Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

karmenta
9. únor 2011

@reruna a který jsou bez druků?

betelgeuzz
9. únor 2011

@markusko taky používám ty kikko ubrousky, mám teda jenom jedno balení, ale vystačí mi. vlhčených ubrousků mám teď pátý balík od narození, ten poslední mám otevřený už pár měsíců, teď mi s ním teda malá pohla, protože začala tahat ubrousky ven 😀 Jsem se podívala do obchodu, kam chodím a oni asi budou teď dělat ubrousky bambusové http://www.slune.eu/prebalovani/doplnky/plenove..., mají je i barevné.

majdula
9. únor 2011

@karmenta Jej tak to uz si nepamatuju 😅 A kecam, ted jsem se divala, ze mel jen 4,5 kg. Coz bylo dost malo jeste, byl a je hubenourek a drobek oproti ostatnim. Ale tvoje panenka je opravdu malicka, tys rodila ve 30tt? No pani! 😲

reruna
9. únor 2011

@karmenta to jsou různý AIO, já mám třeba blueberry nebo BBh magic, ale i IB AIO jsou bez druků nebo myslím i BG

karmenta
9. únor 2011

@majdula :( tad jsem dala malé jednorázovku, usmála se na mě a spokojeně usnula... ☹ tak s těma látkovkama asi ještě počkám 😒 Tak drahá plínka a malá si toho neváží 😀
Jj, 30tt, ale s hypotrofií na 25tt, proto byla tak malá

betelgeuzz
9. únor 2011

@karmenta a nechceš radši zkusit čč na novosklad? Ty se dají lépe dotáhnout. Používala jsem je od 3 kg a bylo to vpohodě.

janula28
9. únor 2011

holky, díky za rady ohledně octa a kvasinek 🙂 právě se mi pere celá várka látkovek v octové lázni, jsem zvědavá, jak to dopadne, peru na 60C, ale potom tam mám už jen 95C a to by asi bylo moc, co myslíte, to už je skoro bod varu 😀

majdula
9. únor 2011

@karmenta Nasla jsem fotku z tech dvou mesicu a jestli dobre pocitam, mel to zapnute na treti druk od kraje, tj. jeste velka rezerva. Jak je malej, tak ty S nosil vlastne az donedavna...
http://majdula.rajce.idnes.cz/Kolousek/#167_-_I...
Mala je fakt drobinek, vem si ze ma vlastne teprve ted porodni vahu, na tak malyho clobrdika bych dala spis novosklad, proste nejakou mekouckou plinecku, ktera nebude tlacit... Vsak ona se tech IB taky docka 🙂 a vsechno dozene. Ale uplne me mrazi, kdyz si predstavim, ze bych mela ted porodit... takovy kuratko bezmocny je to jeste... 😢

margotg
9. únor 2011

@sussanah taky jich mamce pár zbylo, jsou sice seprané, ale jako hedvábíčko 🙂 🙂

markusko
9. únor 2011

@betelgeuzz Aha, díky za odkaz. Ty bambusové vyjdou o 50% dráž a já navíc bambusové věci od kikka nemám ráda, hrozně to mění tvar a dělají se z toho neskutečné hadry. Tak nevím, na jak dlouho by ty ubrousky byly... ty bavlněné jsou pro mě lepší.

@janula28 já normálně občas přeperu plíny na 95, jinou možnost totiž nemám (mám volitelné jen 30,40,60 a 95). Dávám tam všechno - popolinky, anavy jednovelikostní patentkové, prefoldy, zatím se nikdy nic plínám nestalo 🙂 Už aby bylo léto a mohla jsem ty plíny hodit na sluníčko 🙄

@karmenta Na tak malé miminko bych také dávala novosklad 😉

slunicko76
9. únor 2011

@karmenta teda mne prijde, ze ji jsou spis velke,tak proto treba protekaji. taky bych sla do novoskladu. my v nem byly v 2,3kg a pohoda.
@janula28 prave jsem je tak vsechny vyprala na 95(jen ne AIO) a vypadaji, ze to prezily!🙂

slunicko76
9. únor 2011

@markusko jj, at jeuz slunicko a at uz nam konecnedodlaj zatepleni domu, at uz muzu susit aspon na balkone!plinky pekne vybelit a vyfoukat a uz senemuset dohadovat s tema kravama v susarne!!!!
letos je to porve, co si preju,at je uz hezky! Jindy mi ani v dubnu snih nevadi,ale letos je to fakt jiny!Ale hlavne asi kvuli tomu zateplovani!☹

janula28
9. únor 2011

@slunicko76 já jsem je vyprala na 60C, ale vlastně nevyprala, rozbila se mi pračka a nevzala si aviváž tj. ten ocet, holt když se daří, tak se daří, ale také je tak vyperu, až budu mít kde 😀

karmenta
9. únor 2011

Holky moc vám díky, ale prosím vás, co to je novosklad a to čč???

slunicko76
9. únor 2011

@janula28 taky jsem se furt chodilakoukat, jestli se netavi patentky!🙂

slunicko76
9. únor 2011

@karmenta čč je obycejna ceska ctvercovka anovosklad je urcite skladani! Dej mi chvilku, hodim ti sem odkaz!🙂

slunicko76
9. únor 2011

@karmenta mozna to vypada slozite, ale je to o praxi! Myslim,ze by to pro tebe a tvoji holcicku mohlo byt pro ted OK.

slunicko76
9. únor 2011

@janula28 ja to vyvarela, protoze to vsechno zacalo pekne zasmradat,jak se do plinky vycurala! Snad to pomuze. vyvarila jsem i Ikea zinky!

karmenta
9. únor 2011

@slunicko76 eh, díky moc za odkaz.. Jako vypadá to dobře, ale toto je přesně důvod proč jsem koupila all in one, já jsem na toto levá, to nemám šanci poskládat ☹ Tak asi budem do příslušné váhy na jednorázovkách.
Ještě dotaz - ono jí to teda asi protíkalo kolem nožiček jak říkáte, ale kolem bříška to měla už tak docela napevno. A do jaké výšky se to dává? Jednorázovky 2-6kg má docela vysoko, končí určitě tak 3cm nad pupíkem, tu látkovou když jsem tak dala tak ji to škrtilo. Ty plenky patří níž? Nebo má moc "velké bříško"?? Ona je sice malá, ale bříško má na každou stranu tak o centimetr větší než hrudníček 🙂

karmenta
9. únor 2011

tak ted došla poštou ještě jiná plínka, popolini, velikost také S a je snad o půlku větší

betelgeuzz
9. únor 2011

@karmenta Každý typ je šitý trochu jinak IB jsou dělané jako bokové, takže patří pod bříško. TEn novosklad vypadá složitě, ale stačí si poskládat pár plenek a umíš to nazpaměť. Nebo by ti mohly vyhovovat anavy kalhotkové, mají velikost pro novorozence, jsou tuším od 2 kg.

betelgeuzz
9. únor 2011

@karmenta ony ty S jsou hodně velké. Když je mimčo takhle malé, tak je asi lepší pořídit XS. Já jsem taky měla prcka a měla jsem i plenky XS, 0 apod., ale nejvíc mi právě seděl ten novosklad.

karmenta
9. únor 2011

@betelgeuzz tak já se o to pokusím, co taky dělat po večerech když malá usne, že 🙂
Když tu plenku dám pod bříško tak se mi přes to zadem nepročůrá a neprokadí???
Ta anavy jako tato http://www.ekopleny.cz/cs/detail154682.html - aio, nebo
http://tulenik.cz/index.php?main_page=product_i... - toto není aio, nebo jo?? když to tam nenapíšou tak asi ne, že?

Holky, to látkování je těžší než jsem myslela ☹

blka
9. únor 2011

@sussanah Já mám čč po manželovi, ale teda nic moc. Jsou různě vytahané a savostí mi kikko přijdou lepší.

@karmenta Ta první je AIO, ta druhá ne. Neboj, do toho se dostaneš 😉

betelgeuzz
9. únor 2011

@karmenta obě, co jsi dala jsou jednovelikostní a nevím, od kolika kg sedí dobře. Myslela jsem tyhle http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... nebo ty na snapku, ale ty tam teď nejsou na skladě. nejsou to AIO, potřebuješ na ně ještě kalhotky.
Jak to myslíš, že ji dáš pod bříško?

Věda to trochu je. Já tu strávila několik měsíců, než jsem vymyslela, co nakoupím 😀 Ale je to příjemný koníček 🙂

karmenta
9. únor 2011

@betelgeuzz a co je lepší, ty patentky, nebo ta sponka?? ta sponka mi přijde taková divná, jak to funguje?? A když jí dám tyto plínky a na to ještě kalhotky tak nebude mít zadek větší než celé tělo?? 😅
No tím pod bříško myslím jako že to končí pod pupíkem.

Já teda včera objednala tyto plínky http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&i...

markusko
9. únor 2011

@karmenta Nevěš hlavu, sice to vypadá složitě, ale jak to člověk dostane do rukou (myslím třeba ty sklady plínek), budeš umět poskládat plenky během pár vteřin klidně i v noci potmě 😀 My všechny tu víme, o čem mluvíme 😉 Mně také trvalo nějakou dobu, než jsem se do toho dostala... a dnes jsou z nás s manželem látkující maniaci 🙂 My ti tu rády poradíme, já jsem také byla na začátku vděčná za každou pomoc 😉

jasekd
9. únor 2011

@karmenta Ahoj, muj kluk mel pri narozeni 3,75 kg a zhubnul cca na 3,5 kg, byl spis dlouhej a hubenej. Proti tve holcicce obr, a stejne mu to protejkalo ze zacatku. Ty AIO se hur prizpusobujou, pokud se ti nechce do toho novoskladu, tak kup nejake kalhotkovky, treba ty Anavy, jak ti holky doporucuji. Ja mam Haipa Daipa, zapina se to taky tou Snappy sponkou. Ja osobne jsem pro sponku, podle me se to lip prizpusobuje, je to variabilnejsi, a fakt jednoduche, taky jsem se ji ze zacatku bala, ale je to strasne jednoduche. Sponka ma zoubky, ale nic takovyho, ze by se dite poranilo, a je pruzna, takze se zasekne do plinky a natahne a krasne drzi, je plocha, netlaci, za me lepsi nez patentky. Ty svrchni kalhotky se podle me taky lepe prizpusobuji, nam to proste vyhovuje vic. Na tve holcice bude ze zacatku vsechno balik 😉 A ta plinka na fotce je podle me taky velka.

sussanah
9. únor 2011

@karmenta me osobne taky vyhovuje vice snapka nez cvocky. Jak rika jasekd, lip se to prizpusobuje, takze to potom i lepe drzi 🙂