Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

velrybous
5. pro 2010

@schnek já to zkusím na aukru..kolik stojí na ebay? a pak taky doprava ne??? to bude dražší...

schnek
5. pro 2010

@velrybous vybrala jsem si tady, kupuju to přes kamarádku, psala dotaz, jestli a za kolik by to poslali. Zkoušela jsem prodejce z USA a ten odpověděl, že posílá od 50ks výš 😅

http://stores.ebay.com/Grape-Apple/Cloth-diaper...

velrybous
5. pro 2010

@schnek aha.. 🙂)))))))))))))))) tak 50 jich nepotřebuju..no jsou krásný... 🙂)))))))))))))

suik
5. pro 2010

@slunicko76 k BKM jestli jsem to dobře pochopila tak tam jde spíš o to nevyprazdňovat se do vlastního hnízda. Jako že to je vrozené, ale když se mimi nemůže pohybovat tak jinou možnost nemá, jen vydává signál na kterej když se nereaguje, vyhasíná.... no osobně nevím jakej, mě se to pořád nepodařilo vysledovat, takže je to dílem náhody.

no každopádně ale vím, že to Sófinka dokáže chvilku vydržet, když jí slíknu a někdy i před a "běžím" s ní nad nějakou nádobu, tak říkám "honem honem", jako že ještě ne že rychle běžíme na záchod a cestou se mi nikdy nepokakala, pak jo jsem udělala zvuk na vyprazďnování a ona začla tlačit.

slunicko76
6. pro 2010

@suik tak u nas je to taky spis nahoda, ty signaly teda taky nejak nedovedu vypozorovat!

jasekd
6. pro 2010

@suik To mate hezky vychytany 🙂 A co curani? Ja to zatim praktikuju tak, ze rozbalim a polozim na prebalovak, dam mu pod zadek ubrousek a on se vykaka do nej. Nejak jsme si na to zvykli a taky jsem pohodlna ho ted zvedat, i tak se s nim nataham dost. Myslim, ze to takhle vydrzime a pak uz bude sedet a budu zkouset nocnik. Ono je to na nem poznat, dokud chce kakat, klidne lezi na zadech, jakmile je po nebo se mu nechce, otaci se a zdrha. Prebalovaci podlozku mam na zemi a tak ho tam muzu nechat i samotnyho. Opravdu mi pripada, ze ceka, az bude rozbalenej. Protoze manzel to praktikuje tak, ze ho rozbali a da mu flasku s mlikem , at si papa sam, a on pije a u toho kadi, kdezto ja ho krmim v naruci, oblecenyho, a on se pokaka az po jidle 🙂 Uspesnost mame vysokou, a curani delam tak, ze po jidle ho necham vycurat a pak zabalim.Tam zadne signaly nesleduju a plina je pak samozrejme mokra, ale aspon min.

veselazu
6. pro 2010

@schnek já je kupovala tady, poštovné zdarma vyjdou kolem 140,- Kč. Posílá i 1 ks.
http://baby.shop.ebay.com/Diapering-/45455/i.ht...

schnek
6. pro 2010

@veselazu dík. ten odkaz, cos mi dávala minule, tam právě chtěli těch 50ks 😅 no tak uvidím, co mi napíše kamarádka 😉

slunicko76
6. pro 2010

@veselazu teda ty maj krasny vzory!

schnek
6. pro 2010

jů, tam mají i tu mumínkovou tašku na kočár, ta se mi líbí 😵 no tak jestli se to z mýho odkazu nepovede nebo budou plíny dobrý, už vím, kde nakupuju příště 😀

ivuska.h
6. pro 2010

@veselazu Týjo, plínka v přepočtu za 150 Kč, to je teda něco 😕 To nejsou ani náklady na to, co šijeme my. Fakt by mě zajímalo, jaké platy mají ty čínské dělnice 😒

andelka
6. pro 2010

@ivuska.h no ani se neptej, nedávno manžel našel na netu reportáž z jedné továrny a byl to děs. 😔

veselazu
6. pro 2010

@schnek aha, tak já našla tento odkaz, kupovala jsem od něj jen návleky na nožky 2ks pro kámošku, každopádně plínky jsou stejně si myslím, s těma, co mám já - kravočkové a modré s bílýma hvězdičkama a panterky, no jsou docela fajn, hlavně ty s minky úpravou (všechny zvířecí vzory) ty nám protečou pouze když je vkladačka hoodně nacucaná, ale jinak zatím bez nehody. Dávám do ní 2 vkladačky.

@ivuska.h no právě! ale nezkus to za tu cenu 🙂 my je máme tak na doma, i když neprotýkají - nám nejsme učuránci - na ven beru osvědčené BG. Kažodpádně jak psaly holky, v číně se snad šije a vyrábí všechno kolem nás, si nevybereme co kupujeme.

veselazu
6. pro 2010

jinak se mi líbí co ten prodejce prodává za hadry, ale to je všechno XS,S což mně při 173cm a 68 kg nehrozí že bych se do toho narvala 😀 😀

ivuska.h
6. pro 2010

@veselazu Ale vybereme. Pořád je hodně věcí vyrobených v Evropě či přímo v ČR. A americká firma vyrábějící v Číně (např. ten Bum Genius teda šije většinu produkce v Egyptě, ale to je nastejno) mi přecejen přijde důvěryhodnější, než něco, co se ani nijak nejmenuje a je to přímo čínská firma.

veselazu
6. pro 2010

ježiš já to po sobě přečetla, no to je překlepů pardon 😅 😅

veselazu
6. pro 2010

@ivuska.h to máš pravdu, je hodně aspektů proti koupi tohoto zboží a každý si musí rozhodnout jestli mu to za ty peníze stojí. Každý má jiné priority. Já třeba se snažím podporovat české výrobky - např při nákupu potravin, hraček, drogerie... každopádně mateřská stojí za prd a proto se občas nechám zlákat nákupem na ebayi - kalhoty na břišní tance, parfémy, dokonce jsem si tam nechala ušít i svatební šaty abych za jejich půjčení nemusela vypláznout 8000. Holt jsem holka šetrná 😀

schnek
6. pro 2010

@veselazu a jak ta plína vlastně vypadá? já moc anglicky neumím, většinu slov odhaduju 😅 je to teda PUL + flís a mezi to se vkládá? nebo to už má něco všitýho ě se ještě může vložit? něco jak BBH chlupatky?

tys mi dávala prvně odkaz sem

http://stores.ebay.com/clothdiapernappy?_fcid=5...

ten má i pěkný ty tepláčky, nějaký jsem chtěla, ale jak jsem psala, odpověděl, že posílá do ČR až od 50ks 😝

ivuska.h
6. pro 2010

@veselazu Já chápu, že to chceš zkusit, ale prostě já za tím vidím ty vykořisťované dělnice atd... Možná to moc dramatizuju, ale i tak.

suik
6. pro 2010

@jasekd my taky chytali do ubrousku nebo ručníčku, ale byla to strašná spotřeba, na začátku kadila každý přebalení a i několikrát po sobě 😀 ....teď jí dodesu, vždy když přebaluju, někdy se toho i dost dožaduje, ale většinou právě po kojení, kdybych stejně přebalila, ale kolikrát jsem musela i v noci, kdy moc nepřebaluju a pak z toho nic nebylo 😕

někdy mám pocit, že bude velká nálož a nic, a někdy to vypadá že nic nebude a ono jo...jako dneska, donesla jsem ji tam ať se vyčůrá, a najednou rána jak z děla a nálož - i ona se lekla 😀

dneska mi totálně protekly vlňáky, a to jsem si myslela jak jsem je krásně nalanolinovala, byly celý obalený tím lanolinem 😒 ...jako plína byla docela mokrá, tentokrát nějak strašně čůrala, to nebejvá. Ale bylo mokrý pyžamo a merinozavinka 😒

co teď s tím? Asi udělat znova, ne? lanolinovala jsem před pár dny. počkám ale na ten lanolin z lékárny.

ivuska.h
6. pro 2010

Ty punčošky s obrázkama na zadku jsou teda krásné! Ale nechám si zajít chuť 😒

veselazu
6. pro 2010

@schnek hm, zvláštní, když je tam objednávala já - no nějaký ten měsíc zpátky, tak mi poslal v poho 2 plíny a punčochy , no asi zjistil,že se to nevyplatí to poštovné musí být velké. Jinak ta plína je jak říkáš PUL, flís ve vnitř a kapsa na vkladačku, která je přiložena.

sussanah
6. pro 2010

@ivuska.h o prave ze ja vim treba o vecech, ktere se sijou v jedne fabrice a na jednom konci na to nasijou znacku renoovane spolecnosti, poslou do USA a prodavaji to za tezke prachy (jde konkretne o oprsavdu kvalitni znackove outdoor obleceni, membrany apod) a na druhe strane fabriky to prodavaji v podstate bez znacky jako no-name veci 😀 😀 Ale ano, taky, pokud to jde a finance dovoli, se snazime podporovat ceske podnikatele, ale zas pomer cena/vykon je taky urcujici 😉
@schnek ja mam konkretne tuhle a primo od tohoto prodejce a jsme spokojena http://cgi.ebay.com/1-BABY-NEW-washable-AIO-CLO...

ivuska.h
6. pro 2010

@sussanah No, to je možné... Další důvod pro to, koupit lokálnější výrobek 😉

sussanah
6. pro 2010

@ivuska.h souhlas 😀 Tak to uz abys dodelala ty kapsovky 😉

suik
6. pro 2010

@sussanah a taky to pak podle toho vypadá, koupíš si značkovou věc za velký prachy a je to pěknej aušus... už se nedá spolehnout na to, že nějaká značka byla dobrá....já mám moc ráda next, ale zdá se mi, že ty oblečky co jsem kupovala teď už tak dobrý nejsou, jako ty co mám třeba nový ale ze starších kolekcí z MMB. možná se mi to jen zdá....

no jsem ale ráda, že aspoň u jedný věci můžu prohlásit, že je to poctivá kvlalitní ruční práce made in czech republic 😀

jo mám doma čepici vyrobenou v čechách koupenou v anglii 😀

sussanah
6. pro 2010

@suik no ja treba az takovy skeptik k vecem z ciny nejsem, ono fakt zalezi na tom, co to je 😅 Ale ano, znacka uz ti ne vzdy zaruci kvalitu. Ale funguje to i obracene, to jest ze i no name veci z ciny mivaji kvalitu "znackovych" 😉

ivuska.h
6. pro 2010

@sussanah Makáme na tom 😀 Vázne to na té certifikaci látky dovnitř, snad to bude brzo...

jasekd
6. pro 2010

@suik No tvoje vyhoda je, ze mas dite male a navic nejsi tehotna, ja jsem lina tech 8, 5 kg porad tahat 😝 A moje vyhoda zas byla, ze prece jen nekadi tak casto, od asi 6 tydnu je castecne na UM a asi od 4 mesicu plne. Kdyz byl malinkej a ja jen kojila, tak jsem mela jiny starosti nez chytat to, proste jsem furt prebalovala 😀 Uvidime, jak to pujde ted, budu zkusenejsi matka, ale zas budou dve. Strasne bych si prala tentokrat kojit plne, tak uvidime, jak to pujde, ale obavam se, ze zase nic moc. Kazdopadne v leccems je clovek sikovnejsi a rychlejsi, ale na uplnou BKM si asi netroufnu, zkusim to jeste nastudovat. Protoze pliny dokupovat nehodlam.
Jinak s tema znackama, ja mela podobnou zkusenost s Cherokee, jak se to prodavalo v Tescu. Kdysi jsem manzelovi koupila v Tescu triko Ch. a drzi dodnes, barva i tvar. Co tam ale prodavali pozdeji za hadry s touto znackou, to je neskutecny 😠 A navic je rozdil v kvalite te same znacky, kdyz ji kupujete u nas a treba ve Francii, jenze ja se do ciziny nedostanu na nejake nakupy, ak musim kupovat tady, navic ty ceny taky kvalite neodpovidaji. Musis to videt i ty, ne, kdyz jsi v Nemecku? Protoze se treba delaly testy potravin, co se prodavaji v jednom retezci, a v Nemecku je to uplne jina kvalita. Dokonce ty veci vyrabene pro "vychodni" trhy, kam pocitaj i nas, jsou sizene (davali za priklad nanuk Magnum ve Spanelsku a u nas). S tou Cinou se skutecne obavam, ze nekam nasijou znacku a nekam ne a jinak je to stejne 😖 O podminkach v jejich tovarnach videl dokument muj tata a stacilo mi, co mi povidal on. Taky se snazim kupovat cesky jidlo. S oblecenim je to teda horsi. No a pliny mam cesky HD.

lendaw
6. pro 2010

Dneska dorazila AIO od Ivušky, tak se hned musím pochlubit 🙂 Pro představu, Bětka má cca 5,3kg. Na první fotce je to s volnějším pasem (jsem si nějak nevšimla, že jsem to málo utáhla) a na druhé fotce už hezky řádně utažené 🙂