Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lakshmi
24. lis 2010

Ahoj, je to mimo téma,ale dostala jsem od sussanah tip, že jsou mezi Vámi takové, které by mi mohly pomoct 🙂 kopíruji:

studuji sociální pedagogiku a píšu bakalářku o přirozených porodech, ne ale ze zdravotnického hlediska, ale z toho sociálního - zajímá mě, proč se maminky rozhodnou takto rodit a jakou mají pro své rozhodnutí podporu ze strany rodiny, přátel, nemocnic a jiných zařízení ... Ráda bych dosáhla praktických výstupů, tj. aby budoucí maminky měly možnost získat informace o všech způsobech porodu, scházet se a sdílet zkušenosti v předporodních kurzech vedených nejen porodními asistentkami, ale i sociálními pracovnicemi v rámci volnočasových a vzdělávacích aktivit. V tomto oboru totiž oficiálně těhotná žena neexistuje.
Nyní dělám výzkum mezi ženami, které za sebou přirozený porod mají (nebo alespoň o něj usilovaly). Potřebovala bych s Vámi udělat rozhovory. Pokud by byla mezi Vámi nějaká ochotná, prosím, ozvěte se. Jsem z Brna, nejradši bych provedla rozhovor osobně, ale pokud by se některá z Vás chtěla zapojit a je z větší dálky, můžeme jej provést i přes email.
Velice děkuji a přeji krásné mateřství!

ivuska.h
24. lis 2010

@lakshmi To se nějak v poslední době množí, takové práce, už jsem se účastnila 2 dotazníků 😀 Nicméně teda jsem k dispozici, první dítě jsem rodila v porodnici více-méně přirozeně, druhé doma. Kdyžtak mi napiš IP, co by účast obnášela-

sussanah
24. lis 2010

@ivuska.h musim se testovani vzdat, nehody uz jsou fakt obcas. Ale skoro me to mrzi, kdyz je vidim 😉 😀 Jinak teda promin, ze jsem te navezla do dalsich dotazniku 😅

andelka
24. lis 2010

@slunicko76 ad BG - dávám origoš vnitřek většinou plus něco - nebo do kapsy strčím vícevrstvou na chlapečka a to je držák. Dávám BG na ven, a ty 3 hodiny vydrží.

ivuska.h
24. lis 2010

@sussanah Hm, tos mě teda zklamala ☹ 😀

joohana
24. lis 2010

@lakshmi No, můj první porod se podle mého dá považovat za přirozený (v porodnici). Druhý ne, takže můžu posloužit srovnáním pokud by byl zájem 😀 . Jsem taky z Brna.

sussanah
24. lis 2010

@ivuska.h no muzu maximalne poslouzit pro zjisteni, jak kalhotky sedi oproti tem predchozim, ale vycurat do toho uz ho asi nedonutim 😅 On se pekne drzel nocniku i ted, kdyz byl nemocny a teploty mel do 40, takze bych rekla, ze uz to ma zazite 🙂

veselazu
25. lis 2010

@sussanah teda já hledím, jak jsi ho to naučila??

terezita
25. lis 2010

@sussanah no teda, ja s em. bojuju a bez uspechu.. 😀 ted hlasi az kdyz se vycura tak, ze mi donese suchou plenku.. 😀 😀 😀 ale to muzu taky povazovat za uspech,ne? 😉

@ivuska.h ivus, treningovky poslu dal zmuzli, jo? ma stejne stareho klucinu jako je em. a teda ta modra nam neprotekla jen jednou jedinkrat, ale to byla po stranach v rozkroku uplne provlhla, ze to bylo na te modre latce videt..

zlilly
25. lis 2010

ahoj, uz sem se ptala jinde, ale tahle diskuse je nejzivejsi, tak se zeptam i vas - Všude ctu, ze sepracni plinku muzu klidne hodit do zachodu..... nacala sem roli popolinek a mily zachod se behem par dni ucpal.... predtim sem mela Anicky, ty sem splachovala bez problemu, ale ted zase ctu, ze to se nema, ze se nerozkladaji..... jaky sou vase zkusenosti?
a druhá věc. mám pocit, ze novosklad uz na naseho mazlika uz neni uplne ono - jaky sklad byste radily dal? je to kluk, ma dva mesice a skoro sest kilo.
diky za rady.

sussanah
25. lis 2010

@ivuska.h tak jsem si to vcera privolala, dneska v noci si nam curnul do postele 😀 Ale nastesti jen trochu, zbytek slo no nocniku.

@veselazu delali jsme bezplenkovku, takze tak 😉

sussanah
25. lis 2010

@zlilly ono to hrozne zalezi na tom, jak mate udelane odpady. U nas doma jsme separacky splachovali, u tchanovcu vyhazovali, maji stare odpady a jakoze "melke", takze by se jim to ucpalo. Taky anicky jsou precejen tenci nez popo.
Co se skladu tyce, muzes zacit skladat na draka http://www.branakdetem.cz/clanky/galerie Ale ono to neni jen o vaze mimca, ale hlavne o proporcich, takze je mozne, ze za mesic zase zacnes vazat na novosklad, jak trosku povyroste 😉

lendaw
25. lis 2010

@zlilly já používám separačky od Imse Vimse, jsou kompostovatelné. Co se skladu týče, já jedu stále novosklad, který mi vyhovuje, takže neporadím 😅

reruna
25. lis 2010

@zlilly no vidíš, a já zase všude četla, že separačky do WC nee!!!. Separačky můžeš i prát. Jestli je vám malej novosklad, tak zkus sklad na draka, nebo dokoupit plinky 80X80, nebo kalhotovky, nebo jestli už tolik nekadí, tak zkus čč nebo vv na rovno. Nebo můžeš zkusit vv kalhotkový sklad, možností je moc 🙂

sussanah
25. lis 2010

@terezita no ja myslim, ze to urcite uspech je, ze si to uvedomuje. Vsak to jednou prijde, driv ci pozdeji 😉

terezita
25. lis 2010

@sussanah no ji to slo pres leto. to jsme meli 1 pocuranou plinu pres den. pak zacala v zari chodit a od te doby nic 😅
a separacky do zachodu taky hazu.

ivuska.h
25. lis 2010

@terezita A jak dlouho po čůrání jsi ji nechala? Jinak jo, klidně jí je pošli.

terezita
25. lis 2010

@ivuska.h no ja ji prebaluju vetsinou co pul hodky, max. hodinu. takze v tom mohla byt takovych pet minut tipuju, vic asi ne..

zuhur
25. lis 2010

@zlilly já jsem s tím novoskladem měla taky problém. Pár dní jsme vázali na draka, ale pak se Jindříšek zase nějak povytáhl - povyrostl a zase nám sedí novosklad 😅

lakshmi
25. lis 2010

@joohana děkuji, a připravovala ses na oba porody jako na přirozený? mě zajímá hlavně ta příprava a reakce okolí, nemocnic a tak 🙂

lakshmi
25. lis 2010

@sussanah jinak omlouvám se, že jsem tě práskla, že mi tip dát to sem přišel od tebe 😅 😀

slunicko76
25. lis 2010

@zlilly ja teda separacky anicky hazu do odpadkov. kose, na obalu psali, ze do WC ne, tak to tak delam. Jinak ted jedeme hlavne v Irme, takze tu peru. jeste fur mi vyhovuje novosklad, takze neporadim. jednu dobu (asi dva tydny) jsme zkousely draka,ale abych pravdu rekla,nijak mne to neuchvatilo. Zatim NOVOSKLAD vede!🙂 jo a cc narovno, s tim to stridam (podle toho, jaky mam svrchnaky 🙂

sussanah
25. lis 2010

@lakshmi no myslim, ze to preziju 😉 😀

sussanah
25. lis 2010

@slunicko76 fakt je to tam napsane? Ja uz si to ani nepamatuju, tak od 6m jsme jeli bez separacek (kvuli bkm) a na noc Irma 🙂

slunicko76
25. lis 2010

@sussanah mame ty canipol a tam to je, zrovna vcera jsem si to prohlizela.🙂

sussanah
25. lis 2010

@slunicko76 aha 😅 tak jsem splachla asi tak 2 baleni do wc 😀

lendaw
25. lis 2010

Opět mám dotaz: irmu používáte jako separačku, nebo jako vkládačku? A na jak velké kusy jí stříháte? Překládáte jí ještě, nebo jen jedna vrsta? Já jí teda zatím používám jen jako deku, ale asi jí kuchnu 😀

jasekd
25. lis 2010

@lendaw Irma je jako separacka, striham cca 15x30 cm. Jednu vrstvu. Vkladacka musi bejt z neceho savyho, tohle spis propusti vlhkost dal, ale nezadrzi. Ja ji davam porad (Irmu nebo flees. Haipa Daipa separacky) prave pro ten pocit sucha, jako ochrana pliny u nas moc potreba neni, vetsinu kakani chytnem mimo. Jako vkladacky mam HD vkladacky a Ikea rucnicky za 5 Kc kus, rozstrihla jsem je na pulku a mama mi to na stroji zaobroubila. Nekdo tu psal, ze dava i celej, ale to mi prislo velky. Taky nekdo pouziva jako vkladku Ikea zinky, ale ty neznam.

lendaw
25. lis 2010

@jasekd Tak to já teda ponechám irmu zatím v kuse - mám ještě 4 role separaček IV a pak uvidím 🙂 Já zatém řeším vkládačku extra čč - stejně máme nařízení široké balení. Do HD pastelky zatím nic nedávám a plenky od Ivušky mají svojí vkládačku. Ale Bětušce jsou teprve 2 měsíce a i když je jak průtokáč, tak to ještě není takový objem 🙂

jasekd
25. lis 2010

@lendaw Jojo, 2 mesice, to je jeste pohoda, nam zacly problemy s protejkanim az po 7. mesici (kdyz pominu par pocatecnich neuspechu z moji nesikovnosti), ze dne na den, najednou vsechno durch, podezrivala jsem PULky, ale jen to chce poradne vycpat. A mam kluka, to je horsi, vepredu vsechno nacucany. Kamoska ma holcicku uz dvouletou a nevycpavala nikdy 😅 A v pohode. Proste jen HD plina a separacka. To si muzu nechat jen zdat.