Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rozarka65
11. kvě 2011

@sarkast Ahojky, holky tu doporučovaly kikko lux
http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/pleny-c...

rozarka65
11. kvě 2011
rozarka65
11. kvě 2011

@sarkast Jinak já jsem úplný nováček....a mám jen obyč. čtvercovky,které budu kombinovat s vícevrstvenými plínkami a vkládačkami....a svrchní kalhotky - vlňáčky a pulky...

sarkast
11. kvě 2011

@rozarka65 ja právě o tom vubec nic nevím... 😕 něco málo, ted jsem se dívala na odkaz z jedne diskuze, je tam názorně vyfoceno a vysvětleno, jak se co sklada a pod... je to moc fajn odkaz 🙂 http://latkovepleny.info/index.php?option=com_c...
Koukám, že jsi taky ještě neporodila ;)

rozarka65
11. kvě 2011

@sarkast no já se děsila toho novoskladu,ale je to pohoda...🙂 Ještě ne,ale už se to blíží...🙂

sarkast
11. kvě 2011

@rozarka65 už máš všechno asi nakoupeno, vid? 🙂 ja jsem o něco pozadu, takže ještě dokupuju 🙂

joohana
11. kvě 2011

@sussanah Je to vel. M, malá to má vepředu ohrnuté ven o cca 6cm. Později se dají dát narovno, to už mám vyzkoušené od Aninčiných cca 18 měsíců.

sussanah
11. kvě 2011

@joohana ja mam doma M, maly je chvili mival na rovno, jen me zajimalo, jestli mam sit o neco mensi nebo si vystacim se stejnou velikosti 🙂 Dik

rozarka65
12. kvě 2011

@sarkast Ještě nemám...chybí mi ještě spoustu věcí...jako např. kbelík s víkem, snapka, pratelná přebalovací podložka, separačky, impregnace,žlučové mýdlo....musím vyřešit,kde sušit plínky...atd...🙂 Ale pořád je ještě čas....tedy jestli se budu krotit a konečně se trochu zklidním...všichni mě straší,abych neporodila dřív,když pořád někde lítám...tak všem říkám,že ještě 14dní,to mám s dětmi vystoupení a pak už budu v klidu...tedy ještě bych ráda s malou alespoň jednou do bazénu a na nějaký výlet....prostě si chci užít malou,dokud není mimi....🙂 A ty pokud plánuješ pořizovat zatím jen čtvercovky,tak budeš mít nakoupeno rychle....🙂

sarkast
12. kvě 2011

@rozarka65 No ja 4 covky už mam, co jsem měla ja 😉 jenže ty spíše vypadají na přehození na ublinknutí a pod 🙂 nejsou moc tluste, takže asi moc nebudou sat... Mamka mi je dala, je jich asi 30 ks... Včera jsem až do 23 četla a četla o těch plínách, a asi koupím jak 4 covky, tak i plenkové kalhotky, jedna vyjde na cca 220,- plus separační a samozřejmě svrchní, a taky chci asi koupit na vyzkoušení jedny nebo 2 ty kapsove, kde se vklada vložka a jedny ještě ty vše v jednom co stojí takovy ranec 😀 600,- doma už mam 3 balení jednorazovek, takže uvidim, jak to pujde 😉 😉 Ty jsi dobra, že máš ještě čas?? Wau, ja bych se už bala, že každou chvilku porodím 😅 jsem strašpytel od přírody a muj muž ma "nakazano" že od 35tt semnou bude doma na homeofficu, pro jistotu 😀

rozarka65
12. kvě 2011

@sarkast No 35tt začínám zítra...🙂 Všichni kolem se bojí,že porodím dřív,ale já jsem od přírody pošuk....🙂 Teda v noci mi bylo pěkně zle,ale to bylo z jídla...No každopádně chci vydržet do taťkových narozenin, 17.6., protože pak se nikam nedostanu, autíčko nám dojezdilo a vlakem mimi táhnout nechci...No krom čtvercovek,které netuším,jak budou sát, protože jsou to opravdu obyč. a které jsem u malé používala jen na utírání pusinky apod., mám ještě půjčené nějaké kalhotové plínky,ty asi budou sát hodně,ale schnuly mi na sušáku dva dny....a pak koukám do bazárku...zatím mám jednu plínku anavy....ráda bych také něco vyzkoušela a případně pak něco koupila...ale penízků moc není...A co nestihnu koupit,jak jsem psala,tak zaúkoluji rodinku....přítele a dědu...🙂 Ještě nemám ani vypraný kočárek,to dostane taťka za úkol až budu v porodce...🙂

florentina
12. kvě 2011

@sarkast jestli jsem to správně pochopila a budeš mít čč po sobě, tak ty jsou dnes k vyvážení zlatem🙂 Naopak, to jsou ty nejpoctivější plíny, co nejlépe sajou. Kdysi prostě byla plína jedna, nebyl výběr, ale ta tenkrát obyč se dnes rovná té vysokogramážní. Ono sice na omak a bližší prozkoumání čč obyč (současné) a vysokogramážní poznat jsou, ale jako nějak výrazně tlustší nejsou, takže myslím, že pokud máš 30čč po sobě, tak ty bych používala na přebalování a pak by ti stačilo koupit úplně obyč právě na to ublinknutí a tak, dnes se totiž vyrábějí v základu mnohem tenčí a fórovější než v minulosti. Jinak co se savosti týče, tak já mám obyč i vysokogramážní čč na jedné hromadě a i když já to poznám, tak manžel třeba ne a s tou savostí no...prostě pořád je to jen čč, takže podle mě je vysokogramážní měkkčí a příjemnější na prdelku, ale ta saovst je prostě malá. Je to tak na jedno čůrání a časté přebalení ať s tou či s tou. Vyšší savost se u nich řeší vkladačkou a nebo pak již ty kalhotovky a kapsovky.

sarkast
12. kvě 2011

@rozarka65 tak kočárek už naštěstí máme doma 😵 teda ne u nas doma, ale u mé mamky - babi v Ostravě 😉 za měsíc si vememe jen vajíčko, a zbytek nám naši dovezou až porodím 🙂 byla jsem nervozní když jsem nemela postýlku, kočárek a hadríky, ale ted už tyto nej věci mám, takže jsem v klidu 😀 jinak postýlka už stojí přes 2 měsíce složená 😀 😀 😀 takže nejsi jediný pošuk, neboj...

sarkast
12. kvě 2011

@florentina tak to máš asi naprostou pravdu! Ono když se tam zamyslíš, tak VŠECHNO co je uděláno, vyrobeno tenkrat, má jinou hodnotu, kvalitu než ty dnešní věci, že??? 🙂 at je to oblečení, aj... takže jestli to chápu dobře ty máš jen ty čtvercovky? Nebo používáš i jiné? 🙂

jasekd
12. kvě 2011

@joohana Je, ta ma pršáček 🙂 Krasna, a ty vlasky, Vendy ma taky dost vlasu a je teda o neco mensi, na 3 tydnech ma cca 4100. My jedeme jen v Haipach a par novoskladu a fakt musim rict, ze super plina, kdyz krasne sedi Martinkovi s 9,5 kg, i Vendy od 1.tydne (cca 3,5 kg), jen kdyby mrchy tak netvrdly 😝 Ja se zarekla, ze uz nic nekupuju, jen par HD tady z MK jsem vzala, ale jinak ta vv vyopada na ni super, asi bude i mekoucka, ale v te nasi vode se asi udela struhadlo i ze sametu 😠 Takze odolam. A jakto jinak u vas jde? U nas celkem OK.

reruna
12. kvě 2011

@kacenkaharris já mám pul svrchní kalhotky IV, byly super do doby, než dítě začne sedět - to se potom ten sucháč často otáčí a odírá bříško a taky po delší době používání - my máme vel. L - seděla nám už od 4-5 m a po roce používání začaly dost provlhávat už...a sucháče už nedrží, ale ze začátku byly fakt fajn. Pak mám dvoje biofroťáčky a stříh dobrý, snapku používám a žádná vytahaná očka nemám, rychle schnou, ale dost hrubnou a savost nic moc. Flanelky budou asi ještě méně sát, ale jdou dovycpat a na doma si je určitě nechej, zvlášť když je máš za dobrou cenu. Vlňáčky od IV neznám, ale jestli je to podobný střih, jako ty pulky, tak by měly vyhovovat. Já mám vlňáčky Loveybums, jsou takové pružné a tenké. Jo a ještě mám od IV tréninkové kalhotky a spokojenost. Tu sadu si nechej, však sama uvidíš, až je budeš používat, jestli ti vyhovují.

reruna
12. kvě 2011

@jasekd ne ne, ze sametu se struhadlo neudělá, můžu to porovnat, mám HD i plenky z bambusového veluru, který se sametu podobá na omak (anavy např, BB, šité od mehlo) a ten materiál fakt není struhadlovitý a to mám některé plenky stejně dlouho jako HD a peru je stejně často - jako už nejsou jako nové, to je fakt, jsou spíše tvrdé, ale po promnutí zas měkké

jasekd
12. kvě 2011

@reruna Ja vim, ze to frote na HD neni uplne super, ale vyhovuje mi tim uzasnym strihem, a ted jsem si koupila ty jete HDplinky od Zmuzle a ona psala, jak jsou hrube atd, a proti tem mejm byly mekoucky, takze u nas je asi fakt debilni voda 😠

reruna
12. kvě 2011

@jasekd jo jo, střih je dobrej, akorát kdyby tak nehrubly no.....

jasekd
12. kvě 2011

@reruna A to uz to bio frote je lepsi, ja mam jeste tu obyc pastelku, ale nic noveho uz kupovat nebudu, holt je musim poradne prodrbat, coz me trochu stve, mam ekzem a dost to nici ruce, manzel ale vymyslel zlepsovak, hodi plinu kolem nohy stolu (ma to ostre hrany) a jezdi s ni sem a tam, jakoby ten stul tou plinou lestime, a zjemni to taky a ruce OK, akorat mam pocit, ze ta noha od stolu je trochu obrousena 😀 Smirgl hadr! Ale na navsteve v Praze byly treba celkem mekke, fakt zalezi na vode.

reruna
12. kvě 2011

@jasekd taky mám tu biofroté - ale teda s tou nohou od stolu jsi mě pobavila 😀 už se vidím, jak to zkouším 😀 ale taky mám ekzém na rukách a tak to asi fakt vyzkouším

jasekd
12. kvě 2011

@reruna Tak jen davej bacha, abys tu nohu neurizla 😀

joohana
12. kvě 2011

@jasekd No i ty vv bohužel tvrdnou, proti tomu jak byly krásně hebounké když byly nové, ale s tím moc nenadělám. Jinak se máme prima, malá má už režim a je moc hodná, pláče jen když chce jíst nebo spát. To od starších neznám, ti šestinedělí prořvali, hlavně teda od 8 večer do cca 3 ráno, to jsem byla vždycky hotová. Sarah ale vstává v 5.30, nají se, kouká, když odjíždíme s nejstarším do školky v 7.30 tak usíná. Kolem 9.30 svačí, pak kouká, nají se a kolem 12 jde spát. Budí se cc av 16.30, nají se, kouká, vykoupem atd. a kolem 19h jde spát na noc. Nevím jestli jsem se se třetím dítětem konečně naučila číst signály nebo jestli je prostě na obsluhu snadná 😅

kackabk
12. kvě 2011

teda jak vás tu čtu, tak se té vody začínám bát - u nás, co by v krasové oblasti je voda taky pěkně tvrdá, takže budou tvrdé i plíny? nejsou nějaké zlepšováky co má člověk nasypat do pračky?

a ještě mám takový hodně blbý dotaz, ale když se řekne "vyvařovat", znamená to strčit do hrnce a povařit s nějakým mýdlem(jak to dělávala mamka) a nebo to stačí vyprat na nějakou vyšší teplotu?

jasekd
12. kvě 2011

@kackabk Kdyztak mas o neco vejs navod, jak ty pliny mekcit 😀 Ja pridavam ocet misto avivaze, je to o malinko lepsi, nebo se obcas udela kura s kyselinou citronovou, ze se to pred pranim namoci do silnyho roztoku te kyseliny, koupis ji v potravinach, treba v Penny. Jinak ja peru na 60, vyvarkou se mysli v pracce vyssi teplota, ja mam prgm na 80 a 95, ale tech 95 jsem nikdy nepouzila, jednou za par mesicu tech 80. Ani moje mama uz myslim nevyvarovala v hrnci, uz mela Tatramatku.

andelka
12. kvě 2011

@jasekd to je dobrý s tím stolem 😀 to musím zkusit. Mám ruce taky naprd. Pastelku mám jen jednu, ale používám ji ráda a často. Taky už byla zhrublá, tak jsem ji šoupla do kyseliny, pokaždé ji pořádně přežehlím s napářkou a pak promnu a je dobrá. Vím, že se to ničí, ale tak jinak by se nedala používat vůbec, tak o co jde, že 😅

kackabk
12. kvě 2011

@jasekd Když já bych ty nohy stolu chtěla mít ještě nějakou dobu hranatý a ne kulatý 😅 No já doufala, že se s tou vyvářkou dočkám nějaké takové odpovědi, ale mamča to fakt dělala v tom hrnci a pak máchala a to nejsu zas tak starej ročník - no že by zrovna Tatramatky v Tuzexu došly, když ji tam sháněli? 😀 Jinak díky za rady

baca
12. kvě 2011

@kackabk tak jestli myslíš Moravský kras, tak my vodu máme pěkně tvrdou 😢

baca
12. kvě 2011

Kdybyste měli někdo zájem, tak zvažuju prodej BBH pulek velikost s ve žluté barvě, používané velmi krátce. A pak tu mám vv od totsbots 6 ks, tu velikost 1. Moc je nepoužívám...Jen nejsem schopná to nafotit na bazar, ale kdyby někdo chtěl, tak bych se snad přemohla 😀

sussanah
12. kvě 2011

@baca A Markovi jsou ty pulky uz v tech 3m male? vyrobce udava do 8kg. Maji kridelka u nohavicek? A za kolik bys je prodala? Kdyz tak ip 🙂