Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
17. bře 2011

@sussanah no to vím, že by mi nelátkařky řekly, že jsem měla špatně nandanou tu papírovku, ale to my bysme taky řekly, že třeba dítě bylo dlouho v látce a proto protekla, nebo to bylo špatně dané 😀 každej si vždycky obhajuje to svoje, ale byla to pamperska, ta pobere fakt hodně, ale řídké kakání proteče snad vždycky... no a kuklu z merina bych nalanolinovala, asi teda ve slabší lázni, kvůli životnosti asi. U vlněných věcí se to většinou uvádí, že jim lanolinová lázeň prospívá...
@kiki2 já mám vlňáčky jen jedny loveybums jersey, nevím, jestli jsou ještě k dostání, ale podobné jsou ty merinostar nebo anavy, lanolinuju je tak 1X za 2 měsíce, pokakané je nemívám, nekoušou, horko v tom není ani v létě, naopak pěkně dýchají. Pak mám jedny, co mi pletla babička, taky fungujou. Lanolin kupuju v lékárně.

maly_prcek
17. bře 2011

@ivuska.h Mně teda stejně jak Easy provlhnou i BG kapsovky (dávám vkladky navrch, ne do kapsy, homemade bmb aksamit-froté) a když je toho přehršle, tak to začne protékat ve švech jak Easy i když vevnitř je umělotina... Asi jsme nějací divní 🙂 🙂

maly_prcek
17. bře 2011

@rozarka65 Ahojky, na látkování bych určitě vzala nějaké vícgramážní, třeba Kikko ale určo LUX (obchodákové nech na ublinávání a zastínění kočárku apod., určo využiješ nebo jako záložní), chce to aspoň kolem těch 140g/m. Poznáš to už naomak, jsou tlustší...

Na malé mimčo mám ráda novosklad + nějakou vkládačku (ušila bych si zrovna pořádné, pokud šiješ nebo někdo v okolí, tak doporučuju látky ze sijemdetem cézet), měli jsme zezačátku ikea ručníčky a stačilo to, ale jen zezačátku... problém je pak po 6m a nejvíc kolem 1r dál - ony ty obyč čč už moc nestačí, musíš jich dávat několi a to je pak balík a zadku, takže je to spíš nadoma a na chvilku, ale pokud potřebuješ mít dítě v plíně 3h, tak to čč mají problém.

Pak jsou super bambusové vv plenky (prefoldy) jako má Anavy, nestojí to zas tolik a využiješ i na větší dítě. Taky se dají ušít...

A pár kalhotkovek se taky sejde - na noc, na dýl...

Takže já bych výbavičku nakombinovala z čč, prfoldů a kalhotkovek. Kalhotkovky můžeš dokupovat postupně, cenově to vyjde i tak moc pěkně a je to už pořádná výbavička. To je moje zkušenost po 1,5 roce látkování... 😉

rozarka65
17. bře 2011

@maly_prcek Ahojky!Děkuji...🙂 Chtěla jsem ty plínko Kikko lux nejdřív vidět,ale nikde jsem na ně nenarazila a ty kikko mi přijdou podobné jako ty z obchoďáku, jen jsou jemnější na dotek...A včera mi kamarádka nabídla,že by mi plínky,které jsou jejímu dítku malé, půjčila...🙂
Takže koupit do začátku tak 30 plínek kikko lux, nějaké svrchňáčky a zbytek postupně...🙂

maly_prcek
17. bře 2011

@mishule78 Pokud chceš dávat kalhotkovky, tak bych klidně šla i do vlňáčků, pokud máš dobré kalhotkovky, tak vaječinu udrží... Na novosklad z čč teda ale ne. Jinak se mi na malé miminko líbí flísáčky, levné, nenáročná údržba, hned suché... Takže já bych na první půrok vzala pro každé 2x flísáčky a 1x Pulky (taky jsem pro Thirsties duowprap 1, popř. IV, klidně S - oboje se dá i z bazárku, ty malé velikosti bývají v pohodě), ty jedny flísáčky klidně jednovelikostní Anavy, ale na maloška to bude mohutnější než třeba PULky. Většinou se točí dvoje gaťky a jedny jsou záloha a existuje pravidlo, že pokud se pokadí jedny, tak vzápětí na tom budou ty druhé stejně 😀

Jinak taky bych u dvočátek šla spíš do novoskladu nebo vv prefoldů, záleží jak je která klahotkovka velká, ale na malých mimikách většinou tak dobře nesedí a netěsní...

Jinak my od cca 5m jedem více méně spíš ve vlňáčcích a Anavy flísáčkách, PULky zahálí... S tou údržbou to není nijak hrozné, spíš jen zvyk, na léto super (třeba nohavičkové, co vypadají jako kraťasy a triko k tomu - náš nejoblíbenější ohoz), nikde to neotláčí, což teda o PULkách říct nemůžu...
Ad sucháč na svrchňáčcích - u malého ležícího miminka jsem neměla problém, až do doby, ež D. začal lézt a plazit se, to mu pak odíral bříško a patentky byly teda lepší...

maly_prcek
17. bře 2011

@rozarka65 Jj, Kikko ne-lux jsou stejně gramážní jak obyč (asi budou příjemnější)...

Já bych si koupila 15 čč (max 20) a 10 prefoldů Anavy M (na malé mimčo zahneš, vystačí i na batole) a našila vkládačky (z látek z sijem - dlouhé i krátké, ať můžeš kombinovat, dovycpávat čč i prefoldy) + 3x svrchňáčky ( flísáčky + pulky, pak i vlňáčky, viz výše)
Je to jak jsem psala - po 6m byly čč použitelné jen na doma, kolem 10-12m jsem je schovala úplně... Do 5-6m jsem jeli novosklad + vkládačka, na ven/noc kalhotkovky (stačil by i prefold, popř. dovycpaný), 6-12m na doma čč a na ven kalhotkovka, od 12m na doma prefold, a ven kalhotkovka.

Ale jsem fajnovka - vadí mi velký balík na zadku, nesmí to být hrubý materiál... a musí to být kvalitní plína, co bude i na druhé dítě 🙂

rozarka65
17. bře 2011
maly_prcek
17. bře 2011

@mishule78 Jo a koupila bych zatím jen svrchňáčky na začátek cca do 6m... Ostatní pořešíš pak - určo budou nějaké novinky (Třeba jako thirsties Duowrapky 🙂, Weehugers, ... ), tak aby ti to pak nebylo líto a nemuselas prodávat 😉

caramilla
17. bře 2011

@kiki2 Já jim taky nevěřila, nelíbily se mi. Jen jsem o nich četla samou chválu, tak jsem jedny na zkoušku pořídila a byla to láska veliká. Hlavně mě přesvědčilo to, že když jsem dávala třeba 3 dny v kuse jen PUL, tak byla Jasmína opruzená, když jsem dávala třeba jen na noc (ono se řekne "jen", ale je to polovina dne🙂, tak to bylo OK.

mishule78
17. bře 2011

@jasekd
@maly_prcek
@helulela
@kiki2 holky děkuji moc za rady a podporu s tim novoskladem jsme me celkem nadchly pro ty male prcky to bude akorat a jeste jednorazovky nepouzivate vubec nebo jenom na cesty?na prani mam zlucove mydlo, ale cetla jsem vyrobu slizu to si delate taky nebo jedete klasicky prasek a pracka.dekuji

sussanah
17. bře 2011

diky za odpovedi, tak ja nekde pohledam ten lanolin 🙂 nekde mam lanolin z lekarny na masti, ma to nejakou spotrebu, nevite? Jakoze v lekarne na to napsali spotreba do tydne, ale to tak nejak neberu v potaz 😀
@maly_prcek a tu lazen mam udelat taky s tim obyc samponem jako u vlnaku nebo to staci jen ten lanolin rozpustit do vody?

betelgeuzz
17. bře 2011

@mishule78 já ve slizu peru, ale většina myslím používá prášek. Jednorázovky občas použiju, třeba na dovolenou, nebo když mi došly všechny svrchňáky, ale jinak se snažím používat látkovky i na cesty.

mishule78
17. bře 2011

@maly_prcek prosim te jeste k tem fleesackum jako svrchnacky, kdyzbych pouzivala čč a nato fleesovky nepropusti to prece jenom mi prijde PUL treba duowrap nepropustne a ten flees to propusti at zase neperu cely kocar kazdy den 😀 pokud mas ovsemdobrou zkusenost s fleesacky tak s jakymi presne nebo je tojedno?dekuji

mishule78
17. bře 2011

@betelgeuzz a sliz si vyrábíš? pokud ano tak z jakych surovina kde je presne kupujes dekuji 🙂

betelgeuzz
17. bře 2011

@mishule78 jo, vyrábím, to se snad koupit nedá 🙂 Sodu kupuji v obyčejné drogérce, třeba teta, v tescu ji u nás nemají. A mýdlo buď lanzu na praní, nebo nějaké obyčejné jádrové, prostě co zrovna najdu v obchodě.

kiki2
17. bře 2011

@mishule78 jakou výrobu slizu?

mishule78
17. bře 2011

myslím tím sliz na praní plenek

mishule78
17. bře 2011

Hoky jeste jsem se chtela zeptat, jakou kosmetiku používáte na dupku, na mytí dupky apod....?

helulela
17. bře 2011

@mishule78 jednorázovku dám 1-2x do týdne na noc, nemám dost "nočních" plínek, na víkendy bereme látkovky, ale na týdenní dovolenou se chystám s jednorázovkama.
Fleesáčky mám jedny Anavy na patentky, dávám pravidelně na noc a super, na den nemám odvahu. Na novoška zkusím i na den.
Peru v prášku.

mishule78
17. bře 2011

@helulela proc nemas odvahu je davat na den?

erinka83
17. bře 2011

@mishule78 já nemám zkušenost s flísáčkama na novoška, používáme asi až od 10 m na doma. Ale myslím, že na novoška budou super, přebaluje se často, takže bych se nebála toho, že propustí a snadno se operou a rychle uschnou... Ale u většího děcka pak už hodně záleží, jakou plínu používáš pod ně, já na doma jedu jen čč s malou vkládačkou a to malá moc nepila a docela často provlhly a nemám odvahu je zkusit s kalhotovkou do kočárku, na ven jsou pro mě jistota vlńáky...

rozarka65
17. bře 2011

Ahojky!🙂 A jak se dělají látkové vlhčené ubrousky?

erinka83
17. bře 2011

@mishule78 řekla bych, že odvahu @helulela nemá asi proto, že její malý asi hodně sedí (tipla bych podle věku a to mají ty flísáky právě tendenci provlhat... Já zas nemám odvahu zkusit na noc, nevím proč 😀 A mám taky Anavy, patentkové supr, ale na sucháč nám tak nesedí....a to sucháč mám radši, tak škoda 😒

erinka83
17. bře 2011

To mi připomíná, že prodávám fialové flísáčky Anavy na sucháč, nemá někdo zájem?? 😀

erinka83
17. bře 2011

@jasekd @sussanah @betelgeuzz mně se tyhle Bundle nelíbí střihem, myslím, že by nám lezla plína nožičkama ven 😀 Ale já hodně používám ještě novosklad 😅
Ale máme kraťata 😵 http://www.bio-shopping.cz/bio-shoppingcz/eshop... akorát mám pocit, že je budu muset ještě jednou nalanolinovat, že např. Disany jsou větší držáky...

sussanah
17. bře 2011

@mishule78 ja papirovky pouzivala jen opravdu vyjimecne, i nas cesty, pokud byla moznost jsme meli latkovky. Peru v klasickem detskem prasku batole, sliz jsem nikdy nedelala.
@erinka83 ja jsou ty bundles hrube? Dovedes si je predstavit jako kratasy na leto?

erinka83
17. bře 2011

@sussanah to asi ne, leda jako na doma, ale venku bych se o ně bála, přece jen nebyly za hubičku 😅 nejsou jak Disany, ale nepřijdou mi úplně tenké (to mi nevyhovovalo na Anavy)

sussanah
17. bře 2011

@erinka83 jakoze anavy byly tenke?

erinka83
17. bře 2011

@sussanah měla jsem na patentky a zdály se mi až moc pružné 😀 Co jsem měla předtím LVB jersey, tak ty byly trochu pevnější...

sussanah
17. bře 2011

@erinka83 ja prave premyslim, ze bych casem poridila ty natahovaci anavy, pokud bych nekde sehnala v bazarku. Ale asi to mozna moc uspechavam. Uz mam na mysli pristi leto s dvojkou a to jeste neni ani na svete 😀