Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katka82
14. led 2011

@deniskakubicek kdybys měla zájem ráda ti vlňáčky upletu 😉 kdyžtak mi písni do IP 😉
Jinak my látkovali v pohodě i venku 😉 jednou jsem někde přebalovala a jiná maminka co se u toho nachomejtla mi povídá Jé vy látkujete?? 😲 já na to neměla odvahu 😀 😀 😀 tak to jsem se musela smát bo fakt nevím co si ty lidi představujou že ty pleny snad pereme v neckach na valše ne? 😕 😀 😀
ale s tím chozením na nočník když jsme byli malý tak to asi bylo hodně ovlivněné tím že většina z nás musela být v jeslích či ve školce a to jsme se museli odpelnovat brzy chca nechca 😉 naše mamka šla po půlroce do práce a brácha zkejsnul v jesličkách 😕

deniskakubicek
14. led 2011

@katka82 Diky za nabidku, ja ted objednala jedny a uvidim, jak to s nima budu zvladat, ale kdyz se mi to zalibi, tak urcite napisu 🙂

katka82
14. led 2011

@deniskakubicek jasně 😉 tak uvidíš jaká bude spokojenost 😉 🙂

baca
14. led 2011

@jasekd To naše zase používala, a dělá to doteď, mamama jakože něco chce a mamo zařiď to. 😀

Jinak u nás babičky z obou stran tvrdí, že děti dali prostě do postýlky a ony usnuly samy. Tak nevím, neříkám, že u některých to nejde, ale Bára to prostě neumí. Možná jsem ji to zavčas nenaučila, ale já ji neumím nechat řvát, tak usínáme svorně spolu a pak jde do postýlky , kde spí do rána. A mamka mi to furt opakuje: Dej ji do postýlky, třeba usne.

Mám tu na prodej pulky BBH modré v M. Používané 2 měsíce, naznala jsem že na čč narovno to fakt není. Takže posílám dál.

Bára úspěšně několikrát deneně čurá do nočníku, většinou tam skončí i bobek. Což je fajn. Ale pak se vzteká, když jí chci dát zpátky plinu, když se teda vyčurala. není to moc motivující, ale bez ní se za chvilku zas počurá do gatí. Občas ji bez plink ynechávám ale zas nemůžu pořád, to bych jen převlíkala a utírala koberec.

baca
14. led 2011

@ivuska.h prosím tě, budou někdy v dohledu ty tvoje treninkovky? Tam je nějaká savá vrstva vevnitř? Moc nevím, ja to funguje, ale přemýšlím, jetsli byse za chvilku nějaké nehodili. Mám teda doma ještě dvoje natahovací vlňáky, tak by se taky s nějakou menší čč daly použít.
Jinak vyhlížím tvoje "aio" modré v kombinaci s kalhotovkou ze světle fialového bambusového veluru, ale vždy mi jedno nebo druhé uteče 😀 😀 😀

reruna
14. led 2011

@rubika když koupíš pleny jednovelikostní, tak je můžeš střídat na oba kluky, já to taky tak dělala a pro staršího jsem pak koupila i dvoje trénikové kalhotky, měla jsem Imse Vimse a Popoliny, střih je lepší u IV, teď čekám na nějaké tréninkové Anavy, ale stejně tak se dají používat i třeba kapsové plenky nebo čč, jakákoli vkládačka do pulek nebo do obyčejných slipů, já jsem většinou kupovala vše jednovelikostní, nebo vel. M,L a střídala to ze začátku, než se starší odplenkoval na oba kluky...

ivuska.h
14. led 2011

@jasekd Ondra neleze, jen se plazí stylem "Meresjev", nesedí (když ho posadím, udrží se pár vteřin, pak se přestane soustředit a zkácí se), štěká a z povelů umí jen paci paci 😀

maly_prcek
14. led 2011

@deniskakubicek To sražení u Disan je celkem běžné (cca o velikost) a že pruží velmi lehce taky... A to sem prala v ruce! 😒 Z druhé ruky bych doporučovala brát jen minimálně používané nebo nejlíp nové, ať víš co se s nima dělo.

maly_prcek
14. led 2011

@ivuska.h Přidávám se k dotazům, kdy budou tréningovky??? 😀 😀 😀 To teda nevim, jestli mu to Mko bude... 🙂

deniskakubicek
14. led 2011

@maly_prcek no, ona tam maminka psala, ze jsou malo pouzivane a prane jen v EKO prasku, tak jsem myslela, ze budou dobre ☹ uvidim jake budou nove...

maly_prcek
14. led 2011

@deniskakubicek Ale já bych si teda asi vzala ty větší... My ty 74/80 měli cca do těch 9kg (teda ale na noční plínku...) Pak chvíli 86/92, ale to už mě štvaly (ty tlusté švy u nožek), tak jsme přešli na BI shorties, to je jiné kafe... Štíhučké ale festdržáky, bezešvé, nesmrtelné, to Lko má od zač. léta a ještě mu dlooouho bude... 🙂 Ale ta cena je hrozná... 😒

markusko
14. led 2011

@deniskakubicek my jsme kupovali Disany vždycky minimálně o jedno číslo větší, protože po jednom vyprání se hrozně srazily... jelikož byla malá v té době dost oplácaná, tak mě taky štvaly ty švy (měla z nich otlačené nožičky...). Pak jsme koupily storchenkinder a na ty nedám dopustit, ty u nás jedou nejvíc... sice trošku vyšší cena, ale jako s disanama se to vůbec nedá srovnávat, to je úplně o něčem jiném.

erinka83
14. led 2011

hehe, my máme pořád Disany 62/68 😀 Nikdy švy otlačené neměla, ale je hroznej hubeňour 😀
@markusko ty Storchy se kupujou kde? už teda potřebujem větší velikost, chtěla jsme jít zas do Disan, ale mrknu i po něčem jiném 🙂

nika
14. led 2011

taky nedám na vlňáky od strochenkinder dopustit mám je hodně ráda.

@erinka83 myslím naturebaby.cz tak je měli.

ivuska.h
14. led 2011

@maly_prcek Mám tu dva nové prototypy, tentokrát už snad finální verzi. Takže už se to chýlí ke konci.

erinka83
14. led 2011

@nika a jakou velikost? Malá má jen něco přes 8 kg, ty Disany nám fakt stačí ty maličké, teda už jen tak tak 🙂 oplácaná není....

markusko
14. led 2011

@nika @erinka83 Jojo, naturebaby.cz
Malá má cca od 8 kg tu největší velikost, padnou dobře a vydrží až do konce plenkovacího období...
Ještě bych chtěla vyzkoušet ty natahovací vlňáky od Ivušky, ale to nevím, jestli je vůbec ještě bude vyrábět? Jednou jsem je tu viděla u někoho v bazárku a vypadaly podobně jako ty storchy.

terezita
14. led 2011

@ivuska.h taky uz bysme nejake pomalu potrebovali.. 😉 😅
to budou zase souboje na webu v primem prenose.. 😀

nika
14. led 2011

@erinka83 mám II i III - obojí z bazárku, ty III jsou moc velké a starší typ bez těch nohaviček, ale na noční občí plínku se daj.
ty II. velikost jsou superní 🙂 dokonce uvažji prodat moje původní disany v malých velikostech a koupit i ty I.

markusko
14. led 2011

@erinka83 Pokud je Baruška hubená, tak ber vel.II

erinka83
14. led 2011

@markusko @nika no myslím, že celkem hubená je a nepoužíváme mega vycpaný plínky, tak aby v tom nelítala.. takže II, super 🙂

@nika jako že ty I byste taky měly na teď?

deniskakubicek
14. led 2011

@maly_prcek
@markusko
holky, prosim vas, poslete mi odkazek na ty vase vlnacky, ja se na ne juknu, na cene nezalezi, hlavne, ze budou dobre! a vzala jsem o cislo vetsi 🙂

markusko
14. led 2011

@deniskakubicek http://www.naturebaby.cz/produkty/vlnacky-storc... 😉
My máme ten nový typ s tím lemem.

nika
14. led 2011

@erinka83 😀 jsem nedopsala myšlenku 🙂 na další mimi jednou 😀

erinka83
14. led 2011

@nika jsem si říkala 😀 KDyž já mám ty Disany dost "odrbaný" nevím, jestli by to někdo koupil 😅

erinka83
14. led 2011

Holky a nevíte, jak si zvolit mezi starým a novým typem?

veselazu
14. led 2011

@sussanah
@helulela holky gratuluju k bříšku ať roste. Teda tady je to nějaké nakažlivé ta diskuse, měla bych si asi zajít pro prášky 😀
2 dny jsem tu nebyla a trvalo hodinu, než jsem to zdolala, jste fakt nějaké plodné i v psaní. 😉 Vítám nové maminky látkařky. To je fajn, že se tak rozrůstáme, aspoň si nebudu připadat jako ohrožený druh když se přebalujem někde mezi lidma, ale v dobrém slova smyslu - jsem na sebe vždycky patřičně hrdá vy ne? chichi - musím se pochválit, nikdo to za mě neudělá. A navíc mám připravených pěkných pár argumentů PRO, kdyby se chtěl někdo hádat 🙂

nika
14. led 2011

@erinka83 podle mne mají starý typ jen ve velikosti I. na natturebaby,.. za mne určitě nový typ, ty nohavičky jsou super.

veselazu
14. led 2011

ad VLŇÁKY - nám se Disany taky srazily a to jsem je prala myslím opatrně, no asi voda holt překročila o nějaký ten stupínek 30 a bylo to. Teď jsou fakt tuhé a nepoužitelné. Jinak jsem uvažovala že bych na noc na Ivuščiny kalhotovky - chvály není nikdy dost @ivuska.h dííky za ně! jsou všechny super 😵 začala dávat něco jiného než PUL ale bojim bojim že to vlňáky neudrží. Myslíte že jo? I ty doma pletené? Disany byly takové tlusté těm bych věřila tož mám to prubnout? mamka cosi spíchne když ju poprosím.

ad DOKTORKY - začali jsme v novoskladu ani nemrkla, pak jsme chodili v papíru a už dlouho v kapsovkách. Taky mi není líto kapsovku za hodinu hodit do špíny, teď je mi líto vždycky vytáhnout papírovku, přesně jak tu někdo psal - je to Nuuudaaaaa. 😀 No ve čtvrtek jedem do toho Tanvaldu na 4 dny, to asi papír vytáhnu - navíc mně štve to, že jsem koupila na MMB kombinézu velikosti 92, paní napsala že je to 86 a ona má šíleně dlouhé rukávy, nohavice vcelku dobré, ale přes tělo je nám těsná v papíru 😠 látkovka nehrozí! No paní nebyla ochotná mi ji změřit a já si řekla že za 120,- to stojí za risk... Taky vás to štve? U Teskáckých overalů taky tak dlouhé nohavice, že mu plandají 5cm za ním a tělo tak tak....nebo to je jen typem postavy? jsme nějací atypové asi

ad OKOLÍ - kámoška řekla, že ona na to čas nemá furt prát plíny, že já mám plíny a ona výšku a studium 😀 sem se málem vyvrátila.

erinka83
14. led 2011

@nika já to myslela tak, že chci novej, ale u té objednávky nejsem schopná poznat, kterej si jako že beru, jestli mě chápeš 😀 mrkni na to a zkus vložit ko košíku...
ahaa, ty jo ten nový typ je o dost dražší, tch 380 kč s emi zamlouvalo víc 😒