Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lucinecka
3. únor 2011

@markusko No tak uvidím jestli se taky nechám nakonec zlákat nebo odolám. TeĎ otestuju ty AIO, už se na ně těším 🙂

markusko
3. únor 2011

No, tak ty AIO se mi ještě nepodařilo ukořistit 😝 Snad se mi to někdy podaří 😉
Já jsem se nechala zlákat také hlavně proto, že my snad ještě ty flísáčky užijeme v budoucnu i na druhé miminko 😉

dagmarkaaa
3. únor 2011

@lucinecka jojo taky jsem Anavky flísáky pár měsíců zpátky pořídili a točím je dost ještě s PULkama, vlňáky momentálně trochu dřímou ve skříni, nelanolínovala jsem ani nepamatuju.... Flísáky fakt supr na údržbu, udrží toho dost i na roční dítě, zatím mi neprotekly vůbec maximálně lehce provlhly když byla dlouho v plíně.... taky jsem si říkala že kdyžtak na druhé dítě budou ale i takhle na velké to byla dobrá investice, využiju hodně.
Ivuščiny AIO jsem ukořistila a jsou parádní 🙂
už jen to že to nešijou někde v Číně je pro mě veliké plus

baca
3. únor 2011

Tak jsem dnes v Kauflandu koupila místo číňáku tu šlehací misku od fimry OKT za 59 Kč a teď jsem se dívala, že to samé mají na bráně za 89 od firmy Mokoshop. Vezmu si to ke tchánům, ať nemusím vozit klasický číňák s sebou. 🙂

Já jsem taky zatím AIO Anavy neukořistila. Máe nějaké srovnání ohledně sucháč x patentky?

dagmarkaaa
3. únor 2011

@baca já mám od každého jednu a sucháč mám o něco raději páč je to rychlovka nasadit 😉 ale mám je tak měsíc tak asi životnost sucháku neposoudím ale vypadá bytelně, ne jak ten na Gro baby plínách ten vypadá na prd... Jé a vidím že to máš za pár, tak přeju bezproblémový porod, jsem zvědavá co to bude 😉 dej pak vědět

ivuska.h
3. únor 2011

@baca Jé, ty máš termín na Ondrovy narozky! Tak hodně štěstí!

sussanah
3. únor 2011

@baca taky se pridavam k prani pohodoveho porodu 🙂 8.2. je proflaknute datum, to ma narozky moje mamka 😀

erinka83
3. únor 2011

My máme Anavy flísáčky už pár měsíců a mám je jen na doma, jak hodně seděla, tak provlhaly, ale my dáváme jen čč narovno a vkladku IKEA, takže to není jak kalhotovka. Teď když už dost chodí, provlhnou fakt vyjímečně, snažíme se dávat i na nočník, takže ta plína obvykle není tak nacucaná... Ale na ven už mám blok, po té, co měla mokré až kalhoty, jak seděla v kočárku 😒 ale už si nepamatuju, co měla pod tím, jestli to byla kalhotovka, nebo ne... asi to zas někdy testnu, jsou moc pěkné, tak je škoda je mít jen na doma 😀 moc se těším, až budou na novoška 🙂 Jen mám myslím starěí typ na sucháče a ten na miminko nenapasuju, i Baru to te´dka v pase úplně křížím, ale ty patentkový budou OK...
joj to jsme se rozepsala 😀 Každopádně já jsme spokojená 🙂

erinka83
3. únor 2011

@ivuska.h tak jsem přemýšlela, že bych na ty snapokový kalhotovky našila sucháče (teda já ne 😀 ), má cenu kupovat to v galanterce, nebo je něco třeba na šijem dětem?

ivuska.h
3. únor 2011

@erinka83 Nemá 😀 Rozhodně jedině sucháč z ŠD.

ivuska.h
3. únor 2011

@erinka83 Jojo, ty nové na SZ mají kratší ty zapínací chlopně. Mám ty staré, Ondrovi je křížím, teď jsem měla na test jedny nové (ty, co provlhaly zákaznici) a ty překřížit nešly.

baca
3. únor 2011

@dagmarkaaa
@ivuska.h
@sussanah
Děvčata děkuju za přání, už mám lehce nervózu 😀 , přece jen první porod byl ok, tak mám obavy, aby to bylo zase ok. Ale už se těším 😀 Dneska mi dr. říkala, že mám miminu pustit nějaku hlučnou hudbu a pořádně ho rozhýbat a že to pujde 😀

medvi11
3. únor 2011

@lucinecka Flísáčky ANAVY mám dvoje patentkové, používám na Janičku už dlouho (snad od té doby, co se začaly prodávat), používám i do Manduky a na noc (PUL mi moc sympatické nejsou a na vlňáky jsem moc líná lanolinovat). A protelky pouze výjimečně, a to tehdy, když jsem já nebo manžel dali špatnou spodní plenku (naposledy nevycpal noční BE další vkládačkou a prala jsem i pyžamo), ale většinou se přebaluje až po snídani (sedí na plence asi 11-ti kilové dítě) a flísáky jsou zvenčí suché. Přes den, kdy chodí na nočník a jsme doma, dávám jen složenou čč narovno, spát chodí s vv popolinkou a jednou vkládačkou, plenka bývá i dost počůraná a flísáky zvládají. I autosedačku a třeba 3h jízdu zvládají. Ale fakt je to spíš o volbě spodní plenky než o flísáčkách. Ale je fakt, že kromě kojení moc jiného nepije, ale třeba na oběd sní i 250 ml polívky (občas...když zrovna jí). A jsou krásný! Měla jsem teď půjčené suchozipové a zapínala jsem ta křidélka přes sebe, patentkové nekřížím (pouze na čč narovno přes jeden patentek jo), takže na mimčo bych brala patentky.

lucinecka
3. únor 2011

@medvi11 @erinka83 @dagmarkaaa Holky dík za reakce na ty flísáky. Já právě doma jedu jen čč na rovno do vlňáků nebo spíš mám teď v oblibě ručníky z ikey na rovno. Takže nic moc extra savý. Bojím se že by nezvládaly, občas mi lehce provlhnou i vlňáky když zapomenu přebalit a má plínu dýl. A to ještě prdlajs pije, Lukáš ten jakmile začal pořádně pít tak jsem měla vůbec problém nají plínu která by ty jeho nálože ustála a prakticky ho přebalovala každou hodinu 😝 Tak vypadá že asi budu srab a budu flísáčky zase jen obdivovat 🙂 Ale AIO jsem ukořistila, tak se na ně těším 😵

luccii
4. únor 2011

@ivuska.h ahojky, muzu se te prosim zeptat, zda nektere Anavy barvi pri prani? mame cervenou a i vkladaci plena je mirne ruzova a nejsem si jista, zda to nepusti - diky moc 🙂

lucinecka
4. únor 2011

Holky ještě dotaz k anavy plenkám. Co je lepší, sucháč nebo patentky?

reruna
4. únor 2011

@lucinecka to spíš záleží na tom, co máš raději ty.... někdo má radši sucháč, jiný zase patentky.... já raději plenky s patentkama, protože větší dítě, co se hýbe, sedí a chodí většinou sucháč odírá na bříšku, a patentky mě přijdou na bříšku měkčí

duzame
4. únor 2011

Ahoj holky, tak už jsem prala plenky několikrát na 90°c, a smrdí jen BBH. Stalo se vám to tak? Celkem mě to štve, jelikož je na noc asi naše nejlepší...... 😠

duzame
4. únor 2011

@reruna to je pravda, ale zas když máš draka jako já 🙂 , tak někdy je lepší ten sucháč protože na to mám tak vteřinu, abych to celé zapla.

lucinecka
4. únor 2011

@reruna No já mám radši patentky, líbí se mi víc ty plínky. Zas jak píše @duzame se sucháčem je asi lepší instalace na neposedný dítě. Spíš mě zajímalo jestli právě ten sucháč nedře na bříšku a jestli suchá fakt dobře, jestli je nesmrtelnej a tak. Ale asi stejně spíš vezmu patentkový 🙂

slunicko76
4. únor 2011

ad flisacky: ja pouzivam tak od 2.mesice, sice jen nadoma, ale taky jen na2 čč a neprotekly zatim nikdy. Obcas je trosku navlhle bodycko,ale jinak pohoda. na ven ma blok,aby to neprotekalo, tak jsem to proste jeste nezkusila!🙂 jinak vlnaky u nas ted takylezi ladem, nejak nestiham🙂lanolinovat!

ad suchac: ja mam take radeji plenkyna patentky. ten suchac se mi casto nepodaritak dokonale zapnout, pozdeji se treba uz oddelava sam, na PULkach odira brisko. Takze za mne patentky.

Anavy mitedy jeste na nic nepustily,ale svetle ruzovy bambusovy velur je ted jiz opravdu skoro bily!🙂 ale nic neobarvil. A mam tmave oranzovou a ta teda barvu nemeni ani nepousti.

reruna
4. únor 2011

@duzame jasně, i sucháč má svoje pro, já ho úplně nezatracuju, taky mám pár plínek na sucháč, ale raději mám patentky, já pořád ještě přebaluju v leže na přebalováku 😅
@lucinecka konkrétně anavy nevím, ale určitě to budou kvalitní sucháče, za nás nejhorší jsou jednoznačně sucháče u IV organic pulek

slunicko76
4. únor 2011

@reruna souhlas, my sice mame IV soft, ale ty jsou urcite stejne SZ, taky nase nejhorsi SZ

andelka
4. únor 2011

No já mám v podstatě jen pulky na sucháč a teda Imse Vimse mi drží perfektně, organic i soft 😕 Nejhorší je podle mně SZ od Kikko. Ty máme jako rezervní.

reruna
4. únor 2011

@andelka no ony ze začátku držely, ale po půl roce používání už se začaly odlepovat a te´d už po roce je to teda děs, už je nemůžu dávat.... asi je vyhodím, to ani neprodám, i když jinak vypadají pořád celkem pěkně na pohled, ten sucháč skoro nedrží a vždycky malýho odřel budď na bříšku nebo na stehnech.... a navíc i provlhnou, když je moc počuraná plina

andelka
4. únor 2011

@reruna aha, no tak půl roku nám zatím žádné nevydržely, máme co 3 měsíce novou velikost. A na větší dítě jsou lepší jiné, to je fakt. Právě uvažuju které pořídit a zkusím patentkové. Zatím teda s odřením problémy nemáme, provlhly 2x, moje chyba.

tezu
4. únor 2011

Ahoj holky, jaký používáte separačky, jestli se můžu zeptat? Měla jsem do teď nastříhanou deku z IKEY, a do haipa daipin byla bez problémů, ale nevím proč ve Flipech se mi zdá, že moc neseparuje, je to možný? 😒

andelka
4. únor 2011

@tezu já mám ještě celulozové z vaječinového období, Popolini a Disany. až dojdou chystám se s nůžkama na Irmu 😅

tezu
4. únor 2011

@andelka no já bych radši zůstala u těch pratelných, ať nemám zbytečnej odpad, jen mi nejde do hlavy, proč mi teď nefungujou ..?

ivuska.h
4. únor 2011

@luccii Neměly by pouštět žádné...