Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

tezu
3. bře 2011

@silente aaha, no ty vypadaj fantasticky, takovy jemny, ja mam PUL od TotsBots a to je jak igelitak

silente
3. bře 2011

@tezu - TotsBots mám taky a je to fakt něco úplně jinýho. Neumím to popsat .... Ty Totsky jsou jako takové ty igelitové ubrusy, BB jemňoulinké a měkké (taky už jsem tedy ale voskovala ty gumičky u nohou, jinak parááááda).

tezu
3. bře 2011

@silente no tak já moc děkuju za rady, a myslíš, že budou i extra tlustým nožičkám stačit?🙂

tezu
3. bře 2011

@tezu a jsou trošku elastický?

jieff
3. bře 2011

@janula28 Ahoj, dlouho jsem tu nebyla, tak nevim jestli nekdo už neodpovídal. Dáváš do máchání ocet, to by mělo kvasinky potlačit...

reruna
3. bře 2011

@nemue tak využij určitě tu nabídku na tuly-tuly, dneska do 17 mají 50% slevu, kapsovky blueberry doporučuju
@tezu taky doporučuju pulky BB, co dávala odkaz silente, mám dvoje a spokojenost velká

sweethy
3. bře 2011

které konkrétní blueberry kapsovky máte osvědčené? docela mě ta nabídka zaujala 😎

maly_prcek
3. bře 2011

@nemue Já bych šla do BG kapsovky... Není to sice vyloženě AIO, ale je super. Nebo Anavy Easy, ale tu na dýl a na starší dítko chce dovycpat...

reruna
3. bře 2011

@sweethy mám one size bamboo velour a one size deluxe, ty bamboo velour nasají více, mají vkládačky z materiálu, který má i ivuška na té malé vkládačce ke svým plenkám, je měkký i po roce, střih vyhovuje, gumičky dobře těsní, navíc vypadají krásně. Ta deluxe má vkládačku konopnou, má vnitřní kapsu z mikroflísu, takže zadeček úplně v suchu, nasaje taky dost, schne velice rychle. Mám je obě v albu. Krásně vypadají i ty minky - ty má myslím silente.
Já přemýšlím nad těma tréninkovkama BB. Ta akce je fakt dobrá.

zihu
3. bře 2011

jj, ty treninkkove BB http://www.latkove-pleny.cz/latkove-pleny/blueb... vypadaji fajn a polovicni cena by byla super, ze? taky sem se zaregistrovala, ale zadny email o slevach mi nedosel, nejsu si jista, jestli to nebude jen pro "drive zaregistrovane"? ☹

reruna
3. bře 2011

@zihu jen tam není uvedená velikost těch tréninkovech....

zihu
3. bře 2011

@reruna no to neni, nakonec asi objednam imse vimse, celkem je chvali a ja na ne specham (za tyden sem leti kamoska), takze to bude jistota... 😉 snad budou ok

sweethy
3. bře 2011

@reruna tak asi vezmu ty bamboo velour, ten flees dětem nějak nedělá dobře 🙂 dá se to použít i jako pulky? když tam nedám ty originál vkládačky?

jen doufám, že ta akce fakt platí, zatím, když to dám do košíku a pokračuju v objednávce, tak to pořád píše tu velkou částu a to bych teda bohužel za ty peníze opravdu nebrala 😕

anysek85
3. bře 2011

Ahoj holky,

obracím se na zkušené maminky, které látkují a chtěla bych poprosit o radu...

Co byste doporučily na začátek pro novorozence? Řekněme, co byste na základě svých zkušeností pořídily např na první půlrok věku miminka? Zatím mám jen pár obyčejných klasických čtvercových plenek a nechci zatím moc investovat.

Zdá se mi, že je to dost složité a přijde mi docela nemožné se v tom rychle zorientovat, tak prosím o radu.

Děkuji moc. 🙂

ladida.l
3. bře 2011

Ty plenky na tuly-tuly musely zmizet rychlostí blesku, taky jsem chtěla tréninkovky, ale bohužel jsem přišla s křížkempo funuse.
Objednala jsem si ale pár pidi plínek na nové mimi...

andelka
3. bře 2011

@anysek85 první půlrok jsem používala z 80% novosklad z čtvercovek Kikko lux a do toho vkládačku, většinou ieka žínku. a na to pulky. Kdyby mimčo moc nekadilo, tak na ven bych dávala kalhotovky, případně kapsovky. Ale moje kadilo vaječinu několikrát denně, takže se mi s tím venku nechtělo plichtit. Od asi 4měsíce už jsem látkovala i mimo domov, většinou kalhotovkama.

aemmi
3. bře 2011

Jo, holky, když už jste u těch novorozenců, tak bych taky měla dotaz...všude slyším, že jako vkládačky jsou dobrý právě ty ikea žínky, ručničky apod. V čem jsou tak spešl? Je to nějaky jiný materiál, než jiný firmy? My máme tyhle věci klasicky froté a jeden ručník máme bambus, teda napůl s bavlnou tuším...ten vypadá, že by toho mohl hodně nasát, tak že by to bylo ono?

jasekd
3. bře 2011

@anysek85 Ja jela od zacatku kalhotkovky Haipa Daipa, je to jednovelikostni plenka na snapi sponku, super strih, jen trochu hrubsi material. Na to PUL kalhotky HD. Mela jsem 24 plinek, par vkladacek, flis. separacky a dvoje svrchni kalhotky vel. S. Pocatecni investice uz si nepamatuju presne, ale neco pres 8 tisic (jeste v tom byla prebalovaci podlozka, tasticky na plinky, snapky atd.) Pokud chces usetrit, pouzivej ctvercovky napr. Kikko lux, event. s vkladackou, a nejaky separacky (flisove nebo jednorazove, co se vyhazuji). Nejlevnejsi varianta: ctvercovky na novosklad (Kikko lux cca 25 Kc/kus), do toho jako vkladacka Ikea rucnicek (5 Kc/kus), separacka nastrihana flis. deka Irma z Ikey (cela deka 29 Kc). K tomu 2 svrchni kalhotky, ja bych doporucila PUL. Snappi sponka cca 50 Kc.Tech ctvercovek podle toho, jak casto budes prat, kdyz budu pocitat 10 na den, chvili to schne, ev. budes zehlit, tak kdyz budes prat obden, tak odhaduju 30? Ale nemam s nima az tak zkusenost.
@aemmi Cena 😉 A neco to pobere. Ja je pouzivam na Martinka az od pozdejsiho veku, jako rychloprebaleni narovno, treba na jidlo, pred koupanim. Mam je rozpulene, takze je to plinka za 2, 50 Kc 😀 Ale u takhle velkyho decka uz je to jen na chvilinku, ale novorozenci, tomu to staci bohate. Stejne se casto prebalujou. Jo, bambus saje vic nez frote. Ikea rucnicek je frote. Je hezky mekkej, mam je rozpuleny a skladam na ctvrtiny.

aemmi
3. bře 2011

@jasekd a koukala jsem teda na Ikea žínky a ty jsou jen bavlněný...to si neumím představit, že toho nějak moc nasaje? Aha takže levný froté ručníčky, já právě přemýšlela, že zrovna všichni používají ty z Ikey...jinak mám tu jednu bambusovou vkládačku a když jsem to s mamkou osahávaly, tak nám to přišlo jak švédská utěrka 😅

jasekd
3. bře 2011

@aemmi Zinky nemam, neznam, mame ty rucniky. A nevim, co je svedska uterka?

aemmi
3. bře 2011

@jasekd jé, to byl kdysi děsnej hit, taková jakoby prachovka, která nezanechává šmouhy a děsně jemná a bylo to docela drahý 😅 právě se mi zdá, že je to jako ta vkládačka 😀

mooncaa
3. bře 2011

@slunicko76 Plavečky nádherné, ale nám budou stačit ty IV.
@tezu 10 měsíců a 9 kg, to že jste baculatější 😉 . Co teda máme říkat my, když na necelých 5 měsících máme 8.5 kg, Naše startovní váha byla o kousek větší (3.77 kg). Sice náš pohyb není tak intenzivní, ale vyhovují nám Anavy a na to Pul Thirsties. Oboje docela štíhlé.

A co se týče výbavy pro novorozence. Mě teda čtvercovky brzy bavit přestaly, protože mrně pořád kadí a kdo má potírat tu vaječinu žlučákem, když je to propité na čtvercovce přes všechny vrstvy. Tak za mne teda kalhotovky (nám vyhovují Anavy) a PUL Thirsties.

aemmi
3. bře 2011

@mooncaa ale tak to musíš otírat i z tech vkládaček, ne, co jsou v kalhotovkách? Nebo tam to tolik neproteče?

herminka
3. bře 2011

Taky by mě zajímalo, jak je to s prosáknutím vaječiny v kapsovkách. Jinak látkuji teprve první den 😀, ale připadá mi, že to sice prosákne prakticky durch (i se separačkou - mám asi celulózové, dostala jsem načatou roli), ale když pořádně namydlím jen vrchní vrstvu složené plenky a dobře promnu a vypláchnu, je to pryč komplet.
Jo, a uchází mi trochu smysl fleecových separaček - asi udrží suchý zadeček, když se dítě počůrá, ale od stolice se stejně zašpiní, ale bere se to tak, že u separačky je to jakoby jedno, hlavně, že není tak špinavá plenka?
Asi tu teď budu s nejapnýma dotazama v jednom kuse 😀

jasekd
3. bře 2011

@mooncaa Naprostej souhlas! Mne vadej fleky i na plinach a na tech ctvercovkach se to propije skrz vsechny vrstvy, i proto ja je nepouzivam. Ale tazatelka chtela setrit, tak proto jsem to psala 🙂 Jinak nas Martinek ma 11 mesicu a 9 kg, 74 cm (porodni vaha 3,75) a vyzablej teda neni, to mate dobre zivene mimi 🙂
@aemmi Na zacatku ti treba Haipa kalhotkovka naprosto staci bez vkladacek, prebalujes casto. A je to pevnejsi material, zdaleka to tak neprotejka, a kdyz, tak vrstev je min. Klasicky slozena "na holcicku", tak jsem skladala i na Martinka, kdyz byl malej, tak to je jedna separacka a dve vrstvy plinky, fakt je to lip udrzitelne nez cc 😉 Jde to z toho dobre proudem sprchy. Na cc ty fleky zustavaji daleko vic. Ale ja mam HD pastelku nebelenou, takze neni na rozdil od cc Kikko ciste bila (dalsi vyhoda).

jasekd
3. bře 2011

@aemmi
@herminka tady se slejza biodiskuse 😀 Jinak flisova separacka je super, pokud ji dite snese, nekomu vadi, ze to neni prirodni material, ale M. je s ni v pohode. Za prve udrzi suchej zadek, za druhy ochrani plinu, tolik neprotece, nemam sice zkusenost s jednoraz. separackama, ale musi podle me protejkat vic. A jde to z toho skoro samo sprchou, a kdyz je jo zprasena, lze vyhodit (pokud nastrihas Irmu za 29 Kc). Ja mam hlavne HD original (neznala jsem Irmu) a vubec nejsou flekate, nevyhodila jsem zadnou.

aemmi
3. bře 2011

@jasekd aha, bez vkládaček, no neumím si představit, kolik toho miminko načůrá...ale tohle mě tak napadlo, jak se snažím zorientovat v těch plenách, tak dík 🙂

aemmi
3. bře 2011

@jasekd 😀 jo, irma je další slovíčko, který tu hodně padalo, jak jsem si všimla 😅 takže to je deka, ze který jdou nastříhat separačky.

jasekd
3. bře 2011

@aemmi Jo, takova modra z Ikey, cela stoji 29 Kc a z toho je separacek mraky. Ja mam ty originalky HD a jedna stala 25 Kc 😅 No jo, clovek necetl diskuse... Irmu mam uz ted taky, pocitam s vetsi spotrebou plinek. Pokud budes plne kojit, tak ty male mimca kadej skoro porad, tak se prebaluje casto, ja jsem dlouho vkladacku davala jen na noc. Vlastne je nepouzivam pres den ani ted, protoze se snazime o BKM, davam je jen na noc, poskladane dopredu na kluka, a to teda davam dve.

mooncaa
3. bře 2011

@aemmi Používám taky irmu a zatím jsem žádnou nevyhodila. Když mimčo je malé a kadí pořád, tak je to jen na separačce. Teď mi mimčo kadí 1x za den a to je taková dávka, že to proteče jak na vkládačku tak i na ty kalhotky. Ale opírám to po částech, je to lepší než celá čtvercovka, na které jsem si upatlala i to, co bylo čisté. Teda na té kalhotovce občas taky, ale prostě mě to vyhovuje víc. Dávám teda separačku pořád, ale když už se vykadí, tak zbytek dne už jí nedávám. Jen teda do pastelek jo, ty jsou tuhé, tak aby to miminko neškrábalo (nemám teda originál pastelky, ale doma šité z ručníků).
No pokud ušetřit, tak na to jsou nejlepší čtverce, nebo doma ušít něco lepšího.
Já si čtvercovek užila na 2 starších, to snad ani nic jiného nebylo, tak si to s kalhotovkama teď užívám. A to jsem tvrdila, že až budu mít to třetí, tak už budu jen na papírovkách, bo na to budu mít finance.

@jasekd Asi mám smetanu, zatím plně kojím. Ale já měla obříky už i ty starší.