Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

innes
19. dub 2011
monny89
19. dub 2011

@innes děkuju moc 🙂 No, možná s papírovkama střídat budu, páč příbuzenstvo a kamarádky dovezou jako dárek, víš jak... takže to nějak prostřídám 😉 Ale předpokládám, že je lepší začít látkovat doma, a na ven dávat jednorázovku že? Tu sponku si určo koupím.. 😉 Jinak co já si pamatuju, tak moje máma u bráchy snad ani žádný kalhotky přes ty látkovky nedávala..... jenom mu dala plenky složené, zasponkovala, dala dupajdy nebo bodýčko a bylo to.. ale teď nevím ejstli se nepletu.. proto jsem z těch svrchňáčků tak vyjukaná 😵
@reruna když oni jsou hrozně drahé a my teď máme nečekaný výdaj 20tis. takže hledám ty nejlevnější varianty ☹ ☹

monny89
19. dub 2011

@innes jo a na ty látkovky je nejlepší rozměr těch 70x70cm že ju?

innes
19. dub 2011

@monny89 no ono za nás to asi ještě moc nebylo, třeba máma na měměla nějaké předchůdce PULek, ale přítelova máma na mě koukala taky jak na blázna, co jí na to ještě dávám. Já zas byla v šoku, že ji přišlo normální mít xkrát za den pročůraný dítě naskrz, hlavně v zimě 😕
Taky jsem látkovala ze začátku jen doma, začala jsem asi se dvouma svrchňáčkama a čč a postupně přidávala 😉

innes
19. dub 2011

@monny89 na začátku mi stačily i ty menší (nevím alekolik mají rozměr, byly to asi 30let staré čč 😅 ) na novoška měli superpadnoucí velikost 😀 Až později jsem skládala z těch větších. Ale já měla podědíno, pro tebe nemá asi moc význam kupovat ty malé (jeslti se vůbec ještě prodávájí).

monny89
19. dub 2011

@innes tak uvidím jak mi to půjde 😕 docela se toho bojím ☹

monny89
19. dub 2011

ale vím, že je to pro mimčo lepší než nějaký papírovky... 😉 A jak to vlastně vyjde finančně? Doufám že levněji než ty jednorázovky 😅

reruna
19. dub 2011

@monny89 no já myslím, že mamka mi říkala, že nám dávala 2 čč narovno, pak obdélník nějakýho igelitu a pak jednu čč do trojúhelníku a zaplo se to takovýma sponkama na gumu, něco jako předchůdce snapky... a každý den vyvařovala v hrnci na plotně! u mojí ségry, která je o 7 let mladší než já, si to vyvařování ještě pamatuju, takže pro mě byla u prvního syna jasná volba jednorázovky, ale pak jsem byla na přednášce u nás v MC o látkových plenách a koukala jsem na ty moderní plenky jak z jara, pak jsem o nich sháněla informace na netu a na MK a dlouho jsem se odhodlávala, pak jsem je nakoupila a nelituju. Jenorázovky sice občas používám na cesty, ale doma látkuju. Na ty čč se teda zkus podívat i na bazárku a třeba narazíš na nějaký pěkný, nebo kup pár těch levnějších - libštátské třeba - ty mívají běžně v obchodech s dětským zbožím a kikko bambusové jen pár kusů, mají je te´d i v DM

reruna
19. dub 2011

@monny89 když se krotíš, kupuješ jen po bazárku a vystačíš si s čč, tak to byjde finančně dobře, ale jak tě to chytne a začneš zkoušet různé kalhotovky a AIO, tak to vyjde finančně asi stejně jak jednorázovky 😀

innes
19. dub 2011

@monny89 já se toho taky bála, vypadá to jako věda, ale je to hrozně jednoduchý 😉
Určo to vyjde levněji, hlavně pokud budeš používat především čč a navrch nějaké gaťky.
Jen spousta z nás tomu už trochu propadla a tak se to cenově pohybuje asi stejně jak papírovky 😀

innes
19. dub 2011

@reruna 😀 😀 😀

monny89
19. dub 2011

@reruna já se právě musím krotit aspoň teď finančně chvilku... ☹ Ale tak uvidím nu..
No jako papírovky budu mít taky průběžně že jo.. ale přecejenom látkovky jsou stará klasika, tak bych se tomu ráda naučila a pak taky předávala zkušenosti dál 😉

reruna
19. dub 2011

@monny89 no hlavně u látkovek musíš trochu investovat více na zařátku, kdežto jednorázovky se dají dokupovat průběžně, takže to někomu připadá cenově výhodnější, ale když si pak spočteš, kolik utratíš za 2-3 roky, tak se nestačíš divit! no a pak je tady určitě ještě ekologické hledisko, zdravotní - hlavně pro chlapečky a pro mě dost rozhodující i estetické 🙂

monny89
19. dub 2011

@reruna jj, četla jsem že to pro chlapečky není nejlepší, jen teď nevím přesně proč vlastně, jen jsem četla že to způsobuje neplodnost či co.....

ivuska.h
19. dub 2011

@florentina Pokud je mi známo, je tou účinnou složkou MioFreshe perkarbonát sodný (nebo mě někdo opravte), takže pokud budeš dávkovat rozumně, mělo by to být dobré.

reruna
19. dub 2011

@monny89 no podle výzkumů je teplota v jednorázovkách o 1-2 stupně vyšší, než v látce, a to může být příčinou neplodnosti, dokázané to zatím samozřejmě není, jednorázovky se zase nepoužívají tak dlouho, ale proč to pokoušet... a navíc je ještě prokázaná souvislost mezi častějšími záněty močového měchýře a používáním jednorázovek, protože hodně maminek nepřebaluje tak často a močí nasáklé jednorázovky pak studí...

helulela
19. dub 2011

@monny89 ahoj 🙂 když chceš začít úplně jednoduše, dokoupila bych ještě aspoň 20 čtvercovek. Ty budeš vázat na novosklad a zajišťovat snapkou. Dovnitř můžeš dát ještě separačku. A navrch svrchní kalhotky, ty jsou taková nepromokavá vrstva, bez nich má mimi za chvíli vlhké i oblečení. 2 ks jsou minimum - jedny má na sobě, druhé zatím větrají. Kup aspoň troje, ať máš co dát, když budou jedny zrovna pokakaný. Začla bych asi velikostí S, možná XS, ale z těch ti vyroste za chvilku. Já mám vyzkoušené Thirsties a Imse Vimse. Pokud bys kupovala tohle všechno nové, určo se vejdeš do 1500 Kč. Pak ještě ten kbelík s víkem a slavné žlučové mýdlo 😉

monny89
19. dub 2011

@reruna jojo, něco takového jsem četla.... 😉
@helulela ahojky 🙂 Děkuju za tipy 😉

monny89
19. dub 2011

no jako dámy, jsem na sebe hoooodně zvědavá jak to budu zvládat.. 😀 Já taková netrpělivka.... 😀 Jak dlouho vám trvalo než jste to měli "v ruce"?? Měsíc...? Dva...?

florentina
19. dub 2011

@ivuska.h děkuji za odpověď. Dívala jsem se na krabici, ale bohužel v českém překladu píší jen, že to neobasuje chlorid a bělidla a pak píšou o dávkování. O složení ani slovo a v tom cizojazyčném originálu bohužel prekarbonát sodný nenajdu 😅 Používat budu určitě s rozumem, nechci ani při každém praní, jen jednou za čas na osvěžení. Peru na 60 v tekuté Lovele. Dřív jsem pro "dobrý pocit" a zbavení takového jakoby "zatuchlého" po pár praních přidávala ocet, ale koupila jsem nějaké pleny, na kterých píšou přímo, že se nemá používat ocet. No a protože peru vše v jednom, tak teď hledám nějakou alternativu, jak pleny jednou za čas "zrevitalizovat". Taky mě napadlo, vyprat je jednou za čas na 90, ale od toho jsem zatím upustila, nechci je zbytečně ničit. Nemáš třeba také nějaký osvědčený typ, nebo můžu se zeptat, jak plíny konkrétně pereš?
A jinak musím říct, že mám plíny doma různých značek, ale ANAVY jsou bezkonkurenčně nejhezčí co se vzorů a barev týká.
Děkuji Flo

reruna
19. dub 2011

@monny89 no asi ten měsíc, ale upřímně nevím, jak bych to zvládala u prvního - jak jsem psala - to jsem jela v jednorázovkách a šestinedělí bylo teda pořádně "hustý" i bez látkovek, tím tě nechci strašit, jen to nevzdávej, kdyby něco, tak chvíli pojedeš v papíru a jak se to ustálí, tak uvidíš, že látkování není zase taková práce, jak si mnozí myslí, prostě přebalíš a místo do odpadkového koše hodíš do kýble a jednou za 2-3, později spíš za 3-4 dny hodíš z kýble do pračky, pověsíš, sundáš, poskládáš, žehlit můžeš, nebo nemusíš, něco ani nesmíš, pokakaný separačky vyhodíš, co proteče osprchuješ a potřeš žlučovým mýdlem, neboj ono to není taková věda

florentina
19. dub 2011

@monny89 jde jen o to to vyzkoušet...já byla odhodlaná z různých důvodů do látkovek jít, ale stejně jsem se pak trošku bála, jak to budeme prakticky zvládat. V šestinedělí jsme jeli plně v papíru a teď plně v látce, tak mohu srovnávat a bylo pro mne příjemným překvapením, že nejen že jsem se utvridla v tom, že dělám dobře z přesvědčení, ale také v tom, že mě osobně to s látkovkami /co se provozu týká/ přijde jednoduší než s papírovkami. Jinak občas mě nějaké dotazy napadají i teď po dvou měsících, ale normální fungování jsme měli /já i manžel/ v ruce za pár dní. Tak hodně zdaru!

monny89
19. dub 2011

@reruna jojo, tak zezačátku asi budu nonstop kojit - přebalovat - kojit - přebalovat a tak dááále 😀 No, pro dnešek děkuji, já se ještě určo stavím pro radu 😉

monny89
19. dub 2011

@florentina tak jo je příjemný tohle slyšet, dost povzbuzující, děkuji 🙂

ivuska.h
19. dub 2011

@florentina Já skladuju nasucho (jen osprchuju pokaděnce), peru na 60 v Ulrichu. Občas, když se mi zdá, že kýbl smrdí víc než obvykle, dám ještě prvně máchání. Pak taky občas dám předpírku s Žabkou (prací soda), která změkčuje vodu a je to vlastně taková odvápňovací lázeň. Teď se mi ale stalo, že mi začly plínky hodně smrdět čpavkem, dočetla jsem se, že je to tím, že se v plínkách usadí nějaké soli, které právě při následném rozkladu (po opětovném počůrání) uvolňují čpavek a že se toho lze zbavit tak, že se provede dekalcifikační kůra (buď octem, kys. citronovou nebo prací sodou). Manžel si zas myslel, že to jsou nějaké bakterie, které to rozkládají. No tak jsem to vyprala s přídavkem sody a Sanytolu (desinfekce), výsledkem jsou plíny smrdící o poznání míň, ale bohužel experiment byl zcela bezcenný, jelikož nevím, která z těch věcí vlastně zabrala 😀

Co se týká perkarbonátu (sůl na skvrny), tak u toho jsem nikdy nepozorovala výraznější účinek na obtížné fleky (mrkev, rajče, kakao), takže už ho nepoužívám. Na fleky od vaječiny mi nejlíp zabralo slunko.

ivuska.h
19. dub 2011

@florentina Jo a díky za pochvalu plínek 😉

helulela
19. dub 2011

@monny89 ještě mě teď napadly vkládačky - samotný novosklad z jedné čč bude za chvíli durch, takže se buď přidává dovnitř nějaká vkládací vložka, příp. můžeš složit čč, ale to už bude trochu velký balík na prdelce

helulela
19. dub 2011

@florentina já občas miofresh dám, zbyl mi ještě z dob, když jsem do něj namáčela vaječinu, a žádnou újmu na barevných plínách nepozoruju. Toho upozornění na obalu jsem si asi ani nevšimla a to jsem do čtení návodů blázen 😔

monny89
19. dub 2011

@helulela díky díky, já to ještě nějak vymyslím.. ale určo se tady s váma poradím co a jak.. děkuju moc 😉