Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
8. pro 2010

@betelgeuzz kolem 450Kč. Takže určitě ber 😵 , já kupovala za 350 používané, bo je miluju 🙂

margotg
8. pro 2010

@andelka a kolik jich máš, když je miluješ. Já bych si taky ještě nějaký sehnala a pak si nadávám, že mi stačí, co mám. Ale když vím, že jich má někdo víc než já, tak se nakonec neudržím 😀 😀 😀

andelka
8. pro 2010

@margotg zatím dvoje 😅 Mám je hlavně na ven a do terénu, na návštěvy, a na stejný účel mám ještě BBH, takže čtvero mi zatím stačí. Na doma zatím dávám čč nebo Ikea ručníky, a mám ještě 3 anavy. Ale plánuju ještě dokoupit časem, podle potřeby. Takže to mám asi jako ty, vystačím dobře s tím co mám, ale občas mě svrbí ruka, teď jsou za 250 na aukru 😅

ivuska.h
8. pro 2010

@markusko No k těm znakům -- Klárka uměla jen jeden znak a to znak, který jsem sama vymyslela a znamenal kance divokého prasete, které bylo v jedné knížce a hrozně se jí líbilo. Ten znak byl takový jako ty kančí zuby, prostě prsty u pusy. To jí fakt šlo 😀

terezita
8. pro 2010

@andelka
@margotg taky mam 2 BG a 4 BBH.. ale pak k tomu jeste hromadu MMT, ty radsi nepocitam.. 😉

helulela
8. pro 2010

to jsem ráda, že probíráte mluvení 🙂 V. teď k ječení konečně přidal něco jako éééégagogééééé + různé variace, jsme nadšený 😵
@andelka na svrbění máš úplně nárok, zatím se s výbavičkou držíš statečně 😉 hezká profilová fotka, byli jste na focení?

ivuska.h
8. pro 2010

@helulela To je ještě dobré, Ondra štěká 😀

andelka
8. pro 2010

@terezita no já koupím víc AIO a kapsovek až bude malej větší, až bude lozit chodit a tak. 🙂

@helulela no, držím držím, ale nevím jak dlouho udržím 😀 jo jo, byli. Mám album, ale jen pro přátele, je to pro rodinu dárek k vánocům, ještě je neviděli, tak nechci ať to někdo vyčmuchá dřív a už by to nebylo překvapení 🙂
Já bych asi i uživila víc BG, hlavně na návštěvy delší, tam zatím beru papírovky a jelikož mám ještě hodně midi 4-9kg a Dany má přes 8 kilo, tak je chci spotřebovat než z nich vyroste. Pak bych i na návštěvy brala BG. Ale to až tak v únoru, až bude po vánocích, teď bylo dost výdajů.

markusko
8. pro 2010

@ivuska.h 😀 😀 😀 Malá teda umí ještě jeden znak, abych ji nepodceňovala, a to hrábání se v mém výstřihu, ten jí jde moc dobře 😀

Mám zase problém s plínama. Začala jsem je dávat schnout na topení, protože mi na věšáku hrozně zatuchaly. Po usušení se zdá všechno v poho, nic necítím, ale jak se malá počůrá, tak začnou strašně páchnout ☹ Už nevím, co s tím 😖

markusko
8. pro 2010

@betelgeuzz Já taky, ale řekla jsem si, že musíme vyzkoušet všechno a na druhé si necháme jen ten "top" výběr 😎 A flísáky jsme ještě neměli... Přemýšlím, že bych mohla klidně půlku výbavy prodat a stejně bysme pořád měli dost 😅 😅

betelgeuzz
8. pro 2010

@andelka vypadá, že jsem váhala moc dlouho, už jsou v rezervaci 😒

terezita
8. pro 2010

@betelgeuzz ja to nebyla! 😅 😀

helulela
8. pro 2010

@ivuska.h 🙂 Víťa nemá štěkací vzor, zatím jen chrčí na kočku

@andelka to bude hezký dárek, určitě budou nadšený

já se teď s kapsovkama taky rozjela, výbavička se rozrůstá, ale omlouvá mě to, že na praní po třech dnech to mám pořád úplně natěsno... s rostoucím počtem plín Víťa zvyšuje spotřebu

erinka83
8. pro 2010

@markusko mně malá poslední dobou po počůrání taky smrdí, přičítala jsem to tomu, že někdy míň pije a má koncentrovanější moč a nebo prostě že jí víc jídel, tak prostě smrdí 😀

markusko
8. pro 2010

@erinka83 To si nemyslím, malá pije dost řekla bych (tak 300 ml čaje denně plus kojení), já vím, že je to v těch plínách. Potřebovaly by ven, na sluníčko, jako v létě 😖
A koukám, že holky jsou stejně staré 🙂

andelka
8. pro 2010

@helulela snad jo 🙂 Po vánocích ho zveřejním 🙂 teď je u nás novinka pleny narovno, s tím vystačím a tak v tom únoru bych možná něco dokoupila.
@betelgeuzz a kdes je viděla? zkus to aukro, pokud jsi nemyslela ty.

erinka83
8. pro 2010

@markusko no právě proto jsem ti psala, že jsou holky stejně staré... já ti mám ale pocit, že zasmrádla i když plíny byly venku 😒 A Baru právě s bídou vypije tak 250 ml plus kojení 3x denně 😒

markusko
8. pro 2010

@erinka83 Ajo 🙂 No jako malá ani moc nejí, polední oběd má hodně tekutý (takovou polívku spíš), jinak do ní nic nedostanu (jen se cpe takovýma těma křupkama z kukuřice) a večer má jednu dávku sunaru (tak 200 ml, kaši odmítá). Jinak je kojená. Od těch ratovirů máme dost problémy s jídlem (měla je v srpnu), ale už se to začíná lepšit. Naštěstí přibírá ukázkově, takže snad nestrádá.

Mně ty plíny v létě nádherně voněly sluníčkem, ani jsem nepoznala, že je počůraná. Ale teď, to je fakt humus ☹

markusko
8. pro 2010

Jo a peru v ulrichu a do aviváže dávám pár kapek tea tree na desinfekci, tak nevím, jestli to třeba nebude tím praním nebo co... 😖

suik
8. pro 2010

@slunicko76 já pocházím z malé skály 😉 ,takže taky sousedka

já v porodnici začla v leže, pak mě učili v sedě na kojopolštáři, to byla tragegie, klouzala mi dolu a doma jsem taky zápasila, měla jsem k dispozii ale pak porodní asistentku a ta mi ukázala jak pohodlně v leže, taky mi to úplne něšlo, nevěděla jsem, jak si lehnout....v sedě jsem to musela dost trénovat, abychom mohli na dýl ven

jinak si jdu k vám postesknout ☹ , nějakou dobu nemůžu používat látkovky 😢 , byli jsme na kyčlích a dostali jsme takový kšíry, sestřička jí tam štelovala a proč to jako nejde... no měla tu nejkrásnější anavy plenku a medvědí flísáky, takže pěkněj paket, ...tak prej jeslti máme pemprsku, že to tam nepůjde. Musí mít nožičky v jiným úhlu a v tý pleně je mám moc do stran. takže jsem nakoupili pemprsky na noc a nějaký levnější, máme to tak na šest týdnů .... zkoušela jsem teda anavy bez vkládačky s pulkama a dá se prefold na kalhotkovej sklad s pulkama taky a asi i novosklad....akorát na medvědí flísoše budu muset zapomenout a na vlňáky asi taky....rozhodně ne na noc. A to jsem teď za ně tolik utratila.

a ty pemrsky to je hnus fialovej teda, teď mám nějaký jiný než jsem měla předtím...no ale přes noc vydržej....

no mrzí mě, to co vám budu povídat, už jsem jela v látkovkách pořád, i na ven jsem je dávala a v noci taky. Jsem si říkala, jak dělám dobře, že má na nožkách široký balení 😝

suik
8. pro 2010

@andelka krásná profilovka...pleny na rovno jsem si taky oblíbila, ale nevím jeslti by to udrželo vaječinu....tu vy ale už nemáte, ne? Jaký dáváš kalhotky? Já dávala flísoše, byla to taková krátná denní plena, ale te´d bude asi tlustá.

ivuska.h
8. pro 2010

@markusko Mě to taky dělalo, dokud jsem neměla sušičku, něco v tom prostě žije a hned po počůrání se to aktivuje. Nepomohl ani perkarbonát... Od té doby, co mám sušičku, tak to neudělalo ani jednou.

suik
8. pro 2010

a to navíc zítra jedem do čech a to jsem chtěla těm našim nevěřícím tomášům ukázat jak to funguje 😝 😀

andelka
8. pro 2010

@suik děkuji 🙂 vy máte též fajnou
Teda to mě mrzí, když jste tak pěkně látkovaly...ale brzo zas budete moct plně, to uteče. Jaké máš pampersky?Já mám nejradši Premium care, ale teď mám babylove a též dobré. Vaječinu už nemáme, to bych si narovno netroufla. Dávám IV organic, ty to dobře drží. Flísáky mám HD, ale ty jsou volnější.

ivuska.h
8. pro 2010

@suik Kamarádka do třmínků dávala plínky narovno do PULek. A měli je teda nakonec o dost dýl, než těch 6 týdnů 😒

helulela
8. pro 2010

@suik jé, to mě mrzí ☹ široký balení asi všechno nezachrání... vydržte, šest týdnů je krátká doba, Anavy si pak ještě užijete. A co teprve v létě, to bude machrovačka 😉

ivuska.h
8. pro 2010

@suik No ještě teda dotaz, proč to nesedí, ve kterém tom řemínku je problém? Jestli by se to nedalo nějak přizpůsobit...

Teda za předpokladu, že máte Pavlíkovy třmínky -- http://www.babyweb.cz/Upload/02-na_zakazku/w633...

betelgeuzz
8. pro 2010

@markusko Ali je taky stejně stará, vypije tak 500 ml, ale taky mám pocit, že ty plíny jsou zasmrádlejší. POužívám převážně čč a příjdou mi i takové žlutější. Když jsem vytáhla čč, které jsem měla nějakou dobu ve skříni, tak byly podle nich bílé.

meleri
8. pro 2010

@suik přeju ti at se zase můžeš k látkování vrátit conejdřív! jo pampersky mému synovi neseděly vůbec kvůli opruzení, na to jak je to drahá plína tak fakt nic moc..

markusko
8. pro 2010

@ivuska.h Ani když to suším na topení nepomůže?? Co kdybych je dala vždycky nejprve na mráz a pak dosušit domů?? 😕