Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
10. dub 2011

@silente hihi no u nas zije medni medved a ten ma zase petitku.. 😀 a em. se neustale divi, ze je plina sucha 😀

silente
10. dub 2011

@terezita - my suchost neřešíme, jakmile se sundá noční plína Anince, jde ji sundat i méďovi 😀 😀 😀 Nejlepší je to večer, to jde a pak se rozpřáhne a hodí mi méďu nahoru na přebalovák a povídá "pínku" 😀 😀 😀

terezita
10. dub 2011

@silente 😀 😀 😀 aninka je poklad! 😅

florentina
10. dub 2011

@jasekd a jakou značku konkrétně? Už jsem přemýšlela, že zajedu do Ikei pro tu IRMU co tu hodně jede....Je fakt, že já zatím používám Ceulosové Popoliny a od toho se asi takový konfort očekávat nedá. Já je tedy peru, ale když jsou pokakané, tak je vyhodím, to mi vyhovuje. Koukala jsem, ale že se prodávají i separačky primárně pratelné - tedy jakože látkové a ty se asi nevyhazují, ale vzhledem k tomu, že pravidelně na separačku zapomenu a malá zrovna pak kaká 😅 , tak pro mě ta výhoda těch ceulosových zase není takovým přínosem. Stejně chci ještě dokoupit pár plenek, tak asi koupím i nějaké látkové separačky. Je fakt, že mám jedny kapsovky BG, nevím z čeho je tedy vnitřek, ale jsou fakt super a když se malá počůrá, tak musím sahat dovnitř, abych si to ověřila, takže asi nastuduji z čeho jsou a zkusím koupit něco takového. Pak si umím představit ji v tom nechat klíďo celou noc....

jasekd
10. dub 2011

@florentina Ja mam flisove Haipa Daipa, protoze jsem neznala Irmu predtim, no a pak tu Irmu. Vice davam ty HD, kdyz uz je mam, prece jen maji ten atest na deti, ale kdybych tu Irmu znala driv, asi koupim jen ji. Ani tu Irmu nevyhazuju, nechci delat odpad, peru vsechno. My se snazime kakani chytat, takze toho nemam moc na prepirani.

baca
10. dub 2011

@terezita
@silente u nás nosí občas plíny všichni plyšáci, ušila jsem ji dvě obyč látkové kalhotovky, ale ty jí nevoní, nandává jim ty svoje 😀

aemmi
11. dub 2011

Ahoj holky, nevšimly jste si, že se stahují z prodeje svrchňáčky Thirties? Už skoro v žádným e-shopu nejsou a asi jsou dost oblíbené, že...snad je ještě seženu, ale jaké jiné PULky byste ještě doporučily?

lennikka
11. dub 2011

@florentina @svatule @slunicko76

holky, dekuji moc za informace, ktere me opravdu presvedcuji, ze budeme taky latkovat... 😉 🙂 Rikala jsem o tom manzelovi a tak jsme se shodli, ze bychom mohli zacit latkovat treba od 2.az 3.mesice.. 🙂 Nebo vy jste zacali hned po narozeni?

lennikka
11. dub 2011

@silente meeda je v plenkach super, aspon neni nahatej... 😀 😀 😀

sussanah
11. dub 2011

@lennikka podle me je nejlepsi nedavat si zadne zacove mety, proste mit latku nachystanou a az se budes citit, tak to proste zkusite 🙂 Taky bude zalezet na mimco, jak bude pribirat, nektere typy plen jsou na 3kg mimcu obrovske, ale behem 3-4tydnu mimco pribere a pak uz sedi hnedka vsechno lip.
Ja jsem chtela zacit nekdy po 6-ti nedeli, ale asi po tydnu od porodu mi maly uspesne prokakal asi 3 jednorazovky az na povleceni, takze jsem se nastvala, dala latku a od te doby klid a latkovali jsme 🙂

sussanah
11. dub 2011

@baca to mi pripomina, jak jsem ted vazala panence novosklad z cc. Byli jsme u rodicu na navsteve a tam byla moje stara panenka/miminko v cca novorozenecke velikosti. A malemu se moc libila, tak jsme ji okoupali, oblikli a maly porad ukazoval, ze curat. No trvalo mi asi 5min, nez mi docvaklo, ze curat nechce on, ale panenka. Takze jsme dali panence plinku a bylo vse v poradku 😀

lennikka
11. dub 2011

@sussanah jj, to mas asi pravdu 😉 , jen teda nevim, jake ci kolik mam ceho koupit do toho startu. 😠

svatule
11. dub 2011

@lennikka taky bych si nachystala výbavu a začla, jak se budeš cítit. Malá mi první měsíc a půl hodně plakala, byla jsem po císaři a opravdu mi trvalo celé šestinedělí než jsem se dala dohromady, takže látkujeme od druhého měsíce. Třeba se ti povede začít dřív, hlavně to nevzdávat, jak se začne jde to samo 😎

svatule
11. dub 2011

tak já mám ve výbavě na začátek bambino mio vícevrstevné plenky-12 ks a 3 kalhotky, dále 40čč, 6 ks plen sketch AIO-využívám jako kalhotky na vícevrstevné pleny-a 10 ks pop in AIO, zatím v pohodě vycházím, mala preferuje pop in
uvažuju ještě o koupi nějakých AIO typu swadllebees-návštěvní plena 🙂

alikt78
11. dub 2011

Zdravím všechny v diskusi. Potřebuji poradit, čekám první mimi (12. červenec) a uvažuji o látkování. Ale chci se zeptat na prací postupy těchto plen. Moc se mi nelíbí výroba a mýdlových slizů, přidávání octa, sody atd. Přijde mi to docela zdlouhavé. Proto se chci zeptat, zda je možné tyto plínky prát i v normálních pracích prostředcích - tím myslím gely určené pro děti (lovela, dreft,...vše sensitive) samozřejmě bez aviváží. Předem děkuji. Alena

kackabk
11. dub 2011

Ahoj maminky, mám asi poměrně hloupou prosbu, ale mohla by mi nějaká trpělivá duše vysvětlit, jak probíhá život s látkovkama? Po přebalení dítěte dám plínu kam? (má se přemáchnout od nejhoršího, usušit a hodit do prodyšného koše, nebo do prodyšného koše hned, nebo je do praní skladuju ve vodě...omlouvám se, fakt nevím ☹ ) Kdy pleny perete? Každý den? (pokud si představím, že bych chtěla jen látkovat a přitom přebalovat třeba 10x denně, při používání AIO mi do druhého dne neuschnou, takže třeba nakoupit 20ks, což je neskutečná pálka peněz a k tomu penízky za každodenní praní, tak nevím, jak se to kromě neigelitové ekologie může vyplatit..) No jsem z toho všeho dost jelen, pomůžete mi z toho ven? Asi taky nebýt tak pohodlná a kromě AIO si pořídit také čtvercové se svrchníma kalohotkama, že?

slunicko76
11. dub 2011

@silente kouzelny!🙂
@florentina tak o teprijemnosti na kuzi jsem se teda ted v poslednich mesicich presvedcila! Pouzivam latkove vlozky (pred porodem jsem o nich nemela ani sajnu), jsou prakticky ze stejneho materialu jako plinky a je to fakt nesrovnatelne s jednorazovou vlozkou!

lennikka
11. dub 2011

@svatule ok, dekuji, uz jsem si to napsala, tak bud jeste zjistovat dalsi informace, ale jsem presvedcena, ze do toho jiste pujdeme... 🙂

aemmi
11. dub 2011

@kackabk Mně hodně pomohl tenhle server: http://www.latkovepleny.cz/

betelgeuzz
11. dub 2011

@aemmi třeba je nějaký výpadek u dovozce. Můžeš zkusit hodit dotaz na některým obchodě, oni většinou odpovídají. Třeba na sluneti ještě pár kousků mají. Ještě mě napadá, jestli třeba nebudou teď dělat jenom ty duowrap. Mně třeba vyhovovaly IV organic, ale u staršího dítka, které se už hýbe, se otáčí sucháč a dře bříško. Taky se časem hodně zničí.

@alikt78 výroba slizu je tak na půl hodinky. Ale myslím, že většina holek tu používá běžné prací prostředky pro děti.

@kackabk máš pravdu, AIO se celkem prodraží. Nevím, jestli tu vůbec je někdo, kdo by používal pouze AIO. Já mám jen asi 2 - 3 ks, jinak používám hlavně čč a pár kalhotovek. Důvod je finanční, ale i ta doba schnutí.

aemmi
11. dub 2011

@betelgeuzz Vidíš, to mě nenapadlo se tam zeptat 🙂 jo, já jsme je našla myslím právě na slůněti, sice jsme ještě nakupovat nechtěla, ale kdyby se přestaly vyrábět, tak už je asi objednám, protože mi přijde, že je má fakt skoro každý, tudíž usuzuju, že je s nima spokojenost 🙂

helulela
11. dub 2011

@alikt78 můžes prát i v normálních prostředcích, já mám např. Persil sensitive
@kackabk v pohodě 🙂 dávám separačky, s ní pak vyhodím to nejhorší. Když něco zbyde, odrbnu kartáčkem a namydlím, mokré hodím do kbelíku nasucho, počůrané tam házím rovnou. Kbelík radši neprodyšný, prostě nějaký dost velký s víkem, nemusí být nic speciálního. Praní záleží, kolik plenek máš, ze začátku je spotřeba větší. Prala jsem nejdřív obden, teď jednou za tři dny. AIO jsou pohodlné, ale kalhotovka a svrchní kalhotky není o moc horší, vůbec se jich neboj. A klidně se ptej dál, všechny jsme začínaly a teď, když už máme zkušenosti, rády předáme dál 😉

florentina
11. dub 2011

holky já napsala takový dlouhý příspěvek a koník mi vše smazal...už dva dny mi to tu pěkně blbne a malá už se probouzí, takže jdu a shrnutě všem děkuji za rady a všem novým přeji hodně zdaru v látkování

silente
11. dub 2011

@lennikka - já začla látkovat po návratu z porodky, u dalšího chci brát látku už do porodky, ale je to individuální. Začni, až se na to budeš cítit. Každá z nás někdy dala papírovku a určitě to není nic, za co by ses měla stydět. Prostě uvidíš sama 🙂
@alikt78 - já prala nejdříve v prášcích/gelech pro děti + máchání. Malá nikdy neměla problémy s pokožkou, tak jsme to neměli ničím komplikované. A teď peru v prášku, co mám právě rozdělaný na naše prádlo (peru v něm i dětské věci, jen zvlášť) + přidám máchání. Ale já nikdy nebyla žádná příliš opatrná matka na tohle 😀

silente
11. dub 2011

@sussanah - no to je jasný, panenka a bez plíny! Jak jsi to mohla přehlédnout! 😀 😀 😀 😀

silente
11. dub 2011

@kackabk
Jak probíhá život s látkovkama? - normálně, jen na ven nosíš pytlík na špinavé plíny
Po přebalení dítěte dám plínu kam? - vyklepnu hovňouse ze separačky (u nás Irma) a vše hodím do koše na plíny (ten mám také z Ikea, chceš-li hodím odkaz) - skladuji na sucho
Kdy pleny perete? - když mám plný koš na pleny, popř. když mi začnou scházet mé oblíbené 😀
Asi taky nebýt tak pohodlná a kromě AIO si pořídit také čtvercové se svrchníma kalohotkama, že? - ano 🙂 A budou aspoň první měsíc dva Tvé nejoblíbenější, uvidíš sama 😉

herminka
11. dub 2011

@betelgeuzz Jaký sklad čč teď používáš?

@aemmi Myslíš tyto Thirsties? http://www.ekopleny.cz/cs/kategorie110814/detai...

aemmi
11. dub 2011

@herminka jo, to jsou asi ony, jen zatím jsem je všude viděla jednobarevné...

betelgeuzz
11. dub 2011

@herminka teď už to skládám jenom na nudli na dvanáctiny. Vyjímečně, když má malá kadící období, tak jí dám novosklad, ona se do něho pořád vejde 😀

kackabk
11. dub 2011

@aemmi @helulela @betelgeuzz @silente Děkuji moc za vysvětlení a zkušenosti a taky ten odkaz - ty stránky jsou moc fajn, to jsem potřebovala 🙂 Tak já si ještě počtu a třeba se zas někdy na něco moudrého zeptám 😅