Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zlatouch
17. lis 2010

@sussanah ja je mam, akorat jsou dost odrbany, ale jinak jsem byla spokojena, treba to nebude tak zhavy 😉

sussanah
17. lis 2010

@zlatouch ja je budu stejne pouzivat jen jako nocni plinu, tak je snad tak nezlikviduju

ivuska.h
17. lis 2010

@izabelkak Ony ty BBH nejsou ani na novorozence, Ondrovi jakš takš seděly až někdy kolem 5 kg, on je dlouhý, ale stehýnka má hubená.

ivuska.h
17. lis 2010

@izabelkak A nepřemýšlela jsi třeba o kapsovce s flísem místo PULu?

petrusew
17. lis 2010

Dobrý večer všem, je tady už toho tolik, že nevím, jak se v tom vyznat. Nejsem těhule a nevím, kdy budu, ale to je na dlouho, ale už teď jsem rozhodnutá i s manželem, že půjdeme do látkovek, ale chtěla bych se vás zeptat na pár věcí...
- museli jste si svoje rozhodnutí obhájit třeba před maminkama, babičkama, tchýněma? a jak?
- já je na to začala připravovat už teď, no ťukají si na čela, ohání se vyvářením, žehlením, opruzenýma zadkama...
já jim oponuju tím, že jsem jim na netu ukázala, jak ty látkovky dneska vlastně vypadají, že to není jenom praní, žehlení, vyváření...no moje babička je příšerně staromodní, ještě že je daleko a nebude nám do ničeho kecat...myslí si, že mimino se má koupat minimálně jednou za den, mazat, pudrovat....ale to je na dlouho..
Mojí mamice jsem ukázala, jak "látkovky" v dnešní době vypadají, jak se používají a jaké jsou. Kolik se může ušetřit...říkám může, protože známe se, že 😅 Jen oponuje zapařeninama a tak jsem se chtěla zeptat, je mimčo v lákovkách zapařené víc než mimčo v hnuskách? Mají děti v látkovkách měnší problémy s kyčlemi?

duzame
17. lis 2010

mam jen ty patentkové, myslím, že tak velký rozdíl to nebude a prcek je spíš nerozepne než ten sucháč 😉

zlatouch
17. lis 2010

@petrusew no jo, vzdycky se bude nekdo blbe tvarit. Ja jsem presvedcovala jen ty, u kterych to stalo za to. Ztrata energie, abych o latce vypravela napr.svagrovy, stejne si furt bude myslet, ze je to uplna blbost 😉 U tech, na jejimz nazoru mi zalezi, jsem par argumentu prihodila a pokud nesouhlasili, aspon byli tolerantni a nekoukali na me jak na vola 😉 Nestoji za to, presvedcovat vsechny, snad jen manzel by to mel nak zhruba skousnout, pokud po nem obcas budes chtit, aby mimino prebalil 😉
Na kycle i na zapareniny je latka lepsi, je to sirsi a prodysnejsi baleni 🙂

petrusew
17. lis 2010

@zlatouch Moc děkuju za odpověď. Manžel se pro to úplně nadchl, vím, že nebude skládat čtverce, vím, že budeme potřebovat holt víc těch kalhotovek, ale souhlasí a v tomhle mi řekl"miláčku, stojím za tebou, souhlasím a pokud bude mít někdo blbý keci, ať si je nechá, o ně nestojíme" Asi tak. Jen sem moc chtěla, aby to pochopila moje maminka a druhá babička, ty jsou mi nejblíž. Tchýně myslím bude za mnou. Jo a to podotýkám, moje mamka je dětská zdravotní sestra, sice už u dětí nedělá, ale pamatuje si to, jak přebalovali mrňata do látkovek, ale to co jsem jí ukázala se jí myslím líbilo. U nás je krámek, tak ji tam asi potom vezmu, aby se podívala, že se jí dcera úplně nezcvokla 😀

suik
17. lis 2010

@petrusew já už mamku nemám,tchýně je mimo,ale ukazovala jsem to tetě,taky kroutila hlavou a mluvila něco o vyvařování.Taky měla starost aby vydržely gumičky 😀 ... jsem jí řekla,že to šije paní (ukazovala jsem anavy) co má sama dvě děti a má to pořádně vzkoušený. no trochu to pomohlo 😅 .... za pár týdnů pojedem na návštěvu, tak se docela těším na různé rady a podobně 😀

já už si teda nedovedu představit, že používám jen papírovky, strašně smrděj ... už chápu proč jim říkáte hnusky 😅 ...

co se týče opruzenin, jako může být i v látce,taky záleží jak je citlivej zadeček,ale to v chemii bude ještě hůř...a na kyčle se občas doporučuje široký balení i preventivně, když není problém. Jediný co mi na látce vadí,že se díte nedá moc dobře nosit v klubíčku.

suik
17. lis 2010

jo a mě manžel taky podpořil. ale přebaluje teda do papíru, když už ho donutím, na látkovky je línej a to ho nenutim zapínat novosklad. Chtělo by to nějakou látkovku pro tatínky 😀

ivuska.h
17. lis 2010

@petrusew Na komentáře se vykašli, prostě jen mechanicky zopakuj základní sadu argumentů (nevyvařuje se, nežehlí se, pere pračka, opruzeniny záleží víc na dítěti a ne na pleně atd.) a konec, stejně kdo nechce, nepochopí. U nás v rodině nás teda naštěstí všichni podporují, ale na různých diskuzích jsem už četla hodně flamewarů na téma plínky 😀 Manžel přebaluje normálně do látky, ve všem se vyzná (jakože nezapomíná dát svrchňáky, dokáže docpat plínku na noc atd.) a dokonce se ani neštítí hovínek 😀

ivuska.h
17. lis 2010

@suik 😀 😀 Příště řekni, že to navrhla paní se dvěma dětma, šije to paní se dvěma dětma a balíky posílá dokonce paní se třema dětma 😀

slunicko76
18. lis 2010

@ivuska.h 😀 takze deti jak maku! 😀
muj manzel teda neprebaluje, ale kdyz mu reknu, ze to ma zkusit, aby to umel treba kdyby se mi neco stalo (zrovna predevcirem to zkousel), tak mu nedelal problem nainstalovat i balik z novoskladu, plinky na rovno a ani snapka nevypadala, ze by ho nejak zaskocila! Ale s hovinky tedy problem ma! 😀 ale to snad je u chlapu bezne, co? DOufam, ze neni jedinej!🙂

petrusew
18. lis 2010

Já jsem rozhodnutá a přemluvit se nenechám. Jediné z čeho mám strach, že když budu po císaři, tak zlenivím 😅 Ale manža říkal, že mě nenechá 😀 (jo o tom císaři mluví už teď a to nejsem těhule, no..) Jako dítko jsem byla atopik, nevím, jaké fujtajbly se cpou do fujtajblovek. Kamarádka balí do jednorázovek, smrdí to teda neuvěřitelně, tak jako chemicky. Malej si teda zatím nestěžuje, i ona je zarytá fujtajblářka, ale já se nedám. Ještě že látkařek je už tolik, zkušeností a moderních plenek taky. Myslím, že když budu potřebovat podporu a radu, tady budu mít obojího spoustu.
Ivuš, ty tvoje plenky jsou naprosto úžasný! Jsou překrásný. Manžel říkal, že je škoda na ně dávat ještě svrchní plenky 😀

slunicko76
18. lis 2010

@petrusew ja jsem po cisri a nezlenivela jsem, na latkovky jsme najeli hned po prijezdu z porodnice a pohoda!
Urcite je velke plus, kdyz je ti v tom manzel takovou oporou! U nas je tedy rodina v pohode a na ostatnich mi tak nejak nezalezi! Z okoli jsou spis pozitvni reakce. Ale jeste jsem tedy nebyla v praci na navsteve! Jsem taky detska sestra a ja v latkovani vidim opravdu sama pozitiva a to ve vseh smerech!

slunicko76
18. lis 2010

@betelgeuzz ten clanek je opravdu zajimavy!

betelgeuzz
18. lis 2010

@petrusew já se k tomu stavím tak, že nikoho přesvědčovat nehodlám. Je to prostě moje rozhodnutí a ostatním je po tom prd. s těmi opruzeninami je to alchymie, některým dětem nesvědčí některé druhy látek. my jsme pořádné opruzeniny poznaly až teď, když malé rostou stoličky a to malou mažu jenom vyjímečně a jedem hlavně na čč.
@suik proč by se dítě nedalo nosit pořádně v klubíčku? Já tak nosila pořád a nějakého problému jsem si nevšimla.

slunicko76
18. lis 2010

@betelgeuzz souhlas, co je komu do toho!

xovicka
18. lis 2010

@petrusew u nás jsou všichni v pohodě. Na většinu lidí zejména ze starší generace zabírá finanční argument, tedy jak jsou ty jednorázovky dnes drahé. Ale je pravda, že cenu moderních látkovek s obrázkem a patentkama před nimi zatím tajím s tím, že jich budu mít jen pár na parádu a jinak se budu snažit skládat čtverce. Když se navíc dozvědí, že dnes se nemusí vyvařovat ani žehlit, tváří se sice nevěřícně, ale už nic nenamítají. Mladší generace většinou vyměkne, když jim ukážeš nějakou roztomilou barevnou plínečku. Ale upřímně, dokud ještě nečekáš dítě, asi bych vůbec před známými plenkové téma nevytahovala, akorát budeš vypadat jako ta, co to moc řeší a stejně o tom zatím prd ví. Až budeš mít břich a začneš nakupovat, tak si prostě kup plínky, jaké se ti líbí, když na to náhodou dojde řeč, tak vysvětli. Na těhule si většinou lidi tolik netroufnou a tváří se shovívavěji. Taky když už ty plínky budeš mít doma, tak bude pozdě ti něco vymlouvat že...

helulela
18. lis 2010

@petrusew ono většinou nejvíc kritizují ti, co neměli látkovku v životě v ruce. Když jsem v těhotenství doma oznámila, že bych chtěla zkusit látkovky, reakce byly ve smyslu "zkus, když chceš" a pak se pro to všichni vcelku nadchli, až když viděli, jak to funguje.
Manžel přebaluje hodně málo, jen do AIO, ale pokakaný plínky teda likviduje běžně.

petrusew
18. lis 2010

@xovicka No vidíš, taky dobrá taktika 😀

helulela
18. lis 2010

@xovicka to je dobrý, že na těhule si tak netroufnou 😀 to je něco jako že bláznům se nemá odporovat..

veselazu
18. lis 2010

@zlatouch myslím, že si je holky pochvalovaly 🙂 a za tu cenu, no nekup to! ale já mám zákaz ☹ ☹ ☹ až po Vánocích jsem si dovolila. No pravda na nedostatek netrpím, jen na chutě 😀

xovicka
18. lis 2010

Většina lidí bere v potaz, že s těhulemi se musí opatrně, takže tě třeba za zády pomluví, ale před tebou si troufnou říct tak maximálně, že však se ještě uvidí, jak se ti to osvědčí. Co ti taky mají říct jiného, když už ty plínky máš doma nakoupené. Nadchnou se až časem, až uvidí, jak to zvládáš. Z argumentů, které ale absolutně nezabírají jsou to například argumenty o chemii. Chemie je dneska ve všem, tak proč by někoho měla znepokojovat v plínkách, ti co řeší chemické složení všeho jsou prostě považováni za extrémisty. Další v pořadí je argument o ekologii, ten zaujme maximálně pár nadšenců, jinak nechá všechny chladnými. Neutrální argument je zdravotní, tedy opruzeniny a podobně. Tam je to těžké, neb někomu se dítě oprudí v jednorázovce, někomu v látce, každý si prostě vždycky bude tvrdit svou pravdu. Kupodivu hodně zabírá argument o neplodnosti hlavně u chlapečků, je to teď takové moderní téma. Papírová plena je méně prodyšná, udržuje vyšší teplotu a tím u chlapečků může dojít ke snížení plodnosti, prostě ty klučičí orgány potřebují víc dýchat a chládek. No a nejsilnější argument je bohužel cena. Peníze zajímají všechny. Většinu lidí zaujme, když jim vysvětlíš, kolik se tím dá uspořit. Ovšem pozor někteří jsou schopni ti spočítat i cenu vody a elektřiny nutné k praní. No a ti co nespoří, tak ty naopak zaujme drahá fajnová plínka s obrázkem a jednoduchým vysvětlením, že je to dnes považováno za lepší a zdravější, ti to přijmou jako nový módní výstřelek. Starší generace se často cítí polichocena, že to co používali oni (tedy látkovky), k tomu se dnešní generace vrací, protože moderní náhražky (tedy jednorázovky) se až tak moc zase neosvědčily. Prostě takový ten pocit , že moderní vymoženosti selhaly a jejich postupy byly jediné správné, což se nyní začíná ukazovat. Měli jste vidět moji mamku, když mi mohla pyšně předat staré čtvercovky, které jsem nosila ještě já jako mimino. Co na tom, že jich pak půlka nepřežila první praní a já je nahradila novými, to už nemusí vědět. No a na kamarádku zase nejvíc zabralo, když jsem jí ukázala ivuščinu novorozeneckou plínečku s lodičkama.

petrusew
18. lis 2010

@helulela 😀 😀 😀

helulela
18. lis 2010

@duzame jaké jsou ty Thirsties AIO? Koukala jsem na ně a za tu cenu teda... 🙂

petrusew
18. lis 2010

xovicko, manža počítal i tu vodu a elektřinu a furt ušetříme 😀 No ušetříme....když se ze mě stane maniak 😀 Právě u nás to vidím takhle, mojí mamce stačilo ukázat, jak to vypadá - je to mladá moderní ženská. Tchýně je hodná a milá. taky mladá ženská, staší jen říct co a jak a je pro. Jen mít ty argumenty, které jsem si nastudovala a jsem z nich nadšená. Manžel? Ten mě bude podporovat 😎 Podporuje mě vždycky, když se pro něco nadchnu 😉 Našel na netu třeba mýdlové oříšky, které jsem mu ukázala, nastudoval a chce je otestovat 😀 Tak si myslím, že z jeho strany budu mít jen a jen podporu. On je stejně od rána do večera v práci, ale je rozhodnutý se to taky naučit. Což mi dělá radost. Za ty roky, co jsme spolu ho zdám dost dobře a vím, že v tomhle se na něj můžu spolehnout. Je zlatý a proto jsem si ho vzala 😀 Zrovna ale ty starší generace v podání babiček budou oříšek, ale ta, co je mi bližší ví, že tady nemá cenu se mnou diskutovat, už mi nabídla, že mi uplete vlňáčky a naučí mě je 😀 A tu druhou moc neřeším 😀 Od ní si teda do života radit a mluvit nenechám. Manža je na to přímo alergický 😀 Je fakt,že až budu mít nějakou tu plenečku doma, ukážu jim jak to vypadá, jak se to používá a tak, tak to zase bude něco jiného.Jen mě mrzí, že moc nejsou obchůdky, kde se to dá " osahat" u nás v PV je jeden, tak se tam chystáme s manžou pro ty oříšky 😀

helulela
18. lis 2010

@petrusew buď ráda i za ten jeden 😉

helulela
18. lis 2010

@jankabry já se řídím podle popisu stavu a taky jak dlouho byly plenky používané. Vybírám spíš takové ty "použité párkrát, nevyhovují nám", u toho mám jistější pocit, i když vím, že spolehnout se na to nedá.

xovicka
18. lis 2010

Zrovna mě teda oříšky moc nepřesvědčily, jsem spíš zastánce slizu. Koukni na tohle http://www.ptacek.name/Zachyceno-v-letu/mydlove... , ani dřív jsem si nemyslela, že je to nějaký zázrak, ale tenhle článek přesvědčil, že fakt ne. Nicméně jedna kamarádka je používá a při pohledu na její plínečky nelituju, fakt jsou takové zhrublé, zežloutlé a flekaté. On sliz taky nevypere všechno, ale alespoň mi to prádlo po něm nežloutne a nehrubne. Na odolné fleky zpravidla zabere žlučové mýdlo nebo sůl na skvrny. Teda nemám vyzkoušeno na plínkách, ale už asi rok a půl si vyrábím sliz na outdoorové hadříky a různé jemné prádlo, svetry a tak. Jediné mínus shledávám v tom, že je s výrobou trocha práce.