Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
16. únor 2011

@baca Taky obrovská gratulace k prckovi, ať roste a dělá samou radost 🙂 A souhlas, že fakt dost dobrý výběr jména 😉 😀

maly_prcek
16. únor 2011

@hojda Asi bych volila nějaké svrchňáčky + Anavy prefold vel. L - pěkně savé, rychle suché... Nebo třeba nějakou kapsovku... Ale nevím jakou značku, mám jen Bum Genius a ty nevim nevim, jesli by byly...
Jinak pokud chceš kalhotkovky, tak určitě nějaké, co jsou více velikostní, jednovelikostní už budou asi všechny malé...
A nebo pokud už malé jakš takš spolupacuje s nočníkem, tak tréningové kalhotky... Ale ty toho už nepoberou tolik, spíš na nehody...

hojda
16. únor 2011

@maly_prcek Díky moc za rady, máme svrchní kalhotky, tak k nim snad něco vyberu, asi koupím i trénikové, na jaře se na to nočníkování chci vrhnout pořádně🙂

maly_prcek
16. únor 2011

@hojda Šla bych do těch prefoldů, myslím, že nebude litovat, je to fajná plenka... 🙂

markusko
16. únor 2011

@reruna Jojo, anavy mám také dost tvrdé, ale ve srovnání s popolinkama (one size biobavlna) je to o něco lepší. Také jak píšeš, anavy promnu hned, ale poplinky musím teda pořádně drhnout 😝 Koukla jsem na testování naší vody (nemáme doma pitnou, jen užitkovou) a tvrdost vody máme 21 stuňů D a přechodnou 4 stupně D, ale já tomu prd rozumím 🤐 Takže fakt nevím.

No a jak jste tu řešily dekalzifikaci, já dávám také tak 500g kys. citronové na 5 litrů vody, nechávám přes noc, ale dřív ty výsledky byly lepší, teď moc rozdíl nepozoruju. A dávám tam jen popolinky, anavy bych do kyseliny nedala.

Ještě jdu zase s prosbou - @ivuska.h @andelka Holky nejdou mi nějak namíchat ty oleje, míchala jsem bambucké a kokosák 2:1, přesně podle popisu Ivušky, nejprve to vypadalo krásně, ale asi den po ztuhnutí se to srazilo. Na funkčnosti to nic nemění, já vím, ale vypadá to nevzhledně a musím to nejprve rozehřát v dlani, aby se to dalo natírat. Nevíte, kde je chyba? 😕 Dala jsem tam i kapku éteráku, tak jestli je to tím... Pak jsem míchala meruňkový a bambucké 1:3 a srazilo se mi to taky... 😖

markusko
16. únor 2011

@hojda Jejda, vám jsou malé popoliny rainbow? To jsou podle mě snad největší plíny na trhu 😅 Ale ony se asi praním trochu srážejí... My je máme taky, ale malá má teda zatím 10,5kg, zapínám to zatím na druhý druk.

andelka
16. únor 2011

Já mám anavy teda měkké, že by proto že je žehlím?

@markusko nestraš - já se na to chystám o víkendu. Ale jestli máš ty věci z BC, tak holky říkaly, že je to bambucké nějaké hrudkovaté, ale to asi nemá moc vliv na to, což? Já jsem to ještě nerozbalovala, čekám na Erinku, dělíme si to. Oleje mám mandlový a kokosový.

markusko
16. únor 2011

@andelka Mně to bambucké přijde v pohodě, dá se natírat i samotné, i když je trochu tužší, oproti tomu, co na BC kolovalo za zvěsti (že bude "vonět" uzeným a nepůjde roztírat) 😀 Tak jsem příjemně překvapená. Asi to budu mazat samotné, jinak fakt nevím 😒 Anebo to zkusím ještě jednou, počkám na Ivušku, třebas něco poradí 🙂

hojda
16. únor 2011

@markusko srazily se určitě, ještě je na něj narvu, ale pohlné to být už nemůže, taky mě to překvapilo, že nám nevystačí, taky na délku už to není ono. měříme 92 cm a v tom bude možná ten problém.

andelka
16. únor 2011

@markusko taky počkám. Měla jsme bambucké od saloosu a to se muselo odrýpnout, zahřát a pak namazat. Takže jsem to čekala podobné. Uvidíme.

reruna
16. únor 2011

@andelka ty žehlíš anavy kalhotkové? to se může?

andelka
16. únor 2011

@reruna a nemůže? Já žehlím skoro všechno 😅 Co by to jako udělalo?

reruna
16. únor 2011

@andelka já nevím, na většině bambusových plín je na štítku, že se žehlit nesmí, ale proč, nevím...., ivuska nám snad poradí, já teda nežehlím nic, jen čč a vv, ale kalhotovky ne, i když možná kdybych vyžehlila třeba takové HD nebo IV, tak by to bylo lepší, asi to zkusím, co se tomu vlastně může stát? možná kvůli gumičkám....

markusko
16. únor 2011

@andelka Ty fakt žehlíš kalhotovky jo??? 😨 Já myslela, že mluvíš třeba o prefoldech... To bych se bála, že to nevydrží ty gumičky ten žár 😨

andelka
16. únor 2011

@reruna no na plínce nic není napsané 😅 žehlím to jen tak, že to přejedu narychlo, je to pak měkčí a ty "ouška" se vyrovnají a líp se to pak nandavá na prcka. Nežehlí se to co má pulvrstvu, to je jasný, ale jinak by se mělo dát snad všechno 😕 Ale je fakt, že prefold BI nežehlím.

andelka
16. únor 2011

@markusko gumičky nežehlím 😉 a ne na silno. Jen tak aby to změklo a trochu se to vyrovnalo.

reruna
16. únor 2011

@andelka no anavy zrovna štítek nemá, ale ostatní kalhotovky jo, u anavek jsem myyslím měla papírek s popisem, jak se o plínky strat, zkusím to najít, třeba nás do té doby ivuska rozsoudí 🙂 žehlit kalhotovky nebo ne? Já bych to riskla tak u těch IV biofroté, tam gumičky nejsou....

markusko
16. únor 2011

@andelka Ajo teď jsem si uvědomila, že ty používáš na snapku, kdežto já mám ty patentkové... No já nevím, ale to nejde přejet žehličkou, aniž bys nepřejela i gumičky, ne? I když jsou schované? 😕

andelka
16. únor 2011

Prefold nežehlím i když se může a kalhotovky žehlím 😅

maly_prcek
16. únor 2011

Ahoj holky,
prodávám některé naše skvosty : Kikko bambus čč, Anavyy longies L, Anavy patentkové, Farmers tepláčky na látkovky, shorties. 😉 🙂 🙂
Více tu : http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=207660

andelka
16. únor 2011

@reruna tak ten lístek se mi asi ztratil 😅

@markusko jo, mám snapkové, skrz ty patentky nevim jestli by to šlo když jsou umělé, to asi ne. Jo, mně to jde abych se vyhla gumičkám, prostě to přejedu z přední a zadní části dopředu, mám asi žehličku s dlouhou špičkou 🙂 Teď zrovna jdu žehlit

erinka83
16. únor 2011

Holky, co mám dělat, aby mi nesmrděly po počůrání BG kapsovky? 🙄 Ty bohužel vyprat na 90 nemůžu 😒 Miofresh se bojím, píšou, že není na barevné plínky... Vnitřky jsem na 90 prala, ty gaťky na 60, ale stejně to zas smrdí, jak to počůrá ☹
Teď se chystám přežehlit všechny plínky, jestli to proti smradu bude mít trvalejší efekt, než praní na 90 😒 a vezmu i kalhotovky 😀

tygrous
16. únor 2011

Jee, kdyz tu resite ten smrad - muzu teda na 90 vyprat i BBH bambus.kalhotovku a prefoldy? Davam je na noc a smrdi to teda desne uz kdyz jdeme s manzou vecer spat😀

ivuska.h
16. únor 2011

@reruna Jasně, že může, samozřejmě se musíš vyhnout patentkům a gumičkám.

@markusko Tak to teda netuším, zdá se mi, že tam máš asi trochu moc toho kokosáku, to je jediné, co mě napadá. Mě se to teda nesrazilo, takže to fakt neporadím.

chaarleene
16. únor 2011

holky, přišla mi domů první kapsovka - zkusila jsem objednat tu z eBay, jak se tu nedávno řešily... akorát si do ní chci ušít nějaké vkládačky, protože ta, která tam je, toho asi moc nepobere... jaké doporučujete rozměry? ta origoš má 13x35...

sussanah
16. únor 2011

@chaarleene me nejvice do tech kapsovek osvedcilo poskladany vv, mensi vkladacku si ani neumim predstavit pro starsi ditko

maly_prcek
16. únor 2011

@chaarleene Já mám ušité vkládačky do BG... Ale dělám si dvonásob délku, aby to líp schlo a dalo se dát víc vrstev na kluka. Takže cca 60cm délka + nějakých 12cm šířka.

maly_prcek
16. únor 2011

Teď mi dítě řeklo, že někde čůralo a já to nemůžu najít... 😝 😝 A on to teda většinou myslí vážně 😀
A teď teda přeskládává všecny vyprané plíny z regálu do pračky... Jo už moc často co jsme doma ve slipech neperem, tak mu to asi chybí 😀

baca
16. únor 2011

Tak Mareček už je v novoskladu, samozřejmě mi ho hned pokadil 😀 Nějak má tendence to pouštět po kojení, takže až vyladíme kojení, tak jdem číňákovat 😀

sussanah
16. únor 2011

@maly_prcek tak to je nadhera, tak budes hledat, kdepak ti to maly oznackoval 😀 Koukam, ze prodavas uz i anavy
😕 A co mate na noc nebo uz i v noci jste stopro bez plin?
@baca jj holt ucitil prilezitost konecne potvrdit svou pritomnost a oznacit plinu na trvalo 😀 Normalne asi jsem uz fakt prastena, ale ja se normalne tesim na bezplenkovani u novoska jako blazne 😅