Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
28. pro 2010

@mooncaa Ja jsem pouzivala ty Jessa z DM, nejvic cerne, a ty myslim folii mely. Ty bile sly koupit i bez folie. Ta folie mi zacla vadit strasne po porodu. Zkusila jsem na slabsi ocistky dat klasicke vlozky a mazec, takze jsem cele sestinedeli nosila ty Samu porodnicke fosny 😝 Tech latkovych slipek mam: 5 cernych HD, 2 bile HD a 4 Tierra verde. HD vydrzi vic (treba pojistka k tamponu, jsou malinko tvrdsi, lepe drzi patentky, lepe drzi tvar, TV mensi, mekci, vic se posouvaji, mene kvalitni patentky, o dost levnejsi). Na den mam tak jednu az dve, spis staci ta jedna. Ted co peru jednou za dva dny ty plinky, tak by mi tech bilejch a TV stacilo i min, cerne pradlo peru ted cca jednou tydne i dyl, tak obcas nejsou, driv jsem hodne sportovala, tak bylo furt plno cernejch hadru z kola apod. Takze podle frekvence prani, ale myslim, ze 10 kusu staci. Ona ta jedna vlozka HD stoji cca 85 Kc, tak jsem se moc nerozsoupla, ty TV me prisly asi na 30 Kc jedna. Nejlevnejsi je si to usit, ale ja nemam stroj ani latky , takze se ani nepokousim, mit to z ceho spichnout, tak mozna v ruce neco spacham, ale kupovat latku se mi nechce.

erinka83
29. pro 2010

@baca díky 🙂 Zveřejnila jsme to na MK teprve včera 😀

erinka83
29. pro 2010

@mooncaa já mám jen 4 a je to sakra málo, musím ještě nějaký přikoupit. Mám 2 barevné HD, jsou sice tvrdší jak píše @jasekd ale nehýbou se. Pak mám ještě flanelku imse Vimse, ta je trochu větší, tak o ní víc vím a ještě mám Budle of you nebo jak se to píše, ta je měkoučká, ale má blbě udělaný ty křidýlka, když jsem měla sukni, tak plandaly 😝

deniskakubicek
29. pro 2010

@ivuska.h Diky za rady, ja si objednala jedny vlnacky na zkousku a musim vyzkouset, kdy nam budou vyhovovat a kdy ne
@andelka jj, jsou skvele...urcite je objednam...ted mi prijde plenka Ellaś House, Bum Hunger, Popolini, tak jsem na to zvedava 🙂
@terezita holky hodne chvali tu biobavlnu, ja bych je urcite zkusila na zkousku...savost moc neresim, ale urcite chci mit nejake hodne save k doktorovi a na cesty...jasne, svrchnaky je udrzi a zipy tam ani nemusi byt
@blka dekuju za odkazek, uz jsem si jednu na zkousku koupila 🙂

blondata.sestricka
29. pro 2010

Ahoj holky!

Chtěla bych se Vás zeptat, jestli se dají koupit celulózové separační pleny v lékárně, popř, jejich název...
Děkuji 🙂

deniskakubicek
29. pro 2010

Holky, ja jsem se do Anavy strasne zamilovala...i kdyz jsou svrchnaky flisove, tak si je proste vezmu, i kdybych si je mela nechat zaramovat 😀 jen mam blbou otazku... je na flis taky nejaka impregnace??

alienka24
29. pro 2010

Ahoj holky, rozhodla jsem se taky pro látkování a strašně se mi líbí pleny anavy, výbavičku už nějakou mám ale dostala jsem ještě korunky a chtěla bych si koupit nějaké ty anavy, ale řeším jestli koupit novorozeneckou velikost anebo rovnou ty jednovelikostní? 😅 budu ráda za vaše názory..

reruna
29. pro 2010

@blondata.sestricka ano dají, značka Canpol babies 100 ks asi za 30 Kč, nejsou špatné, ale spíš na tuhou stolici, vaječinu dost propouští

reruna
29. pro 2010

@deniskakubicek na flís nic

reruna
29. pro 2010

@alienka24 jednovelikostní

blondata.sestricka
29. pro 2010

@reruna Právě potřebuji aby zachytily vaječinu 😒 Nějaká vychytávka asi neexistuje, co?

reruna
29. pro 2010

na vaječinu jsou lepší třeba celulozové Popolini, jsou takové tlustější a více toho pochytí, ale stejně ta "barva" přejde na i na plínku, ale to už se dá vyprat většinou. Ale používala jsem i ty canpol babies, dala jsem třeba 2 naráz. A používala jsem i nastříhanou deku Irmu z ikey, ta je flísová, te´d už používám jen tu.

alienka24
29. pro 2010

@reruna děkuju za odpověd 😉

markusko
29. pro 2010

@erinka83 Velká gratulace 😵 Vidím, že se to tady pomalu, ale jistě rozrůstá 🙂 My bychom v příštím roce taky rádi 😉

rubika
29. pro 2010

@reruna můžu se zeptat na jaké rozměry jsi tu IRMU rozstříhala, musí se to i nějak zaobroubit?

lendaw
29. pro 2010

@blondata.sestricka já mám separačky od ImseVimse (jsou recyklovatelné) a vaječinu chytí skvěle. Ale jak píše Renuna - tak barva stejně proleze, ale není problém jí vyprat.
@alienka24 my jsme koupili první Anavy (jednovelikostní), když byly Bety 2 měsíce, ale ona je drobek, měla v tu dobu 4kg. Takže bych se nebála vzít na novoška jednovelikostní 😉

ivuska.h
29. pro 2010

@erinka83 Taky moc gratuluju!

@alienka24 Pokud nečekáš miminko pod 3 kila, tak můžeš klidně rovnou jednovelikostní. Novorozeneckých bych vzala jen pár kusů na parádu 😉

kvakulka
29. pro 2010

@jasekd No jasně, manžel se taky do Klárky zamiloval 🙂

jasekd
29. pro 2010

@rubika Ja to nastrihala na cca 15 x 30 cm, nicim to neni potreba entlovat, nepare se to a kdyz by nahodou to bylo nejake jete, za tu cenu to vyhodim (cela deka stala 29 Kc a nesdelame ji nikdy, protoze zatim jsem nevyhodila nic).

erinka83
29. pro 2010

@markusko @ivuska.h díky 🙂

rubika
29. pro 2010

Ještě bych měla takový dotaz. Jak jste na tom byly u miminek s oblečením... Myslím tím jestli ta látková plenka nějak ovlivní velikost bodýček, dupaček atd. Má vůbec smysl kupovat 56vel. nebo rovnou 62. První syn byl celkem drobný při propuštění z porodnice měl 3080g a oblečení 56 nám vydrželo fakt dlouho. Teď budu spoustu věcí pořizovat nových protože jsem je měla vypůjčené a zdá se mi že ty látkové plenoše hodně zvětšují, teda aspoň na fotkách to tak vypadá.

andelka
29. pro 2010

@rubika No, já jsem látkovala až asi od 5 týdnů, to mu začala být akorát dobrá 56 (při narození měl 48cm, takže skoro měsíc v 56 plaval) a nebyl nikdy problém s overalkama, dupačkama, polodupačkama, na body jsem používala extendor, dá se koupit nebo vyrobit, je to super věc, protože opravdu ty bodyčka jsou na látkovou plínku většinou krátké.

rubika
29. pro 2010

@andelka dík, s těma bodýčkama jsem si to myslela, že nebudou stačit. Hold budu muset taky mezi nožkama nadstavovat...

lendaw
29. pro 2010

@rubika Malá měla při narození 49cm a ve 3měsících 59, takže my jsme jeli vel.56 skoro 3 měsíce. S bodýčkama problém byl. Extendor nemám, jednoduše jsem přestala bodýčka dávat. Ale třeba na Anavy Easy není s bodýčkem problém. Navíc počítej s případným širokým balením. U nás se nosí zásadně tepláčky a trička, ev. lacláče. Na noc overálky. Dupačky jsme použily jen párkrát ze začátku, nějak jsem jim nepřišla na chuť.

blka
29. pro 2010

@ivuska.h Jé, tobě protíká kalich v noci? Jsem si už myslela, že su vadná. Před porodem mi neprotíkal, ale teď první 2 noci ho mít nemůžu, protože vše jde mimo ☹
@erinka83 Gratuluju k miminku 🙂

@alienka24 Záleží, jak velkého prcka očekáváte. Nám by ta novorozenecká vydržela hoooooodně dlouho.
@rubika U nás taky není problém s velikostma. Normálně nosí to, co nosí i v papírovce a v pohodě.

blka
29. pro 2010

@lendaw Vy nosíte trička? A nemá Bětuška pořád holá záda? Já jsem jím doteď nepřišla na chuť.

ivuska.h
29. pro 2010

@rubika Unosili jsme i vel. 50 (syn měl při narození cca 52 cm), ale moc dlouho nevydrželo, měla jsem stejně jen pár kousků po Klárce. Pak v 56 byl celkem dlouho, zato teď se nějak splašil a nosí velikost pro děti 12-18 měs 😀 Ale tam nejde o plínu, ale o délku noh a rukávů.

ivuska.h
29. pro 2010

@blka Jojo, před porodem mi to taky nedělalo. Asi jsem se nějak vytahala 😀

ivuska.h
29. pro 2010

@blka Já je dávám někdy přes bodýčko jako druhou vrstvu, jinak samostatně jen v létě.

rubika
29. pro 2010

@lendaw malý nám právě taky moc rychle nerostl ve 3 měsících měl 60 cm a 5,5kg, jenže se fakt narodil do velkých mrazů takže bych zvyklý být dlouho v zavinovačče. Nosili jsme hlavně overálek a kabátek, nebo bodýčko, dupačky a kabátek. Větších věcí, nad 3 měsíce mám dost. Ale pro novoška budu muset nakoupit...