Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marcelkad
20. kvě 2009

Cushies Tushies - novinka na bráně 🙂

schnek
20. kvě 2009

lus, nechystáte do sortimentu značku Frosch? dneska jsem se ptala v Tetě - nemají a už mít nebudou... radši to koupím od vás než od někoho z MMB 😉

ijo
20. kvě 2009

aha, ty ještě neznám...no každá z holek dneska dostala od mamky pětistovku do kasičky...co já koupím tý mojí malý koze?

zmuzle
20. kvě 2009

Katwind, ja se urcite pak budu zbavovat malych plenek nez porodis. Tak vyckej 😎

katwind
20. kvě 2009

Zmuzle, tak jo, beru tě za slovo, vyčkám😀 díky 😵

matilko
20. kvě 2009

kat, nechcela by si náhodou bamboozle vel. 1 (alebo S, neviem, ako to tam majú), mám dva kusy v prírodnej farbe, sú v peknom stave, len trošku hrubšie praním... povedzme jedna za 150kč, tuším kupované tu na látkovkách od Makinky 🙂

ijo
20. kvě 2009

mám vlňáky Ska POPO, jestli ne budeš chtít, už je nepoužívám a pár BL malinkých, nechám ti to za symbolickou cenu, stejně tu leží

hanickak.
20. kvě 2009

Ahoj holky, tak my uspesne pokracujeme v latkovani a hrozne nas to bavi 😉 Chci se zeptat, nebudete nektera prodavat IB sio nebo aio ve velikosti L? Mame jenom jedny M a potrebuju vic kousku. Libi se mi, ze jsou takove stihle a bokove a jsou super na cviceni. Kdyztak pisnete do IP. Predem dekuju.

ijo
20. kvě 2009

tak to nemám, já planuji prodej Fuzzi Bunz kapsovek, tak za měsíc a půl, jsou to Mka, ale budou nám hezky do roka

marcelkad
20. kvě 2009

Hanicka, IB se občas objeví také na MMB.
Zítra jdeme na půlroční prohlídku a berem IB SIO a CT - to budou zas mamky koukat, co to je 😀 To mě na tom také baví, jak se každý nenápadně dívá, co to to dítě má na sobě 😀

ijo
20. kvě 2009

To já jdu zítra plavat a taky si bereme frajerskou.....k doktorce bereme taktéž

marcelkad
20. kvě 2009

Dneska na MMB úlovek Cuddlebuns - jakmile vyzkouším napíši, jak se osvědčila.

zdenkaradek
20. kvě 2009

marcel: taky jsem jí tam objevila 😉 jsem zvědavá na reference
Jinak do světa (plavčo, na nákupy a tak) taky vyrážíme v repre plínách (Ib SIO, CB a BBH mešavka)

marcelkad
20. kvě 2009

Zdeni, já jsem právě taky zvědavá, protože kdo jí má, chválí. Tak jsem jí vzala a uvidíme. Osvědčilo se mi vzít vždy 1 kousek a pak případně dokoupit.

evicka7
21. kvě 2009

dobré ráno, dnes jsem se pěkně pobavila, poněvadž jsem včera večer už mírně padala na ústa, přichystala jsem tatíkovi lovíky, do nich vv a separačku a napsala mu vzkaz, než půjde spát, ať Vikouš přebalí, ráno jsem si jí přinesla do poslete na kojení a říkám si, že má pořád ty stejný home made kalhotky jako večer, že teda musí být naprosto šíleně zdojená, tak jí ošahávám a říkám si, dobrý, nikde to neproteklo, za celou noc 😲 divný, že jo, tak jsem jí je stáhla a ejhle pod nima lovíky 😀

zmuzle
21. kvě 2009

Pipky, s jakyma separackama jste spokojeny? Ja si pres kojo demenci nepamatuju jaky jsem objednavala, ale byly celuozve a 2 role. Tak jestli nejsu nejaky lepsi.
A sil na skvrny funguje jak? Nebavi me kazdou plenu brat zlucakem.

Lu a ostatni, Manduca ci Beco jsou vhodny na noseni pro extremni prsavice? Bojim se, ze by me tam ty prsa vadila. Pro info, ted mam tak 7 nebo 8 😕

olbramka
21. kvě 2009

zmuz, já mám popo celulózový. jedna role už padla, teď přišly nový a jsou nějaký větší,delší... ???

evicka7
21. kvě 2009

já jsem měla od Makinky super separačky, ale bohužel nevím jaký to byly, oproti popo byly krásně měkoučký, a nebyly to takový plachty

schnek
21. kvě 2009

marcelko, tak tos byla ty 😉 taky jsem na ní koukala, ale chci si našít svoje, tak nebudu kupovat 😉

měla jsem celu. Disany, pár jsem jich použila a dobrý 😉

zmuzle
21. kvě 2009

Ja mam separacky od IV a vzdycky to je na nem prilepeny 😒 Ale treba to tak ma byt.
Zatim jedu svrchanky Thirsties XS a Bummies a i Popoa spokojenost.

Evi, mami kalhotovky Popo One size frote. Cim dovycpavas a pouzivas na noc, nebo kdy? Je v tom mega zadek.
Ja zatim na noc pouzivam BBH bambus a maximalni spokojenost nebo BE 😵 I kdyz ty asi vezmu az pujdeme ven, aby dlouho vydrzel se suchou prdkou.

sonulah
21. kvě 2009

zmuzle, koukam, že už ti látka přináší radost.... super 😉

evicka7
21. kvě 2009

zmuzle, one size dávám na noc dovycpané většinou tím malým ručníčkem z ikea, případně vv vel. 1 nebo bamboo hour, ale je v tom MEGA zadek, když je to dovycpaný, když dáš samotný, tak je v tom jen velkej zadek, ale nevydrží to tak dlouho

evicka7
21. kvě 2009

holky, ještě úplně mimo mísu, nechce se mi kvůli tomu zakládat novou diskusi, Viktorie poslední týden začla dělat to, že ke mně přijde a kousne mě a já jí stále nemůžu vysvětlit, že to nemá dělat, tak kdybyste s tím některá měla zkušenost nebo měla nějaký nápad jak jí to vysvětlit, tak prosím IP, díky

hankka
21. kvě 2009

Ahoj holky, vím, že jsem trapná, ale mohl by mi někdo šeptnout do ip (posté, vím a stydím se), jak se připravuje ten lanolin z lékárny? Jsem zvyklá na Ulricha, ale došel a chystám se naipregnovat v tom lanolinu, co bývá přibalenej k lovíkům - platí, že jeden ten sáček = impregnace na jedny vlňáky?

zmuzle
21. kvě 2009

Evi, jakym rucnikem z Ikei? Ja mam ty zinky po 10 ks ci maly rucnicky. Ma to barevny poutka.

zmuzle
21. kvě 2009

Hanko, ja to delala podle odkazu nize. Zrovinka ted ma na sobe vlnaky, takuvidime, zda to funguje 😀

http://babako.cz/pece-o-vlnacky

evicka7
21. kvě 2009

hankko, to ti klidně můžu napsat veřejně, protože ze začátku jsem si taky myslela, že je to věda, dám do mísy lžičku lanolinu, kápnu tam dětskej šampón, teď aktuálně nějakej hipp neby baby dream co v byl v kufru z porodnice, ale je to jedno, jde to i sprcháčem, bez toho to nejde, protože se to nerozpustí, zaliju horkou vodou, doliju studenou, aby to bylo vlažný, ponořím a nechám tak 3-4 hodiny

zmuzle, takovej malej ručníček, asi na ruce, stál 9kč, někdo to tu kdysi psal, tak když jsem ho tam viděla, tak jsem si vzala 3 na zkoušku, že když nebudou funkční, tak je dám k umyvadlu na ruce, a celkem to funguje, na netu v jejich výrobcích jsem ho nenašla, jinak bych hodila odkaz

zmuzle
21. kvě 2009

Evi, ja tam davam ne detsky sampon, ale gel na vlnu 😕 No, tak jsem zveava, co ted najdu v bodycku.
Jsme na to zvedava, uz chrni asi 3h 🙂

evicka7
21. kvě 2009

no ano se tam má asi dávat nějakej ten šampon nebo gel na vlnu, ale dětskym to funguje taky 😉

matilko
21. kvě 2009

evi, dobre že si to sem napísala, ja už som sa stydela spýtať 😀 inak ten lanolin z lekárne furt kúpený nemám, bo sa stydím 😀 a neviem, ako si ho vypýtať a či ho vôbec u nás budú mať... ale minule mi tam miešali akýsi olejíček na seboreu, tak snáď by ho mali, hm?