Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

joohana
16. kvě 2011

@zuzkkkaaa jo a pokakanýho novoška teda taky pod kohoutek, ty plínový ubrousky jen na počůranou...

zuzkkkaaa
16. kvě 2011

@joohana holky jste prostě dobré, já jak ji tahám dýl tak mě pobolívá břicho, štve mě to 😠 Ale novoška taky budu brát pod kohoutek určo, ten se dokáže zaneřádit solidně, že? 😀 A určitě je to i pro prcku příjemnější, že se osvěží vodou. 😵

joohana
16. kvě 2011

@zuzkkkaaa No ona vylezla na stoličku a já ji jen zvedla k umyvadlu 😉 . Ad novošek-jj, kolikrát mi v terénu ten kohoutek vyloženě chybí, nějak to těma ubrouskama neumím ☹ .

Jo a jak jsme se tu bavily o pomoci babiček-ta moje mi donesla mega pack pampersek a 6 balíků pampers vlhčených ubrousků a na můj údiv že přece ví že je nepoužívám mi řekla že to ona ví, ale myslela abych nemusela prát. No nic. už jsem našla odběratelku, ale štve mě to. Babička to myslí dobře, ale zbytečně za to utratila peníze, táhla to sem...No komu není rady...Ještě mám pořád asi půl balíku vel. 2 co jsem kupovala do porodnice, na dovolenou je nemá smysl nechávat, prtě z nich do léta vyroste.

majdula
16. kvě 2011

@jasekd @zuzkkkaaa No vyyyborne! To jsem potrebovala slyset! A shodou okolnosti (neumyslne! nahoda jak svina) jsem dneska odpo ve vypranym pradle jeden objevila a fakt vypada jako fungl novej, toz dobry, takze odtedka peru ubrousky a nesusim 🙂 jako jeste tu mam ctyri baliky, ony jsou fakt silene levny a mne i prijemny (= nesmrdej parfemem 😝 ), ale hodim je k babicce a doma budu prat, jupajda! Mne totiz prani cehokoliv desne bavi (jedna z mala domacich praci 😎 )

ofelieee
17. kvě 2011

myslím, že celulóza i viskóza co WC nebo na kompost můžou, u netkaný textilie nevím - podle toho z čeho je...

holky když mejete novoška pod kohoutkem, jak ho držíte? Já ho meju tak od malička, ale někdy zaváhám, abych mu neubližovala... navíc jak začíná bejt živější tak je to na tý jedný ruce trochu artistickej výkon 🙂

jasekd
17. kvě 2011

@joohana No nasi mi na ferovku rekli, ze kdyz budou hlidat oni, ze budou pouzivat papiraky, ze je to pro ne jednodussi, a sami si je koupili. Malej je tam jen obcas a ja sice 100% latkuju, ale zas nemam pocit, ze by mu pemprda ublizila, jen me stve ten odpad, tak to beru tak, ze jsem rada, ze pohlidaji a at si ulehci zivot. Tchyne si vzdy vyzada oboje pleny, ze podle situace, a latkovky vrati netknute, ze abych nemusela prat 😀 Rikala jsem manzelovi, at se ji zepta na skutecny duvod a at je klidne uprimna jako nasi, ze ji to nutit nebudu nebot jsem rada, ze pohlida 😀 Nevim, zda je ji blby rikat, ze se ji do latkovani nechce nebo se mi fakt snazi usetrit praci... Takze ja bych ty baliky od babicky dala hlidacum a co zbyde, kamaradce, ja to tak udelam, kamoska ceka druhe dite a bude se tentokrat snazit latkovat, ale k doktorum atd urco papiraky, takze co uz bude Vendy male, posilam tam. Vendy chodi po doktorech taky v papirakach, protoze je permanentne posrana a to bych valila krosnu, no a Martin taky bude muset, nase AIO tu narazovou davku prestavaji zvladat.
@majdula Prani je jedna z lepsich praci, to je pravda 🙂 A tohle moc prace neprida, kor kdyz jsem to prestala veset.
@ofelieee Polozim si ji na levy predlokti (obe ruce ma prehozeny pres moji ruku) a jistim ji drzenim za prave raminko. Nejjistejsi drzeni na predlokti je pro me tygrik, ale kdyz je cela zdelana, tezko si ji chytnu za stehynko 😝 Muj prvni kluk mel GER, tudiz absolutne neslo tohle praktikovat, tak s tim taky ted trochu zapasim. No a kdyz se M. vyjimecne navzdory BKM zaprasi, tak jeho uz neudrzim a protoze nestoji a vazi 9,5 kg, tak ho chytnu tak nejak podobne, ale nohou slapnu do sprchace a podepru si ho stehnem, takze radsi svlikam kalhoty, abych nebyla uplne mokra.

majdula
17. kvě 2011

@ofelieee Ja meju oba kluky stejne, tak jak pise @jasekd - mam je polozeny na levem predlokti a v podstate mi pres nej visi a rukou drzim pod raminkem - a pravou rukou sudlam prcku 🙂 Tady to mam dokonce vyfoceny u R1, kdyz mel mesic a pul
http://majdula.rajce.idnes.cz/Kolousek/#120.JPG
Ten ted vazi taky 9,5 kg a v pohode se to jeste da, jen ty dlouhy nohy musi pod sebe do umyvadla smotat 😀 ale meje se mi prekvapive lip nez malickej, pac mam jistotu ze mi nevyklouzne.

jasekd
17. kvě 2011

@majdula to je krasna fotka 🙂 no ja naposled takhle myla starsiho jeste v tehot. v 9. mesici, tak treba ho taky ted unesu, nastesti to neni potreba casto. ajak ho skladas do umyvala t si neumim predstavit, ja ho myju nad vanou... jinak ty vetsi deti jsou takovy bytelny uz, v to mje to lepsi.

majdula
17. kvě 2011

@jasekd Tak to ses dobra! To ja uz pres pupek nezvladla, tak jsem ho stavela do vany, kdyz byl bobek. A po porodu ho zase zvedam do umyvadla, tech 9,5 kilo se da, zaplatpanbuh ted, ze je to takovej malej chroust a muzu ho jeste v pohode nosit a zvedat. Drzim ho uplne stejne jako miminko, jen mu uz nevisi nozky dolu, ale kdyz mu smeruju zadecek pod vodu, tak si je musi skrcit, aby se mu tam vesly...

jasekd
17. kvě 2011

@majdula to je fakt drobek 🙂 Nas Martin ma ted na 13,5 mesicich 9,5 kg a asi tak 78 cm,a vsude je za prcka. Ja bych stavela do vany, ale malej jaksi nestoji 😀 Ale to umyvadlo by mi asi skopal ze zdi, kdybych ho tam skladala, vubec je ted nekdy desne vzteklej, co mame Vendy.

maly_prcek
17. kvě 2011

@florentina Já bych PULky neskladovala, pokud neplánuješ mít další miminko brzy...

maly_prcek
17. kvě 2011

@majdula @jasekd Já taky tak umývám pokaděný zadek nad umyvadlem, když je to dost... Má +-12kg a já na rizikovém, takže bych ho neměla moc zvedat ☹, ale jde to švihem 🙂... Akorát si ho posadím na to umyvadlo a pravou přidržuju pod hrudníčkem za ruku... Dát ho do vany, tak je všecko komplet mokré vč. mně 🙂 Umyvadlo taky drží 🙂

duzame
17. kvě 2011

Trošku mimo téma, ale jdu se zeptat: Dr, nám dneska potvrdila zánět močových cest 😒 . Zatím teda dávám alany, ale snad by látkovky neměly vadit, když je budu prát na 90°c a často měnit. Máte někdo zkušenost. Naše Dr tomu není moc nakloněná a stejně jsem se zapoměla zeptat. Díky.

ofelieee
17. kvě 2011

díky, ta fotka je super 🙂 trošku si poupravim styl, mívala jsem ho jen na dlani a to jeho mrskání už to přerůstá...

florentina
17. kvě 2011

@zuzkkkaaa no přiznám se, že přesnou cenu nevím. Prodávají ho v různě velkých rolích, ta naše stála něco kolem 500. Jak jsem psala, vidím to tak na půl roku používání. Používám při každém přebalení, použité vyhazuji do koše, nesplachuji do WC /nevím zda by to šlo, ale zdá se mi to na to moc pevné/. Mám nastříhané menší kousky na čůrání a větší na kakání a při každém přebalení použiji tak 2 kusy na mokro a 1 kus na sucho. Při kakání víc. Takže myslím, že cenově se to vyplatí. Ale zase když tu tak píšete o praní těch vlhčených ubrousků, možná se do toho taky pustím, nemusí se nic střihat a při tom praní plen to rozhodně nic navíc nezabere...

dagmarkaaa
17. kvě 2011

Holky to vás obdivuju, já zadek nad umyvadlem neumývám už tak od půl roku 😅 , za ty scény mi to nestojí a vždycky jí tam stejně něco zůstalo tak jsem to musela dočišťovat ubrouskama...... ve sprše občas jo když bylo hodně vymalováno, ale tam ta voda teče teplotně nepravidelně tak to taky nic moc. Naštěstí mi už pár měsíců kadí skoro výhradně do nočníku. Možná jsem měla blbý styl, no malé mimi šmudlit v umyvadle budu to jinak nepůjde 🙂

Jo a kdo má rád Itti bitti, došel mi mail že na bráně k dětem mají akci sleva 30%

ofelieee
17. kvě 2011

holky látkařky - nepřepadly vás někdy rouhavý myšlenky, jestli ty látkovky jsou opravdu správně? ... já jsem o tom ze všemožnejch důvodů pevně přesvědčená, ALE - ten zadek je v nich prostě větší a ne uplně o málo, hlavně u těch nejmenších miminek (asi?)... mrzí mě třeba, že v některých plínách ho ani nemůžu vzít do takovýho toho opravdovýho klubíčka a v některejch je mu nepohodlně v šátku... jaký plenky máte ozkoušený jako nejštíhlejší a přitom dobrý? Já mám půjčených 20 jakýchsi amerických a postupně dokupuju vlastní, zatím mám nejzamilovanější BL bamboo, a z tý mi už vyrůstá... tak abych se inspirovala. díky!

maly_prcek
17. kvě 2011

@ofelieee Když byl opruzený... Ale ne jestli jsou látka dobře, spíš co se děje a že snad nebudem muset přejít na papír... Dycky jsem si představila ten pocit, když mám vložku a věděla, že je to správná cesta... O motoriku a vývoj jsem strach neměla (mám z toho jako spec. pedagog státnice 🙂, vývoj je nazadržítrelný 😉 ), když byl D. maloch a chtěla jsem si užít tu blízkost, dala jsem mu novosklad z tyrkysové plínuše a přitulili jsme se... V šátku jsem problém neměla.

Za mě nej kalhotkovky Anavy, na patentky, na plné čáře... A pak anavy vv bambus. Tyhle dvě a klasické čč a vkládačky a víc by nemuselo být... 😀 Noo, dobře, ještě nějaká pěkná kapsovka... 😀 😀

maly_prcek
17. kvě 2011

@florentina Tak hlavně poprvé vyper ty vlh.ubrousky samotné... V životě jsem neviděla tolik pěny 😕 a smrděly parfémem ještě po několika praních... Celkem síla... 😕 😔

jasekd
18. kvě 2011

@duzame Je, to je blby 😢 Nas zanet jeste nemel, nastesti, ale ma vrozenou vadu ledviny, bere dlouhodobe antibiotika jako prevenci proti infekci a latkujem porad. Udelala bych to jak pises, bud vyprat na 60 a prezehlit, nebo na tech 90. Stejne zanet je zpusoben nejcasteji E. coli a pokud to ma tohodle puvodu, je to normalni strevni bakterie, ktera se jen dostala kam nemela, takze i jindy na plinach je. A aby byl v suchu vyresis castym prebalovanim a je to prodysnejsi,ja bych latkovala.
@ofelieee
@maly_prcek Presne, kdyz byl opruzeny 😅 A taky mi na pochyby pomaha myslenka na vlozku, brrr 😝 A k tomu motor. vyvoji, nas je pozadu o 3 mesice. Na brisko se otacel jeste krasne v norme a pak se nejak zasekl. Plazil od 10 mesicu, leze po 4 od roku, ted bude mit 14 mesicu a sam na zemi se neposadi, nestoupne.. Takze ja se i na neurologii ptala, co latkovky, a rekl mi, ze my vsichni vyrostli na latce a nekdo byl pozadu, nekdo napred 😉 Navic se dite lip drzi. A jeste je to sirsibaleni dobry na kycle. Tak se neboj a do satku holt bud papir nebo nejakou novou plinu, bohuzel neporadim, pouzivam jen Haipy a s jinejma zkusenost nemam, a ty Haipy asi budou spis objemnejsi.
Vlhceny ubrousky pouzivam Babylove bile, jednou je pouziju z toho baleni a pak peru, hned s plinama, zadna pena, zadnej smrad, oni moc naparfemovany nejsou.

duzame
18. kvě 2011

@jasekd Díky za odpověď a malému držím palce.

joohana
18. kvě 2011

@jasekd Jenže ty pampersky jsou vel.2-tj. do léta z nich malá vyroste, že bych je schovala na dovolenou (ve 3 týdnech má 4780g) a hlídání nehrozí, neb kojím. Už jsem je udala kamarádce 🙂 .

andelka
18. kvě 2011

@ofelieee u nás látkovky vedou - papírovky jsou jen na noc, nebo když není zbytí, jako nouzovka. Začala jsem je dávat když bylo loni velké horko a já tehdy měla ještě očistky, ale už jsem používala klasické vložky a bylo to v tom horku 😝 a malej měl papírovky a úplně mě hřál zadečkem do ruky, když jsem ho držela. Takže nadoma zásadně látkovka. Pak jsem se začala osmělovat a používat i na ven, na návštěvy a teď pořád kromě spaní. Když je náhodou delší dobu v papírovce, tak je náchylnější k opruzenému zadečku.
Ohledně motoriky jsem to tu taky řešila, protože malej byl do 8měsíců línej jak veš, poprvé se na bříško otočil v 6měsících a 3 týdnech a ani pak ho to moc nebralo. Na čtyřech byl od 8,5 měsíce, plazit se začal někdy v 9,5 měsících a lézt v necelých 11měsících. Od té doby byl jeden pokrok za druhým, leze jak drak, staví se kde to jde, naučil se sám sednout a obchází nábytek. Každé dítě je jiné, ale látkovky v tom nehrají roli.
Jo a mně normálně přijde divné, když má papírovku, že ho není za co chytit 😀

jasekd
18. kvě 2011

@joohana Tak to je pekna 🙂 Kolik mela ,kdyz se narodila? Vendy ma dnes presne mesic a asi 4300 (por.vaha 3600), takze taky docela pribejva 🙂 Ja V. taky kojim, takze hlidani jsem myslela u vetsich plinek a Martina, Vendy taky muzu dat nekomu tak na hodinu do kocarku, nez zacne zas vriskat! S Martinkem to bylo jiny trapeni, sice se narodil vetsi, ale pak vubec nenabiral. No hlavne ze si pliny nasly prijemce... Ale nastve to, babi za to utrati penize a pritom to nevyuzijes. Ale oni to myslej dobre...

joohana
18. kvě 2011

@majdula 😀 Já tak meju i tu dvouletou co má cca 13,5kg, je přes den bez plíny, ale bohužel je nastavená na kakání večer v postýlce do plíny, takže mytí zadečku se nám dostává hojně. Na záchod už se taky vykakala, tak nevím jestli potřebuje ten klid nebo proč to dělá, ale neřeším to..

joohana
18. kvě 2011

Malá měla při narození 4290 🙂 . Jsem si porodila takové hezké měsíční děťátko, no. Teď jsem vyřazovala vel. 56, od porodnice je v 62 (ty látkovky to stehně potřebujou), teď už i některé 68 jí jsou dobře.

joohana
18. kvě 2011

@joohana STEJNĚ potřebujou, to je ale přežblept 😀

majdula
18. kvě 2011

@ofelieee Ja o latkovkach nepochybovala 🙂 nebyl duvod, motorickej vyvoj jsem resit nemusela, R1 delal vse jeste s predstihem a nebrzdil ho ani balik na zadku a ani nad satkem jsem dumat nemusela, vlezl se mi tam bez problemu (a nosi se furt), pac byl a je drobek, nicmene R2 s porodni vahou pres 4 kila se nosi stejne dobre.

@joohana Taky najizdim na 68, coz nosil R1 jeste ve 3/4 roce... 😲

aemmi
18. kvě 2011

Holky, prosím, máte někdo zkušenost s Anavy easy?

reruna
18. kvě 2011

@ofelieee já jsem nepochybovala o správnosti - přece jen se látkovky používají od nepaměti...to psíš pochybuju o jednorázovkách - zdravotní, ekologické atd. důvody.... ale pochybovala jsem spíš o sobě, jestli to zvládnu, jestli mě moje lenost nepřinutí to vzdát, i proto jsem u prvního syna tak dlouho váhala a pořídila je až s druhým... a i u toho jsem někdy přemýšlela, že se na to vykašlu, protože kadil půl roku vaječinu 12X denně...