Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

florentina
8. bře 2011

Ahoj holky, všem moc děkuji za odpověď!!! A hned píši své dvoudenní zkušenosti a z nich své nové dotazy a předem zase všem děkuji za rady a zkušenosti!

Tak zaprvé jsem z látkování nadšená. Hlavně v tom smylsu, že mám k papírovkám odpor...vadí mi hrozně ta představa, že je celý den mé dítě v nějaké chemii a vždy mi i tak nějak "nevoněly" (myslím ještě nepoužité). A o té hromadě odpadu nemluvě. Po vašich příspěvcích jsme se uklidnila, že jako když bude chvilku v počůrané pleně nic se neděje a pustila se do toho. A jsme obě moc spokojené. Přijde mi to mnohem příjemnější a přirozenější než papírovky. Jinak zatím používám tedy i separačky - přiznám se, že nevím jaké /vyhodila jsem obal/, ale jsou od Popoliny a opravdu mi přijde docela v suchu.

Ale hned mám i spoustu dotazů...
nejprve asi prosím uživatelky plenek Haipa Daipa...nevím zda jsem to pobrala správně, ale četla jsem, že svrchní kalhotky se nemění s každou plínou. Jenže když je kalhotkovka počůraná, tak se ta moč dostane až k těm svrchním kalhotkám, sice po sundání nejsou přímo mokré, ale prostě do kontaktu s tou močí se tím dostanou a tak nevím...nepřijde mi to moc hygienické je pak používat dále...a mimochodem to mě také překvapilo, jak moc je ta plenka celá nasáklá...sice nám to neprotéká ven, ale myslím si, že zatím ani tolik nečůráme /jako tak jak budeme až budeme větší/. takže naven jsem dala ještě bambusouvou vkladačku a to bylo mnohem lepší. Zase mi ty plenky přijdou, že nám moc dobře sedí a hezky se oblékají, ale nepřijdou mi tak výkonné...jaké máte tedy zkušenosti vy? Dělám něco špatně?

Také máme doma nějaké AIO od Popoliny a Itty Bitty /nevím zda všechny názvy píšu správně/ a ty se mi zatím líbí hodně...dobře sají, sedí a jsou jednoduché na použití...na to konto jsem se chtěla zeptat...i když jsem pochopila, že je to věc názoru a zkušenosti...ale proč když už píšete, že máte doma AIO, tak píšete, že je používáte např. k doktorovi či na návštěvy...proč né prostě i na doma...je na nich něco špatně? Nebo jde o cenu, že jich člověk nemá tolik? ...mě totiž přijdou fain, samo až na tu cenu 😀 jinak věřím, že klasické čč mají něco do sebe a i to skládání se člověk rychle naučí, ale na to bohužel nemám čas, takže to u nás nepřichází v úvahu.

Jinak jak tu někdo psal o tom širokém balení kvůli kyčlím, tak např. v těch Haipa Daipa mi přijde, že jsou pro nás zatím tak široké, že to bohatě celé to balení nahrazuje. No uvidím až půjdeme zase na kyčle, co nám tam na to řeknou /také máme široké balení nařízené/...máte s tím někdo zkušenost?

A poslední dotazy mám k tomu praní...jak jsme si tu přečetla, kolik názorů na plenky, tolik na praní...já ve vaší diskuzi četla o žlučovém mýdle poprvé - to je jen na ty skvrny, nebo to má i nějaký dezinfekční význam? Já mám doma mýdlové ořechy a Lovelu a místo aviváže dávám ocet /prý dezinfekce/ a skladuji na sucho, tak snad to takto stačí...ale je fakt, že mimčo mi kaká minimálně /tak jednou týdně/, jinak máme pleny jen počůrané. Taky jsem koupila sůl na skvrny, ale tu zatím nepoužila. Jinak mě taky v souvislosti s praním trošku vyděsilo, co jsem tu četla, že vlastně nevím nic o tom, jak se materiály praním mění...takže možná budu překvapená, jak tu někdo psal, že nám Haipy ztvrdnou /froté/ a flees se stane nepropustný /ale to mi snad vadit nebude, když jsou to svrchnáčky/....

Tak se nezlobte, že mám tolik dotazů...ale už si to užívám, je to radost řešit takovéhle "starosti"
Děkuji Flo

sussanah
8. bře 2011

@florentina no jde videt, ze jsi se do toho pustila pekne zhurta 😀
ad svrchnacky. Je dobre mit alespon 2-3 svrchnaky a pravidelne je menit. Jakoze ta plinka je navlhla, takze se to na ty svrchnaky samoze taky asi trochu dostane. Ja mela 3, melnila jsem je pri kazdem prebaleni a pouzite nechala vzdy vyvetrat. Prala jsem podle potreby, bud kdyz byly pokakane, zacaly trosku zasmradat nebo proste uz byly dlouho venku (vetsinou co 14dni minimalne byly v pracce zpocatku, pozdeji asi i po 3 tydnech). Jinak k HD, me osobne se taky nezdaly super save, na ten objem ktery delaly.
ad AIO k doktorum a na ven. No podle me jde hlavne o cenu, malokdo ma AIO celou vybavu, aby je pouzival i doma ( i kdyz i takove jsou). Taky pokud to neni kapsova plenka, ale typicka AIO (tj vetsina saveho jadra je vsita), tak to i hoooodne dlouho schne, tak i proto se vetsinou nechavaji na paradu 😉
ad HD je urcite na siroke baleni idealni, u miminka je to podle me nejlepsi prevence. Ostatne stacilo by ze zacatku i cc s vkladackou. My davali vv + vkladacka na venek (mel to v podstate jen mezi nozkama) a za siroke baleni jsme byli pochvaleni 🙂
ad prani,ja zlucove mydlo pouzivala jen uplne minimalne a az asi od 8m maleho. Na dezinfekci jsem pouzivala taky ocet misto avivaze. Prala jsem v 6-ti nedeli na 90 (ale to spis pro svuj vlastni pocit 😉 ), potom na 60. HD pranim v tvrde vode urcite ztvrdnou (stejne jako frote rucniky), trochu tomu pomuze promnout v ruce, zehleni nebo dekalcifikacni kura (kys citronova a horka voda, namocit pres noc). Flis by se stal nepropustny pouze v pripade, ze bys prala v mydlovem slizu, mydlo ten fliz znepropustni (pry), ale nemam vyzkouseno 🙂

helulela
8. bře 2011

@florentina super, že vám to tak jde 🙂
Jestli máš ty HD nové, tak až se trochu operou, budou sát líp. Jinak je ale pravda, že na starší mimčo savostí moc nestačí, takže vkládačka se hodí. Mně froté praním opravdu dost hrubne, ale některé holky jsou na tom líp, asi podle toho, jakou máte vodu, uvidíš. Třeba bambus je na tom líp. U flísu to platí myslí jen o praní v mýdlovém slizu.
U AIO je to hlavně o ceně a pak někomu přijde zbytečné prát komplet celou plínu. Já jich mám asi 7, takže dávám i doma, když má Víťa blbý den nebo přebaluje někdo jiný.
Svrchní kalhotky je dobré mít aspoň dvoje - při přebalování dáš plínku s novýma a ty zrovna použité necháš vyvětrat. Peru je, až když z nich začíná být moč cítit, což může být někdy i po prvním použití, když je plenka hodně nacucaná, ale jinak obvykle vydrží několik dní. Taky záleží, jaké máš, ty zevnitř jakoby igelitové můžeš jen otřít mokrým hadrem, ty "látkové" nasákají víc.

ajastep
8. bře 2011

@xovicka já měla žlučové mýdlo z DM a pak se mi dostalo do rukou Ulrich a rozdíl je neskutečný, mám jednu lahvičku už dva měsíce a to malý hodně kaká. Stačí opravdu jen pár kapek na mokrou plenu a krásně napění. Ovšem chce to hned přeprat, nebo to alespoň namočit a pak přeprat tím žlučákem. Jinak skladuji nasucho.

jasekd
8. bře 2011

@florentina Ja jsem uzivatelka temer vyhradne plinek Haipa Daipa. Mam 11 mesicniho syna a plinka stale staci. Skladam na kluka, to vy nepotrebujete. Sava mi pripada dost, pres den nedavam zadnou vkladacku, ale u nas trochu jede BKM, takze dost casto je plinka i po dvou hodinach (spanek, prochazka) sucha. Na noc davam HD a dve HD vkladacky. Rano cele nacucle, ale neprotece. Kalhotky pouzivam jen jedny, mimco necham vetrat a zatim se vyvetraji ty kalhotky, nic nesmrdi, peru jen obcas. Taky je obcas vystridam s vrskem plenky Pop in, s rucnickem Ikea na rychloprebaleni. To ze jeste tolik nesaji muze byt i tim, ze jsou malo oprane. My meli siroke baleni proto, ze u nas ze zacatku to Dr doporucuje vsem, kluk byl ale v poradku. Jako siroke baleni u nas Haipa stacila. AIO mam 3, 2x Imse Vimse a jednu Pop in, vykonosti se Haipe nemohou rovnat, navic ta cena, proto je mam opravdu jen k doktorovi, protoze se s tim snadneji manipuluje. Kdyz uz je to AIO, tak mi prijde na hlavu to necim vycpavat to se pak ztraci ta jednoduchost, no a samotne to na starsi dite proste na dlouho neni, aspon ne ty, co mam ja. Kapsovky budou lepsi, ale zkusenost nemam. Haipa se musi promnout, taky pridavam ocet, jde odvapnit lazni s kyselinou citronovou. My mame tvrdou vodu, kdyz jsem prala na navsteve v Praze, byly o hodne lepsi. Na zluc. mejdlo bacha, muze udelat fleky na mene kvalitnim barevnem pradle, znicila jsem si triko, kdyz jsem se snazila odstranit skvrnu, a nekdo si tu udelal fleky na bambuskach Pop in. Myslim, ze to mas zmakle moc dobre 😉

slunicko76
9. bře 2011

ahoj devcata! Chtela jsem se zeptat na to prani flisu ve slizu! Ja teda irmu ve slizu peru a zatim jsem nepozorovala nejake zmeny. jena kdyz se na ni dostane Pityol, tak to fakt pak nepropousti. Ale jinak jo, tak nevim! Muze mi to nekdo vysvetlit,jak t teda je? ted mne napada, ze jsem v tom slizu parkrat prala i flisacky a zatim drzej! tuk tuk

Jo a pak mam jeste dotaz. Kdyz vyperu PULky na 40 vyperou se dostatecne? ted bych je totiz potrebovala hodit k obyc pradlu a ne k plinam jako obvykle.

betelgeuzz
9. bře 2011

@slunicko76 takže ti separačky z irmy normálně propouští? Vím, že se to o fleecu píše a někdo si tu na to dřív i stěžoval. Já jsem si původně irmu koupila, ale pak jsem ji kvůli tomu ani nerozstříhala, používám ji jako malé dečky na přikrytí. A taky mi příjde nelogické, když pořizuji látkové plenky, abych měla dítě v látce a ne v jednorázovce, dát mu potom na zadek umělotinu.
Fleecáčkům je to jedno, tam by to nepropouštění bylo přece spíš výhodou.
Klidně je k prádlu hoď, někdo pere i plenky občas na 40.

meleri
9. bře 2011

čaute holky, sem už úplně zoufalá, už je to tři dny co malému protékají všecky plínky BG.. ☹ tak fakt nevím co je špatně...prostě jakoby přestaly sát a všechno teče přes bok na stehýnkách...:( tak nevím stalo se vám to někomu?
jediné co jsem změnila že o víkendu jsem poprvé vyprala v těch mýdlových vločkách místo obvyklého prostředku..a nevím zda to může být tím? už fakt skoro nemám žádné gatě...

veselazu
9. bře 2011

@meleri ahoj, no může to být tím, mýdlo může ten flís nějak slepit či to a ten pak nesaje. Aspoň jsem něco takového četla ne? holky poraďte taky

meleri
9. bře 2011

@veselazu já nevím..:( ono to není fleece ale takový ten umělý matroš napovrchu a dovnitř se dávají takové hodně savé vkládačky jen nevím co to je za materiál ale právě že fleece to není..:( já už fakt nevím...
jsou to sice fajn pleny ale přijde mi že tak tak přežijou jedno dítě a je asi konec.. ☹ navíc ten můj je nemožný, má už skoro dva a půl roku a nechce bez plen být...

ivuska.h
9. bře 2011

@veselazu Ano 🙂

ivuska.h
9. bře 2011

@meleri To je těma mýdlovýma vločkama, stopro.

ivuska.h
9. bře 2011

@meleri Ten materiál je suedecloth a vzhledem k mýdlu se to chová stejně, jako flís.

nemue
9. bře 2011

@ivuska.h Dnes jsem obdržela druhou várku plenek a jsem z nich úplně poprděná, ty jsou tááák krásný a heboučký.. 😵 😵 😵 😵 Moc se těším, až je začnu používat 🙂
Jsem moc ráda za tuhle diskuzi, kde jsem na Anavy narazila 🙂 A jsou tu i další super tipy. Jste prostě bezva holky! 🙂

andelka
9. bře 2011

@ivuska.h platí to i pro žlučák? Asi jo, že? Občas musím BG přetřít žlučákem. Taky jsem doufala, že to není flís a tudíž to nevadí. Většinou teda BG drží, ale též se stane že protečou na stehnech. Mysela jsem že to je tím, že zrovna hodně čurá a je fakt, že pak má savou vrstvu úplně mokrou po celé délce.

helulela
9. bře 2011

@andelka podle mě když v mýdle přímo nepereš, tak to nevadí

andelka
9. bře 2011

@helulela no doufám. Já to jen přetřu, pomydlím, a hned vypláchnu. Kapsovky většinou jen přepírám hend v ruce a do druhého dne je to suché. Málokdy čekám na normální praní.

maly_prcek
9. bře 2011

@slunicko76 Já pulky a kapsovky peru většinou jen s obyč prádlem na 40 a v poho...

@meleri A zkoušelas dávat savé jádro i nahoru k prdce, abys zjistlila, jestli je problém v tom flísu vevnitř nebo odešel celý PUL? To bych asi zkusila... Jinak pokud je hodně používáš, je to možné, že už jsou špatné, je to přeci jen spotřební zboží... Já teda AIO apod. dávám jen jako repre, takež jsou furt OK, ale jinak si myslím, že pokud kvalitní AIO/kapsovky/pulky apod. vydrží hojné používání jedním dítětem, je to nadstandart. Zvlášť ty jednovelikostní. Má to prstě určitý počet vyprání a dost. 😒

@andelka U těch chlapů stačí pindík trochu šikmo a pokud toho pustí hodně naráz, tak plína nemá šanci... Zvlášť když je tam flís a něco takového stekávacího nebo když leží v noci na boku apod.... Toť má zkušenost... 😒

florentina
9. bře 2011

Holky tak opět moc děkuji za rady a opět mě zase napadly dva dotazy....a to si vždy myslím, že už je mi vše jasné 😉

Perete plíny samostatně, nebo i s něčím jiným? Přemýšlela jsem, zda k tomu můžu hodit i ostatní miminkovské oblečky, ale manžel říkal, že se mu to moc nezdá (jako že z hygienických důvodů)....tak jsem prala samostatně, ale je fakt, že ty plíny zaberou tak třetinu pračky a to mi zase přijde neekologické i neekonomické prát zvlášt...máme tedy pračku co si dávkuje množství vody podle váhy prádla, ale stejně mi to nepřijde úplně nejlepší.

A pak ještě k té "mohutnosti" plínek...já teda čekala, že v tom bude větší zadek než v papíru a právě na to široké balení mi to přijde dobré, ale říkám si, zda to nemůže mimčo nějak omezovat v pohybu. Má v tom vlastně zadek tak trochu do kopce a nohy "jakoby ve vzduchu". Tak si říkám, aby jí to nějak neovlinilo třeba motorický vývoj - otáčení a tak....máte s tím někdo zkušenost?

A zase děkuji za odpovědi....

andelka
9. bře 2011

@florentina no teď když peru 2x týdně, tak mám plnou pračku jen plín. Ale dá se tam dát třeba ručníky nebo osušky naše, nebo prckovo. Oblečky jsem prala třeba s mým spod. prádlem.
@maly_prcek ha, taky možnost 😅

sussanah
9. bře 2011

@meleri souhlas s maly_prcek, ja treba kvuli tomu uz na noc vubec nedavam flisove separacky, protoze kdyz mladoch spustil davku, tak to proste slo bokem po tom flisu a nestihlo se to vcucnout. Takze pokud je ten povrch te umelotiny jeste trochu pozmene tim pranim v mydlovem slizu, tak bych videla problem hlavne v tom. Jinak teda mam par kapsovek, ty maji taky nejaky pravodivny neflisovy povrch a ten teda problem nedela.

andelka
9. bře 2011

@florentina to ohledně vývoje jsem tu řešila docela nedávno, Dany je trochu "pozadu", ale bylo mi vysvětleno, že se to může zpozdit plínkama tak o 14dní, ale že dítě se všechno postupně naučí ať má na dupce cokoliv. My jsme taky vyrostli na látkovkách 😉 Taky záleží hodně jak určitou věc dělá a ne kdy.

maly_prcek
9. bře 2011

@florentina Nemám sice HD, ale obecně u Pulek i jiných svrchňáčků se obvykle střídají třeba dvoje, jedny dáš, druhé se větrají. Když to i po vyvětrání smrdí, tak vypereš (cca 1x týdně). Záleží i co máš za gaťky, jeslti jsou zevnitř "igelitové" nebo je tam látka ("igelitové" líp vyvětrávají, to by měl být i případ HD pulek, jeslti si to dobře pamatuju), taky záleží jakou dáváš plínku, jak moc je nacucané a projde ta vlhkost na ty svrchňáčky...

Ad HD - já jsem je teda nepoužívala, znám je jen od kamošky. Ale pokud vezmu, kolik je tam vrstev froté, tak nám by to teda moc dlouho nestačilo. Celkově nám nebambusové věci nestačily na dýl od cca 6m (vyjma čč nadoma na jeden počur, když se řádně naskládala). To tvrdnutí záleží jakou máš vodu - tu je hodně tvrdá a froté věci, co jsem používala půl roku do novoskladu byly hnusné...

Praní - většinou se prere na 60, já teda střídám několikrát 40, pak jednou 60... Teď už peru normoš s věcma, abych naplnila pračku.
Problém je hlavně u bambusových věcí, ty jsou choulostivější, u froté a jiné bavlny není problém...a pak flís a mýdlo. Ale taky jsem prala třeba půl roku plíny nějak a pak se přišlo na to, že se to nemá... 😒

Ad AIO - jednak u mně je teda jako argument č. jedna životnost (jak jsem psala výše) a taky ne každá se dá tak pěkně přizpůsobit savostí a když vezmu, že jedem hodně ve vlně, tak i nějaká prodyšnost je někde jinde... Téo jen z toho, co mně teď tak napadá... 🙂 A taky by mně to nebavilo, moc jednotvárné 😀 Ale to už je úchylka 😀

Ad skládání čč - skládala jsem zrovna ze šňůry, stálo to na té pračce cca 5min. času navíc, je to fakt rychlovka, srovnatené třeba s časem než nacvakneš do Anavy dlouhou vkládačku, přeložíš a vložíš malou a přehneš uši... 🙂

Objemnost plínky - já v tom vidím u malého mimi výhodu - Daviho bylo za co chytit 🙂

sussanah
9. bře 2011

@florentina o motoricky vyvoj se vuuubec neboj, maly byl treba motoricky dooost napred a teda plinka mu fakt neprekazela. Uz jsme to tady ovickrat resily, ono se vsechny deti nakonec ty pohyby nauci a teda nemyslim, ze by tady v latkovkvach byly deti obzvlaste pomale nebo neco podobneho 🙂 Ono mala ma jen mesic, takze ta plinka na ni urco vypada mohutne, ale je to o zvyku maminky a za chvilku to ani nepostrehnes a ona taky trochu povyroste 🙂
Protoze jsem prala na 90, tak ze zactaku samostatne (ono jsme mela co delat, tam tu varku narvat 😀 ), potom na 60, jsem k tomu hodila treba rucniku nebo uterky, pripadne pocurane obleceni. Pozdeji jsem prala obcas i na 40 a jen pocurane plinky, takze normalne s jeho nebo nasim obleceni. Asi od 9-10m peru vsechno pradlo dohromady (nase, jeho i plinky) tak, abych naplnila pracku. Bud hodim na 60 s rucnikama nebo uterkama nebo na 40 s ostatnim nasim pradlem. Ale my uz mame plinku spis svatecne obcas z noci, pripadne ucurnute teplaky.

maly_prcek
9. bře 2011

@florentina Taky jsem mívala co 3-4 dny plnou pračku... S dětskýma oblečkama to dávám pravidelně až od toho roku, do té doby mi to taky moc nepřišlo... Ale mít pár plínek taky bych to asi od půl roku taky přihodila třeba k našemu prádlu...

Ad otáčení - to co psala Andelka je moje - selský rozum + poznatky od mojí mamky fyzioterapeutky + vl. zkušenost 😀

ivuska.h
9. bře 2011

@andelka Asi jo, mýdlo jako mýdlo...

veselazu
9. bře 2011

no my jsme taky už učuraní, musím ... až si najdu chvíli ... našít nějaké další vkladačky savější. Jinak nám teda BG zatím
drží dobře, ale používáme je intenzivně (2x týdně peru) teprv půl roku. Ale zadek má teda Davča pořádný když chci aby mu to aspoň 2 hodiny vydrželo. Teď se nám smála pošťačka že je jako Ferda mravenec. tssss

mooncaa
9. bře 2011

@florentina Tak já peru plínky i s oblečením od začátku. Kdybych měla prát oblečení až dám dohromady plnou pračku, tak bych potřebovala na každý den pořídit minimálně jedno oblečení, protože než bych zaplnila pračku, tak mi z toho dítě vyroste. Já hodím do pračky plínky a projedu máchání s octem, pak přihodím oblečení miminčí a světlé naše (nebo ručníky, povlečení) a mám tak akorát zaplněnou celou pračku. Mám na 7 kg. Např. já třeba nerozlišuji čtvercovku, co se do ní blije, nebo je pod hlavou nebo se do ní čůrá. A to už je pak jedno jedli peru s plínkama i oblečení. A co teprve maminky, co používají papírovky a dítě se jim pokaždé prokadí až na oblečení - taky to neperou zvlášť.

Pohybový vývoj plínky nebrzdí ani náhodou. Např. naše se začala otáček o dost dříve než jiné děti v papírovkách.

slunicko76
9. bře 2011

@betelgeuzz fakt normalne propousti, zatim jsem teda nic zavdneho nepozorovala!

slunicko76
9. bře 2011

@florentina ja peru s plinkama teda jeste rucniky, uterky a pod. peru pleny min. na 60,takze vse, co se tak da!