Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

markusko
24. led 2011

@ivuska.h Nojo, ty vlasy mluví za vše 😀 😉 😉
Také by mě Ivuško zajímalo, jak je to s těmi zavinovačkami slabší a silnější a použití v létě.
My druhé miminko "plánujeme" (samozřejmě, může být všechno jinak...) předběžně na příští jaro a merino zavinku bych určitě chtěla pořídit, tak by mě zajímalo, jestli by byla v létě využitelná.
Když se malá narodila, tak jsem o takovýchto věcech nic nevěděla a pojem "merino" jsem tenkrát vůbec neznala 😅 , tak jsem malou vázala do plenky a potom do rychlozavinky, spala tak cca do 4 měsíců. Jak jsem ji nechala volně, tak nemohla usnout, ručičky se jí rozhazovaly a mlátily ji apod., takže u nás zavinování pomohlo.

@zihu Také gratuluji k druhému miminku 🙂

erinka83
24. led 2011

@ivuska.h ty vložky do podrpdy co máte na eshopu by mi teda taky nebyly, co?

ivuska.h
24. led 2011

@baarca Záleží, jak do ní dítko oblečeš. Můžeš klidně i silnou zavinku, když do ní dáš mimino jen v bodýčku, v noci zas tak hrozná vedra nebývají a přes den ho můžeš zamotat i jen v plínce. Vlna hodně dýchá, takže přehřátí bych se nebála.

ivuska.h
24. led 2011

@erinka83 Jsou celkem tenké, ale přes uplé tričko vidět jsou.

baarca
24. led 2011

@ivuska.h Mates byl to první léto v takové tenké bavlněné a taky jsem ho tam dávala jen v bodýčku a ponožkách. U nás je bohužel vedro i v noci, protože jsme v městské zástavbě, tak to nemá šanci se moc ochladit. Ale máš pravdu, že vlna dýchá, tak asi snad nakonec tu silnou..

zihu
24. led 2011

@baarca tobe taky gratuluju🙂 my teda zijeme v Kahire, takze s tou teplotou je to relativni (mame tam 40°C tak do pulky rijna 😅 ) ale zase v loznici klimujeme a to je takovy studeny vzduch, takze.... no a v zime je tam naopak kosa (sice venku tak 15° ale ten barak nema snad zadnou izolaci, takze to zas topime 😀 )

joohana
24. led 2011

@baarca U nás je taky v noci vedro a nakonec beru tu tenkou zavinku (usmyslela jsem se ale na barevnou z merinostaru, nemohla jsem odolat) a říkám si, že kdyby se malé zavinování hodně líbilo nebo já si zamilovala merino deku tak střelím letní verzi a pořídím silnější od Ivušky na podzim 🙂

zihu
24. led 2011

@markusko dekuju, tetelime se, na Baju jsme se nacekali, tak ted se zadarilo celkem rychle, snad vscehno pujde jak ma (zkusenosti uz mame taky vselijake, takze.. tuk tuk🙂

sabuse1
24. led 2011

https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/t9qh/ple...

ahojky prodávám nějáké plínky kdyby měl někdo zájem

erinka83: k těm vložkám do podprdy - jediný co mi nejsou vidět pod uplým tričkem jsou z látkových Avent a teď mi přišly odličovací tampony od Ivusky tak sem je zkusila i jako kojo vložky a fungujou taky dobře🙂 a vidět nejsou tak to jen takový tip🙂

reruna
24. led 2011

@erinka83 já jsem měla látkové vložky do podprdy od Aventu, bylo jich v balení 6, něco přes 300,- koupila jsem je v lékárně, vypadaly celkem hezky, z vnějšku jsou krajkové 🙂 taky mám malý prsa, ale ani se moc nerýsovalky, celkem dost toho i pobraly, ale mi mlíko teklo fakt hooooodně, takže na ven jsem raději používala papírové Babylove, ty mi neprotekly nikdy a ještě Fixies a ty z Lidlu byly celkem dobré a cenově přijatelné. Ale na doma jsem používala ty pratelné Avent a na noc, kdy to teklo fakt hodně, jem si dávala přes prsa čtvercovku a na to lambádu.

zihu
24. led 2011

@reruna ja na noc davala taky cc a lambadu a pri koejni na druhe prso sem potrebovala vv! (jednou jsem to zvazila a vyslo mi z toho 30ML!!! 😅 )

reruna
24. led 2011

@zihu gratuluju k těhu 🙂 no to by se ti vyplatily takové ty sběrače mléka např. od Medely, kojila bys a z druhého bys to odchytávala do toto sběrače, šup s tím do mrazáku a měla bys zásobu a nemusela bys pracně odstříkávat.

zihu
24. led 2011

@reruna jj, presne tak jsem to nakonec delala🙂 uplne jsem musela rehabilitovat sve prsa AA, prtave, ale JAK KOJILY:D

reruna
24. led 2011

@zihu 😀

ivuska.h
24. led 2011

@zihu Jojo, to ty moje taky 😀

ciko86
25. led 2011

AHOJ HOLKY, DOTÁZEK.. 🙂 NA SKETCH JSEM NESLYŠELA CHVÁLU. tak se chci zeptat, zda jste všicí proti nim 🙂

erinka83
25. led 2011

hehe, tak to moje malý taky tekly o 1O6, ty jo, @zihu dobrá vychytávka s těma sběračema, to by mě nenapadlo...

Ty látkový Avent mi ukazovala kámoška, jsou pěkný, ale na mně byly prostě taky vidět 😒 No asi si koupím nějakou tlustější podprdu, protože přes léto bych nepřežila, jak se mi rýsují pod tričkem ty čudlíky např. z Johnsons 😖 a ty tlustější, např Babylove můžu mít jen na doma, protože mi byly taky strašně vidět 😠

mooncaa
25. led 2011

Všechny zdravím a všem těhulkám přeji ať je těhotenství bezproblémové. Skoro mám pocit, že tu netěhotný je málokdo.

Mám dotaz k PULkám Thirsties. Jak sedí číslování? Mám velikost S a ta nám seděla od novorozence (skoro 4 kg) do teď (7.5 kg). Budu teď pořizovat velikost M a píší, že je do 11.5 kg. Odpovídá to, nebo je reálné použití i déle?Jestli do konce plenkovacího období vydrží velikost M, nebo se přechází i na L.
Nevíte jestli bude Thirsties vícevelikostní stále v jednobarevném provedení? Ten nový vzor se mi nelíbí a jednovelikostní nechci. Momentálně sehnat jednobarevné vícevelikostní je docela problém.
Kolik PUL je cca potřeba, teď mi mimčo kadí pěkné dávky, tak to na kalhotkách občas skončí. Na noc používám flísáčky. Ještě mám na den jedny vlňáčky, ale ještě jsem je nenalanolinovala - nebyla odvaha k používání (naštěstí jsou jednovelikostní).

reruna
25. led 2011

@erinka83 no pak ještě můžeš zkusit na ven podprsenku s měkkými košíčky, dělají se i takové kojící, jsou ale teda asi dražší, pod nima ty vložky nejsou vidět vůbec, já jsem nosila takové i nekojící, taky to šlo.... ale mají kostice, takže to nebylo moc pohodlné...

andelka
25. led 2011

@mooncaa Taky se chystám na thirsties, měli jsme je v Sku, a teď mi prďola začíná trošku odrůstat z některých M a taky IV už nebudou na lezoucí a sedící mimi to pravé, tak asi půjdu zas do Thirsties. Jinak do půl roku jsem měla 4ks pulek, teď stačí troje.

erinka83
25. led 2011

@reruna to mám v plánu si koupit, viděla jsme v HM jen za 400, sice pruhovanou, ale co už, 1000 s emi za to dát nechce 😀 Akorát to asi nebudu moct nosit hnedka, než se ta laktace trochu ustálí, taky si myslím, že by mi ze začátku vadily ty kostice... to sou problémy 😀 Já právě tu s měkkýma košíčkama obyč nosím asi od roka malé, konečně není nic vidět 😀 ale po porodu bohužel 😒 no budu to muset nějak přežít 😅

ivuska.h
25. led 2011

@mooncaa Já například 😀 😀

baca
25. led 2011

Ta jsem dnes volala na bránu k dětema číňáky fakt nejsou a dlouho nebudou. Akorát se neobtěžovali mi to dát vědět. To by mě zajímalo, za jak dlouho bych se zbytku objednávky dočkala, kdybych tam nezavolala 😖

A když tady řešíte ty pdprdy, tak já mám problém na sebe vůbec něco koupit, do ničeho se nevlezu, ještě štěstí, že se mi kojením prsa nezvětšila. Kojící jsem měla dvě od Anity, velikosti I, cena kolem 1000 za jednu a stejěn se jedna po roce skoro rozpadla. 😠

Teď jsem si pořídila nějaké látkové vložky do podrpsenky od Anavy, tak jsem zvědavá 😀 Mám doma ještě od bundles, ale na Báru jsem je nepoužívala, ani nevím proč.

rosslyn
25. led 2011

@baca já jim psala už třetí mail a ani na jeden jsem neměla odpověď. Spousta holek na bránu nadává a já si to bohužel přečetla až teď...objednala jsem tam, protože měli vše, co jsem chtěla a ještě bych nad určitou částku neplatila poštovný. Ale jak jsem byla nasraná, tak jsem jim napsala, že si to objednám u někoho schopnýho, kde sice zaplatím poštovný, ale zase mi to dorazí do porodu a jestli mi do dneška do 16:00 neodpoví, tak to ruším.

V jednu hodinu mi volala paní z brány, že mi několikrát volali a ani jednou se jim to nepodařilo 😀 No, co na to říct, že 😀 😀 😀 Možná volali z okna, na telefonu jsem pořád. Takže mi řekla, že něco nemají skladem a že pokud si vyberu jinou barvu, tak mi to ještě dneska pošlou. Tak jsem si vybrala jinou barvu a doufám, že to odešlou. Prostě mám pocit, že by se pár měsíců nic nedělo, pokud by mi ty věci nescházely 😀

Holky, kde nakupujete vy? potřebuju tip na dobrý obchod. díky.

dagmarkaaa
25. led 2011

achjo na bránu už tu proběhly negativní reference, no já tam před chvílí byla dokoupit pár drobností a s malou jsem čekala na kase asi 15 min, kde nikdo tu nikdo, byly jsme tam 3 no nakonec jsme museli jít prodavačku najít a už to šlo ale vůbec by si jinak nevšimla že na kase jí čekají lidi 😠

@zihu též gratuluju k těhotenství ať jde vše jak má 😉 ... na Anavy zavinovačku mám výhledově zálusk na tlustší, měla jsem jejich vlňáčky z té tenké a ta je fakt tenounká 😉

katchi
25. led 2011

@ivuska.h ahoj, chtela bych se zeptat, prisly mi dnes dva balicky s Anavy plenkama. Jedny maj byt novorozenecke a druhe jednovelikostni, oboje na snapku, ale az na maly rozdil v materialu mi prijdou uplne stejne...cim to? Jaky v nich ma byt rozdil? Diky moc

andelka
25. led 2011

@rosslyn já nakupuju většinou tady www.4babies.cz chodím si to vyzvedávat na prodejnu. Většinou bývá zboží hodně brzo a je s nima super komunikace. 🙂

@katchi já mám taky Anavy jednovelikostní na snapku a teda brzo asi bude prckovi malá 😅 aspoň se tak tváří, zvlášť když dám obě vkládačky. Ale jinak jsou super.

markusko
25. led 2011

@rosslyn Když mě takhle jednou Brána dopálila (něco podobného, jako s tebou...) tak jsem začala nakupovat na http://www.ecoobchudek.cz/ http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=68523 a tam jsem byla vždycky maximálně spokojená, poštovné mají také zdarma nad 1500,- Kč a s paní je super komunikace. Akorát že sortiment není tak široký jako na Bráně. I když...kdoví jak... 😝 Zbytek jsem dokoupila na mamaja.cz. A anavy nakupuju u Ivušky 😉

suik
25. led 2011

@betelgeuzz fakt? no na obrázku to teda vypadalo jako číńák....teda já nevím jak vlasntě má vypadat. toto: http://www.branakdetem.cz/cinsky-nocnicek.htm mi to přijde ten okraj praktickej. Jsem si měla říct strejdovi, ten tam byl a jako novinku mi oznamoval, že tam vůbec nepoužívaj plíny a že maj ty děti v rozkroku rozstřižený gatě a že jen dítě vezmou daj na stranu a pak zase chovaj....jsem se ho ptala, jestli občas ty ženský nebyly pokaděný, tak prej jo, že pár viděl 😀

a kruci, tak ani držáky nefungujou....

dneska jsme se vrátili z kyčlí, máme ortézu jen na noc, tak ve dne můžem vesele látkovat.

suik
25. led 2011

Já jsem v bráně kupovala několikrát a vždycky dobrý...jen myslím k šátku měla přijít brožurka a nepřišla.

@zihu mimo téma, ale Káhira? Týjo. Já tam byla před loni, v rámci klasikýho zájezdu, drsný město, hlavně ty odpadky a kozy na tom....ale stejnak, Egypt je moje láska. V noci jsme prubli výlet na tržnici a střihli jsme i metro. Docela zážitek 😀

ivuska.h
25. led 2011

@katchi To je zvláštní, ty novorozenecké jsou o hodně menší a mají jednu vkládačku, kdežto jednovelikostní mají dvě vkládačky (krátkou a dlouhou). Jestli jsi objednávala přímo u nás, napiš mi prosím do SZ své jméno a zkusím zjistit, kde by mohl být problém.