Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
14. lis 2010

@veselazu ja se teda priznam, ze vyvolavani porodu bych se teda branila zuby nehty, kdyby na to nebyl poradny a padny duvod 😔 Ale ono se to ted dobre mluvi, kdyz uz nemame nervy na pochodu, bricho jak balon a hormony nam netanci valcik 😅

veselazu
14. lis 2010

@anoli85 myslím, že tyhle plenky mají docela dobrou odezvu od maminek, moje známá je taky používala a ani neznala nic jiného a byla spokojená. Pravda je, že měla těch svrchňáků asi 6 od každé velikosti protože ta vaječina skoro vždy skončila na kalhotkách, ale nikdy jí neprotekla ven, takže proč ne. Je to i docela štíhlé balení... já nad tím taky ze začátku přemýšlela, ale pak se mi otevřel barevný svět plenkování a já prostě musela 😀 vyzkoušet - a do ted testuju - co je to pravé pro nás. Ale určitě bysme si vystačili i s BM systémem, KDYBY..... 😉 ale když ono je tolik krásných plínek, no nekup to!!!

ivuska.h
14. lis 2010

@veselazu Jo, jde se bránit, ale musíš být hodně informovaná, abys mohla udělat skutečně odpovědné rozhodnutí a imusíš mít pevné nervy. Sama jsem měla první porod vyvolávaný, 10. den po termínu, naštěstí už by se to asi každou chvíli rozjelo samo, protože po první tabletce Prostinu už všechno jelo jak na drátkách a krom dirupce už nebyly žádné zásahy. Kamarádka toto štěstí neměla, strašili ji velkým dítětem, porod se nerozbíhal pořádně, měla pak alergickou reakci na cosi, co jí píchli a tak nakonec akutní CS. Dítě něco málo přes 3 kg.

Co jsem si zpětně uvědomila ke svému případu -- porod mi byl vyvolán čistě pro potermínovost, odhad váhy byl průměrný a průtoky pupečníkem nebo stav placenty se nikdo neobtěžoval zkontrolovat. Monitory byly vpořádku. Takže dnes bych za této situace s vyvoláváním nesouhlasila. Nevím, proč se po devítiměsíčním těhotenství najednou dělá drama z jednotlivých dnů, když přitom nic nenasvědčuje, že je někde problém. A to pomíjím fakt, že spousta žen má termín porodu špatně stanovený.

ivuska.h
14. lis 2010

@sussanah No právě, rodička v takové situaci je hrozně zranitelná a snadno manipulovatelná. To je jak když ti pak během porodu někdo řekne, že to a to musíš podstoupit, že přece nechceš ohrozit miminko.

veselazu
14. lis 2010

@anoli85 jinak kdybys chtěla alternativu, tak se ti nabízí celá škála svrchních kalhotek, ale BM jsou ještě ty z levnějších, většinou se pohybuje cena za dobré PULky kolem 300. A ty vv dovnitř pro novoška stačí obyč vv co koupíš i na MMB a pak se můžeš rozšoupnout až bude víc čůrat a pořídit nebo spíchnout nějaké prefoldy z bambusu třeba.Ty budou dost savé, jinak ty vv už pak musíš dovycpávat jinak zase tak moc nepoberou. Teda u nás to tak je, my máme doma jen tu menší velikost, ale do větší už bych nešla, radči fakt něco z toho bambusu nebo konopí asi

schnek
14. lis 2010

@veselazu odmítnout můžeš všechno 😉

a jinak já se po minulých zkušenostech v nemocnici nebála, naopak 😉 navíc můžu být jenom ráda, že jsme byli nachystaní. Anna to vzala takovým fofrem, že PA, ač přivolána 3/4h po začátku, dorazila 10 minut po porodu 😀

veselazu
14. lis 2010

@ivuska.h no to mě taky vytáčí, jak někdo určí termín a je vymalované. Vždyť to může být o několik dní špatně spočítané. Já sama si tipla +- kdy jsem měla měsíčky, si to nepíšu 😅 . A pak se celé to těhulkování a sbírání informací o porodu v kurzech a těšení takhle zvrtne - no nám se to naštěstí nestalo, ale kámoška mi říkala, že je to jen bezmoc a smíření se. Ona sama s tím nepočítala a nebyla na něco takového připravená- kdo jo že - a jak píšeš, člověk se o to musí víc zajímat aby s tím mohl bojovat.

sussanah
14. lis 2010

@anoli85 ja jsem pouzivala podobny system jako bambinmio, jsou to vlastne vicevrstve plenky (zkratka tady je vv) do kalhotek. My je pouzivali od narozeni az do odplenkovani, byla jsem spokojena. Potom pozdeji uz bylo potreba alespon na noc kalhotovky dovycpane takovym vv, precejen uz cural vic a slo to potom i bokem. Co myslis tim kvalitnejsi nez BM? Podle me je teda jedno jestli BM nebo popolini vv (ty jsem mela ja), je to proste bavlna platno, pak muzes mit vv z jinych materialu, napr bambus (bmb), ten je o hodne savejsi. Ja mam par bmb od Anavy (www.anavy.cz), je super sava i ted pro maleho na noc a par usitych. Svrchnich kalhotek jsem mela 3 na novoska a 3ks vicevelikostnich, takze mi vydrzely az do konce. Osobne bych doporucila par tech vv si koupit, bud BM nebo popolini, potom zkus treba par tech bmb vv a jen par kousku kalhotovek (ja je treba poprve pouzila az kolem 5m) + samoze svrchnaky. Je dobre mit na zacatku urcite nejake ctvercovky (cc) 70x70, da se z toho poskladat novosklad,do toho das vv a mas baleni na noc. Pripadne jeste se da dovycpat kikko bmb cc 30x30 a to uz neprocura, ani kdyby chtel 🙂 No a po narozeni uvidis, co ti bude vyhovovat 😉 Ja jsem si pred tim koupila jen 3ks kalhotovek,vsechny jsem nakonec prodala krome jednech a dokoupila asi 5ks jinych, clovek fakt nevi, co mu sedne, osobne bych nesla do cele sady, dokud to nebudes mit odzkouseno.

ivuska.h
14. lis 2010

@veselazu No právě, většina žen se s důvěrou odevzdá do rukou lékařů a nic moc samy nezkoumají, já se jim nedivím, nemají důvod jim nevěřit, dokud nemají nějakou negativní zkušenost. Já jsem strašně ráda za dobré doktory, kteří zachraňují nedonošené nebo nemocné děti či maminky, ale proč takovou přehnanou a invazivní péči nutit zdravým nízkorizikovým ženám.

terezita
14. lis 2010

@ivuska.h @sussanah holky tak jsem dneska naschval koumala ten pas u tech treningovek a rekla bych, ze u holky je to jedno. ty zlute to fakt udrzely v pohode. jako jo, ten pas drzi min, je takovy volnejsi a vic spadly dolu, ale i kdyz cura tak z tech kalhotek nic nevyteklo.

sussanah
14. lis 2010

@schnek jova, takze ty jsi to odrodila uplne sama? 😕 No to musela byt super rychlost, fajn ze to slo vsechno tak v pohode 🙂
@ivuska.h jj je to tak, ale ono je to i o tom,ze riskni to 😔 druha sance uz neni a nikdo ti stejne nikdy nic nezaruci. Takze nakonec se clovek stejne musi spolehnout jen a jen na sebe, ze se rozhodl spravne, protoze nikdo jiny s tim rozhodnutim zit nebude. Cimz nechci rict, ze jsem proti porodum doma, naopakbych byla rada, kdyby se to zacalo uz fakt trochu vice podporovat ze strany vzdelanych a zkusenych porodniku/PA 🙂

ivuska.h
14. lis 2010

@sussanah To určitě, u nás je to v plenkách, PA mají málokdy takové vybavení, jako třeba ty v USA nebo Holandsku. Tam mají i infuzní soupravy, pro případy potíží oxytocin a ergometrin (na zástavu krvácení po porodu), soupravu na šití vč. lokálního anestetika, kyslíkovou bombu s maskou pro dítě i matku a tak dále.

margotg
14. lis 2010

@ivuska.h protože strašně rádi pruděj, problém najdou skoro vždycky, já jednou zkusila říct svůj názor a paní doktorka mě ujistila, že ona přece nejlíp ví, co potřebuju a od té doby říkám co chtěj slyšet a dělám si vše po svým a pak se v amb dozvím, že jsem nějaká divná na nic si nestěžuju, nic na mě nemůžou najít. Takže asi tak - když jseš v poho a nic ti není tak jseš divná a už to je podezřelé. Holt naše skvělý zdravotnictví. Ale máš pravdu, musíš mít informace a ty spousta mamin nemá nebo je má zkreslené.

sussanah
14. lis 2010

@ivuska.h jo a maji i treba takovou hloupou vecicku, jako je prenosny monitor, kterym muzou zjistit ozvy plodu v jakekoliv poloze rodicky.. To kezby meli alespon u nas v nemocnicich a nenutily furt rodicky lezet "aspon" tech 20min, nez si nameri dostatecne dlouhy papir krivek 🙄

ivuska.h
14. lis 2010

@sussanah Jo vidíš, na to jsem zapomněla 🙂)

sussanah
14. lis 2010

@terezita hmmm, to je mozne, ze prece jen kluci maji u toho curani vetsi perimetr, takze volnejsi kalhotky jsou vlastne na skodu 😀

schnek
14. lis 2010

@ivuska.h tak PA, co byla u nás, vozí infuzi fyziolog. roztoku, injekce oxytocinu, ambuvak na rozdýchání mimina i anestetikum na šití

margotg
14. lis 2010

@sussanah jo jo celej porod se proleží na monitoru jako by čekali na sebemenší záminku řezat.

sussanah
14. lis 2010

@margotg u me teda nastesti ne, dohodli jsme se na 3 kontrakce po protrzeni vaku blan (uz jsem byla na 10 a vak porad drzel), ze jim zustanu na monitoru a pak vstavam, stejne jsem se ale musela pripominat a durazne rikat, ze proste vstavam a bud mi pomuzou nebo ne. No sice s kecama ale pomohli 🙂

ivuska.h
14. lis 2010

@sussanah Ještě k tomu měření ozvů dopptonem (ten "přenosný monitor") -- v Bohunické porodnici, kde jsem rodila Klárku, to je naštěstí asi běžná praxe, monitor jsem měla jen na začátku kontrakcí a pak jsem byla celou dobu ve vaně, kam mě chodila PA poslouchat právě tím příručním měřítkem. Pak mě vyhnali ven kvůli dalšímu monitoru někdy za těch 6 hodin, ale na ten už nedošlo, protože už PA při vyšetření zjistila, že se může tlačit (no, to je asi jediná závada na mém prvním porodu -- že mě nutili tlačit dřív, že se mi chtělo), takže pak už byl jen standardní nonstop monitoring během druhé doby porodní.

ivuska.h
14. lis 2010

@schnek No tady u nás je to bohužel slabší...

sussanah
14. lis 2010

@ivuska.h hmm neni, jak jsem akorat psala, tak me davali normos monitor leh na zada 😒 Mozna maji jen jeden 😀

ivuska.h
14. lis 2010

@sussanah Jo aha, jsem nevěděla, kde jsi rodila 🙂) Já jsem měla v porodním plánu, že chci co nejmíň monitorů, tak to možná mělo vliv.

schnek
14. lis 2010

@ivuska.h lokální PA to taky všechno nemá, u nás byla teď z Prahy, tam jsou na tom jináč... už jenom kvůli tomuhle by se to mělo nějak oficiálně organizovat

ivuska.h
14. lis 2010

@schnek Jo tak to jo, v Praze je to asi nejvyspělejší... My na východě máme smůlu 🙂)

sussanah
14. lis 2010

@ivuska.h no u me si ho PA asi ani nestihla precist, prijela jsem 3:05 a 3:55 byl maly na svete 😀 Ale fakt je, ze to byl jen jediny monitor behem porodu, co si uvedomuju, ani nevim, jestli byl jeste i behem tlaceni 😕

sussanah
14. lis 2010

@schnek naprosty souhlas, proste kdyz uz se domaci porody delaji, tak by bylo na miste to podporit tak, aby se delaly co nejvice bezpecne jak pro dite, tak pro matku 🙂

margotg
14. lis 2010

@sussanah to myslím obrazně. Mě naštěstí stihli udělat jen jeden, když jsem se uráčila dostavit. a pak už to nechali spontánně. Já jim stejně docela drnkala na nervy 😀 v deset jsem šla na prohlídku ve 40tt a předtím jsem byla na monitoru a nic, dr řekla že mám 4 nebo 5 cm a jestli už nechci zůstat a já néé, ráno jsem málo snídala a měla hlad jako čokl, tak jsem řekla že jdu na oběd domu nebo do kantýny, tak jsem si v klidu došla na oběd a vrátila jsem se asi ve čtvrt na jednu, protože jsem ještě měla streptokoka a tak že mi musej dát penicilin. Tak jsem jim řekla že je to k ničemu, neb se má dávat 4 - 6 hodin před porodem, jenže to by mě nemohli léčit 😀 No a tak stihli ještě ten jeden monitor, kapačku a vak nechtěli rupnout kvůli tomu penicilinu, ale stejně jim to nepomohlo. Stoupla jsem si a sotva jsem došla ke stoličce 😀

ivuska.h
14. lis 2010

@margotg Dobrý! 😀

reruna
14. lis 2010

@betelgeuzz no jo, mamka bydlí v bytovce a tam ty seznamy mají, v sušárce je sešit a kdo chce sušit, tak se tam musí dopředu napsat, aby nebyly tlačenice. Asi to tak není ve všech bytovkcáh a panelácích, ale něco na tom je. Já si to taky neumím moc představit, peru skoro každý den...