Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

margotg
14. lis 2010

@ivuska.h já totiž neměla bolesti , tak si milánkové mysleli že to bude tak ke třetí a malá byla venku v jednu a bolesti začaly 5 minut před porodem 😀

veselazu
14. lis 2010

@margotg porod snů 😀

@reruna s mě pobavila my tu o porodu a ty do toho hup se sušárnou 😀 😀 😀 sem se probrala 😉

jasekd
15. lis 2010

@kesurka Ja ano, a HD pouzivam prakticky od narozeni (vaha po prichodu z porodnice cca 3,6 kg, hodne zhubnul, takze ze zacatku to obcas nohavickou proteklo, pak uz vubec, na velikost si zvyknes), plinka je to super zejmena strihove, material je trochu hrubsi, ale mne vyhovuji. Ted kdyz ma pres 7 mesicu, tak nam zacly protekat (pouzivam HD PULky navrch), ale bude to tim, ze hodne cura a ty PULky budu potrebovat vetsi. Dneska jsem vycpala jeste vic a neprotekl, spal celou noc.

margotg
15. lis 2010

@veselazu potřetí si to taky užiješ a pro zábavu poprudíš pár dr. 😀 😀 😀

slunicko76
15. lis 2010

cau holky, tak vcerejsi provolace od sousedky mne fakt rozesmala na jedne snure rozvesene dve halenky tak, ze je mezi nimi pul metru mista a dve prosteradla, kazde na jine snure a mezi nimi volna snura. moc jsem se nerozmyslela a ty pliny ji vesele povesila mezi to! jestli ji to navlhne, jeji problem!skoda, ze nefachafotak, to by jste se nasmaly!

ad k dom porodu: ja bych se bala, ale je to kazdeho volba!
gratuluju k Andulce!
ad vyvolavani: ja se branila zuby nehty, kdyz mi ta dr.pak o uz rekla, ze vahovy odhad je tak stejny jaky byl pred 14 dny, tak mi bylo jasny,ze se kvulite gestize asi opravdu neco deje!Ale musel mi to vysvetlit muj gynekolog, protoze tahle dr. to jako porodnik nejak nezvladla. Samo, ze to pak po par hodinach tou sekci zkoncilo,ale to taky az po tom, co dorazil muj gyn, jinak by mi snad Esterku nechala....ani to nechci napsat.

slunicko76
15. lis 2010

jo a ad lezeni pri porodu:lezela jsem kvuli ty dr. cely porod, t.j.8 hod na koze provazana kmonitoru , pak mne soupli na lehatko na rovno pro prevoz na sal, to bylo teprve maso!

margotg
15. lis 2010

@sussanah tak ta IRMA je fakt vychytávka 🙂

slunicko76
15. lis 2010

@margotg taky si myslim! je to super, uz nemusim drit z plen ten sejrajtik!🙂 jen mi nejdou dolu fleky z te irmy,ale ono mne to nijak zily netrha, kdyz bude uz moc jeta tak to asi vyhodim a koupim novou.

meleri
15. lis 2010

@slunicko76 nechápu co má ta ženská proti látkovým plenám..vůbec já to nechápu, moji rodiče mě taky dost odsuzují za to že je používám, dokonce se mi i posmívají, takže když jezdím k ním musím používat papírovky...nechápu to, vždyt tato generace sama látkové pleny zažila...
když jsem jim vysvětlovala že mě štve že dítě je celý den v nějakých chemikáliích a umělině, a připomněla mamce jak jsou nepříjemné třeba dámské vložky tak to stejně nechtějí uznat...:(

joohana
15. lis 2010

@schnek Gratuluju k Aničce! A co na ni říkají kluci? Ještě nebyla moc šance něco říkat, co ?!
Annie teď má fázi kdy s sebou všude tahá svoje "mimi", tak jsem zvědavá co bude říkat až tu jedno bude pokřikovat 😀

joohana
15. lis 2010

@ivuska.h Já jsem riziová rodička kvůli své chronické nemoci, takže porod doma pro mě nepřipadá v úvahu, ale po svém druhém porodu budu teda hooodně asertivně prosazovat přirozenost porodu. První porod byl super-celý den jsme byli s mužem na procházce za zesilujících kontrakcí, pak jsem si doma dala vanu a když už jsem se skoro utopila, jeli jsme. Porodila jsem hodinu a půl po příjezdu, hodinu jsem strávila na baloně ve sprše. Voda praskla sama když jsem byla na 8cm. Rodila jsem s PA, vyzkoušela několik poloh-to bylo na Obilňáku.

Druhý porod v Bohunicích -do porodnice jsem jela moc brzo-měla jsem kontrakce už po 3min, i když slabé, ale mám dvě kamarádky co porodily překotně, takže jsem jela. Hned mi chtěli cpát čípek na otevření, ten jsem odmítla, bohužel už jsem jim později kývla na protržení plodového vaku, netuše, jak to pak bude bolet a zrychlení porodu se taky nekonalo. Do toho mi jaksi "zapomněli" předem říct, že pokud to udělají, následuje půl hodina na monitoru, vleže. Skoro jsem lezla po stěnách bolestí. Následoval oxytyocin..No fakt nic moc zážitek. Bylo vidět, že jedou rutinu. Rodila jsem se dvěma Dr., třema PA, jedna mi hopsala po břichu. Fuj. Je teda fakt že Annie byla o kilo těžší a mám vždycky dost dlouhou druhou dobu porodní, nejde mi tlačit.

slunicko76
15. lis 2010

@meleri ja nevim, asi ji proste vadi, ze se ji nekdo neboji a vesi tam!ona by tam asi nejradeji byla sama!
u nas mi do toho jinak nidko nekeca! Kdyz nekdo neco poznamena, tak se zeptam, jestli manzel nosi trenyrky nebo slipy a temer ve 100% zklapne! Stejny princip! Nikomu nekecam do toho, co nosi,at do toho taky nekecaj mne!🙂
teda to mi je lito s vasima!

meleri
15. lis 2010

@slunicko76 aha tak ona chce mít na to monopol! už to ch ápu.. 😒 no ale má smůlu že jo, sama tam není.. 😝

to je dobré s těma slipama! 😀 to příště řeknu otci jestli zas bude něco remcat. ale jinak mi do toho nikdo moc nekecá...jen některé matky hledí ale neřeknou nic... 😅

slunicko76
15. lis 2010

@meleri na ty zvesela kaslu!Ja mam jinak zatim spis pozitivni ohlasy! V lekarne dokonce zensky prosily, abych jim ty plinky prinesla ukazat a dr. ta byla taky nadsena!

meleri
15. lis 2010

@slunicko76 tak to je pěkné...pamatuju si že doktorka nám to chválila dokonce i nosítko chválila.... 🙂

margotg
15. lis 2010

@slunicko76 to je tak veliký, že to nesděláme ani za 5 let 😀 Ale zkus je před namočením promnout žlučovým mýdlem, já zatím takhle vyprala vše a že je naše slečna ukakánek 🙂

margotg
15. lis 2010

@meleri asi právě proto, že zažily praní milionů čč, tak jim nejde do hlavy, že to děláme dobrovolně, když nemusíme. Jinak nevím, ale já to našim zatím taky radši ještě neřekla a ještě mě neprokoukli 🙂

slunicko76
15. lis 2010

@margotg to delam! Ale asi to taky bude tema ruznejma druhama zeleniny! Cervena reppa a dumlik jdou z toho fakt nejhur!🙂

margotg
15. lis 2010

@slunicko76 no jo to barví jako čert, já tuhle snědla pár červených paprik a taky se mi zdá, že jsou ty fleky do červena 🙂

jasekd
15. lis 2010

Ja tak nejak nechapu, co je tak strasneho na prani cc 😅 Jasne, kdyz dam HD, nemusim zehlit, ale prece spousta lidi ani ty cc nezehli. Rychle to schne... Generace nasich rodicu je jak umanuta, najednou je to strasne nehygienicke, pracne ablablabla, nejvetsi zastanci papirovek, aniz by je sami dlouhodobe pouzivali, mozna tak ze prebali vnoucatko. Moji rodice pracku uz meli, takze zadne vyvareni v hrnci, jak si i dnes leckdo predstavuje. Dneska vyvari pracka, tak proc mi furt vsichni zduraznuji, ze by nechteli vyvarovat. Vyzehlit plinu taky neni zas takova katastrofa. Naopak jsem rada, ze manzel nenosi do prace napriklad kosile, protoze to je zas peklo pro me, kdyz to mam zehlit. Nasi teda nekomentuji, ze zacatku mama rikala, proc si pridelavam praci (na ekologii tahle generace taky moc neslysi). Nehani, ale ani nepochvali, asi tak.
K tomu porodu, to prdnuti vody ty kontrakce opravdu strasne zesili, ja uz mela dost, vubec jsem se neotvirala, tak mi prdli vodu a to jsem teprv videla, co je to bolest. Taky bych radsi co nejvic kontrakci jeste s vodou, na druhou stranu jsem se nekolik hodin neotevrela ani o cm a po tom prasknuti hned na 4 cm (porod byl prirozeny, zacalo to samo odtekanim vody a dost silnymi kontrakcemi, zadna vyvolavacka) a celkove se to tim velmi urychlilo. Od prasknuti vody jsem porodila za 3-4 hodiny, i kdyz to puvodne vypadalo na daleko dyl. Ale bolest strasna, snad to ted bude trochu jinak. Ale ja druhe tehotenstvi snasim jeste hur nez prvni, je mi stejne zle, ale telo je zhuntovane tim prvnim, je to proste moc brzo, takze se na porod zacinam i tesit 😀

slunicko76
15. lis 2010

@margotg zajimavy je, ze repa kdyz se s ni treba pokecame nebo ji ublinkneme jde vyprat nadherne,ale rude hovinko drzi jek helvetska vira! 😀

slunicko76
15. lis 2010

@jasekd ja na nich teda nic spatneho neidim, do ted mi fakt vyhovuji! jsou viceucelove!

jasekd
15. lis 2010

@slunicko76 Ja je jako pliny moc nepouzivam, spis v nouzi, kdyz dojdou kalhotkovky, nebo ve vedrech, ale proc ne. Rychle to schne, coz je nejvetsi vyhoda. Starsi generace musi dost casto drzkovat a vzdycky si neco najde. To bude asi i pripad te vasi kravy sousedky.

maly_prcek
15. lis 2010

@slunicko76 Máme jeden vytahovací sušák v ložncici (fajný, nezabírá místo) na stropu a jeden rozkládací. Docela se to dá... Taky bych na babku kašlala, nejdřív bych se s ní pokusila domluvit, co jí konkrétně vadí, kdyby ne, šla bych za správcem domu a kdyby ani to, taky na družstvo, jaks psala... A asi bych jí napsala nějaký vzkaz na nástěnku 🙂, ať si počtou i ostatní 🙂

Ad porody Brr, jen jsem četla "vyvolávaný porod" a už mi přeběhl mráz po zádech... Never more, dobrovolně už vůbec. A to už si ho teda skoro vůbec nepamatuju a stejně se mi dělá ještě teď zle... 🙂 Mně se ta myšlenka přirozených porodů líbí (ona Ivuš by taky přesvědčila kde koho 🙂 ), leč po rizikovém těhu, blbém porodu to nepřichází v úvahu...

Ale zas jak to tak čtu, tak třeba další porud už nebude takové maso, když by se nevyvolával 🙂

ivuska.h
15. lis 2010

@maly_prcek 😀 Já myslím, že by ti aspoň měli dát šanci porodit přirozeně a až v případě skutečného podezření na komplikace zasahovat. A stejně bys k tomu měla přistupovat i ty, prostě nevzdávat to předem. A s tvou historií rozsahu porodního poranění bych určitě napříště koupila Epino a poctivě cvičila.

betelgeuzz
15. lis 2010

@meleri to je blbý, že tě shazují vlastní rodiče. Když má blbý poznámky kolega, nebo kamarádka, tak to člověk hodí za hlavu, ale u rodičů to zamrzí 😒
Třeba moje mamka mi řekla, že si o jednorázovkách nikdy nic dobrýho nemyslela a látkovky se jí líbí. Tchýně neříkala nic, jenom tchán se na začátku divil, že si přidělávám práci. A sousedka ve věku mých rodičů mě chválila, že viděla látkovky na balkoně 🙂

@jasekd u píchnutí vody není ani tak problém ta bolest, to matka vydrží, ale to, že dítě je najednou bez vody, která ho chránila, nemusí být dorotované a je tlačeno ven, i když na to nemuselo být připraveno. Zvyšuje se hodně pravděpodobnost, že dojde k tísni a porod bude muset být akutně ukončen, buď císařem, nebo kleštěmi. ☹

maly_prcek
15. lis 2010

@ivuska.h No, ono je blbé, že pokud to těhu bude zas rizikové, tak bude potřeba rodit zase dřív a to bez vyvolání nejde 😒 Takže to bude zase tam, kde bylo, pokud nebudou vzhledem k těm poporodním poraněním a zkušenostem z prvního porodu indikovat rovnou sekci...

Ale uvidíme... Takovou 2,5kg holčičku bych si nechala líbit 🙂 Každé těhu může být jiné a taky jsem se znalostma a zkušenostma někde jinde, než jsem byla... Zatím to teda ale není aktuální 😀

Nermáte některá už dýl KIKKO bambusky? Máte je v poho, krom toho, že mají úplně jiný tvar? Mně totiž něco jako "stěřely", jsou takové zkrabacené, když je mokré vytahuju, tak to vrže a praská... Dá se tomu nějak zabránit? Jinak jsou teda super...

ivuska.h
15. lis 2010

@maly_prcek V takovém případě bych volila raději sekci.

maly_prcek
15. lis 2010

@ivuska.h Já když si vzpomenu na první měsíc po porodu (kdy jsem nemohla pořádně vylučovat, hýbat se, sedět...) tak radši taky 😀 Néé, uvidíme, musím si to nastudovat a poradit se, v tomhle směru nic neplánuju... 😉

nika
15. lis 2010

@maly_prcek tak to jsme na tom stejně, ale udělaly mi to jen některé.