Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dlabinecka
11. únor 2011

@andelka Jasně, já vim, že se to zvládnout nechá. Já jen po zkušenosti s malou - byla fakt otřesný miminko, ted už je pohodová, je to zlatíčko 🙂 Jj, ten sprinter, já bohužel nemám šanci se jít někam podívat naživo, tady nikde nic není. Takže , jak už jsem psala, prozkoumáme ho a uvidíme, kdyžtak pošleme zpátky 😀 Já si myslím, že už by to zvládla na UM, ale mě to kojení přijde o dost pohodlnější 😅
@jasekd Díky. Já z ní mám právě i pocit, že na tom kojení ani tak netrvá, takže by podle mě ted odstavení bylo bez problémů.. uvidíme, co přinese čas 😅
jasně, tak mě ani nenapdalo, že by to na porodním pokoji nebylo. Tam jsem měla fakt komplet všechno. Včetně vany, do té jsem sice nemohla, ale ve sprše mi na míči bylo moc dobře, dokud jsem tam mohla... Já bych to po porodu nedala, byla jsem na nadsandartu a rozhodně ho chci i příště. Nedokážu si vůbec představit tam být s někým. byla jsem fakt zbídačená. Z postele jsem lezla, jak kdybych měla stovku na krku, na záchod jsem musela vyrazit s velkým předstihem a většinou jsem se vracela se slzama v očích...😝 A jídlo? mohla jsem si vybrat vždycky ze tří nabízených a vždycky bylo minimálně jedno naprosto vhodné pro kojící maminy .-)

jasekd
11. únor 2011

@dlabinecka Jenze stejne nevis, zda ten nadst. dostanes, zas bylo dobre, ze jsme si pohlidaly deti. Ne kazda porodnice to ma takhle vsechno na jednom pokoji, nekde rodis jen na boxu za zavesem, to je fakt neco 😝

slunicko76
11. únor 2011

@jasekd ted jsem nejak mimo na co se ptas?!
jidlo je v Jilemnici opravdu dobre(jedla jsem to skoro patnact let)🙂, obcas take ulitnou neni to treba uplne Ok pro kojici matky,ale to se myslim da omluvit, neni to casto. WC a sprcha jsou na standardu spolecne pro dva pokoje, ale vstup do WC je z pokoje, nemusis nikam behat! Na nadstandardech je samozrejme WC i sprcha.
Jinak standardne se vysetruji kycle i ledviny.
jestli to bylo to, na co ses ptala!?

dlabinecka
11. únor 2011

@jasekd Fuuuj, tak to bych teda fakt nechtěla. Krom toho, že jsem při porodu byla pěkně sprostá😀, tak už takhle jsem tam měla asi 10lidí...😝 Jasně, že nevím, ale zájem o něj mít budu. No, pohlídaly děti. Já, když jsem šla na vyšetření, nebo pak na revizi, tak jsem malou odvezla na novorozencké, což bylo asi 20metrů. Na druhou stranu - moje malá od první noci dost vyváděla, takže by se nevyspal nikdo :-/ Ale jasně, vše má své pro i proti, každý jsme jiný. Moje segra po porodu byla uplně v pohodě, hodinu po porodu seděla na posteli vysmátá, jak lečo 😀 těžko říct, jak na tom po porodu budu 😉
@slunicko76 Já si na jídlo fakt stěžovat nemohla. Naopak bylo moc dobré a navíc ho bylo opravdu hodně, neměla jsem vůbec chut k jídlu, tak ze svačinek, snídaní a večeří jsem zajistila stravu manželovi 😀

dlabinecka
11. únor 2011

@jasekd Jo, a např. ve Vrchlabí stojí nadst, 1000Kč za noc a jedné mé kamarádce, tam tenkrát sestra vynadala, že už podruhé umazala prostěradlo, kdo to má pořád měnit. Jasně, to byl jeden člověk, ale ona byla taky po kleštovém porodu, takže se taky mohla sotva pohnout. Navíc její mrnous má následky kleští dodnes, na mé malé to prakticky nebylo poznat...

slunicko76
11. únor 2011

@dlabinecka vzdyt jo, jenom, ze obcas to ulitne, cca jednou za 14 dni!.-)
@jasekd jo, jinak na porodnim pokoji veskere vybaveni, sprcha,WC, vana, mice,stolicka, matrace atd atd. ja nic nevyuzila,i kdyz to bylo v planu.
jinak plny rooming, ale kdyz se necitis, po domluve si vezmou mimi na novorozence.

jasekd
11. únor 2011

@slunicko76 Ptala jsem se, zda ma kazdy porodni pokoj svoje WC a sprchu a uz mi Dlabinecka odpovedela, ze ano. Diky. Jinak z dob praxe v nemocnici vim, ze prece jen jinak vypada jidlo dole v kantyne, kde je i vyber, a jinak to, co se posila nahoru pacientum... Ale da se to, vsak tam nejsme na hotelu...

slunicko76
11. únor 2011

@jasekd no, nam vozi jidlo na oddeleni a mame uplne to stejne jako pacienti, takze mame prehled.🙂

dlabinecka
11. únor 2011

@slunicko76 Tak za těch 5 dní, co jsem tam byla, jsem žádný ulet nezaznamenala. Ze tří jídel se snad nechá vybrat skoro vždycky 😅 Porodní pokoj fakt lüxusně vybavené. Byla jsem na zeleném, a moc se mi tam líbilo, teda v rámci možností 😅 Jen tu vanu jsem nemohla vyzkoušet, bohužel, tak snad to příště vyjde a já si to tam fakt užiju. A taky teda doufám, že chytnu lepšího dr. Kolik jich na porodnici slouží najednou? mě třeba bylo dost divné, že dr. Němc.... u mě byla cca od 12,00, až do těch 23hodin a druhý den ráno přišla na vizitu taky ona - není to trochu dlouho?!?!? A dr Gazda se mi, prevít, schovával.

slunicko76
11. únor 2011

@dlabinecka to je tak, ze kdyz maj sluzbu, tak rano prijdou do prace, cely den a noc slouzi( kdyz se nic nedeje, tak spi) a ranomaj zase normalni praci na odd. a odpoledne jdou domu. Tak proto.
pres noc jeden plus prisluzba a ve dne skoro vsichni!🙂

slunicko76
11. únor 2011

@jasekd jak pise dlabi. pro kojici matky je vyber ze trech jidel, vzdycky se te prijdou zeptat a i ti poradi, co spis jo a co treba kvuli kojeni ne! Takze si myslim, ze je fakt s jidlem spokojenost!

jasekd
11. únor 2011

Tak to u nas pro pac. jen jedno jidlo a holt jak se veze nahoru je to nekdy trochu pomatlane a tak. Dole v jidelne to chutnalo lepe, ale ja si taky nikdy nevybrala to, co slo i nahoru. Jinak uz jsme docela drsne off topic 😀

dlabinecka
11. únor 2011

@slunicko76 Aha, tak to jsem měla velký pech, že jsem rodila od noci do noci 😅 Snad si to druhoš vymyslí nějak líp 😀

dlabinecka
11. únor 2011

@slunicko76 tak jen hlásím, že mi pí. pohořalá už odpověděla. A nevidí v tom problém 😀 Já nevim, že se nechám těma doktorama vždycky tak zblbnout 🙂

slunicko76
11. únor 2011

@dlabinecka tak vidis!vse jiste bude ok!

dlabinecka
11. únor 2011

@slunicko76 jasně, že bude, jak jinak 😀

markusko
11. únor 2011

@ivuska.h Ivuško, prosímtě, jak jsi tu mluvila nedávno o míchání bambuckého a kokosáku (mimchodem moc děkuji za cenné info, mám to všechno uložené a včera už jsem míchala 😉), nemáš zkušenosti i s přímícháváním olejů? Mám tu ještě meruňkový olej, tak přemýšlím, jak by se to tam dalo zakomponovat na namazání pro malou, třebas bambucké a meruňkový olej? Postup je stejný? ... Díky.

ivuska.h
11. únor 2011

@markusko Zkoušela jsem s olivovým olejem a fungovalo to, takže si myslím, že to půjde...

joohana
11. únor 2011

@deniskakubicek Ad vkládačky-my fungujem na prefoldech od BI a Bamboo Hour vkladkách, nic jiného nestačí, na procházku vycpávám BBH Magic jednou Ivuščinou vv a jedním prefoldem od BI.

andelka
11. únor 2011

@ivuska.h tak mě napadlo to bambucké smíchat s mandlovým, ten mi přišel taky🙂 Prý je dobrý na kůži a klouby, to potřebuju. Brzo budu experimentovat s mícháním 🙂 A už se těším na první palačinky na kokosáku 🙂

markusko
11. únor 2011

@andelka kokosák já chodím neustále ujídat 😅

@ivuska.h děkuji... poměr asi musím nějak vyzkoušet podle sebe, že?

ivuska.h
11. únor 2011

@markusko To já nechápu, jak to někdo může samotné jíst 🤐 Voní to hezky, to jo, ale takto čistý tuk bych v puse nesnesla...

Poměr, no, to musíš otestovat, určitě míň, než jsem dávala kokosáku, protože tady ty oleje tuhnout až při nižších teplotách, než kokosák.

markusko
11. únor 2011

@ivuska.h To já jsem taky dřív nechápala, dokud jsem neochutnala kokosák 😀 A neboj, nejím to po kilech, spíš to množství je tak nepatrné, že to ani nestojí za řeč 😉 Akorát manžel mě zděšeně pozoruje a varuje, že budu tlustá 😀

Já to teda zkusím zatím asi 1:3 olej:bambucké, uvidíme 😉

silente
12. únor 2011

Ahojte ženy! Tak se zase hlásím po delší době, nestíhala jsem 😀 manžel je po operaci páteře stále doma a je to občas mazec 😀
Koukám, že nějaké nové tváře, vítám 😀
A co nějaké nové plenky? 😀 Dyť já už nekoupila žádnou plenku od ..... sakra asi od srpna 😅

slunicko76
12. únor 2011

@silente 😀 😀 😀 spatny, tak dlouho 😉

potrebuju poradit, ted zacaly v noci protekat IV soft. Je to tak, ze je uplne nacucana ta latka na brisku a od ni se nacucavaj ty lemovaci gumicky ci co to je. Myslite, ze je to proste tim, ze E.v noci vic cura nez driv a nebo by se s tim dalo neco delat( teda mimo toho, ze ji asi budu muset v noci prebalovat 🙄 )
Daly by se ty gumicky treba nalanolinovat nebo tak neco? Velikosti tech kalhotek to fakt neni, mame XL uz opravdu hooooodne dlouho a do tedka to nedelalo.

andelka
12. únor 2011

@slunicko76 existuje něco na zatření gumiček, viděla jsem to v bavlnce
http://www.vbavlnce.cz/doplnky-k-latkovym-plena...

jasekd
12. únor 2011

@slunicko76 My meli "krizi" kolem 7. mesice, ze dne na den to zaclo fakt silne protejkat, i ve dne, hlavne vepredu na brisku. Zacla jsem i pres den skladat na kluka (to asi nepotrebujete 😀 ) a v noci zmenila zpusob vycpavani a od te doby super. Taky jsem to tady resila, i koupila vetsi velikost PULek a zatim lezi v supliku. Jen jsme vychytali to vycpavani. Tu impregnaci neznam, ale stoji to par korun, tak proc nevyzkouset. PULky pouzivam HD, maji flisove rantly, nicim je neimpregnuju.

sussanah
12. únor 2011

@slunicko76 ja jsem ipregnovala svrchnaky bambinex, prave ty lemy (jinak to po vyprani protekalo) a super. Pouzivala jsem to, co dala odkaz andelka. Vzdycky vetrit nejakym kusem lakty (ja na to pouzivala separacky), potom zafenovat teplym vzduchem, opakovala jsem to tak vzdycky po mesici cca a uplne bez problemu. Pak jsem si teda udelala vlastni smes (precejen, mela jsem bambinexy troje, takze ta krabicka padla docela rychle), lanolin, vceli vosk (tchan je vcelar, takze byl zadara 😀 ) a trochu ilov oleje a pouziva to ted i jako impregnaci na boty 😉

slunicko76
12. únor 2011

@andelka tak to zkusim!diky

silente
12. únor 2011

@slunicko76 - souhlas s andelka, kup vosk a natři a je to. Naše malá taky začla určitou dobu protékat, tak jsem přešla na BBH, ty pochytaly vše. Jo a navrch vlňáčky.