Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

deniskakubicek
4. led 2011

@ivuska.h jsou to kalhotky Thirsties a nebyly nejlevnejsi, tak jsem myslela, ze jsou dobre 😒

betelgeuzz
4. led 2011

@deniskakubicek to je divý. Já mám dvoje a jsem spokojená. Možná by to stálo za reklamaci.

deniskakubicek
4. led 2011

@betelgeuzz myslis, ze je mam reklamovat? Jsou kupovane v srpnu a pouzivam je ted posledni mesic...kolem nozicek je vsechno v poradku, ale primo uprostred kalhotek je vzdycky velky flek, vzdy, kdyz malej lezi na brisku a nebo leze...pouzivam normalne bambusove pleny pod ne, v tom bych problem nevidela ☹

betelgeuzz
4. led 2011

@deniskakubicek já do nich používám i čč narovno a někdy je fakt prodojená, ale ještě mi neprotekly. Zkus zkontrolovat ten PUL ze vnitř, jestli v těch místech není vidět nějaké poškození. Je to fakt divný, já jsem spokojená a myslím, že si tady ještě na ně nikdo nestěžoval.

deniskakubicek
4. led 2011

@betelgeuzz tak ted je mam v ruce a zadne poskozeni nevidim... ja byla taky spokojena, jako jediny nam krasne sedly, ted musim pouzivat Haipa-Daipa a jsem na nervy :-/ napsala jsem dodavateli a uvidim co mi napise

blka
4. led 2011

@deniskakubicek To je divný, to bude nějakej vadnej kus. Já jsem v thirstiskách taky měla kolikrát plínu úplně durch, ale nic nepustily.

ivuska.h
4. led 2011

@deniskakubicek To bude asi fakt vada v laminaci, určitě bych reklamovala.

deniskakubicek
4. led 2011

Holky, dekuju, ja uz ji psala, tak snad mi to vezme jako reklamaci... vubec me nenapadlo to reklamovat 😀

jasekd
4. led 2011

@kamirka Ahoj, mne naopak Haipy vyhovuji, plenky i PULky. Jine svrchnaky nechci. Mozna jsou mezi nohama sirsi, ale jsou tenke, krasne se prizpusobi... Za nas fakt dobry. Nedavam teda cc nebo jine pleny narovno, mam jen kalhotkovky HD nebo novosklad. U davani narovno by mozna HD nemusely sedet, nevim. A kalhotkovky ja jedine na snapku, pripada mi, ze se to lip prizpusobi.

veselazu
5. led 2011

@kamirka zkus ještě holky na diskuzi https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/sijeme-l...
šijou na zakázku taky moc pěkné plínky. Když se tam zeptáš, určitě ti něco nabídnou 🙂
Nám stačilo ze začátku na látkování 30 čč kikko lux, 2x PULky - IV ZOO, BabyLucy FIX a pak bych pořídila nějaké fleesáčky nebo ještě 1x PUL ať máš aspoň 3ks svrchňáků. Do toho vkladačky zmiňované ručníčky - můžeš koupit jakékoliv 30*30 já je kupovala v Makru za 10kč jeden a byly docela vysokogramážní takže fajn. Žínky Ikea jsou dost tenké, ty jsme prodali dál.
Z kalhotovek jsme měli Baby Lucy organics 5ks a byla jsem s nima spokojená, protože jsem je měla jen na ven takže mi nevadilo že schnou dýl. Teď vedou ty Anavy - mám 5ks na snapku a 2 ks na patentky. Ale ty teď nepoužívám, přebalujeme víceméně od 10 měsíce ve stoje takže vedou BG kapsovky (4ks) nebo kapsovky koupené na ebay (4ks). Taky jedeme Best Bottom plíny - rovná vícevrstvá vkladačka s horní vrstvou flísu a k tomu ještě přidám 1 vkladačku co mám z kapsovek nebo kalhotovek a to nám vydrží skoro 3 hodiny (pokud malý nevyduje hrnek čaje na ex.
No zkus se poptat na té diskuzi jak jsem ti dala odkaz myslím že Katka82 šije krásné plíny a i jiné holky.

jasekd
5. led 2011

@kamirka Jo a svrchnaky mi stacily dvoje, na malyho jedny PULky HD a jedny flisaky HD ve vel. S, ted mame 2x PULky HD v Mku, a mam dokoupene 2x HD PUL Lko, ale ty jeste nepouzivam (maly ma necelych 9 kg). Koupila jsem je, ze ty Mka zacly protejkat, ale vychytali jsme system vycpavani a opet to vydrzi celou noc, tak ty Lka jeste setrim. Mela jsem pocit, ze jak se ta nacucana plina natlacila na ten flis. rantl PULek, ze to protejkalo, ale ted s vycpavanim opet OK. Jsem rada, ze nebyly vadny PULky, protoze nam opravdu moc vyhovuji. Vetsina holek ale asi ma svrchnaku vic. Ja kdyz proste dosly, tak jsem dala na noc papirovku a mezitim uschly, ale stalo se to vyjimecne. Ja stejne vzdycky jedno baleni papirovek doma mam, kdyz hlida nekdo, kdo nechce latkovky, kdyz jsme museli do nemocnice, kdyz mel odrene rantly (ma porad, uz fakt nevim 😠 ), spotrebuju tak jedno baleni papirovek od jedne velikosti, ted mame za 9 mesicu nacate asi ctvrte 🙂

maly_prcek
5. led 2011

@kamirka Taky jsme točili většinou 2 svrchňáčky, ale náhoda je blbec a párkrát se stalo, že pokadil i dvoje hned po sobě, takže třetí záložní (třeba jednovelikostní flísáčky apod.) se hodí... Jinak taky přebalujem často ve stoje, ale zvládám stojmo nandat i patentkové Anavy... Přebalující matky jsou neuvěřitelně zručné a vynalézavé 😀

blka
5. led 2011

@ivuska.h Ivi, prosím tě, kdy tak výhledově by mohly být AIO na stránkách? A až tam budou, bude o ně zase rvačka nebo už budou šité tak, aby byly pořád na skladě. A jsou někde k vidění, abych je mohla ukázat jedné holčině nebo musíme počkat, až budou v e-shopu? Díky.

jajulik
5. led 2011

Ahoj ... jsem tu nová ... potřebovala bych poradit od zkušených látkařek. Co jste dávali novorozenci na noc ? Malé je 18 dnů... balím novosklad , do toho ješte jednu čč na osminy, na to separačku, přes to vše PULky. Ale malá začne křičet i když si do plenky jen trochu učurne. Po 2 hodinovém uspávání mě celkem ničí když se po 10 min vzbudí kvůli mokré plence. Díky za rady.

katarina82
5. led 2011

@jajulik Já jsem dávala na noc hnusky, ale jinak na noc určitě něco hodně savého, bambusového. Novosklad s jednou čč je dobrý na den, ale na noc je to určitě málo. A separčky dávám flecové, to pak malé čůrnutí nevadí.

jajulik
5. led 2011

@katarina82 dik mo já mám bambusové čč, zkusím ještě jiné ty separačky, a mám tu nějaké vkládačky z AIO, Tak vyzkouším ještě ty. Jenže ona je schopná my tu plenu pokadit třeba 3 x za 1 hodinu a to i v noci ... tak pak zásoby docházejí.

maly_prcek
5. led 2011

@jajulik My úplně zezačátku dávali taky jednorázovku, potom jsme dovycpali novosklad BI vkládačkama, který jsme 1x v noci přebalili... A pak kolem 3m jsme najeli na 1 kalhotkovku na celou noc.
Zkus nějaké separačky, aby to nestudilo... Nebo něco s mikrofroté (nebo co to je, jak má třeba BumGeniuska kapsovka...)

katarina82
5. led 2011

@jajulik jj, Baby Idea jsou super vkládačky a separačky na noc určitě buď nastříhanou irmu a nebo něco jak píše maly prcek, i Blueberry kapsovky mají super vnitřek 😵

mooncaa
5. led 2011

@jajulik Gratulka k Elišce, my máme taky Elišku 😉
Já na noc jedu plenky Anavy a dávám do nich Irmu jako separačku. Mě ale vlhkem a pokaděností nebrečí v noci, jen přes den a jen někdy.

helulela
5. led 2011

@jajulik když zatím přebalujete několikrát za noc, asi bych savost moc neřešila, spíš by to chtělo nějakou "suchou" vrstvu. Můžeš zkusit nastříhat flísovou deku a nebo jestli nechceš na novorozence zkoušet flís, tak třeba Imse Vimse má StayDry separačky - v poměru k flísové dece jsou teda ukrutně drahé, ale viděla jsem je i na bazaru.
http://www.branakdetem.cz/separacni-vlozka-imse... nebo holky, co šijou, třeba poradí nějaký podobný materiál

jajulik
5. led 2011

děkuju všem za rady 🙂

ivuska.h
6. led 2011

@blka Zítra během dne budou na eshopu. Snad zas tak rychle nezmizí... Budou teda asi jen patentkové, další pak doplním. Šít se budou teď už pravidelně, ale přecejen to je pořád v nějakých vlnách a vyprodání tudíž hrozí.

blka
6. led 2011

@ivuska.h Děkuji 🙂 . A je možnost osobního odběru?

ivuska.h
6. led 2011

@blka Ano 🙂

blka
6. led 2011

OK 😉

jasekd
6. led 2011

@jajulik My meli od zacatku kalhotkovku Haipa Daipa a na to flis. separacku, fakt je to skoro suche. Prebalovala jsem, kdyz se vstavalo na kojeni. Pokud by se mi budil jen kvuli pline, tak ten zacatek preklenu papirovkou, i tak ma clovek dost 😝

hotarova
6. led 2011

Holky prosím pěkně o radu, nemůžu se rozhodnout, jestli pořídít plenkové kalhotky Bambino mio nebo od značky Imse Vimse. Ráda bych látkovala hned od narození a používala do kalhotek poskládané klasické bavlněné pleny. Tak nevím, které kalhotky jsou pro tyto pleny vhodnější. Taky prosím o radu, kolik kalhotek pro začátek koupit a jaké velikosti (2x vel S a 1x New Born??). Díky moooc. kdyžtak prosím o stručnou radu do IP, jestli je to něco, co už jste tu dávno řešily a není to v diskuzi aktuální.

ivuska.h
6. led 2011

@hotarova Já bych teda nešla ani do jedné z těchto značek. Pokud vím, tak z PULek jsou obecně asi nejlíp hodnocené Thirsties nebo pokud chceš jednovel. systém, tak pak Flip (do kalhotek jde nacpat cokoliv).

kvakulka
6. led 2011

@ivuska.h Fakt považuješ IV a Bambina za blbé? Pořídila jsem dětem jak IV Soft, organic, tak i ty IV igelitovější a mám je ráda- jsou veliké a vejde se do nich jakýkoli megabalík (ale je pravda, že na kalhotovky jsou docela zbytečně rozměrné). Kupříkladu Klárku balím na noc do zavazovačky Disan.+vv a do Thirstiesek se skoro nevejde a odevšas něco leze.
Ohledně PULek jsem asi celkem kuriozita, ale objevila jsem pro sebe Popolini polyesterky (pro spoustu látkařek je to asi děsný igeliťák), ale jsou tenoučký, měkký a vejde se do nich taky kdeco 😉 .
Svrchňáky mám ráda hodně velké(vysoký pas), proto mi sednou z vlňáků a flísáků nejvíc právě Anavy 😉

kvakulka
6. led 2011

@hotarova Pro malou jsem měla připravené troje PULky, ještě jedny jsem později dokoupila. Vaječinu schytají často, takže je musím pořád prát. Velikost- pokud nečekáš hodně malé mimčo, tak S je lepší, dýl vydrží. Malá se v nich sice prvních pár týdnů lehce topila, ale utáhnout to šlo (ale ona měla při propuštění z porodnice 2,80 kg 😅 ).

maly_prcek
6. led 2011

@hotarova My měli nej Tihirsties, měli jsme i IV soft, ale Thirsties radši. Ono IV seženeš v pohodě i z druhé ruky a u těch malých velikostí není problém, Thirstiesky už tolik nebývají...
Měli jsem troje PULky (IV S, 2x Thirsties XS), zas tak často to neschytaly - do 2m jsme nechápala, co tu furt řeší s těma nehodama 🙂
Velikosti - třeba Thirsties jsou veliké, ty XS (a jsou i dvojvelkostní 😉 ), IV zas hned od začátku klidně S
Já bych si na novoška pořídila Thirsties Duowrap vel.1, 2x flísáčky homemade maličké jedno nebo dvojvelikostní a 1x Anavy flísáčky jednovelikostní co užiješ na celé plenkovací období.