Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
3. bře 2011

@anysek85 tak já taky hlasuji za čtverce. Používám je z 90 % stále, pořídíš je za málo peněz, dají se použít na utírání, na blinkání, pod hlavičku, na přebalovák, prostě univerzální. Taky rychle schnou. Mám jich přes 50, ze začátku jsem je používala i jako vkládačku do novoskladu, to mi pak stačilo tak akorát. Ale jak jsem dokoupila pár vkládaček, tak už by jich stačilo míň. Kalhotovky používám na ven.

anysek85
3. bře 2011

Holky díky moc za rady. Zkusím to omrknout a nastudovat. Tak jen doufám, že vám nebude vadit, když budu ještě párkrát obtěžovat, na začátek to vypadá fakt děsivě složitě 😕 😀

tezu
3. bře 2011

@mooncaa 🙂 no dobre, ale jeste zalezi jak jste dlouhy🙂 mam srovnani treba z plavani a ke vsemu dedime obleceni po neteri co je o pul roku starsi a mame stejnou velikost. az na to, ze vetsina gati nam je ouzkejch 😎

baca
3. bře 2011

@jasekd dovolila bych si oponovat - naše ikea ručníky jsou jak prkno, ale za to může tvrdá voda, na začátku fakt mekké byly 😠

silente
3. bře 2011

@herminka - ano, separačka má za úkol hlavně chránit plenku. Proto se prodávají i ty "jednorázové" celulozové a viskozové. Ale i já používám nastříhanou Irmu a jsme spokojená. Peru ji spolu s plenkami.
@aemmi - já doteď všem těm super hadrům říkám švédská utěrka 😀

Pro novoška se mi taky nejvíc osvědčily čč. Přes den jen s Irmou + PUL, v noci pak s vv + Irma + PUL.

aemmi
4. bře 2011

@jasekd
@mooncaa tak, už jsem si tu Irmu našla, do Ikey se určitě dostanema ještě hodněkrát, takže ji koupím. No, já mám zatím vizi hlavně klasický čtvercovky, je to dost variabilní, no a když tak se to potom využije jako hadry a k tomu pár kalhotovek a postupně nakupovat, co se osvědčí.

aemmi
4. bře 2011

@silente ju, tak jsem našla dobře 🙂 a přesně, všechny lepší hadry jsou švédská utěrka 😀

jasekd
4. bře 2011

@baca Hm, nase rucnicky stale celkem mekke, pritom mame tvrdou vodu a treba HD pastelku mam jak prkno, peru s octem a musim poradne promnout. No mozna ve srovnani s tou pastelkou mi prijdou mekke i ty, co ty uz povazujes za tvrde 😀

nemue
4. bře 2011

Ahoj holky, děkuju za tipy na AIO. V čem perete plenky? Používáte nějaký ekologický prací gel, nebo toho Ulricha či mýdlové ořechy? Já mám zatím doma jen Persil a v tom se mi to prát nechce..

jasekd
4. bře 2011

@nemue Ja prala v Eko2 od HD, celkem dobre, ale drahe. Pak v Ecoveru, ale ten priserne smrdel, hlavne kdyz se to pradlo zehlilo, jak ustavni pradelna nekde na LDN 😝 Ted mam Lovelu. A zakoupenej Qualt excel, cesky eko prasek. Pere to vsechno tak nejak stejne, cili nektery fleky nic moc 😀 Vsechny fleky predepiram. Peru na 60 pliny a na 40 oblecky. K plinkam pridavam misto avivaze ocet.

innes
4. bře 2011

@nemue peru v Qualtu - spokojenost, nebo ve slizu - to je trošku horší, ale s použitím žlučáku je pryč všechno a když ne, sluníčko to vytáhne 😉 🙂

innes
4. bře 2011

@herminka separačka chrání plínku před stolicí - význam to má pro její rychlejší odstraňování. U vaječinky to chápu, jinak ji nedávám. Trošku mi pak uniká význam plenek z bio materiálu, když se pokožka potkává stejně jen se separačkou 😕

herminka
4. bře 2011

Já chápu význam jednorázových separaček (resp. těch, co lze počůrané prát, se stolicí vyhodit), ale jsem natolik pünktlich, že i fleecové separačky bych musela mít bez fleku. Proto mi uchází jejjich význam.

elaine
4. bře 2011

@nemue No já jsem začala plíny prát ekologicky - v mýdlových hoblinkách, ale zůstávali mi fleky a plíny začaly zasmrádat. Teď peru v Persilu sensitiv (na 60, s předpírkou a dvojí máchání v teplé vodě) a jsem spokojená, nemám fleky. Vaječinu předepírám ručně žlučovým mýdlem z DM. V šestinedělí jsem používala žlučák od Ulrycha. Persil narozdíl třeba od Lovely není tak ovoněný.

nemue
4. bře 2011

Takže žlučové mýdlo si koupím určitě a pak teda nevím.. Ten Qualt je prášek nebo gel? Já to vůbec neznám a ani jsem to snad u nás v drogerce ani neviděla... Do Lovely se mi moc nechce, přijde mi převoněná.. pro ty malý mimča to asi není to pravý ořechový 😅

reruna
4. bře 2011

@herminka jo jo, smysl flísových separaček je v tom, že udrží zadeček v suchu a plenka se nezašpiní a sice ta separačka je špinavá, ale jde mnohem lépe oprat, z toho flisu to jde líp dolů než z bavlněné nebo bamnusové plínky a když máš nastříhanou Irmu za 29,-Kč, tak některý fest pokakaný se ani nevyplatí prát a když ji vyhodíš, není ti to tak líto. Celulozová separačka ti prospustí na plínku mnohem více, zvláště při vaječině....
@ladida.l no já jsem tak dlouho pátrala po velikosti, až na mě ty tréninkovky taky nezbyly 😅
@sweethy tak objednala sis nakonec? oni tu slevu myslím posílají pak dodatečně v potvrzovacím e-mailu, když je nějaká taková akce.... jako pulky se to dá použít, já to ani do té kapsy necpu, dám vkládačky jen navrch, je to rychlejší.....ale ta kapsa je zevnitř taky z toho bamb. veluru, takže většinou jsou počuraný jak vkládačky, tak i ta kapsa, takže to vždycky peru celé....

reruna
4. bře 2011

@nemue peru v Persilu sensitive, nebo v Lovele, mýdlové ořechy taky mám, ale nevypraly nic, bylo to, jako bych prala jen ve vodě 😅

sweethy
4. bře 2011

@reruna nakonec jsem objednala, ale měla jsem je dlouho jen vložené v koši a potvrdila jsem to, až na stránkách nebyly, tak nevím, jestli jsem je měla blokované nebo jestli se mi to potvrdilo jen proto, že už jsem je měla vložené, tak se nechám překvapit, jestli budou nebo ne 😎

duzame
4. bře 2011

Pravě jsem viděla na primáckých zprávách reportáž o látkovkách. Sice tam neříkali, že je to lepší pro miminko, ale "jen" že šetří přírodu i peněženku, ale i tak palec nahoru 😉 .

innes
4. bře 2011

@duzame já taky, jen tam mohli dát reprezentativnější paní, než tu s bíbrem 😀 Teď to vypadá,že látkujou jen divoženky a babochlapi 😅

betelgeuzz
4. bře 2011

@innes napadlo mě u toho v podstatě to samý 😀

silente
4. bře 2011

A odkázek by nebyl? 😀 😀 😀 Paní s bíbrem nutně potřebuji vidět 😀

innes
4. bře 2011

@silente možná na iprima 😉 Já moc vzhled ostatních neřeším, ale tohle bilo do očí 😅 😀

baca
4. bře 2011

@silente
http://www.iprima.cz/videoarchiv
taky jsem si to musela najít 😀

innes
4. bře 2011

@silente http://www.iprima.cz/videoarchiv začátek před 17. minutou 😉

innes
4. bře 2011

@baca taky ti to nedalo jo 😀

silente
4. bře 2011

Tak jsem na to mrkla a holčinky, ta paní je jedna ze zakladatelek témat látkovky tady na MK, aspoň si myslím.
Gedren
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-...
😉 Takže nebýt jí, kdo ví, kde bychom byly my 😅

sussanah
4. bře 2011

tak jsem se taky koukla na reportaz a teda zajimave. Az na to, ze by me zajimalo, ktera z tech maminek, ktere rikaly, ze radeji chteji papirove, opravdu zkousela i latkove, aby to mohly opravdu porovnat 😉 Mimochodem, ted jsme trochu cestovali a maly se nejak zasprajcoval s curanim venku, tak jsem chtela dat do auta pro jistotu jednorazovku. A normalne jsme s manzelem resili, jak to mame zapnout a jestli to drzi dobre. Maly stal se zadkem venku, ja se ot na neho snazila nejak nastelovat a pak jsme ho obhlizeli, jak to teda ma a jestli to ma dobre, no exoti 😀 Nastesti maly pochopil, za 5min si rekl, ze chce curat, vycural se na travu a plinku jsme mohli opet schovat 🙂

laurapa
4. bře 2011

To není Gedren 🙂)