Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
9. čer 2011

@rubika BL bych doporučila raději bambuusové, mám ty z bambusového froté, velikost vám bude stačit ta menší, vydrží dost dlouho. Mám i organic, ale nenasají tolik a jsou po oprání dost tvrdé. Viděla jsem, že existují už i nové z bambusového flauše, te´d si nejsem moc jistá.... tak ty by mohly být dobré

andelka
9. čer 2011

@reruna no jo, Dany je průtokový ohřívač 😅

lusinta
9. čer 2011

Sluničko návod na dekal. kuru zde http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...

Flísáky - nám taky vždycky protekly,takže jsem je pak z výbavičky zrušila. Vlněný kalhotky mám mnohem raději🙂

A kapsovky. já mám tedka Charlie Banana a tak,jako několik let nemám kapsovky v oblibě,tato má u mě 1s hvězdičkou.fakt jsem mco spokojená. taky dávám ckládačku bud dovnitř do kapsy nebo jen nahoru, jsou to držáky. Mohu je kldině dát i na noc, s originál vkládačkama nebo na cesty. Kayla už jindy plínky nemá, al ejako pojistka do auta a ta noc. Krásně jí ale sedí a jsme fakt spokojení🙂

lusinta
9. čer 2011

No a BL jsou ted nově i z bambusýho flauše, ty jsou super. Flauš nasaje více než froté,takže opět plínka na noc nebo na cesty. Ale z bambusovýho froté BL jsou taky naše oblíbený. Flanelky ani rganic BL jsem ráda neměla, nic moc nenasají a brzy zhrubly. Velurky osobně vyzkoušené nemám, ale tam mě odradil ten umělejší materiál, který je uvnitř pleny. Trošku nepříjemnej na dotek.
BL vkládačky bambusový flauš taky vynikající.

lusinta
9. čer 2011

a ještě jedna odpověd pro anyska85..vysvětlivky k plenkovým zkratkám zde: http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c... většina pojmů tam je

helulela
9. čer 2011

@lusinta na ty z bmb flauše už jsem taky koukala, až budeme potřebovat další noční plínku, určitě vyzkouším

maly_prcek
9. čer 2011

@andelka Přesně tak, nesmí být moc nacuclá... Jde to cca 2x max 3x, pak to chce vyprat nebo pokud to není nacucané aspoň vyvětrat... Jako svrchňáčky je to nouzovka, ale třeba když někam jedem, vezmu jenom vkládačky a ty 2-3 přebalení mi to vydrží, takže nemusím tahat celé plíny, což je celkem úspora místa v tašce...

zlilly
10. čer 2011

@lusinta Ale mě protíkaji prave ty vlňáčky. BabyIdea nikdy neprotekly, BabyBeeHinds nikdy neprotekly, a ani pleteny nikdy neprotekly, ale ty Swaddelebees ty protecou tak v polovine pripadu. mam je nechat v tom lanolinu dyl nebo jak?

zlilly
10. čer 2011

jsou to tyhle http://www.ecomamma.cz/index.php?main_page=prod... jinak jsou skvele, ale to protikani me mrzi jak hrom.

florentina
10. čer 2011

holky, mám školácký dotaz...chystám se poprvé prát vlňáčky a nikdy jsem nic vlněného neprala (divné, no 😀 ). Na těch vlňáčkách je napsáno, že se při praní nemají střídat teploty. Budu je prát v ruce a normálně když něco peru v ruce, tak to namočím do teplé vody s pracím prostředkem, pak to přeperu a pak vymáchám ve studené vodě, tak to bych asi takhle neměla, se bojím, že to zničím....jak perete vy...a předem se omlouvám, za blbý dotaz

macinka85
10. čer 2011

@florentina Vyper ve vlažné, vymáchej ve vlažné.. 😉

duzame
11. čer 2011

Zachytila jsem článek o látkovkách na rodině:http://www.rodina.cz/clanek8332.htm. Je dobře že se to rozšíří i mimo nás nadšence 😀 .

florentina
11. čer 2011

@macinka85 no jasně🙂...mě spíš vrtá hlavou to,že jsem byla přesvědčená, že vlna se srazí při vyšších teplotách, nikoli, že jí vadí ten přechod teplá a studená voda, to mě na tom návodu překvapilo.
A ještě jedna věc, máte nějaký spešl prací prostředek na vlnu, který je určen pro děti. Já jsem totiž nic takového neobjevila. Mám tu vzorek pervolu na vlnu, tak to chci vyprat v tom, tak snad to pak nebude dělat problémy.

florentina
11. čer 2011

@duzame no a koukala jsi na tu diskuzi pod článkem...celkem brutálně tam látkující maminku odsuzují a jen říkají, v čem nemá pravdu.

ivuska.h
11. čer 2011

Já teda na flísáky nedám dopustit, Ondrovi skoro nic jiného nedáváme, ani na noc (teď má teda nějakou dobu na noc jednorázovky, protože mu to bylo hodně cítit po amoniaku a měl z toho vyrážku) a nikdy neprotekly. Ono dost záleží, co se pod ně dá za plínku, ale dávám je i se čtvercovkou a když se přebalí včas, je to v pohodě...

duzame
11. čer 2011

@florentina Já vím 😒 . Ale jeden takový článek v rodině mě kdysi přivedl na myšlenku látkovek 😉 .

macinka85
11. čer 2011

@florentina používám spešl na vlňáky od Imse Vimse

betelgeuzz
12. čer 2011

@florentina nic speciálního na vlnu nepoužívám, všechno peru ve slizu.

@duzame mně se teda ten článek moc nelíbí. Je dost konfrontační a v nelátkujících matkách vyvolává spíš potřebu se obhajovat, než přemýšlet, jestli látka není lepší. Mmch v diskuzi článek odsuzují i látkující matky.

macinka85
12. čer 2011

Jo,taky jsem četla a nešťastně napsané....ale taky mě teda zarazily drsné příspěvky 😨 😒 Stejně mám pocit,že ať je článek jakkoliv napsaní,vždy se diskuze vyhrotí. Maminky na papíovkách se obhajují útokem. Já nevím 😒 taky dávám papírovky,neříkám,že ne,ale připadá mi,že se nemají snahu aspoň trochu zamyslet, jestli náhodou to,co píše látkující maminka nemůže být opadstatněné...Já látkuju kvůli zdraví...nejsem ekolog,kvůli penězům to taky nedělám 😎

florentina
12. čer 2011

@duzame @betelgeuzz @macinka85 mě na tom článku přijde nejhorší, že je v něm vše jakoby přehnané. Myslím si, že ušetřit 50 tisíc, jak autorka psala, na třech dětech je trochu nadsazené a celá ta diskuze se zvrhla hlavně kolem peněz. Já teda látkuji hlavně kvůli tomu, že si myslím, že je to zdravější, ale je fakt, že ani to, že se nemusí vyhazovat tuny nerozložitelného odpadu, pro mě není zanedbatelné. A to třeba v té diskuzi pak neřeší vůbec. Ale ať je to jak chce, překvapuje mě, jak kontroverzní to téma dokáže pro někoho být, jak se ta diskuze pod článkem vyhrotila.

duzame
12. čer 2011

@florentina JJ autorka se trošku rozvášnila 🙂 , ale diskuze je také pěkně ostrá......My jsme taky začli látkovat 1)kvůli zdravotnímu hledisku 2)kvůli ekologickému a jestli člověk něco ušetří, tak to je jen plus........Jinak ale myslím, že si k tomu musí každý dojít sám a když někdo chce jen hnuskovat, taky jeho rozhodnutí.

slunicko76
12. čer 2011

@ivuska.h musim rici, ze mam jen jedny flisacky, ty tvoje a posledni 3 mesice pouzivam predevsim v noci! hrozne jsem si na to zvykla a ma i dobry pocit, ze to jakoby vic vetra!🙂 stridam to s vlnackama a jsem spokojena!
pres den teda pouzivam prevazne PULky(mam strach, ze se mi nekde na ceste protece 🙂 )

florentina @duzame @betelgeuzz @macinka85
to si budu muset precist!
Ja se teda zatim nesetkala s nejakym vyslovene negativnim nazorem na nase pouzivani latkovych plen( teda kdyz nepocitam tu nasi kravu ze susarny!.-) ).
Dokonce jsem byla s E. minulou sobotu cely den na sborovem peveckem setkani a latkovyk jsme samo nemohly nevzit!🙂) a kdyz jsem E. prebalovala,tak tam zensky docela cucely a dost je to zaujalo! ani s rodinou a ani s dr. jsem nemela problem. Zatim si nikdo nedovolil mi neco rict!🙂 treba si neco myslel,ale zatim nikdo nic!.-)

slunicko76
12. čer 2011

tak jsem si precetla ten clanek a nejak nevidim nic, co by melo byt tak pohorsujici, ze vyvolalo takovou diskuzi!!
tu diskuzi jsem teda necetla.
a s tim, ze si hodne maminek pochvaluje, ze za den spotrebuje dve pliny, s tim souhlasim! U nas na oddeleni se kazdou chvili nejak matka divila, ze decka prebalujeme tak casto!!!
nerikam, ze se mi za ten rok, co je E. nas svete nikdy nestalo, ze byla v jedne plene hoooodne dlouho (Ivo, Anavy jsou s PULkama fakt super drzaky 😀 ), asi 2x, ale urcite prebaluju vickrat, nez je hnuskovy standard!🙂

janakkk
12. čer 2011

Ahoj, mužu se zeptat, z jakeho materialu se dělají látkové přebalovací podložky? 🙂

janakkk
12. čer 2011

jee, tak přebalovcí podložky jsemuž našla...tak nic
Ale mám jinou otázku...je flauš to samé co fleece? 🙂

slunicko76
12. čer 2011

jeee, ja uplne zapomela,proc jsem se prisla dopoledene!🙂

potrebuji poradit s treningovyma kalhotkama! ma nekdo nejaky typ?
Diky

@janakkk ja teda nejsem expert, ale myslim, ze to rozdil je!Ale to je fakt jen, co si myslim!🙂
Z flause se delaly kabaty.

janakkk
12. čer 2011

@slunicko76 ja totiz cetla, ze bambusovy flaus je nejsavejsi material na plinky....ale nikde jsem ho nenasla jako material k prodeji, zato jsem nasla spoustu fleesu... 🙂

janakkk
12. čer 2011

@slunicko76 no, dokonce už vim, kde jsem to četla...v úvodnim příspěvku tehle diskuze 😀

slunicko76
12. čer 2011

@janakk http://www.sijemdetem.cz/node/101,tak tohle jsem nasla,ale to je flis!🙂 tak fakt nevim, snad nekdo poradi!.-)

ale jinak to nejak nechapu, flis je prece umely material a tohle je z prirodniho!

maly_prcek
12. čer 2011

@zlilly Na protékání vlňáčků - lanolín z lékárny a před lanolínováním si namazat ruce aby byla trochu (!) vrstvička na rukách a tu nejzatěžovanějí část zevnitř promačkat, popř. zopakovat a pak normálně nalanolínovat. Nesmí se přepísknout, aby tam nebyly fleky, ale fakt to funguje... 😉

@florentina Jj, taky peru v lehce teplé a máchám ve stejné. a pak dám na 400ot. do pračky odstředit... Někdy teda peru i v horké, když už je nosíme dlouho a vytahají se a potřebuju je zase o velikost srazit 🙂

Flísáčky anavy U nás teda stejná zkušenost jak @ivuska.h...

@slunicko76 @janakkk Flís je úprava materiálu (jako froté, flís, flanel, úplet, ...) a pak záleží, na jakém materiálu (z čeho jsou ty vlákna) se ta úprava udělá (jestli bavlna, bambus, konopí, směsi, polyester)... Takže polyesterový flís je umělina, kdežto bambusový/bavlněný je přírodní apod. 🙂 Toť můj laický výklad 🙂
Jinak bych řekla, že flauš a flís bývá v praxi označované totéž.... Ale vědecky tohle bude znát ivuska.h 😉
Jinak pokud chcete šít vkládačky, plínky, dětské oblečo, apod. tak sijemdetem můžu jen doporučit... Víc o šité diskutujem tu: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/sijeme-l...