Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
11. led 2011

@deniskakubicek já dávám BE na suchý zipy (oproti patentovým jsou na noc ok) a do nich obyč separačku (Canpol, Aničky atp.), ta fakt udrží sucho. když nestačily klukům, dávala jsem do nich vv složenou na čtvrtky (na polovinu a přeložit na polovinu). Nic jinýho mi na noc pro děti nesedělo 😉

reruna
11. led 2011

@baca jedině tam zavolej, na bráně mívají občas dost zmatky, aspoň já mám takovou zkušenost, ale po telefonu jsem zatím všechno domluvila...

andelka
11. led 2011

@deniskakubicek jo, přesně tak, v DM za 13Kč 🙂 Jinka co do nočních plenek, zkoušela jsem porůznu a nakonec máme papírovky. 😒
@petuli80 já jsem měla vkládačky našité z plínek, nebo jsem dávala Ikea žínky 🙂 je to obé za pár korun 🙂

blka
11. led 2011

@schnek BE ti vydrží celou noc jen tak bez přídavné vkládačky 😕 ? Já jsem s nima teda spokojená nebyla.
@deniskakubicek Já mám na noc BBH. Ale vím, že holky říkají, že větším dítkům moc nesedí. Mareček je drobek, takže mu sedí krásně.

blka
11. led 2011

@deniskakubicek Myslím, že většina z nás má žlučák z DM 😉 . Mají i tekutej, ten stojí něco pod 30,-.

schnek
11. led 2011

@blka o, ty sucháčový mi vydržely na kluky cca do roka bez ničeho a pak jsem do nich začala dávat tu složenou vv 😉

blka
11. led 2011

@petuli80 Jestli chceš používat hlavně čč, tak máš fajn výbavu. Kalhotkovky se dají dokoupit později 😉 . Ty vkládačky jsou fajn i baby lucy 30x30cm z bambusu. Ale jsou dražší, než ikea ručníčky a potom na větší dítko bambusové vkládačky, které se překládají na poloviny nebo třetiny - teď mi vypadl název 😖 . Holky budou vědět 😀 . Vlňáčky na vaječinu - abys je častěji neprala, než používala 😅 , ale to poznáš časem. Já peru v normálním prášku. Ve slizu holky perou, ale nejsem si jistá, jestli nepřestali, že se to mýdlo nějak lepilo na vlákna plínek. Ale to si fakt nejsu jistá, jestli nekecám.

blka
11. led 2011

@schnek Hmm, no mě nesedl ani ten střih.

andelka
11. led 2011

@deniskakubicek jak píše
@blka většina tu má ten z DM, mám i tekutý, je to fajn když se ti s tím nechce patlat v ruce. Ty BBH máme taky, nám zas sedí až od staršího mimča, ale na noc nevydrží ani když dám do kapsy bambusový prefold. Tak je máme na ven.
@petuli80 je fakt, že vlňáčky na malé mimčo je risk, kvůli vaječině. Ale zas dopředu se to nedá odhadnout, jsou mimča co kakají málo, takže to fungovat může. Jinak za nás nej svrchňáky jsou pulky, měli jsme Imse vimse a Thirsties.

blka
11. led 2011

@andelka Ne, já nemyslím AIO BBH, ale kalhotkovou.

baca
11. led 2011

Je zajímavé, že já jsem vlňáčky používala snad od 14 dní mimina. Bára kadila tak normálně, žádný extra průtokáč, ale asi takový střed. Na vlňáčky to došlo jen občas a třeba jen na krajíček ,tak stčilo jen omáchnout kousek. Ty pravé nálože začaly až když jsem dávala od 4 měsíců narovno a madam to občas nedala do nočníku. Vrchol nastal až po roce, kdy nočník bojkotovala a kadila jen do plin. Takže já vlňáčky zas zkusím odmala

betelgeuzz
11. led 2011

@petuli80 já peru ve slizu na 60 a v pohodě. Přidávám perkarbonát, který by měl odstranit skvrny. Ten Haipa Daipa prostředek jsem měla na dovolenou, pere asi jak ten sliz.
A neboj, třeba i vlňáčky užiješ. Já je dávala na noc, kdy malá brzo kakat přestala.

andelka
11. led 2011

@blka aha 😅 koukám, že mám ještě mezerky 😅

joohana
11. led 2011

U nás na noc momentálně vede BBH Magic s vypáraným jádrem (takže kapsovka) vycpaná bambusovou vv Anavy a BI prefoldem. 🙂
Je jediná dost vysoká. Předtím jsme vyzkoušely Bamboo Extra, BBH bambusky, BL bambusky vycpané kdečím. Jenže jak se plína vycpe tak je potom vepředu hrozně nízká a vzhledem k tomu že dítko spí na břiše, bylo pravidelně promočené.

slunicko76
11. led 2011

@petuli80 jako betelgeuzz pleny peru ve slizu na 60st, cc obcas samotne na 95.

schnek
11. led 2011

já vlňáčky používám od narození. Jo, občas to chytnou, ale vzhledem k BKM se to stalo párkrát a máloky nějak moc, spíš jen tak na lemu 😉

ivuska.h
11. led 2011

@petuli80 Ten prostředek na praní od Haipa Daipa je jen perkarbonát sodný a TAED, to za mnohem výhodnější cenu koupíš např. u Tuleníka -- http://tulenik.cz/index.php?main_page=product_i... a http://tulenik.cz/index.php?main_page=product_i.... Ale za pěkné peníze to dovede Haipa prodat 😀

jasekd
11. led 2011

@petuli80 Pral dobre, ale ja i peclive predepirala zlucakem z DM. Je fakt, ze je drahej, ted chci zkusit Qualt. Jinak peru v Lovele. Taky jsem mela Ecover z DM, ale strasne to pradlo smrdi, nikdy vice 😝
@deniskakubicek U nas na noc, dokud jsem v noci krmila a prebalovala, tak stacila HD a HD PULky, pak jsem zacla pridavat HD vkladacku, to uz bylo na celou noc. Kdyz to zaclo asi na 7. mesici protykat nebo provlhat kolem rantlu, vic vycpavam. Takze ted HD slozena na holku, v tom jedna vkladacka HD po cele delce a k tomu dopredu na kluka vkladacka z pulky Ikea rucnicku (prelozenej na ctvrtiny a tento obdelnik na polovic, aby se to vycpalo vepredu), separacka HD nebo Irma, na to HD PULky. Uz tomu rozumite, kolego? 😀 No vypada to desne takhle popsany, ale zas tak velky to neni, malymu to neva a je to na celou noc, i kdyz nekdy musim krmit. Nam papirovka protyka, ale asi to bude tim, ze mame eko Alany.

Dotaz: Kdyz pouzivate ty PULky, co jsou i vevnitr jakoby latkove, jak casto to perete? Ja ted kdyz pouziju Pop in AIO s orig. vnitrkem, tak to vyndam a ty svrchni kalhotky ma na doma a do toho rucnicek na rovno (do HD PULek to nejde, jsou moc siroke a lita to v nich), rikam si prat to kazdy dva dny jako pliny?, abych to neznicila... HD PUL tak casto neperu, ale tam je vevnitr "igelit".

schnek
11. led 2011

@jasekd já IV organic prala často, pže jsem měla pocit, že přeci jenom něco nacucnou... takže jsem všechny zrušila a používám PUL BM nabo HD 😉

jasekd
11. led 2011

@schnek Ja je mam jako soucast te AIO, jinak bych to nekoupila, a kdyz to jde rozebrat, je mi lito to hned hodit do kyblu, jinak mi ta plina az tak nevyhovuje, mame ji jen k Dr, ale na ty rucniky narovno jsou ty gatky dobre. Jasny, ze vyprat, kdyz smrdej, ale stacilo by treba ob prani, cca po 5ti dnech? Abych zas nezlikvidovala ty svrchni gatky a cela AIO nesla do haje, nemam zkusenosti, jak se tenhle material opira, aby pak neprosakovaly...

deniskakubicek
11. led 2011

Holky, dekuji za vycerpavajici komentare 🙂 zkusim latkovat i na noc a uvidime, jak se zadari, nas Kuba je silenej ucuranek, asi to ma z te zvetsene ledviny - nevim... a jeste mam otazku na slipove vlozky latkove?? mate nektera?? jak vam sedi??

@jasekd ja mam taky HD, ale pro me zadny zazrak...ted davam pryc i PUL kalhotky, proste jsme si nepadly do oka ☹

andelka
11. led 2011

@jasekd já mám dvoje látkové a jedny igelitové a peru ty látkové tak jednou za 14 dní 😅 jinak je jen větrám když je střídám. Ty látkové mám radši na čč nebo ručník narovno, mi přijde že ty igelitové nejsou tak příjemné. 😒

jasekd
11. led 2011

@deniskakubicek Vidis, ja na ne nedam dopustit, hlavne ten strih je super, a ty PULky jsou taky jedine, co mi vyhovuji strihem, jsou takove jednoduche. Jedine, co mi vadi, je ten hrubsi material. Mam z nich celou vybavu a nic jineho nekupuju, i kdyz bych treba objevila lepsi. Ale ja budu plenky rozprodavat az po odplenkovani druheho decka, nejsem ten typ, co koupi, zkusi a proda dal a furt nakupuje, je to prece jen pro me ztrata penez a casu, tak jsem rada, ze mi tak sedly 🙂 TY PULky teda vubec nejsou vhodne na plenky narovno, leda vetsi balik, ty rucnicky v tom litaj (dalsi nevyhoda), ale zas poberou vycpanej balik.

jasekd
11. led 2011

@andelka Takze ob jedno prani to musi stacit 😉 Je fakt, ze ta plina narovno v tom asi tolik neklouze a mozna ten material je prijemnejsi, tezko rict, kdyz si ty mimina nereknou. Jinak ja dnes definitivne pochopila, ze "mamamama" neni maminka, ale je to ham. Proste rika am am am, az je z toho mamama. Vymenil mamu za kus zvance 😀

ivuska.h
11. led 2011

@jasekd Jo to s mamamam bylo u Klárky stejné 😀

jasekd
11. led 2011

Jeste posledni monolog 😀
Myslite ( @andelka ),ze prani na 50 staci? Nejde mi ani tak o vyprani fleku, ale desinfekci. Vitam kazdou moznost, jak usetrit a bejt vic eko, ale zas ne na ukor ditete. Pliny zatim i vic macham, u obleceni uz jsem intenzivni machani zrusila.

deniskakubicek
11. led 2011

@jasekd jj, ja ti rozumim..a hlavne kazdemu detatku padne neco jineho, proto jsem koupila od kazde pleny jednu a testuju, me vadilo, ze i s vkladackou byly HD cele procurane za hodinu ☹ jako ja prebaluju dost casto, ale u jinych to neni takove...je fakt, ze musim vic vycpavat, aby nam to vydrzelo dyl...ted jsme jeli 2hodinovou cestu s BL bambuskou + vkladacka bambusova a obstala dobre...ale ted mi prisel dalsi balicek plenecek a tam uz mam AIO, takze cesty jedine s nima...u nas neplati, ze latkovani setri penezenku 😝 ja jsem blazen!!!

jasekd
11. led 2011

@ivuska.h 😀 Ja jsem nastesti realista a nejak jsem neverila, ze mamama jsem ja, myslela jsem , ze je to proste brblani a takove ty vykriky mimo. Takze jsem vlastne potesena, ze to ma vyznam, prvni slovo 🙂 On driv rikal hezky ham, kdyz si bral do pusy sousto, ale ted uz to nerika, zato jeci tohlento, kdyz my jime a on nahodou ne 😝

andelka
11. led 2011

@jasekd já jsem taky dřív máchala navíc, teď dávám předpírku . mám takovou blbou pračku, moc možností nemá. Někdy peru i na 60, ale většinou na 50 a nevidím žádný problém 😕 Oblečky peru na 30 nebo 40 😅
to je dobrý to amamama 😀

jasekd
11. led 2011

@deniskakubicek Mne treba AIO nevydrzi tak dobre jako HD, event. HD s vkladkou, i tu vlhkost rozlozi po cele pline, takze v kombinaci s flis. separackou je i sucho. Fakt zajimave, jaknekdo rekne, ze plina saje, nekdo zas zeje uplne spatna, pak si ma clovek nechat poradit. A latkovani setri penize, kdyz zdedis cc a nic jineho nekupujes 😉
@andelka Ja jsem si rikala, ze by slo i na 40, az tam nebude zadna pokakana, ale to se zatim stopro nedari a i kdyz jo, tak tam zas mam ty ubrousky, kterejma ho utiram, tak se mi 40 nebo 50 zda malo. Je tady vic lidi, co pere na min nez 60? Event. jakej prasek kvuli desinfekci?