Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
15. lis 2010

@nika Mně barevné... Pak mám bílé obarvené na bleděmodro a ty už začínají taky... I když teda míň...

jasekd
15. lis 2010

@maly_prcek Ono je asi zbytecne resit to takhle dopredu, sestrenice byla podobnej pripad, stihla, vetsi dite, porod ukoncenej klestema nakonec. Druhy porod naprosto v pohode, rychly, bez komlikaci, v sanitce se slouzici doktorkou, spec. ARO. Porodila kluka sama, Dr ji jen radila ( a prej velmi dobre) a taky nebyl zrovna malej. Zkusila bych mozna to EPI - NO, jestlis mela ty poraneni. Ja bych asi taky mela, ale nejak se mi do toho nechce, jeste je dost casu si to rozmyslet... Taky doufam, ze holcicka bude mensi 🙂
@betelgeuzz Ti vasi sousedi a rodice budou ale spis vyjimka, dost lidi se na latkare kouka i jako na socky, co na to nemaj 😝 😀
Porodnictvi a gyndu jsem prejela za dob mych studii jen tak, abych udelala zkousku (pracuji v jinem med.oboru, abyste se nedesily), takze jsem jen napsala svou laickou pacientskou zkusenost. Tezko rict, co by se delo, kdyby tu vodu neprdla, treba by bylo lip, treba hur. Jen je treba si uvedomit, ze my muzeme cinit rozhodnuti, ale odpovednost za to, jak to dopadne, je na osetr. personalu, a tak jsem to i brala. Tam jsem byla pacient, v praci doktor. Ted jsem hlavne mama pacienta a studuju spis ledviny a na porody nemam cas, tak doufam, ze to nebudu potrebovat a pujde to hladce 🙂
Jinak se chci zeptat holek, co maji uz vetsi deti, vycpavate kalhotkovky typu HD i na den? Noc je jasna, dneska jsem udelala megabalik a dobry, neproteklo. Rikala jsem si, jestli to neni moc, ale pak jsem si vzpomnela na porodnicke vlozky, jakkoli tluste, jsou prijemnejsi nez umele klasiky. Pres den ho ale nemuzu az tak vycpavat, to by se nehnul. Zatim davam na den jen HD a separacku, ale na brisku dost protejka, jak se na nem furt vali, i kdyz prebaluju casto. Zacal nam konecne vic pit, coz jsem rada, ale s timhle mame problem.
Ty rucnicky Ikea nejak strihate? Nebo skladate a davate cely? Diky.

jasekd
15. lis 2010

@maly_prcek Treba ti to daji jako indikaci, kdyz jsi mela az takovy prusvihovy porod 😉 To sestrenka dopadla prece jen lip.

nika
15. lis 2010

@maly_prcek jj přesně barevné nejvíce teda u mne oranžové, žluté drží, zelené používám jako osušky a nebělené jsou v pohodě, zatím.
ad můj porod, beru jako dobrý, ikdyž bohůžel jsem si nesedly osobně s PA, která byla velmi nepříjemná, proto u druhého porodu zvažuji jiné možnosti. mne vadil nástřih a bohůžel skoro pocelou dobu upoutání na monituru ikdyž malá byla v pohodě (celou dobu, přišla jsem do porodnice v 21.00 a rodila v 23.17, upotaná na monitor poslední hodinu a kousek bohůžel v leže). navíc jsem byla sama, manžel stihla dojet ze služebky na posledních 15 minut. příště budu mít hlavně více prožízlou pusu a nedám se, jako nezkušená prvorodička jsem toho moc nesmohla, a nebyly vyslešeny mé prosby, což jsem pak pěkně napsala dodotazníku který mi tam dali. zpětně se k tomu hodně vracím (jsem taková) takže příště to bude jiné, buď jiná porodnice, pokud teda bude porodnice, a 100 dorpovod jedné príma Duly se kterou jsem se pak seznámila a snad i jiné okolnosti s manžou.

ivuska.h
15. lis 2010

@jasekd Nikoliv, když podepíšeš reverz, je to na tvou zodpovědnost.

betelgeuzz
15. lis 2010

@jasekd ale odpovědnost neseš vždycky ty, ne doktor. Ty si poneseš následky, pokud vykoná nějaký zákrok, který ohrozí tebe, nebo dítě. Možná bude doktor potrestán, ale víme, jak to s tou zodpovědností chodí, že?

jasekd
15. lis 2010

@ivuska.h Vsak uz bylo lidi, co se i pres reverzy soudilo... Pak se odvolavaji na neinformovanost, psychicke i fyzicke vypeti a zatezovou situaci, a i kdyby, nechtela bych zit s pocitem, ze mi tam exnul pacient 😅 Ja si taky nechavam vsechno podepisovat, ale stejne kdyby pak doslo na nejaky spor, nebude to prijemna a jednoduse vyrizena vec. Ja se doktoru nezastavam, ted zrovna mam trochu pocit, ze reseni problemu u maleho nam trochu vazne, jen chci rict, ze je to na obe strany a zazila jsem hodne pacientu, co rikaj to, pak zas ono, zatajuji medikaci, nerespektuji tve rady a pak se hadaji. Jen tolik, nechci se opet hadat, zda domaci a prirozene porody ano nebo ne 🙂

jasekd
15. lis 2010

@betelgeuzz Pokud k tomu pristupujete s takovou neduverou a sobe verite, je asi fakt lepsi rodit doma. Pak si ty nasledky, at uz pozitivni nebo negativni, opravdu ponesete samy. Ja si porad myslim, ze personal prislusneho oddeleni tomu rozumi a vi, co dela, i proto pujdu rodit do porodnice bez nejakeho strachu, ze tam neco pokazi.

sussanah
15. lis 2010

@jasekd rucniky jsem neskladala, dala jsem cely, poskladany na 1/6 nebo 1/8. bud muzes jako dovycpani nejake pleny nebo i na rovno do kalhotek, vydrzi to cca 2 stredni davky, podle mnozstvi 🙂

sussanah
15. lis 2010

@jasekd jj asi mas pravdu v tom, ze lekar to taky nema lehke, je tam zodpovednost za pacienta atd. Ale zas na druhou stranu, stejne s tim, co se stane se bude muset naucitzit ta matka. I kdyz by byl lekar sebevic empaticky, tak proste matka si to "vyzere". Ale ma to proste 2 strany, tak jako jsou pacienti, kteri jdou proti rozumnym doporucenim a zatajuji medikace a podobne, stejne tak jsou doktori, kteri nez aby nechali vecem prirozeny prubeh, tak se radeji "jisti" spoustou zbytecnych zakroku, jen aby si potom mohli poplacat po ramenou, jak krasne situaci zachranili 😔 Proste holt extremy dobre nejsou, at uz na strane pacientu nebo lekaru.

jasekd
15. lis 2010

@sussanah souhlas. Je to mozna i tim, ze my uz od mediciny dostavali sodu, jak na nas vsude cihaji zastupy pravniku a cekaji na nasi chybu. A nekde jsem cetla, ze gyn.por. je nejcasteji zalovany obor... Nemusi to bejt jen o machrovani, spis je to nekdy nestastna snaha neco neposr..
dik za ty rucniky, pripadaj mi docela velky. Vyperu a zkusim, treba je to po Irme Ikea zazrak cislo 2...

ivuska.h
15. lis 2010

@jasekd Já netvrdím, že je to jednoduchá problematika, ale nesnáším právě ten alibistický postoj některých doktorů, že oni jsou za všechno zodpovědní a tak pacient musí poslouchat. Jak správně píše @betelgeuzz, následky poneseš ty, ty budeš mít zbytečně nástřih, bolesti a o vážnějších věcech nemluvě. Ano, vím, že většina průměrných pacientů není schopna se informovaně rozhodnout (a taky většina dokotrů nedokáže/nechce opravdu kvalitně a nezaujatě informovat o daném zákroku). Ale aspoň snaha ze strany personálu by být měla. však kolika z vás např. před dirupcí řekli, jaké to může mít nežádoucí účinky? Nebo kolika z vás nabídli místo nástřihu změnu porodní polohy? A co skákání na břicho, které je dokonce výslovně non lege artis? To jsou prostě věci, které našemu porodnictví nemohu odpustit a proto se bojím v porodnici rodit, prostě jim nevěřím.

sussanah
15. lis 2010

@jasekd ty rucniky jsou takove vetsi, ale ja jsem to vzdycky poskladala (nejprve napul, pak na 1/3 nebo 1/4) a prezehlila hodne silou, takze to bylo potom placatejsi 🙂 Ale ja jsem zehlici maniak, prislo mi to proste lepsi 😅

sussanah
15. lis 2010

@ivuska.h to o zatlaceni na bricho mi ani nemluv, jsem ani nevedela co se deje a najednou baba (dr) byla na brichu a pritom jsem to mela v porodnim planu, ze chci VSECHNO, co se bude dit, vedet predem. PA byla docela ok, dr jen prisla, lehla na bricho a zase odesla 🙄 Pritom maly byl fakt ficak, jak jsem psala... No a po porodu jsem na brichu mela jeste asi tyden modrinu 😔

ivuska.h
15. lis 2010

@sussanah Škoda, že ženy po takových zážitcích ty žaloby či stížnosti skutečně nepodávají. Když se, jak psala
@jasekd, doktoři tak bojí žalob, tak proč dělají takovéhle věci?

sussanah
15. lis 2010

@ivuska.h protoze po porodu je kazda rada, ze je to za ni a mimi v poradku a ma na praci uplne jine veci nez stiznosti.. a na to si myslim, ze oni spolehaji 😒 Probirat podrobnosti zacne vetsinou kazda az o dost pozdeji a to uz je asi pozde.. Ale mas v tohle pravdu, ja uz vim, jak se priste branit a co zhruba cekat, jako prvorodcka jsem vedela prdlajs 😅

jasekd
15. lis 2010

@sussanah To je dobrej napad si to predem pripravit a rovnou prezehlit, ja taky zehlim napr. cc, takze to nebude problem 🙂

duzame
15. lis 2010

Tak tu pročítám Vaše zážitky z porodů a jsem celkem ráda, že jsem rodila v den, kdy byl fofr a nikdo si mě celkem moc nevšímal 🙂 . Spíš jsem si říkala, abych tam neporodila sama, protože někdy jsem neviděla zdravotníka snad věčnost...

veselazu
15. lis 2010

@evlyn my máme 4 ks těch kapsovek BG, pak mám ještě 2 kousky z ebay taky zatím bez problémů a jinak používáme ty Best Bottomky - to jsou svrchňáky do kterých se na druky připínají vkladačky a to se celé nasadí, něco jako grobaby. Ale kapsovek by se mi hodilo i 10, jak jsem ze začátku nechápala jejich smysl, tak se mi hodně zalíbily. Jo ale celá výbava z BG by stála peněz

schnek
15. lis 2010

tak, vyhodila jsem si z kopýtka na tulytuly a objednala druhou blueberry bamboo chlupatku, růžovou s kytkama 😵 😀

@joohana chlapci nic moc neříkají, prostě se u nás objevilo mimino 😅 😀

evlyn
15. lis 2010

@veselazu diky 🙂 už jsem objednala 6ks těch z výprodeje starší verze 3....Malej je zatím při přebalování v klidu, takže budou spíš pro taťku - se cvočkama na Anavkách pořád bojuje - i když statečně...

veselazu
15. lis 2010

@evlyn jo? kde jsi je objednala? já teď zjistila stav konta a musím šetřit kor před vánocema uff to budou zase výdaje 😒

evlyn
15. lis 2010

@veselazu http://www.thenaturalbabyresource.co.uk/cloth-n... ja je objednala pred pohledem na konecny stav uctu 😀 Nechavam si je posilat ke kamaradce primo do Londyna, s tim ze mi je posle po nekom az poleti do Cech....

blka
15. lis 2010

Holky, já vás obdivuju rodit doma. Ale s tím musí souhlasit i váš chlap, ne? Jinak by to nejspíš nešlo, co?

@ivuska.h A jak se dá předejít nástřihu, resp. jak já poznám, jestli je to nutnost nebo ne? Souvisí to s postavou? Můj syn byl hodně maličký, ale přesto jsem měla nástřih. Předpokládám, že rutina. Pánev mi nikdo neměřil, takže netuším, jestli jsem úzká nebo ne. Ale vzhledem k tomu, že jsem si pak 14 dní nemohla sednout, jakékoliv delší stání pro mě bylo utrpením a pak jsem musela třeba hodinu ležet, aby mě celý spodek přestal bolet... Hnus hnus. Ale nejhorší je, že si z porodu téměř nic nepamatuju, takže ani nevím, jak byl byla schopná reagovat na jejich návrhy. Prý jsem byla hodně mimo.

@maly_prcek Bambusky Kikko mám hodně škaredé. Je to velký obdélník a jsou celé zkrabacené. Ale nerupe mi v nich.

sussanah
15. lis 2010

@blka @ivuska.h taky jsem nad tim kolikrat premyslela, ze i kdyz si clovek poridi to Epi-no, cvici atd tak stejne tam potom nevidis, tak jak poznat, ze je nastrih potreba nebo ne?

ivuska.h
15. lis 2010

@blka Ano, bez podpory manžela by to šlo těžko, já jsem u něj naštěstí podporu našla 😉

K nástřihu -- je to ovlivněno několika faktory. Zaprvé samozřejmě "tvoje velikost" a poměr k velikosti hlavy. Pokud je žena extrémně úzká a má potíže např. i při sexu, je to problém. Druhým faktorem je pružnost tkání a to jednak vrozená a pak taky získaná (např. časté kvasinkové záněty tkáň hodně oslabují). A posledním faktorem je příprava -- masáž hráze, Epi-no, tím se dá hodně ovlivnit a přinejmenším to změnší rozsah poranění a zlepší hojení. Během porodu by zkušená PA měla poznat, kdy hrozí natržení, ale je to pořád jen subjektivní odhad, takže např. já bych bývala skončila s nástřihem, kdybych neřekla rezolutní ne a že preferuji natržení (nakonec hráz bez poranění! Bohužel u nás se povětšinou rodí v "klasické" poloze, kdy je hráz zbytečně namáhána, mnohem lepší je (nejen) z tohoto hlediska poloha na všech čtyřech, na boku nebo v kleku/dřepu/stoje (tam je ale naopak zvýšené riziko ruptury pokud žena tlačí moc zprudka, ale při těchto polohách tam největší prostor v pánvi). Další věc, která zvyšuje riziko poranění je zbytečně intenzivní tlačení, takové to klasické "brada na hrudník, kolena přitáhnout, zadržet dech" a x vteřin tlačit, nádech a zase, až do konce kontrakce. Mnohem lepší je nechat ženu tlačit, kdy sama cítí potřebu, resp. pouze tehdy, když nucení na tlačení nedokáže ovládnout a prostě musí. To pak většinou vypadá tak, že žena několikrát krátce zatlačí (cca 2-3 vteřiny, může být i 5) na samém vrcholu kontrakce. Většinou to ženy provází vokálním projevem, což právě pomáhá upustit ten přetlak v sobě a neopírat se do toho až moc. Potom jde hlavička hezky pomalu, hráz má čas se přizpůsobit a poranění jsou tak malá, jak je jen možné.

To, že si z porodu moc nepamatuješ, je bohužel dost časté, jednak to může být způsobeno léky (hlavně Dolsin) a pak taky celkovým stresem ze situace, přirozená obraná strategie těla je zapomenout.

nika
15. lis 2010

@sussanah nevím kamarádka je PA a říkala že pozná kdo masíroval hráz a kdo ne v 80% případů.

ivuska.h
15. lis 2010

@sussanah Já osobně se k tomu stavím tak, že bych se nenechala střihnout nikdy, vyjma situace, že je dítě na tom už špatně a není čas čekat ještě x kontrakcí, než se prořeže hlavička. A pak samozřejmě u nedonošenců a jiných rizikových dětí, kde je potřeba snížit tlak na lebku. Jo ještě jsem zapomněla jeden faktor -- při rychlém průchodu hlavičky dojde k rychlému nárůstu a opětovnému poklesu tlaku na mozek a cévy v hlavičce, takže je riziko krvácení z prasklých cév (tím náhlým poklesem tlaku se tam rychle nahrne moc krve).

schnek
15. lis 2010

jo, to tlačení na povel je mor 🙄 já si jakou dobu teď potřetí přitláčela - to se normálně zakazuje, nutí to prodýchat. Přitom mně to ohromně pomáhalo. Navic se to silou vůbec nedalo srovnat se závěrečným tlačením. No a závěr, kdy mě to nutilo, byl taky takovej, že jsem tlačila, dokud mě spodek nebolel víc jak ta kontrakce, takže jsem radši přestala tlačit a přeřvala zbytek kontrakce 😀 No a porodila jsem bez jedinýho poranění, prostě nic, ani kosmetickýho, ani takovýho, že se řekne, že by to srostlo samo, prostě 100% stav 🙂 A taky jsem si úplně automaticky, když už byla hlava na kraji, dala na hráz ruku a chránila se.

ivuska.h
15. lis 2010

@schnek Přesně, když už ten tlak byl moc velký, tělo samo přešlo na "psí dýchání" a jakoby jsem se snažila všechno povolit, aby to už víc netlačilo.