Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
16. bře 2011

@mishule78 No ja nemam zkusenost s dvojcatama, i kdyz za chvili semi narodi po roce druhe dite a budu taky plenkovat dve deti, ale tady ti asi nikdo nerekne, ze delas spatne 🙂 I kdyz je zacatek s mimcem narocny a ty to budes mit dvojmo. Pro me zrovna prebalovani a prani plinek nebyla zdaleka ta nejvetsi zatez, neni to zas tak slozite, a na uplny zacatek, nez se doma zajedete, muzes davat papirovky. Hlavne kdyz vidim ten pocet, co jsi nakoupila, i kalhotkovky, tak ted uz musis, mas v tom penize 😀 Pocet urcite podle me staci, stejne musis prat hned jak naplnis pracku. Ja mam na jedno dite 24 plinek a prala jsem ze zacatku asi po 1,5 dni, byly v tom teda i blinkaci plinky a pracku mam na 5 kg. Ted je to jednou za 3 dny. Svrchnaky doporucuju Haipa Daipa PULky.
@sussanah No ja nic kupovat nebudu, ale jsou kouzelne, ale nejvic ty modre a ja budu mit tu holcicku, ale i ty cervene (tm. ruzove?) jsou krasne, kdyby se to nemuselo lanolinovat, tak asi neodolam. A kdyztak rikas teda spis ty Mka... Kdyby prece jen...

sussanah
16. bře 2011

@mishule78 taky nevim, ze by tu nekdo latkoval dvojcata, ale rozhodne se odradit nenechej. Za sebe taky rikam, ze latkovani bylo ze starosti o mimco zdaleka to nejjednodussi.. Chapu dobre, ze mas prevazne kalhotovky? Pokud jo, tak ja doporucuju pul thirsties, pro zacatek bych se mozna pokoukla i po Imse vimse z MMB. Dvojcata budou pravdepodobne drobnejsi, takze ty mimi velikosti docela uzijes a na bazaru se daji sehnat ve vybornem stavu za dobre penize. IV jsou novorozenecke pry super (ja je jen osahavala u kamaradky), u vetsich velikosti se krouti zipy. Ty thirsties oproti tomu jsou vicevelikostni, jsou teda spis na kalhotovky nez na plinky na rovno, ale zase s nima usetris na velikostech. A pocet bych videla tak 4-5ks. Ja mela pro maleho 3ks a akorat mi to stacilo. A teda urcite budeme drzet palce, s dvojcatama uz ta ekonomicka stranka pujde urcite poznat 😖 Je fajn, ze mamka nasila vkladacky, ze zacatku staci obyc frote, pozdeji (cca 6m) bych doporucila bambus, precejen jak se ty deti rozcuraji, tak to je ficak 😉

mishule78
16. bře 2011

@sussanah
@jasekd holky moc díky za rady ješte k temPUL thirsties ony jsou taky bud rostouci nebo dle velikosti, ja bych chtela ty rostouci ale i ty jsou dvou velikostni 3-8kg a 8-18lg kolik jich koupit tech mensich kazdemu prckovi 2 mensi a pak dve vetsi?dekuji

ivuska.h
16. bře 2011

@mishule78 Znám látkující maminku s dvojčaty a dokonce i s trojčaty 😉

kathy.skal
16. bře 2011

@mishule78 Mishule, my látkujem a pohoda 😉 Neboj se toho. Zatím jedem jenom v klasických čtvercovkách kikko, máme jich asi 60 a pereme každý den, ale nepřijde mi to nějak hrozný. Fakt si nevšímej toho, co říká okolí 😵 Mě taky odrazovali, a nakonec látkujem a ještě stíhám chodit do práce 😀
S kalhotkové plenky zatím dáváme výjimečně, jelikož prťátka prdí a čůrají opravdu často a tyhle plenky docela dlouho schnou, takže mi přijdou lepší až na větší mimčo. Čtvercovky máš na balkóně max. za 2 hoďky suché, pak to jen poskládáš a je to 🙂

jasekd
16. bře 2011

@mishule78 Ja je neznam, mam ty Haipy a ty jsou ve velikosti S, M, L, kazdopadne bych koupila jen ty mensi, treba ti nebudou vyhovovat, mne treba vyhovuji ty Haipy, ze jsou na patentky, ty Th. jsou tusim na suchac? Jinak ty Haipy jsou taky spis na kalhotkove pliny nebo novosklad, plenku narovno neudrzej, ale to je stejne az na vetsi dite.

mishule78
16. bře 2011

@kathy.skal je to jsi me potesila a jak je vazes? to davas jenom bilou ctvercovku a nato uz nic?

sussanah
16. bře 2011

@mishule78 jj jsou 2 velikosti, ta vel. 2 je tak od cca 7kg bych rekla, zalezi na tom, jak mas vycpanou kalhotovku. Mozna bych spis i nakombinovala ty pulky. Jeste z tech malinkych pul se mi vcelku osvedcily BabyLucy. My jsme meli S (maly mel 3,5kg), maji i vel XS, ty udrzi i plinky narovno i kalhotovky. Uvidis, co napise @kathy.skal , kolik ma kousku PUL. Kazdopadne jeste dodatek, co se tyce znacek, mame kazda vetsinou jine favority, takze se tezko shodneme na konkretni znacce 😅

rozarka65
16. bře 2011

@reruna
@jasekd
@caramilla Děkuji za rady...🙂

mishule78
16. bře 2011

@sussanah vis ceho se ale boji, ye mam ty kalhotkovky rostouci a kdyz koupim PUL S tak se mi tam nevlezou co myslis?

sussanah
16. bře 2011

@mishule78 bohuzel imse ani popolini kalhotovky nemam, takze nedokazu posoudit, do ceho se vlezou 😅 Asi bych ale tim padem volila treba prave ty rostouci thirsties. Uvidis, co jeste napisou ostatni holky, treba nekdo ma a poradi, co daval nahoru. Kazdopadne bych u tech rstoucich kalhotovek pocitala s tim, ze je asi nebudete pouzivat od uplneho miminecka. Pokud budou mit dvojky kolem 3kg (coz teda budeme drzetr palce, aby minimalne mely 😉 ), tak na nich budou podle me docela obri.
Ja osobne jsem taky pro zacatek pro cc a na to pulky, je to nejjednodussi, navic pokud mimco hodne kaka (coz ze zacatku muze byt klidne 6-10x denne), tak ani nevyuzijes savost kalhotovek. Navic s cc by se dalo prekonat to obdobi prvnich cca 2-3m nez dorostou do tech kalhotovek.
Ale jak uz jsem psala, ja neznam zadnou holku latkujici dvojcata ani vylozene mensi mimca, takze jen vychazim z mych zkusenosti 😉

mishule78
16. bře 2011

@sussanah dekuji, jen si nedokazu predstavit jak ty cc tam skladatdo tech PUL kolik jich tam dat apod.

sussanah
16. bře 2011

@mishule78 na zacatku je nejlepsi davat cc na novosklad, zajisteny snappi sponkou. Do toho jde dat pripadne jeste navic nejaka vkladacka, ale vcelku pekne do drzi. Ze zacatku se prebaluje vetsinou casto, takze staci jen ta 1 cc + pripadne vkladacka. Nahoru uz zase nejake pulky, klidne i takove, co jsou na kalhotovku, protoze ten zavazany novosklad se snapkou drzi sam o sobe.
http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-...

Tusim i @andelka tady mela pekne nafoceny novosklad ve svem albu 🙂

betelgeuzz
16. bře 2011

@jasekd no zrovna tenhle typ vlňáků se mi vůbec nelíbí. 😒

@mishule78 na serveru rodina je diskuze látkovek a tam chodí jedna látkařka s dvojčaty a jedna s trojčaty. Tak možná by ti dodaly odvahu 🙂

jasekd
16. bře 2011

@betelgeuzz Proc? Jen nelibi nebo je to neprakticke? Ja kdybych to nahodou chtela koupit 😉 A co se ti libi?

betelgeuzz
16. bře 2011

@jasekd jako vzhledově se mi to nelíbí, nevím přesně proč. Líbí se mi třeba anavy, nebo merinostar, jsou jinak střižené, možná i ten materiál je takový jiný.

kiki2
17. bře 2011

@jasekd
@betelgeuzz
holky dík, fakt moc pěkné a jak se o ně pečuje a co v létě? nepaří se v tom mimi

betelgeuzz
17. bře 2011

@kiki2 na léto jsou právě nejlepší, protože krásně dýchají. Údržba je ale složitější, perou se ručně, nebo na jemný program v pračce a pak se musí naložit do lanolinové lázně. Ale stačí to třeba 1x za 2 měsíce, nebo teda když je dítě pokaká.

kiki2
17. bře 2011

@betelgeuzz a kolik stojí ten lanolin a jak dlouho vydrží, děkuji

kiki2
17. bře 2011

@mishule78 Čauky, nenech se odradit, já taky látkuji, rozhodla jsem se asi v 5. měsíci těhu a mamka mě dost podporovala, jinak jsem dost aktivní a trochu sem se bála, ale v poho.První měsíc nic moc, vadilo mi zapírání v ruce atd, ale jak mimčo přestává kadit 10 denně tak v poho a dnes když zapírám tak si to skoro užívám, Používám sůl na skvrny a super věc je na zapírání žluč. mídlo z DM drog. asi za 12kč, je skvělé.Jediné co mi vadí, že musíš dávat větší věci, výrobci s tím nepočítají a bodíčka jsou krátké, ale to je jen taková maličkost, často dávám i body bez rukávu( jako tílko a o velikost větší)a na to body s rukávem v potřebné velikosti a nezápínám ho
Mám kamarádku, má 5.měs. dvojčata a látkuje, napíšu ti kontakt
držím pěsti jo a když jdu ven tak někdy dávám i jednorázovku nebo na cestu 🙂

betelgeuzz
17. bře 2011

@kiki2 100 g asi kolem 100 kč, ale vydrží dlouho. Do jedné lázně se dávají asi 2 lžičky. Koupíš ho v lékárně (teda ne ve všech, spíš v nemocnici, nebo tam kde míchají masti), nebo já ho minule brala tady, protože jsem brala i perkarbonát
http://tulenik.cz/index.php?main_page=product_i...

betelgeuzz
17. bře 2011

@kiki2 zrovna jsem našla tenhle odkaz, je tam popis, jak se vlňáčky udržují http://www.latkovky.info/prani-svrchnacky/

sussanah
17. bře 2011

Holky, mam merino kuklu od manymonths, kdyz ji vyperu, mela bych ji taky nalanolinovat? a uplne stejne jako se lanolinuji kalhotky nebo je tam jiny pomer? dik

dagmarkaaa
17. bře 2011

@sussanah my máme kukličku sice od Bundles taky merino ale lanolinovat mě ji teda nenapadlo... myslím ale že není potřeba, nikde se to nepíše... jedině kdybys chtěla aby byla nepromokavá a používala ji do deště.

sussanah
17. bře 2011

@dagmarkaaa ja mam prave pocit, ze tam bylo prilozeno, ze by se melo lanolinovat, ze to ma potom delsi zivotnost, ale jak uz to tak byva, istecek jsem nekam zahodila. Ale asi to teda nechat byt a jenom vyperu. dik

helulela
17. bře 2011

@mishule78 koukala jsem doma na PULky, co mám. Rostoucí Thirsties vel. 1 mi přijdou jen o málo větší než Imse Vimse NB, Imse Vimse S jsou určitě větší (poměřovala jsem hlavně délkou sedu). Pak mám ještě Thirsties M, ty jedeme teď a vejde se do nich všechno.
Na začátek budeš mít asi nejlepší čč na novosklad, než dorostou do těch jednovelikostních plínek. Třeba Popolini jim budou velké dost.

nika
17. bře 2011

@sussanah mám teda kukličky jiných značek nebo samodomo,jiné oblečení z merina taky, lanolinuji jen to co je na pohmat více škrábavé, jednou jsem to dala do slabého roztoku lázně - kupované, jinak na vlňáky dělám z lanolinu z lékárny. někdo používá i aviváž od Qualtu na vlnu co mají v nabídce je s lanolinem.

helulela
17. bře 2011

@sussanah já bych ji trochu 😉 nalanolinovala, prospěje to materiálu - udělala bych slabší roztok, nechala ji tam pár hodin a vymáchala

betelgeuzz
17. bře 2011

@sussanah nějaký prací gel s lanolinem má i DM, takže to by asi stačilo.

maly_prcek
17. bře 2011

@sussanah Já teda vln. věci lanolínuju, nejlíp hned nové a pak jednou za čas zopakovat. Nutné to není, ale ochrání to vlákno a budeš to mít dýl hezké. Dávám poloviční množství než na vlňáky. (cca půl, třičtvrtě lžičky, normálně na vlňoše dávám kopcem).