Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katka82
22. únor 2011

@baca jééé gratuluji k Marečkovi 😉 🙂
@jasekd tak my jeli v novoskledu až do půlroka 😉 😀 pak jsem začla vyrábět kalhotovky 😀
@andelka no my většinou musíme v noci přebalovat 😒 bo se malej občas probudí a pak nemůže v tom mokru usnout 😒 ale zas pak ta druhá plía už mu většinou vydrží do rána suchá 🙂 ted máme spotřebu tak 4 pleny za 2 dny 😵 😀

zuzanecka81
22. únor 2011

já dala novosklad všehovšudy 3* 😀

slunicko76
22. únor 2011

@andelka z normalnich 70x70
@chaarleene u nas to taky jsou nocni plinky!
@zuzanecka81 neboj, vzdyt to je uz za par!🙂

cincolina
22. únor 2011

Holky prosim poradte - kdo pouzivate Medvidka a lahvicku se sprejem na redeni - pisou na ni, ze se ma do druheho dne vylit a udelat novy roztok - vylivate? Diky

dagmarkaaa
22. únor 2011

@cincolina nene, nechavam to i tak 5 dni, prostě jak to výjde, už jsme se tu o tom kdysi bavili a verdikt byl že to téměř všichni nechávaj dýl 😀

novoskladování mě teda nikdy moc nebavilo, navíc to skoro vždy proteklo když byly vaječiny tak taky jen nouzovka když ostatní došlo 😅
ještě mám holky dotaz - jaké svrchňáky používáte na čč narovno?

andelka
22. únor 2011

@slunicko76 aha, no z 70x70 novosklad nesložím od Danyho 7,5 měsíce 😒

cincolina
22. únor 2011

@dagmarkaaa já si to myslela 😉

tygrous
22. únor 2011

@maly_prcek No tak to asi jsem cita😀 Jsou to ty loviky od tebe😉
@baca Zlucak opravdu vubec nepomaha... ted jsem koukala, ze to trochu pustilo po maceni v lanolinu se samponem, ale fakt jen trochu...

Jo a jeste mam jeden problemek - mame i natahovaci vlnacky Bundles, byly uplne nove, uz jsem je lanolinovala dvakrat a porad hned provlhaji...docela me to stve, pri soucasne spotrebe svrchnaku bych potrebovala, aby byly uz funkcni😅

ivuska.h
22. únor 2011

@tygrous Mě taky samotné provlhají... Musím do nich ještě dávat vlněný obdélník.

zuhur
22. únor 2011

Ahoj holky, chtěla bych se vás jako zkušenějších zeptat - nezpomalily vám látkovky pokusy o lezení? Dávám většinou čč na draka nebo doma šité plenečky a Jindříšek tak maximálně dělá "letadýlko". Předevčírem jsem mu z nouze musela dát na chvíli papírovou a najednou se pokoušel stavět i na kolínka, ve chvíli kdy na sobě měl zase látkovky už to nešlo 😨

janula28
22. únor 2011

@zuhur ahoj, také jsem měla stejný pocit, ale Davídek i s látkovkou se už v půl roce postavil, spíš si myslím, že mu paradoxně látkovky pomohly, vždy se musel snažit trošku víc, aby ten velký zadeček někam posunul 😉 , tak si myslím, že to jsou jen předsudky...

zuhur
22. únor 2011

@janula28 děkuju za uklidnění, já si taky říkám, že na látkovkách vyrostla většina z nás a chodíme 😀 Já jsem o tom ani tak nepřemýšlela dokud jsem neviděla jak mu to v té papírové potvoře hnusné jde 😅

janula28
22. únor 2011

@zuhur jj, přesně tak, já jsem to řešila na začátku, když ho trápilo bříško a fakt jsem na něm viděla, že se v látkovce tehdy ještě na zádíčkách nemůže ani pohnout, aby pohnul nožkama a prokopal se, takže plně látkujeme až od 3 měsíců, kdy ho to bříško přešlo, ale možná to bylo zbytečné a mohla jsem začít látkovat hned 😀

peko
22. únor 2011

@zuhur musím říct, že mám podobné pocity 😀, Nelča v látkovce taky maximálně "lítá", občas se točí na bříšku dokola, ale jak má papír nebo je úplně bez, tak podsouvá kolínka pod sebe - i když výsledek to zatím nemá 😀
ale stejně jsem si myslela, že se s tím balíkem látkovky nikdy neotočí na bříško a nakonec to zvládla a pěkně, takže věřím, že i na to lezení dojde 😉

zuhur
22. únor 2011

@peko tak Jindra se sice už otočil, ale neshledal to příliš zajímavým pohybem, takže na to kašle 😀 Já papírový dávám opravdu jen když je nejhůř (resp. když se zadaří a všechny svrchňáky jsou mimo provoz 😅 ) Je pravda, že se díky tomu teď nevyspím, protože začal asi spurtovat a v noci se budí každý dvě hodiny s tím, že má hlad a taky je opravdu fest počůranej, takže pořád přebaluju a přebaluju a přebaluju...........
@janula28 vidíš, to mně ani nenapadlo si to bříško s tím spojit a trápilo ho hodně. My jsme dávali papírové jen když měl moučnivku cca 14 dní. Doporučili mi to i v obchodě, protože ty bakterie se drží v plínách. Nakonec jsem se na to vybodla, když jsem viděla, že během dvou dnů je plná popelnice, začala jsem vyvařovat a do týdne bylo stejně po problémech.

markusko
23. únor 2011

@tygrous Nám taky provhlají, už je máme asi rok a v podstatě je kvůli tomu moc nepoužíváme... ale nemám to srdce je prodat, když jsou tak hezké 😅 (máme ten zeleno- žlutý proužek)

dagmarkaaa
23. únor 2011

@tygrous ty Bundlesky máš ty kraťásky nad kolena? 😕 tak ty se mi líbí, no ale když nefungujou.... my máme Bundles takové malé kalhotky sotva zakryjou plínu ale jsou výborné držáky i když je plína durch a to je lanolínuju opravdu zřídka... já myslela že jsou to stejné materiály.

tygrous
23. únor 2011

@dagmarkaaa mame taky ty male kalhotky...tak trochu jsi me potesila😉 Jeste to budu teda dal lanolinovat a doufat, ze to budou taky drzaky😉

markusko
23. únor 2011

@tygrous Ajo, tak to my máme ty ke kolínkám 😉

slunicko76
23. únor 2011

@zuhur tak ze zacatku mne to take napdlo,ale hned mne to preslo! Jak pises, my vsechny jsme na latkovych plenkach vyrostly take, a ze to byly opravdu o dost vetsi baliky! A chodime! Mne spis prijde, ze dneska ty deti v tech papirovkach delaji vsechno hrozne brzo! _Na "cviceni" jsem proste E. nechala nahatou. Myslim, ze ve vyvoji nijak nezaostava, i dr rika, ze je presne podle tabulek.A to se narodila s 2,5kg

jasekd
23. únor 2011

@andelka Martinek ma cca 9, 1 kg a 73 cm a do novoskladu 70 x 70 ho v pohode umotam, kolik ma Dany?
@zuhur Vsak tvuj kluk ma teprve pul roku, to bych vubec neresila... Nas Martin mozna je ten priklad zpomaleneho ditete, ale podle me za to nemuzou latkovky, ale jeho lina povaha, musim ho dost "trenovat" a motivovat, aby neco delal 😉 V utery mu bude 11 mesicu a po 4 neleze, nestavi se, nesedi. Jen se plazi a na kolinkach peruje, vcera byl jakysi naznak o posunuti nozicek na kolinkach, ale pak se zase spustil dolu. Dneska zacal prelejzat moji nohu, kdyz se chce pro neco dostat. Je teda bez sebe vzteky, ale udela to. Snazime se ho povzbuzovat a nutit k pohybu, ale jde to ztuha. Dr s tim zatim problem nema, protoze vidi, ze dela pokroky, pomalinku, ale dela. Narodil se v terminu a 3,75 kg. Na brisko se otocil na necelych 5ti mesicich, to byl docela rychlej na svoje pomery. A taky ma balik plinek, latkujeme temer od narozeni a prakticky vyhradne, papirovek sdelam velmi malo. Do papiru ho kvuli tomu cpat nebudu, vsalk jsme taky meli latkovky. A hodne ho necham prokopat, zejmena kdyz ma kakat, kaka mimo plinu, i na curani cekame, takze pohybu a vzduchu ma dost.

Jinak jak se tu nekdo ptal na ty fleky na Pop in od zlucaku a ja napsala, ze zlucak by snad odbarvovat nemel... Tak muze 😠 Mela jsem na triku flek od rajcete, Dablika jsem po jedne blbe zkusenosti vynechala, a drhla zlucakem, a rajce trochu zustalo, ale barva odesla, je na tom tricku svetlejsi flek, na dost viditelnem miste 😠 Nemate nejakej jinej tip na skvrny, aniz by se odbarvila i latka? Dablik na skvrny funguje slusne, ale uz davam jen na bile pradlo, zlucak funguje spis na pokak. pliny, ale na ovoce apod. ne...

ivuska.h
23. únor 2011

@dagmarkaaa Já mám ty ke kolínkům...

ivuska.h
23. únor 2011

@jasekd My hlásíme pokrok -- nechala jsem včera Ondru asi 15 minut před spaním nahého a jak ho studila podlaha do břicha, tak to najednou šlo a plazil se se zvednutým zadkem a místy dokonce lezl 😀

ivuska.h
23. únor 2011

@jasekd jo a žlučák -- mě zas jedna zákaznice hlásila, že jí žlučák odbarvil velur na vložce, takže se to opravdu stát může.

jasekd
23. únor 2011

@ivuska.h Ted uz to vim taky, ale tricko to odneslo 😠 A nemas nejaky tip, co by pomahalo na "skvrny, ktere nelze odstranit bez poruseni podstaty latky"? 😀 Jo a nase chlapecky se holt asi musi trochu drsneji, Martinek dobrovolne neudela ani tuk, leda kdyz zmerci nejakou naprosto nevhodnou "hracku", treba manikuru s nuzkama, nebo nas talir s jidlem, to se rozhejbe dost rychle 😝

andelka
23. únor 2011

@jasekd Dany má asi 9,5kg a 75cm, a z novoskladu 70x70 mu už dávno leze dupka, nedá se to nahoře ani zasnapkovat, kor ještě když bych tam chtěla dát vkládačku, že. Jedině z 80x80 to ještě jde, ale těch mám jen pět. No a Dany ještě taky neleze, jen péruje a pivotuje. Na bříško se sám přetočil až v 7měsících.

jasekd
23. únor 2011

@ivuska.h Tak jsem ted zkusila tvoji metodu. Po spinkani sucha plina, pak se krasne a hodne vycural, tak jsem ho nahatyho placla na zem, plazi furt a jeste se mi tu po chvili zase hodne pocural, nevim, kde se to v nem bere. Ale pravda, byla jsem mekka, dala ho na puzzle, ne na plovoucku, cili asi ho to nestudi a navic to mam vsechno zatekle pod tim 😀

ivuska.h
23. únor 2011

@jasekd Bohužel nemám, nezabírá mi ani Persil a podobně. Fleky od kakaa, některé zeleniny/ovoce... prostě se s tím musím naučit žít.

Nůžky -- ty Klárku vždycky magicky přitahovaly, ve 2 letech si s tímto http://kremik.sk/images/cvakačky.png stříhala nehty, teď si je umí ostříhat i s normálníma manikůrovýma nůžkama 😀 A samozřejmě z papíru furt stříhá, celkem jí jdou i tvary, nejraději dělá vánoční stromeček 😀

@jasekd Já jsem ho vypustila v obýváku na dřevě, hnedka valil do chodby, kde je studená dlažba, to byla hned vidět změna lezeckého stylu 😀 Vypadá jak postřelený leguán, když takhle leze se zadkem do vzduchu, jen špičku pindíka táhne po zemi, což vypadá velmi legračně 😀

kvakulka
23. únor 2011

Holky, můžete prosím poradit s nočníkováním? Usuzuju, že Jáchym asi ještě pořád na nočník neuzrál. Ještě neudrží hodně velkou dávku, když ho nechám nahatého, tak prostě učůrává. Klárka proti němu pouští mega dávky- ta se klidně vyčůrá, že prodojí kalhotovku, a pak dvě hodiny nic- typ na BKM 😵 . Navíc jemu nevadí jakkoli mokrá, nebo dokonce i pokaděná plína. (zase- dcera od narození pokaděno nesenese)- mám tedy brát, že asi na nočníkování není zralý, že? Zkouším to s ním tak od 11 měsíců, s výsledkem pořád stejným (ne-li horším) 😅
Až si říkám, že se on i ségra snad naučí na nočník ve stejné době 😅 ...

jasekd
23. únor 2011

@kvakulka My uz jsme si taky delali srandu s manzelem, ze holka Martinka dozene, s tim jeho tempem, jak popisuju vys 😀 S nocnikem nevim, malej jeste nesedi sam, tak chytame na prebalovaku. Jak jsem psala Ivusce, pocural se vydatne, dam ho na podlozku nahatyho, at se protahne, a vycura se po 5ti min znova a zase vydatne. Nam taky ucurava, ja to pricitam te ledvine, jak ma ten reflux moci do ledviny, tak tyhle deti nekdy curaji obtizneji a nadvakrat. My mame vsude plovoucku, tak to asi nebudu az tak resit. Uvidim, jak bude snaset nocnik a mozna ho necham na nocnik a pak pro jistotu treninkovky nebo treba novosklad jen tak, uz bude prece jen tepleji nez ted. Ucurava hlavne pri hrani, pri spani nebo v klidu na prochazce, kdy lezi v kocarku a kouka, vydrzi i dve hodiny suchej. Podle me ucuravaji v zapalu boje 😀
@ivuska.h Prave se nekdy bojim, ze si ho o neco zatrhne, jak ho taha za sebou 😀