Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
25. led 2011

@rosslyn taky mám dvě blbé zkušenosti s bránou, oni tam sice mají super výběr, ale aktualizace žádná, a tak když si objednáš toho více, tak se to vždy zasekne na něčem, co nemají.... takhle jsem čekala měsíc na sovji objednávku, a pohlo se to, až jsem tam zavolala, domluvili jsme se na jiné barvě a poslali to hned. Jinak jsem nakupovala na anavy.cz, bez problémů, na latkove-pleny.cz, taky super, hlavně jejich slevy 🙂 a ještě poradím slune.eu

zihu
25. led 2011

@rosslyn ja mam vybornou zkusenost s mamajou 😉 a taky s veselym skritkem...

@dagmarkaaa diky, uz jsem si tu tlustsi taky rozhodla, tesim se🙂

@suik jj, trznice se musi videt... ale jinak drsne, asi si dovedes predstavit, jak vyuzivam kocar 😀

veselazu
25. led 2011

@andelka neboj, nebudou malé, my Anavy na snapku používáme s oběma vkladačkama na noc a sedí krásně, prcek se za chvilku vytáhne a uvidíš, jak mu sednou 🙂 nevím, kolik má Daneček kilo - tady je fotka Davči, když měl asi 11 měsíců a seděly krásně https://www.modrykonik.cz/fotoblog/veselazu/alb... . Teď má o kilo a půl víc a na noc jsou naše nej 🙂

veselazu
25. led 2011

hlásím se taky do klubu malých prsou - používala jsem Chicco , byly fakt super, bohužel látkové i na mně vypadají blbě a nosit široké trička nejsem zvyklá, navíc člověk může být sexy i když kojí ne? Jinak ty kojící podprdy jsou fakt děs - teda aspoň ty levnější, to byl nádherný pocit dát si normální podprdu ... i když pravda ty kostice moc pohodlné nejsou, to jsem musela uznat.

andelka
25. led 2011

@veselazu no doufám že budou ještě dlouho sedět, Dany má 9kilo 😅 a teda na noc to nehrozí, pročurá je za 2hodiny, takže je používáme na den, maximálně na odpolední spaní. Na šířku jsou OK, tam jsou ty "ouška" dost dlouhé na zapnutí, ale bojím se, aby z nich brzo neměl bokovky 😅

andelka
25. led 2011

@veselazu přemýšlím které další pulky pořídit a chtěla bych zkusit patentkové, jak jsi spokojená s těmi weehugers, ty jsou rostoucí že? Není to blbé tolik patentek? Na druhou stranu bych je chtěla až tak na léto, aby, až bude lítat jen v plínce, si je neuměl tak snadno rozepnout jako sucháčové. Nebo máš ještě třeba jiný tip?

rybka1
25. led 2011

@rosslyn Tak já se k Tobě opět připojím s nadáváním na bránu. Už jsem jim psala 3 maily, že mi tam visí objednávka od 3.1. Bohužel jsem jim to už zaplatila (jsem hloupá) a dneska koukám, že v mé objednávce se najednou zvýšila cena za poštovné. To už mě fakt naštvalo. Tak už nikdy více 😠

veselazu
25. led 2011

@andelka Weehuggersky jsou pěkné, velikostně nám sedí, i když na kalhotovku tak tak, ale ty my používáme jen na noc - to jsou lepší ty Thirstiesky. Weehuggersky bych si už nepořídila, kvůli látkovým kapsám uvnitř - za ně můžeš zastrčit plínu, ale jsou skoro pokaždé hodně navlhlé, takže furt větráme 😒 . Takže já bych šla do Thirstiesek ale vícevelikostní, ty DuoWrap co máme jsou hodně veliké - pořád zmenšujeme zapínáním i přes kalhotovku a patentky se rozepínají občas při utahování. Každopádně jsem pro patentky, a nebýt těch navlhajících kapes, Weehuggersky jsou fajn velikostně na vkladačky nebo plíny narovno i materiálově příjemné. U nás vedou ty BestBottom PULky, akorát se u nás zatím neprodávají, ale jsou neprůstřelné, tvarově i velikostně nám sednou a navíc jsou hnědé, takže beze skvrn 😀 . Moc jsem neporadila. Já bych příště zkusila něco takového - http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/abc-wrap... , nebo http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/kalhotky... osvědčené značky, takže by mohly být dobré, co holky neporadí?

veselazu
25. led 2011

btw taky máte na PULkách zevnitř už skvrny? 😠 kolem nožiček, kam se dostane kakoš už mám Thirstiesky dočervena - asi řepa, a Weehuggersky klasická hnědá ☹ chjooo a takové byly krásné když byly nové, ale ty skvrny asi nepustí, když peru i tak na 60 ☹ ☹

chaarleene
25. led 2011

@andelka mám úplně stejnou zkušenost s weehuggerskami - super, ale když se hodně počůrala, tak to přes tu látku, pod kterou se zastrkává plena, vzlínalo až na lemy, takže měla mokré i bodýčko 😒 já bych z patentkových doporučila spíš ty blueberry, ty máme dvoje a naprostá spokojenost 🙂

rosslyn
25. led 2011

@rybka1 manžel mi říkal, že pokud není rozdíl v poštovném, když platíš přes účet nebo na dobírku, tak má dát vždycky dobírku 🙂 A děkuju mu z celého srdce...jinak já jim napsala, že v obchodních podmínkách mají, že zboží na skladě odesílají do 7 dnů a u dvou věcí jsem měla, že budou na skladě do 4 dnů, tím pádem jim počítám 7 dní na odeslání a 4 dny na naskladnění a že zruším objednávku z důvodu nedodržení podmínek z jejich strany. Pak se ozvali. Tak hodně štěstí.

Děkuju všem za tipy, obchody jsem si uložila do záložek a příště vím, kam se obrátím a taky teda, kam už nikdy 😀

jasekd
25. led 2011

@rosslyn
@markusko Potvrzuju, dobrej obchod. Navic je kousek od Jablonce, takze neplatim ani postovny 🙂 Kdyz si jeden den dopoledne napisu mailem objednavku, odpoledne mi pani odpovi a v pripade, ze ma vsechno na sklade (na strankach to pise, zda je nebo neni skladem a zatim snad vzdycky to odpovidalo), zabali a druhy den to mam v JBC na vratnici podniku, kde pracuje jeji manzel, zaplatim na miste a valim domu, rychle a pro me bez postovneho. Kdyz se mi nelibila barva pliny (na fotce byla krasne svetle modra a ve skutecnosti tyrkys), hned jsme to vymenili, fakt v pohode.

evena
25. led 2011

ahoj
látkuji jen příležitostně, takže se vůbec neorientuji ve značkách a co je/není kvalitní, může mi, prosím, poradit 🙂
hledám nějakou AIO, cenově přijatelnu a přitom kvalitní, němáte někdo zkušenosti s touhle?
http://www.bio-shopping.cz/bio-shoppingcz/eshop...
a ještě mě zajímá jestli někdo nemáte AIO naughty a kde ste je kupovali, už dvě doma mám a sou super, pěkně padnou, chtěla bych si koupit další, ale na netu nemůžu najít žádného prodejce 😕 😕 díky 😎

andelka
26. led 2011

@veselazu
@chaarleene děkuju za reference 🙂 ta ty teda asi ne, no. Ale ty z odkazu vypadají taky dobře. Ty první jsou teda nerostoucí a ty druhé jo, že? A tam se patentky nerozepínají? Na kalhotovku teda vezmu asi thirsties a potřebuju ještě nějaké na plíny narovno, na ty byly teď nejlepší Imse organic, že na bocích měl "látku" a ne igelit.

@evena tuhle mám, bílou, je super, kapsovky miluju 🙂 Teda doufám že je to ona, plete se mi dost s tou druhou, mají stejné vzory, ale jedna je kapsovka a druhá má savý chobot všitý.

andelka
26. led 2011

@evena jelikož mě ty TB štvou, že mají stejné barvy a dovnitř nevidno, tak jsem je nafotila do alba. Mám radši ty bílé kapsovky, ty fialové máme jako hódobóžové, k doktorce a tak, vydrží tak 1,5hodiny, ty bambusové kapsovky víc, zvlášť když se místo originální vložky dá něco jiného podle potřeby. Vršek pak hodně rychle uschne, ty s chobotem trvají trochu déle.

zuza11
26. led 2011

Ahoj holky, měla bych jenom takový dotaz, nebudete některá prodávat větší VV za dobrou cenu? Jestli ano, prosím písněte. Předem děkuji 😉

kasparci
26. led 2011

Ahoj, chtěla jsem se zeptat - vím, že je to tu psáno milionkrát, ale nechce se mi všechno číst. Chtěla bych Vás poprosit o nějaký seznam, co všechno (druhy a kusy) budeme potřebovat - aspoň do začátku. Popřípadě, co říkáte (jestli máte nějakou zkušenost) se sadama, kde píší, že je to "od narození až do nočníku" (např.http://www.mimi-natura.cz/zakladni-sada-haipa-d...) . Díky moc!

dagmarkaaa
26. led 2011

ahoj holky,
chci se zeptat, používám Anavy na snappku už teda teď málo ale i tak by mě zajímalo jestli vám ta snapka neklouže po té plíně a jak to řešíte? Na HD pastelka snapka drží napoprvé bez problémů ale na Anavy to musím dlouho štelovat než to chytne, a i tak když na to hned nedám natěsno svrchňáky tak to sklouzne, zoubky na ten bambus prostě nekoušou jak by měly.... 😒

@kasparci koukni sem na diskusi https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon... těžko dát univerzální seznam každá používá něco jiného tak tady se můžeš inpirovat co kdo má. Se sadama nemám zkušenost, kupovala jsem osobně do začátku od každého něco a postupně dokupovala dle potřeby co se osvědčilo 😉

andelka
26. led 2011

@dagmarkaaa a jak máš starou snapku? Možná už ty zoubky nejsou tak ostré. Mně to většinou chytá dobře, musí se to zatnout stejně jak je ta osnova na látve, ne šikmo.

dagmarkaaa
26. led 2011

@andelka aha já ji tam šoupnu jak mi to příjde pod ruku, příště skusím podle vlasu látky 😉 . Mám ji asi rok no možná už je otupělá 😅

andelka
26. led 2011

@dagmarkaaa no, tak to já mám jednu půl roku a už mi tam taky nedrží, ta druhá koupená později a používaná většinou na anavy je v pohodě. Však oni píšou že by se po půlroce měla vyměnit 😉
jo, podle vlasu, jsem nevěděla jak to napsat 😅

suik
26. led 2011

@jasekd @rosslyn @markusko jé, díky za odkaz na ten jabloneckej eshop, ten vypadá fakt moc dobře...až pojedu do čech, tak se tam můžu otočit....potřebuju ještě jedny svrchňáky, asi PULový, ne že bych měla svrchňošů málo, ale vlňáky a flísáky mi teď po tom měsíčním používání papírovek připadají moc tlustý ☹ .

zihu
26. led 2011

@erinka83 jen jsem objevila tuto podprsenku
http://www.johany.cz/materske-podprsenky-basic/...
pisou tam, ze schova kojovlozky, tak posilam tip (sama nemam zkusenost, ale vypada fajn 😉

helulela
26. led 2011

@kasparci takhle v kostce radit je opravdu těžké, protože ti každý řekne něco jiného. Koukni na www.latkovepleny.cz, speciálně na záložku "slovníček". Tam máš jednotlivé typy plen, rozmysli, co by se ti zamlouvalo, můžeš i nakombinovat a konkrétní značky a počty už ti pak spíš poradíme. Jinak obecně se sady moc nedoporučují, nejdřív ozkoušet střih na jedné plence a když bude vyhovovat, dokoupit sadu.

helulela
26. led 2011

kojo vložky jsem měla 4 páry HD, ty jsou teda silný fest, ale na doma se to dalo. Na "parádu" jsem měla jedny IV vlna/hedvábí.

kasparci
26. led 2011

Děkuji!

maly_prcek
26. led 2011

@andelka Stejná zkušenost s WHG pulkama... Radši bych šla do Mka Thirsties, dy DuoWrapky ve 2 neee, jedině na větší kalhotkovku, jsou obří... Já myslím, že Mko by nám bylo na plíny narovno až do odplenkování. Ale upřímně, radeji než pulky dávám Anavy flísáčky. A na léto můžeš klidně patentkové Anavy bez ničeho, jak chodí, je to v pohodě a můžeš učit na nočník, sáhneš a vidíš, jestli čůral...
D. sucháč nerozpíná, nezajímá ho to...
A já zas nemám ráda ty pulky s látkou vevnitř, přijde mi, že to takové nehygienické, přci jen ten leský pul přetřeš, ale do tohoto se musí ta moč víc ražrat... Ať mi nikdo neříká, že to jde vyvětrat 🙂 🙂

@dagmarkaaa
Nám to Anavy snapkové taky dělaly... Toto + to, že D. už se moc hýbal byl důvod, proč šly z domu a místo nich jsme koupili patentkové...

Četla jsem, že jste řešily koj. podprsenky... Já měla Bravado, je to teda suveréně nejdražší podprda, co jsem kdy měla, ale nelituju, nosila jsem ji furt, ve dne v noci, normální podprdy jsem neoblíkla snad 3/4roku a kostice mi vadily. A to se řadím do kategorie "prsa kde nic tu noc" 🙂

jasekd
26. led 2011

@kasparci Ja osobne mam s Haipa Daipa vyborne zkusenosti, kupovala jsem vybavu temer jen z nich, na doporuceni kamosky, ktera mi je ukazala. Ale holky tady ti spis reknou, at si koupis od kazdeho trochu. HD mi super vyhovuje strihem, material trochu hrubsi, mame tvrdou vodu a nemam susicku. Urcite bych sla zase do pliny na snapku, moc mi to vyhovuje. Ted treba budu jednu pastelku pujcovat kmosce, vyzkousi ji primo na diteti a pak si je bud koupi nebo bude hledat jine. Treba bys mela taky moznost si to od nekoho pujcit a vyzkouset?
Jinak zavidim, ze resite ty vlozky kojici, sice je to strasna otrava, nejlepsi je, kdyz je mlika akorat, ale ja zas mela malo, takze jsem nespotrebovala ani ty jednorazove, a ty HD jsem nemela na sobe vubec. Tak treba ted. Nastesti jsem si koupila jen jeden par na zkousku, a silne jsou opravdu dost, az me prekvapilo, jak je to tuhe. Ale oni maji i ty intimky dost silne a ty mne treba naprosto vyhovuji, ty vlozky mi neprijdou nic moc, ale jine neznam.
@suik Ten eshop je nekde v Zasade nebo Huti, ja se v tech vesnicich moc nevyznam 😅 Osobne jsem tam byla jednou s kamoskou. Pani ma maly deti, tak tam neni porad, ale po mailu si osobni navstevu domluvis. Takze treba objednat, aby mela vsechno, a pak se pro to stavit. Nebo pokud jsi primo z Jablonce, tak ja si to objednam a druhy den mam balicek pripraveny na recepci technickych sluzeb ve Smetanove ulici, pracuje tam manzel pani Mullerove, usetrim postovny i cestu do Huti. Ale ty jsi asi z Liberce?

kasparci
26. led 2011

@jasekd Díky moc za názor

erinka83
26. led 2011

@dagmarkaaa mám stejný problém 😒 nejradši bych je prodala, ale je mi to blbé, když na tom ta snapka blbě drží 😒 Trošičku pomohla fungl nová snapka, ale jen trochu....