Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mooncaa
12. bře 2011

@sussanah Já natříhala obyčejnou plenku a na krajích vytáhla pár nitek, nic se nepáře a hlavně jsem nic zapošívat nemusela. Na některých mám teda ten zapošitý jejich šev a docela mi vadí, možná ho ustříhnu.

Konečně jsem vyzkoušela Ivuščiny ubrousky, co jsem dostala zdarma k objednávce a jsou super. Dříve mi bylo líto je používat. Teď vaječinu setřu nastříhanou plínkou namočenou ve vodě a pak na ubrousek natříkám medvídka a dítě odžlutím. Mytí pod vodou se mi neosvědčilo, než tam dítě nainstaluji tak toho daleko víc zaprasím a žluť z dítěte pouze vodou nedostanu. A to mám umyvadlo těsně vedle přebalováku.

slunicko76
12. bře 2011

Ahoij holky, nestiham docist,ale musim se sverit , co jsem vcera odzkousela!
vcera mi dosly vsechny svrchnaky, tak jsem Esterce na noc soupla Anavy Easy se dvema dlouhejma vkladackama! a vydrzely celou noc!!!!!!!! To jsem teda necekala! Takze super!

zuzanecka81
12. bře 2011

@slunicko76 jestli si nejvymýšlíš! 😀
@sussanah taky používám perlan. nastříhaný na kousky a zadek zatím umývám medvídkem (teda jen po čůrání, kakoš myju pod vodou.

jasekd
12. bře 2011

@sussanah Ja mam par ubrousku Haipa, na umyti docista, a z nejhorsiho pouzivam vlhcene ubrousky. Nekdo tu kdysi radil, ze jdou vyprat, tak jsem zkusila, bily Babylove jsou skoro neznicitelne drzaky, kdyz byl malej , docela to litalo, tak jsem je zacla prat a mam je doted, takze nove baleni uz nekupuju, mozna jedno za par mesicu, abych mela na ven a k Dr. a ty dam k plinkam, vyperu, a takhle furt dokola, dokud nejsou uplne znicene nebo tak spinave, ze se mi je uz nechce prepirat. Je to asi podobnej matros jako ten Perlan (ten neznam). Ale v podstate uz jsem par tydnu nevyhodila ani jeden. A preprane uz jsou stopro bez chemie, namocim je ve vode nebo odvaru z mesicku.

slunicko76
12. bře 2011

tak ja na zadecek pouzivam rozstrihane bavlnene trisko, je to uzasne mekoucke!🙂 a jinak taky to nejhorsi utiram vlhcenejma. satejne jako jasekd projedu je vetsinou jeste po pouziti prackou, takze taky casto nekupuju. Za tech 10m.,co mame E. jsem koupil tak 4 balicky. A ty Anavy pouzivam hlavne na pusinku. E.ted zacla zase nepredstavitelne slintat. A to ma tperve jeden pulzub!🙂

duzame
12. bře 2011

@jasekd Tak to jsem ráda, že nejsem s tím praním ubrousků sama 🙂

BTW: byla jsem dneska v tescu, a snad všichni lidé s malýma dětma měli vozíky narvaný jednorázovkama, tak už jsem si to představovala, jak to někde leží na skládce, no asi jsem už trošku máklá 😀 .

slunicko76
12. bře 2011

@duzame tak to ja tam byla vcera a taky jsem si c´vsimla! hnusky meli totiz v akci!🙂

sussanah
12. bře 2011

@jasekd tak to abych si ty babylove predeprala predem 😀 Ja je pouzivam jen na venek na ruce, zadek mu s tim utiram jen vyjimecne, po vlhcenych mi hnedka maly zcervena. A nedelam si iluze, ze dvojka bude mene citliva 😔 Ale uvidime, kazdopadne to vidim na jakoukoli pratelnou formu, nejak jsme to minule nezvladali a ty papirove kapesniky byly vzdycky po ruce 😅

janula28
12. bře 2011

@baronek já mám Sketch AIO na patentky, mají všité savé jádro, které ale moc nenasaje, ale když se do plínky přidá třeba vkládačka od Totsbots, tak vydrží klidně i 2h v pohodě, používám je většinou ráno, když tuším, že Davídek bude kakat a také byly super, když měl průjem, nebylo mi jich líto... 😉

permonik7
12. bře 2011

@zuzanecka81 jj, perlan je super, taky používám.... perete ho někdo??

zuzanecka81
13. bře 2011

@permonik7 jj, já ho normálně peru. po pár vypráních se mi na něm udělají žmolečky, tak ho pak už vyhodím. ale tak 10* ho točím určitě

permonik7
13. bře 2011

@zuzanecka81 super, taky asi začnu praktikovat. Na kolik ho pereš stupňů?

zuzanecka81
13. bře 2011

@permonik7 normálně s plínama. takže na 60 či 40 😉

maly_prcek
13. bře 2011

@sussanah Já jsem taky měla zazačátku na zadeček Perlan, jde taky i párkrát vyprat + Medvídka... Ale víc jsem teda umývala. A poslední dobou mám natříhanou Irmu, nevezme toho sice tolik, ale za ty prachy 🙂 A ještě jsem šila žínky ze starých plínek po nás, ty byly taky bezva na pusu, ožínkování, když se nekoupal a tak...

silente
13. bře 2011

@zlatouch - tréninkovky super! díky! 😉

sussanah
13. bře 2011

@maly_prcek jj taky to nakonec vidim na ty rozstrihane pliny, ale asi vezmu ty normalni, protoze mam asi 7 starych a tu jsou super luxusni, huste a jemne, asi by mi bylo lito je strihat 😀 I kdyz by to bylo prave funkcnosti asi i lepsi 😕

maly_prcek
13. bře 2011

@sussanah Ty staré jsou furt krásně měkké savé... To by z těch dnešních nebylo... 🙄 Ale přežehlené to bude ok, ale generace to nevydrží... 😉

sussanah
13. bře 2011

@maly_prcek no asi to z nich teda udelam, ale urcite u toho uronim slzu, porad si gratuluju k tak uzasnemu objevu u tchanovcu, jsou totiz fakt nepouzite, ale stara kvalitni vyroba 😵

zlatouch
13. bře 2011

@silente bezva, tak hodně úspěchů přeju 🙂

florentina
14. bře 2011

hezké pondělí všem!

holky poznáte od sebe, když máte doma čč, ty obyč (libštát) od těch vysokogramážních (př.kikko)? já mám vše na jedné hromadě, původně jsem nechtěla používat na plenkování. kalhotovek a spol. mám ale zatím málo a než dorazí nové, zkusila jsem novosklad a on se mi kupodivu zalíbil 😉 . jen si říkám, že na ten jsou lepší kikko, ale čučím na to jak z jara a od sebe je nepoznám....

a ještě jsem se chtěla zeptat v čem perete, ale nemyslím značku, ale zda-li v tekutém, či prášku. a pak jsem se také dočetla, že bambus asi nemá rád ocet,nevím teda proč, ale já ocet používám na pleny jako dezinfekci, tak asi přestanu....máte někdo nějakou jinou dezinfekci, či vyprání považujete samo o sobě za dostatečně hygienické?

děkuji flo

florentina
14. bře 2011

a ještě jedna věc, často tady v souvislosti s mytím zadků mluvíte o medvídkovi, prozradíte mi prosím, co to je?

baronek
14. bře 2011

@janula28 tak to jsi mi udělala radost, objednala jsem dvoje dohromady za 320 Kč, tak snad se nám budou hodit jako nouzovky 🙂

mooncaa
14. bře 2011

@florentina
http://www.branakdetem.cz/medvidek-myci-olej-na...

Ta lahvička se k tomu taky dá koupit. Dělám do lahvičky i na doma. Používám po kadění.

helulela
14. bře 2011

@florentina v čč se moc nevyznám, ale když je od sebe nepoznáš, tak to neřeš, nejspíš budou dost podobné nebo se rozdíl ukáže až při používání
já peru v prášku, ocet nedávám, podle mě samotné praní stačí a ocet jako aviváž nějaký extra efekt neměl. Taky se kape tea tree olej nebo se prodává třeba Mio fresh, ale nutné to nebude.

baca
14. bře 2011

@florentina tak např. libštát oproti těm kiko lux má menší čtverečky, víc žmolků a je řidší na pohled. kikko lux má v té vazbě také větší tverečky

já peru v Batoleti prášku

sussanah
14. bře 2011

@florentina kikko lux od libsatatu poznas podle velikosti ctverecku a jak pise baca, v tech carach mezi ctverecky jsou libstaty skoro pruhledne, kdezto kikko maji fakt hutnejsi vazbu. Taky maji jinak delane okraje, kikko je ma pekne zaposite, libstat jakoby zakroucene a oentlovane.
Peru v batoleti gelu, ale ted kdyz doslo, tak peru v excel prasku a taky v pohode 🙂 Jo a ocet bych na bambusky taky nepouzivala prilis casto, me potom bmb kikko dost zhrubly. Ale mozna to bylo jen tou znackou

ivuska.h
14. bře 2011

@slunicko76 Mám dotaz k Easy, samozřejmě i na další jejich majitelky -- stalo se vám někdy, že by vám protekly kolem stehýnka?

baca
14. bře 2011

@ivuska.h já mám easy tak cca 4x opranou zatím. Protíká kolem stehýnek a jednou i vrchem, prostě mi čurání proteče do té bavlněné vnitřní vrstvy a tudy na pul, který to pustí. Ale dávám bez malé vkladky. A dávám si pozor, aby ta bavlna byla kolem nožiček zarolovaná dovnitř. 🙂

slunicko76
14. bře 2011

@ivuska.h ano,asi dvakrat ale vzdy jen kdyz jsem je nedbale, treba v rychlosti nandala a u stehynek radne nezastrcila tu vnitrni svetlou vrstvu! jinak ne!tuk tuk!.-)

ivuska.h
14. bře 2011

@baca Takže se ti to stalo i když bylo dobře zarolováno?