Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
18. bře 2011

@maly_prcek tak ja to vyzkousim, diky 🙂 nam ta kuklicka sedi fakt perfektne, maly ma ale docela velkou hlavu, takze asi proto 😀 Docela zvazuju i bavlnenou kuklu na jaro/podzim, kdyz uz je na merino moc horko, ale nevim, jestli i v te bavlne nebude moc zapareny. Nemas zkusenost?

nika
18. bře 2011

@sussanah tak já můžu hodit reference o bavlněné kukličce manymonts, máme a je fajn. nám kupované Merino moc nesedí, tak mám doma šitou 🙂 z merino svetru - dva kousky a jsem moc spokojená aˇč jsou tenké jsou super teplé.

na léto bu´d tenkou merino, nebo bavlnu nebo bambus - ale nevím zda jde koupit já zvažuji spíchnout.

maly_prcek
18. bře 2011

@erinka83 @sussanah My máme shortiesky do BI, měli jsem v minulých velikostech i od Anavy a tohle s kalhotkovkou je moje oblíbené balení na dýl, do šátku, na noc jedině je... apod. prostě na jistotu... Minulé léto Davi lítal v shortieskách a triku furt, takže jako letní kraťásky já nevidím problém, nesmíš jen řešit tu cenu a brát to jako spotřební zboží, které je možno ušpinit 🙂 🙂 🙂
Ale chápu, já jak vidím jak klečí v longieskách od BI, tak mně to taky zvýší tep a musím si říkat, že to jsou JEN vlňáčky a je to na to 😀 😀 😀
Anavy má teda dva typy shortiesek - jedny byly ze dvou vrstev + 1 v sedu toho tenkého sportovního merina, ty byly tenké a hodně pružné a teď, co vím a jedny mám, tak Ivča šije z tlustého merina (jedna vrstva + jedna v sedu), ty jsou tlusté jak třeba ty shorties, míň pruží... Ale choulostivé na zatrhnutí nebyly nějak zvlášť teda ani jedny... a oboje příjemné na dotek, ty tenké ze sport. merina obzvlášť, ale zas měly menší životnost než ty tlustší.

Jako jak longies, tak shorties a to jak Anavy tak BI, u nás teda dost frčí... Nadávám si, že je Davi neměl už jako úplný malošek... 😉

Eri jaké jsou ty Bundles shorties? Sedí vám střihově? Já právě měla zafixované, že střih nic moc, proto jsem dycky šla do shorties, ale zas ten matroš od Bundles mám radši jak od Manymonths...

erinka83
18. bře 2011

@maly_prcek my právě nemáme Bundle shorties, ty se mi nelíbí, jak jsou vykrojené, to bych musela nejdřív zkusit, ale máme kraťata...
no jo, když zašpiní tepláky za 50, tak je to ale něco jinýho jak kraťata za 500 😀

maly_prcek
18. bře 2011

@sussanah My měli kukličky Bundles, jak jsem psala, přijde mi příjemnější ten matroš a možná i o trochu lepší střih. Ale když to vezmu, tak Davimu opravdu dobře asi 2-3 měsíce, jinak to měl furt v sjeté v očích po chvilce nošení (na zádech v šátku dost blbé 😠 ), jak se ta vlna nošením vytahuje a pracuje... Ta Manymonths je takový tužší, tak to třeba dělat nebude... Měla jsem i Bundles bavlněnou, ale ta byla ještě blbší, ta tričkovina pružila míň jak merino, takže že by vydržela 3m-1rok fakt nehrozilo, za chvíli byla malá kolem hlavy...

Teď máme od loňského léta ty outlastové a ty sedí perfektně, krásně pruží, je tenká, ale jak bylo třeba těch -10, tak jsem mu přes to dala ještě tu natahovací outastovou čepku a kapucu a v pohodě... Je i na teplejší počasí. Když D. otevřu v pokoji okno, tak ji mívá i na spaní na doma, ten outlast fakt funguje 🙂 ... Já jsem teda merino obměnila (a co občas kukám na diskuze na noseni cézet, tak to holky taky píšou)

maly_prcek
18. bře 2011

@erinka83 a co teprv longies za 750! 😀 😀 😀

erinka83
18. bře 2011

@maly_prcek jaj, to by mě kleplo 😀 holky, ty kukly jsou dobré na co? 😅 na zimu chápu, ale v létě?

sussanah
18. bře 2011

@erinka83 0 sem 0 tam, ty nadelas 😀

@nika prave chci neco na takove to foukave jarni teple pocasi, at mu nenafouka na krk, tak do te kukly asi pujdu. Tu manymonths jsme meli od podzimu a v podstate v tom od te doby chodi, jsem z ni naprostonadsena. Ale teda myslim, ze je utopiue, aby mu vydrzela do 4 let 😀
@maly_prcek me prave vyhovovaly tu pulky a nechce se mi ted utracet majlant za novou soupravu kalhotek pro dvojku 😅 Ale ty jedny natahovaci na leto bych asi uzivila, u bkm se ot docela hodi, zvlast pokud bude tak motoricky zdatny jak nas mlady, ten stal od 7m a zapnout teda pulky s rucnikem ve stoje je docela vtipne 😝

sussanah
18. bře 2011

@maly_prcek tak jsem se divala na ty kukly angelwings a asi bych mela strach z tech velikosti, kdyz udavaji vel 3 42-44cm s tim, ze tam uz jedna pani psala, ze 3lete dceri byla kukla mala 😒

maly_prcek
18. bře 2011

@florentina Ad flísáčky - Ony neunesou akorát opakované stlačování s hodně mokrou plínkou... D. má třeba na noc plínu od půlky dozadu často (ale taky ne dycky) úúúplně suchou a plína váží 300g a vepředu by se dala ždímat... Takže když leží na zádech nebo na boku, tak to nevadí...
Nejvíc se čůrá u holek uprostřed plíny, kluci vepředu, takže proto je rizikové to dlouhé sezení (ale třeba u kluků třeba míň, tím, že střed plíny kde se sedí není tak mokrý).
Ale zas si to nepředstavuj, že se vyčůrá a ono to proteče - bývají dvojvrstvé, takže tu vlhkost navzlíná jedna vrstva a pak od ní druhá, od toho oblečení...

@zuzanecka81 Jednu Kikko bambus na kluka do flísáčů jsem jeli nadoma taky dlouho 🙂 Ale byly teda už pekně hnusné, žmolkovaté, sražené... Ale savost pěkná.

@innes Jj, taky mi lanolínová lázeň ucpává odpad. asi to začnu vylívat do WC...

@dagmarkaaa Mě držely čč narovno i v A. vlňáčkách po pár týdnech jsem je musela teda zmenšovat, jak se vytahovaly... ale ve flísáčkách teda líp...

Ad flísáčky na batole - já s tím teda nemám problém... D. teda ale nikdy doma moc neposeděl - sedět se naučil až ze čtyřech, takže už i lezl a jeho touha byla spíš objevovat svět než si někde v sedě hrát... A ono to fakt neproteče hned, doma si to v pohodě uhlídáš...

innes
18. bře 2011

@maly_prcek no už jsme to vylila do umyvadla, jen mi přijde takové blbé, že jakože eko domácnost, látkovky a tak a pak tam musím nalejt nějakýho krtka,nebo jinej sajrajt, aby se to zprůchodnilo 🙄
Koukám, že řešíte čapky, přemýšlím o nějaké merino, či z jiného materiálu vhodného i na léto - pod helmu na kolo pro malou (1rok), nemáte tip?

helulela
18. bře 2011

@mishule78 když je dám občas z nouze na den, má pak vlhké oblečení na bříšku, i když plína není nijak zvlášť nacucaná. Sám ještě nechodí, jen obchází nábytek, určitě to má taky vliv, jak jsou pod tlakem. Na noc ale fungují bezvadně, i když třeba zrovna spí na břiše a plína je ráno durch... je to nějaká záhada 😕

maly_prcek
18. bře 2011

@erinka83 Nefučí na krk, nelezou uši, sám si to nesundá... Já to mám taky radši jak čepku.

@sussanah Na plíny narovno ale ty natahovací vlňáčky teda moc ráda nemám, neumím to tam dát, mám pocit, že to tam má blbě... Já zas nepoužívám skoro vůbec PULky...

Ad klukličky AW - my máme tu 3, obleče i 2 (ale ta 3 sedí u krku líp). Malé to může být leda u krku - já tu 3 natáhnu na sebe v pohodě, kolem obličeje mi sedí hezky, jen ten krk mám moc dlouhý... teď jsem D. měřila hlavu - má 47cm (není to nějak moc? 🙂 ) a ve 3 rezervu má dost...

erinka83
18. bře 2011

Holky, já tu lanolinovou lázeň normálně vylívám do umyvadla, že by to ucpávalo jsme si nevšimla, ale já to okamžitě proplachuju co nejteplejší vovou a i jak vymývám lavor, tak je ta voda skoro ohrká, tak si myslím, že to prostě spláchne dál, ne? 🙂

sussanah
18. bře 2011

@maly_prcek to taky nemas uplneho drobka, nas ma hlavu 49, na neurologii mu museli dat cepicku pro 3lete deti, aby mu drzel ten monitor 😅 no jeste to musim promyslet, ty angelwings jsou mi docela sympaticke 😉

maly_prcek
18. bře 2011

@innes Mně to ucpávání odpadu napadlo, až jsi to napsala ty... Tak od teď do WC...
Mně ty merino přijdou na léto tlusté... Jako letní merino si umím představit leda tak Babylove merino čepičku, ale to už jsme poněkud někde jinde cenově a ani nevím, jestli se dají v ČR koupit ve větší velikosti než na novoška... Leda přes net z Nového Zélandu (kupodivu to nevyjde tak draho i s poštou 🙂 )

Já bych teda na léto spíš ten outlast, jak jsem psala sussanah, od Angel wings nebo něco bavlněného...

maly_prcek
18. bře 2011

@sussanah Mně to právě překvapilo, čekala jsem tak 43 nebo 44... Jsem kontrolovala, jestli mám dobře metr 😀 😀 Ta 3 vám bude, ale do 3-4 let teda asi neee...

innes
18. bře 2011

@maly_prcek právě jsem taky koukala, že ty babylove jsou jen na mimča. 😔 Ta outlast vypadá dobře, asi jí zkusím, není ani drahá 🙂
Jinak mě se minule ucpalo i wc, ale to bylo tím, že mi tam upadlo i pár ubrousků 😅 Jsem si říkala, jestli není něco míň agresivního, čím by se už v tom kýblu vyrušila ta lepivost 😅

maly_prcek
18. bře 2011

@innes Od výrobce jsou i větší... 😉

Mně se ten outlast líbí...

Na lanolin - Teplá voda a šampon, to by zas bylo nelepivé, ne? Ale kdo by se s tím piplal... Ale bez ubrousků WC bude fungovat... 😉

innes
18. bře 2011

@maly_prcek no přecházíme na látkové ubrousky a asi medvídka, tak snad už jo 😀
Věřím, že od výrobce jo, ale se svojí AJ se mi z ciziny objednávat moc nehcce, kor jedna věc. 😖

mishule78
18. bře 2011

@slunicko76
@maly_prcek
@reruna
@kathy.skal
@innes holky dekuji moc, jak vidim tak vsechny hodne jedete flisacky od Anavy, koukam na bazary ale nevyskytuji se tam, spise PULky, no asi koupim nove a jeste duowrapky a uvidime co se nam osvedci.Jednorazovky mam nakoupene kdybych nahodou nestihala ja nebo manzel prebalovat dvojcata 😀 a prat. O tom slizu jsem cetla i vyrobu, pry to hodne usnadni pak to prani a navic uchovavani plinek pres den na mokro, vy je davate do kyble na sucho s nejakym vonnym olejickem?Jeste dotaz na destkou kosmetiku jakou pouzivate na dupku a na myti apod... 😉

innes
18. bře 2011

@mishule78 já bych do těch nových flísáčků Anavy určitě zainvestovala, u nás jede malá jen v nich, až včera mi přišli ty longies a thristies, ale stejně je furt ve flísákách. jen se mrška naučila rozdělávat sucháče, tak musím rychle zapínat body 😀
Do teď jsme utírali vlhčenýma ubrouskama, poslendí dobou hodně pod vodou a přecházíme na medvídka a látkový ubrousky, ev. Perlan. Sliz používám, ale asi ho budu střídat s batoletem - docela to zasírá pračku, taky to něco nevypere a práslo trochu šedne, na střídačku si myslím, že to bude ok 🙂

mishule78
18. bře 2011

@innes tak ja do tech flisacku zainvestuji, velikostne asi od tech pidi ze?koukni na tyto mysis ze budou ok?http://www.fler.cz/zbozi/svrchnacky-flis-na-suc...
o tom olejovem mydelku Medvidek jsem cetla na strankach je pry dobry, taky ho asi vyzkousim akorat nevim zda to tu dupku opravdu umyje, nebo radeji pouzit mydlo SEBAMED apod.

zuzanecka81
18. bře 2011

tak toto jsou moje nej vlňáčky - spíchnuté doma ze starého svetru ze sekáče za deset kaček 😎
šila jsem je jen tak podle oka, bez návodu. mezi nožkama jsou dvojité. a nevím, jestli to není extrovní hrdost na svůj výrobek, ale přijde mi, že drží líp jak disany 😀

ivuska.h
18. bře 2011

@mooncaa Díky za referenci!

ivuska.h
18. bře 2011

@zuzanecka81 Hezké!

innes
18. bře 2011

@mishule78 aha, já myslela ty Anavy, tak jak chceš 😀 Ty jsou i univelikost. Já dřív měla jiné flísáky (tuším totsbots), vypadaly docela podobně jak ty tvoje z fler, ale srovnat se to nedá, byly takové tuhé, silné.

@zuzanecka81 teda ty vypadají luxusně 😵 😀 To jsem měla vidět dřív, než jsem koupila ty longies za skoro 700 😀

mishule78
18. bře 2011

@innes já vím, že Anavy, já jen koukám na různé fleesáčky ale jak si na to nemuzu sahnout tak je to naprd, me omezuji ty finance a navic ze vse musim kupovat dvakrat 😖

innes
18. bře 2011

@mishule78 to chápu, ale zrovna u těch flísáčků to až takový cenový rozdíl není. Ty Anany moc na bazárku nejsou, já bych je teda taky nedala 😀 My teda i když máme kalhotovky, tak přes den dávám většinou jen čč a flísáčky, takže cenově to je taky supr 🙂

dagmarkaaa
18. bře 2011

@erinka83 no to néééé ty natahovací vlňáky mám jen na kalhotové plíny, narovno mi to fakt nejde 😅 narovno mám jen flísáky a Thirstiesky...

@maly_prcek my máme ty Bundles shorties, no fakt že plínu zakryjou tak tak ze začátku se mi to nezdálo - hlavně na vaječinu děs, ale velikost M už používám skoro rok a až teď malé velikostně sedí krásně, matroš super, jsem si je i oblíbila nakonec 🙂 .

Ta kuklička Bundles - tenká merino - padá malé do očí a je z toho děsně vzteklá... možná příští zimu ji unosí, jak to pruží snad to vydrží, možná jsem chytla blbou velikost...

a když jsem teď viděla malou v longieskách od BI na písku, krve by se ve mě nedořezalo 😀 - né to zas né ale na jedno použití naven je dost nepraktické takhle...