Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
20. kvě 2011

@betelgeuzz @ivanavorlickova Tak já jsem počítala jen ty látkovací plíny... "Pod hlavičku" (u nás spíše ublinkávací - velmi rychle jsem dokupovala další balík 😀 ) jsme měli dalších +-30ks, ale ty jsem měla obyč nízkogramážní (+ nějaké obrázkové), bylo to stejně na jedno použití, tak tam nepotřebuju Kikko lux, že 🙂

ivca_doubek
21. kvě 2011

Ahoj holky, teď mě napadla ještě jedna myšlenka... S Máťou jsme používali výhradně jednorázovky, takže jsme po každém přebalení mazali prdelku Rybilkou. Jak je to s látkováním? Maže se taky miminko něčím nebo není potřeba? A perou se mastičky z plínek dobře?

herminka
21. kvě 2011

@ivca_doubek Asi to bude individuální. Můj maličký nemá problémy, takže nemažu ničím. Jen dnes, jak je horko, měl dva malé červené flíčky, tak jsem to mázla krémem na opruzeniny Alverde. Slyšela jsem, že Rybilka se pere špatně, ale snad odpoví někdo, kdo má zkušenost.

betelgeuzz
21. kvě 2011

@ivca_doubek já jsem asi do roka mazat nepotřebovala. Když se objevilo něco červenýho, mázla jsem taky krémem od alverde (je přírodní) a zmizlo to. Ale po roce jí začaly lízt zuby jeden za druhým, měla průjem několikrát denně, tak to se začala opruzovat. Střídám na to bepanthen a sudocrem (ten mám ještě vzorek z porodnice). Mažu ale jenom když zčervená, preventivně ne. Fleky na plenkách mi to nedělá.

ciernavila
21. kvě 2011

@reruna no bohuzial pokial ma papirovku tak prespi aj tri styri hodiny v kuse....ale aspon doma to zatial nevzdavam , je to sice ako na beziacom pase ale ono sa to raz upravi 🙂

reruna
22. kvě 2011

@ciernavila asi je tvoje mimčo jedno z těch mála, co asi fakt nesnesou mokro a nepomůže ani ta separačka např. z Irmy- flísová? ta je opravdu suchá, i když je plína počuraná.... být tebou, tak bych dávala teda tu papírovou aspon na spaní, at se pořád nebudí, ale jinak bych zkoušela látkovky, třeba si zvykne... já takový problém neznám, nevadí ani plína počuraná ani pokakaná - a docela bych uvítala, kdyby mu to konečně začalo vadit, abysme už odplenkovali...

ciernavila
22. kvě 2011

@reruna no skusim Irmu, tu som naozaj neskusala este, ale papirovku davam na noc. cez den som na latkovych a teraz ked mi prisla na navstevu mama a sestra tak u mna altkuju aj oni, a aj moj manzel najnovsie. Vsetci uz vedia novorodenecky sklad 🙂 Ale kedze maly to mokro naozaj neznesie tak je to maraton 🙂)

mooncaa
22. kvě 2011

@ciernavila Tu čtvercovku, když je počůraná má mokrou jen pod separačkou nebo navlhne celá i na bocích? Mám tu dva kousíčky separačky z irmy, které mají jeden roh zaoblený (roh té deky), mohu ti je dát na zkoušku ať se neženeš případně do Ikei zbytečně. Napiš mi do IP, číslo vchodu a příjmení ať vím kam to mám hodit.

maly_prcek
22. kvě 2011

@ivca_doubek Já jsem mazala, párkrát za denm, střídala jsem Rybilku, Sudocream a Bepanthen, čím byl starší, tím míň jsem mazala... Z plínek to šlo v pohodě...

@ciernavila Taky tro teda osobně neznám, synátor naopak všcko hned počůrl, asi nějaký druh alergie na sucho 😀 Zkusila bych tu Irmu, ta mi přijde na omak nejsušší, a na noc bych taky dala papír, ať jste v pohodě... Ale vím že občas to tu holky psaly u takhle malých miminek... A mám nějak zafixované, že několik psalo, že to bylo přechodné... Tak uvidíš, přeci jen ta pokožka je jinak citlivá u novoška a pak třeba ve 3m... Takže taky bych zkusila postupně najíždět...

zdeniii
23. kvě 2011

Ahojky doporučíte někdo plenky AIO se kterými jste moc moc spokojení?
Používáte někdo tyto? http://verababy.mimishop.cz/katalog.php?typ=886...

helulela
23. kvě 2011

@zdeniii Kushies neznám, za mě Bum genius kapsovka, jednovelikostní

ofelieee
23. kvě 2011

@florentina díky za názory... všem! Já už to taky začínám vychytávat. V podstatě jsem o látkování přesvědčená, spíš hledám cesty, jak to nejlíp realizovat 🙂 Protože v tom šátku je to fakt někdy drámo, jak tam chudáček chroptí, když má přeškrcený bříško... Ale pořídila jsem dvě štíhlounký kapsovky a jinak prostě dávám novosklad s tím, že VÝJIMEČNĚ se může stát nehoda... A s tím nahacením to ráda slyším, mě to nikdo neřekl, ale je fakt, že je vidět že Kubík to má tak hrozně rád, že se nahatíme skoro celý bdění obvykle...

zdeniii
23. kvě 2011

@helulela Ale ta hoodně dlouho schne, že?

helulela
23. kvě 2011

@zdeniii kapsovka je suchá právě že raz dva, BG AIO to trvá i tři dny

zdeniii
23. kvě 2011

@helulela a s jakou kapsovkou jsi spokojena? 🙂

zdeniii
23. kvě 2011

Máte někdo zkušenost s touto plenkou? http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=44980140&tab=0

maly_prcek
23. kvě 2011

@zdeniii U nás teda taky BG kapsovka... Nabo aspoň nějaká s vycvakávacíma vnitřkama (SIO) jako je třeba Anavy apod.

baca
23. kvě 2011

@maly_prcek
@ciernavila U nás ani v těch 3 měsících žádná změna. Když chce čurat, tak je nevrlý, frká až řve, pokud ho nedám na číňák, tak pokračuje, dokud to z něj nesundám. Je teda fakt, že se kvůli mokré plíně extra nebudí, ale zas tak moc dlouho přes den nespí a na noc má jednorázovku.

ofelieee
23. kvě 2011

@ciernavila ještě můžeš vyzkoušet polyesterový... já si teď koupila kapsovku BI, je hodně štíhlounká a na čůrání těch našich novoušků s dobrou vkládačkou bohatě stačí, a fakt je to suchý krásně...

herminka
23. kvě 2011

Holky, Anavy nepouštějí, že ne? Myslím, že to Ivuska někde psala, ale raději se ptám. Koupila jsem tuto http://www.ekopleny.cz/cs/kategorie110670/detai... a tuto http://www.ekopleny.cz/cs/kategorie110670/detai... (ale v modré) - obě z druhé ruky, ale prané jen doslova párkrát. A samozřejmě bych si nerada obarvila ostatní plenky.

zuzkkkaaa
23. kvě 2011

@herminka já je peru na 60 a nepustily 😉

herminka
23. kvě 2011

@zuzkkkaaa Děkuji, to jsem ráda.

markusko
23. kvě 2011

@herminka Já je občas přeperu i na 90 (hlavně v zimě, když mi zatuchají) a nikdy mi nic nepustilo, a to máme samé divoké vzory.

Jak jste tu nedávno řešily - proč se nemá dávat PUL na slunce? Já mám tři Anavy Easy a suším je vždycky na sluníčku, zatím na nich nic nepozoruju? 😕

Jo a nemáte někdo vyzkoušené vlňáčky Storchenwiege, ten novější model s nohavičkou na novorozeňátku? My jsme je u malé používali až zhruba od 8.měs a já na ně nedám dopustit, tak uvažuju, že na druhé bych je pořídila ve všech velikostech 😅

maly_prcek
24. kvě 2011

@herminka Taky peru na 60 a nepouští mi nic...

@markusko Asi o něco rychleji zestárne, ale pokud to nenecháš zbytečně dlouho na přímém poledním slunku, tak si myslím, že to nic neudělá...A stejně to asi obraciš naruby tou bavlnou, ne? Já jsem taky tak sušila a nepozoruju nic...

reruna
24. kvě 2011

@zdeniii plenky Kushies ultra lite vše v jednom mám jedny a ty neber! vršek je igelitový, sucháče málo suchají, brzo přestaly fungovat úplně, kolem nožiček špatně sedí, vnitřek je flanel, moc nesaje, fleky nejdou vůbec vyprat, u nás teda jen nouzovka... a brzo půjde asi do koše... tu drhou značku neznám. Jinak mám AIO - Blueberry bamboo velour a one size, BBH magic, IB SIO, a Pop-in - poskládala jsem je podle mojí oblíbenosti

rozarka65
24. kvě 2011

@reruna Ahojky!Tak jsem si zrovna tyhle plínky (Kushies) chtěla zarezervovat právě kvůli ceně...tak ještěže ta paní nesouhlasila....🙂

reruna
24. kvě 2011

@rozarka65 tak to máš štěstí, myslím, že bys pak nadávala... ony jsou sice levné, i mě to zlákalo, ale někdy není na škodu si připlatit za kvalitu

rozarka65
24. kvě 2011

@reruna 🙂

lennikka
25. kvě 2011

holky, chtela jsem se zeptat, jake mate zkusenosti s plenkou Haipa daipa Pastelka? Videla jsem ji na prednasce uplne novou nazivo a byla mi strasne prijemna, mekkounka...🙂 ale prave chtela jsem se zeptat, jak ta plenka vypada po nekolika vyprani? Jestli ten material nahodou neztvrdne???

reruna
25. kvě 2011

@lennikka ztvrdne, a to hodně, ale záleží, jak máte tvrdou vodu, taky pomáhá sušička