Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivasad.
11. lis 2010

Ahoj holky, pardón že vám lezu do diskuse 😅 Chtěla jsem se jen zeptat na jak velké kusy jste si nastříhaly irmu? Mě nejdřív napadlo to nastříhat podle separaček popoliny codoteď dávám, ale pak jsem si říkala, že ty jsou na vaječinu - na malé dítě a třeba by to chtělo nastříhat trochu větší, aby to pak stačilo. Dík 😉

helulela
11. lis 2010

@kadlinecka jaký vůbec máte problém s jednorázovkama, když píšeš, že je Matyáš nesnáší, je opruzený? Aby na to samotné látkovky stačily...
@ivasad. já stříhala 15x30 cm, to mi dobře pasuje do všeho. Myslím, že spíš na vajíčka potřebuješ větší než teď.

helulela
11. lis 2010

že se ještě vracím k tomu článku v Mamince - s těma 8 plínkama prý pere po dni a půl... hooodně teoreticky to asi možné je, ale zrovna jako reprezentativní vzorek, podle kterého si mají čtenářky udělat představu, mi to nepřipadá

kadlinecka
11. lis 2010

jj oruzeny ale az moc ma to mokvavy kdyz jsem doma je rozbaleny a nioc porad se to nelepsi dostaly jsem na to nejake masticky apod a nepomaha nam to ma to i hodne bolestive.kdyz to vypada ze se tpo lepsi tak zase se to zhorsi tak doktorka nam rekla ze mame vyzkouset latkove.jako ale uz mam s toho hlavu jak patraci balon.mam v tom uz bordel takze zacnem ted na par dni latkovat a uvidime

jasekd
11. lis 2010

@helulela 8 ctvercovek na den a pul? 😅 😅 😅 To leda s nejakou BKM, ne?

@kadlinecka Ahoj, mne se Martinek taky obcas oprudi, ale ne az tak strasne, ze by byl do krve. Resila jsem to tu nedavno, kolem rantlu plinek, vypadalo to jako ekzem, na to mi nakonec zabiral Excipial a vetrat, ted se mu zas neco vysypalo v levem podpazi (uz to mel jednou jako malej a Dr rikala, ze tam muze mit i kvasinku, tak jsem davala Pevaryl a dobry), hnus rudej, asi jak se zpotil, kdyz jsme z prochazky sli do kramu, i kdyz ho trochu v krame odstrojim. Tentokrat Pevaryl naprd, Sudocrem, ktery jsem min. chvalila, taky, tak jsem pouzila Bepanthen, ktery nam predtim vubec nezabiral, a super 😅 Takze my mame hafo kremu a zkousim a stridam, mam nakoupeno a vzorecky jeste od porodu, ne ze bych na kazdej flek koupila neco jinyho. Co mi nejvic pomaha, je odvar z mesicku lekarskeho, koupim v lekarne kvet mesicku (oranz. krabicka od Megafytu) a preleju hrstku varici vodou a nechavam louhovat. Bud to pridam do koupele nebo v tom namacim hadrik a utiram ho, pak poradne osusim, vyvetrame a zamaznem. Takze na posledni opruz zafungoval mesicek a Bepanthen. Jo a taky jsem v ramci vetrani davala bodycko bez rukavku a pres to event.takovy prehistoricky bavlneny kabatek, aby to podpazi opravdu vetralo. Co uz jsi vyzkousela ty, ze nic nefunguje? Taky to muze byt prikrmem nebo zubama, nejedl neco noveho?

helulela
11. lis 2010

@kadlinecka jasně, prostě začni a uvidíš. Když budeš mít problém, napiš, zkusíme ti pomoct ty plínky vychytat.

helulela
11. lis 2010

@jasekd ještě čtvercovky, to už by bylo úplně 😀 má 8 AIO a dává je i na noc

sussanah
11. lis 2010

@kadlinecka kdyz jeste pises ty opruzeniny, tak ja osobne bych sla fakt do jednoducheho systemu, tj ctvercovka, vicevrstva nebo nejake bavlnene rucniky. Vyprat na 60 a potom prezehlit, to muze tomu zadecku taky trosku pomoct, budes mit jistotu, ze se mu do te otevrene ranky neco nedostane. No a pak uvidis. Ale asi se priprav na castejsi prebalovani, jinak se asi opruzenin nezbavite 😔 Budeme drzet palce! 🙂

helulela
11. lis 2010

@kadlinecka a když to má takhle ošklivé, radši bych do toho zatím nezkoušela flísové separačky, některé mimi je nesnáší

kadlinecka
11. lis 2010

@jasekd jezis mely jsem imazol rybylku bepanthen tak ruzne ty z drogerek ted jsme dostaly takovou masticku na zpusob imazolu a fialovou vodicku.no to jsme si myslely taky ze to bude zubama a nic prikrmy davame stejne a nic noveho ted nemel.prujmik take nebyl.plinky nam nikdy nedelaly problem az jsme kouipily i obycejny za par korun ted jsme nejakou dobu na pemprskach a do ted vse ok ale tophle bylo ze dne na den prez noc se stalo to co ma ☹

sussanah
11. lis 2010

@helulela nojo, ale 8AIO, to sice vychazi dejme tomu na ten den a pul ale pak to musi taky nekdy schnout ne? 😕

helulela
11. lis 2010

@sussanah pro mě to je taky záhada

kadlinecka
11. lis 2010

@helulela nebo to je maminky ktera nedba na cistotu 😀

sussanah
11. lis 2010

@helulela asi jsme holt latkarky zacatecnice treba az budeme mit vice deti, tak uz budeme vedet jak na to a bude nam stacit i tech 8cc 😀

helulela
11. lis 2010

no, neudržela jsem se a napsala jsem jim mail. Něco ve smyslu, že je super, že píšou o látkovkách, ale že plínky za 15 Kč a tuhle maminku bych ráda poznala... třeba vyhraju za dopis měsíce 😉
To jsem si zas po sto letech koupila Maminku, protože tohle číslo je nějaké extra a má 400 str., ale že mě takhle nadchne hned první článek, to jsem nečekala 😝

helulela
11. lis 2010

@sussanah škoda že maminka Soňa asi nechodí k nám na diskuzi 😀

kadlinecka
11. lis 2010

@helulela a ta maminka je z minuleho mesice nebi ted je na stankach?

helulela
11. lis 2010

@kadlinecka listopadová, kupovala jsem ji včera, ale vyšla asi mnohem dřív

kadlinecka
11. lis 2010

@helulela tak snad ji sezenu.no nic jdu zbudit matyska uz spinka dlouho a jdeme za babickou a koupit maminku a pujdem se podivat do mesta na plinky

sussanah
11. lis 2010

@helulela dopis mesice 😀 😀 No vzhledem k tomu, ze i poradna cc stoji 20Kc, tak by me to fakt zajimalo 😕 no a z takovych clanku potom vznikaji myty o latkovych plenkach 😝

jasekd
11. lis 2010

@helulela No ja ze jsi min. stranku psala, ze tam psali, ze plinka je za 15-30 Kc 😅 Tak bud ses prepsala a melo bejt 150-300, coz je na AIO stejne malo, nebo se sekli oni. Je to slusna mystifikace, navic si neumim predstavit, ze pojedu jen v AIo, mne to protejka a podle me je to minpohodlne pro mimco, fuj, asi mu je nechava hodne dlouho. Polde me to psal nekdo, kdo nikdy nelatkoval, bude to vymysleny, stejne jako mi pripadaj vymysleny ty ruzny pribehy v casopisech typu Prekvapeni, podle me to pise jedna pipka, uz davno to nectu.
@kadlinecka Mozna se ti zapotil? Nam se stalo to podpazisnad z hodiny na hodinu, vypadal jak nemyte cikane, jak kdyz se nestarame 😅 Manzel, kdyz ho koupal, uplne selekl a hned me volal. Premejsleli jsme, co se stalo, jestli si tam nenablinkal apod, ale asi se proste zapotil, ted je blbe pocasi na oblikani, nikdy poradne nevim, co mu dat. Pres noc to same, plina uplne durch a nekdy je krasne cistej a nekdy to ma rudy, aniz by se pokadil. Taky jsem prestala davat na spani, kdyz to mel, takovy ty sametovy veci, ted se to hodne prodava, taky se v tom vic potej. A jak radi Helu, vynech fleec.separacky, ja je mam, jinak dobry, ale kdyz je problem, omezuju je.

Dneska mi protekla HD s HD PULkama 😠 dopoledni spani, cca 1,5 hod, spat sel vycuranej, plina pri prebaleni stredne mokra, nikde to nebylo nejak povoleny, neprecuhovalo... Je mozne, ze se ty PULky opotrebovavaj? Prala jsem ted casteji, kdyby mel nahodou v tech rantlikach zarudlejch kvasinku,coz nakonec nemel. V noci plina nacucana a v pohode, asi jsem to blbe zapla, ale nevim, kde se stala chyba. Doufam, ze ty PULky nezacnou nejak saknout, mam je na prvnim diteti a byly nove, pouzivam je cca 4 mesice.

helulela
11. lis 2010

@jasekd holky, já vám snad budu muset ten článek nakopírovat 😀 v textu rozdělovali normálně plínky podle různých typů (čč, kalhotovky, AIO), pak psali o svrchňákách, pak došlo na ceny, kde bylo to, že plenka stojí 15 - 30 Kč (opravdu mi tam nechybí 0) a v rámečku jsou dva příběhy z praxe..

sussanah
11. lis 2010

@jasekd a proteklo ti to okem pres ty okraje nebo stredem? Pokud stredem, to bych asi reklamovala jako spatny pul. Kdyby bokem, tak to jde zavoskovat takovym lanolinovym voskem, ale nevim jestli to jde i u HD, protoze ty maji ten flisovy okraj, ze? Ja takhle vzdycky zamazla ty moje bambinexy a bylo po problemu

helulela
11. lis 2010

@kadlinecka pěkný program 😉

helulela
11. lis 2010

@jasekd to s těma PULkama je divný, zkus je znova a uvidíš... mně se to teda zatím nestalo, ale kdyžtak bych šla taky do reklamace

sussanah
11. lis 2010

@helulela tak to ta nula fakt chybi jim 😉 A je z toho kvalitni mystifikace 😀

jasekd
11. lis 2010

@sussanah
@helulela Bokem, takze spis pres okraje. Kdyz jsem videla flek na dupackach, tak jsem myslela, ze jsem to blbe zapnula, to se stane, ale neprislo mi to. No ale stalo se to jen jednou, tak snad byla chyba na me strane, protoze ty same mel na sobe predtim celou noc a bez problemu. Jo, HD maj fleec. okraj.

blka
11. lis 2010

@helulela Já si snad taky koupím maminku 😀

blka
11. lis 2010

@kadlinecka Co jsi koupila v Globuse za ty kalhotky? Nejsou to ty g-mini?

suik
11. lis 2010

@helulela jé, já bych chtěla, nemáš skenr.... já si tu maminku bohužel nekoupím ☹