? Ta mi unikla 😕 Myslim si, ze si zaslouzim nejakou nvou peknu plinu 😀
To je fakt magorina kupovat si plinu misto treba kalhot, kdyz se do niceho nevlezu.
Ja jsem z BBH nadsena, fakt se vyplati je mit na kazdou noc 😉 Ale ted anevim jak vam, me bambus po vyprani smrdi.
Citim takovou spaleninu. A susim uz prvni pliny, tak jsem zvedava kdy uschnou. V zime to bude horsi.