Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rozarka65
16. čer 2011

@tezu A co ten čínský nočníček i s návlekem...?

jasekd
16. čer 2011

@sussanah To je hezkej sv. dar. No ty sis tech plen az tak neuzila, kdyz mas tak sikovny dite 😉 To ja uz jich zacinam mit plny zuby 😝 Vsak se zas brzo plinek dockas, koukam na ty tejdny, jak ti to leti, vsechno dobry? 🙂

suvelka
16. čer 2011

Ahoj látkařky, prosím o radu. Mám doma 3 týdenní miminko a začali jsme látkovat hned od příjezdu z porodnice - mám asi 60 čc, svrchňáčky IV newborn a BL fix. Měla jsem za to, že mi budou stači dvoje, teď jsem na vážkách, jak to s nima vlastně je. IV mi malá spolehlivě prokadí na lemy u nožiček - podotýkám, že balím na novosklad a používám sepračky celulozové od Popolini - stříhám na půl. Kalhotky BL zase provlhají - opět lemy u nožiček, takže ma malá pak i mokré polodupačky. Nevím, co dělám špatně, ale potřebovala bych tak jedny svrchňáky na jedno přebalení a to je jaksi nemožné, malá dává i 12 plen za den. Dávám tedy jen jednu plenku na novosklad, je to málo? Je třeba dávat víc, když nemáme předepsané široké balení? Na noc jsem dávala malé i jako vkládačku bambusový ubrousek od Kikko, takový ten krásně barevný. Snažím se přebalovat co nejčastěji, ale někdy si malá dáchne i čtyři hodiny spánku a to je potom mazec, nakonec jsem nucena vytáhnout pampersku. Prosím poraďte, jak se zařídit, než mě to látkování otráví a to by byla škoda, hlavně manžel mě podporuje a ochotně čistí pleny žlučákem, pomáhá se skládáním, je to super večerní rituál, jen mi semtam docházejí nervy, když po trojem přebalení už nemám do čeho balit a musím počkat na vyprání a uschnutí. Jak často je vůbec třeba ty svrchňáky prát, pokud by tedy vydržely ty lemy u nožiček, můžu do jedněch balit celý den, i když PUL zátěr je mokrý od moči? Omlouvám se za možná hloupé dotazy, ale jsem látkařka začátečník a chtěla bych tomu propadnout 😀 Díky za jekoukoliv radu zkušenějších!!!

rozarka65
16. čer 2011

@suvelka Začínám se bát...🙂 Tady taky látkařka začátečník....teprve mi to začne...jsem zvědavá na odpověď...já bych zase ráda převážně používala vlňáčky...

ivuska.h
16. čer 2011

@suvelka Novosklad ti nikdy nebude nějak extra těsnit, bohužel. Moje děti kadily vždy při kojení, to znamená vleža v poloze na boku, takže to tekuté kadění letělo hnedka nohavičkou ven. Jediné, co zabíralo, byly kalhotkové plenky s dobře padnoucími gumičkami a ani ty občas neudržely ty dávky. Ono se to časem uklidní, miminko třeba nebude kadit tak často (to je individuální, někomu to zůstane a někdo kadí 1x týdně, ale pak je to zas mega nálož 😀 ). S BL fix nemám zkušenost, takže to neporadím.

Pokud chceš zachovat čtverce (tj. nerada bys kupovala výbavu kalhotkovek) a přitom snížit protékání, doporučila bych ti vázačky Disana (http://ekopleny.cz/cs/kategorie110790/detail155...), ty se dají utěsnit výborně, protože pruží.

Co se týká savosti, 1 čtvercovka by mým dětem ve 3 týdnech rozhodně nestačila, nasaje to prostě málo. Takže to chce dokoupit bambusové vkládačky, bamb. čtverce nebo ty kalhotkovky.

florentina
16. čer 2011

@sussanah ahoj, máme 5 měsíců, 64cm a něco málo přes 6kg a používáme je ještě na čč na rovno, na kalhotové plíny nám už nejsou. Myslím, že na čč na rovno nám budou tak max ještě měsíc.

florentina
16. čer 2011

@sussanah to byla odpověď na ty Thristies duo wrap vel. 1....jsem to nějak nezmínila 😉

florentina
16. čer 2011

@suvelka pokud ti neproteče ta vaječina, tak svrchňáčky necháš vyvětrat i když jsou vlhké od té moči. A neboj, já se tady na to také na začátku ptala, přišlo mi to taky divné 😀 ...v praxi teda točím dvoje a peru je cca po 14 dnech. Nevím, po jaké době se mají prát, někdo možná pere i za delší dobu. Ty svrchňáčky nijak nesmrdí či tak, ale těch 14 dní mě přijde tak akorát, ale to je jen můj osobní pocit. Já mám 3 svrchňáčky a vždy točím dvoje, vyndám jedny nové a jedny vyperu. Ale asi je podstatné, že používám PUL. S Fleesáčky já nejsem spokojená, neustále nám provlhají a tam mi teda i vadí, že jsou nasáklé pak tou močí. Nově teď zkouším vlňáčky, tak tam zatím nevím, ale asi pojedu ve stejném režimu jako PUL. A co se týká toho, že plína propustí vaječinu na svrchňáčky, tak je fakt, že s kalhotovými plínami se mi to nikdy nestalo, zatímco s novoskladem a papírovkami ano. Teda papír nepropouštěl na svrchňáčky, ale proteklo to na oblečení. Já čč začala víc používat až po 2. měsíci, kdy už u nás problém s vaječinou nebyl.

sussanah
16. čer 2011

diky za odpovedi na ty pulky, nejak to musim probrat a aspon dvoje ji poridim.

@jasekd vylozene si to nakupovani uzivam, protoze pro maleho uz mam kompletni vybavicku, uz bych neobhajila skoro ani separacky 😀 A jinak v pohode, kdyz to srovnam s minulym tehu, tk je mi uuuuplne naaaadherne 😵

florentina
16. čer 2011

@suvelka a ještě jedna věc, i když se nám stalo, že vaječina protekla, tak jen na vnitřek svrchňáčků, nikdy se mi nestalo, že by mi PUL svrchňáčky protekly okolo nožiček a bylo tak mimi mokré /ani když plína byla durch/. Mokré oblečení bylo vždy jen, když plína vykukovala ven, protože kalhotky byly blbě nasazené. Tak nevím, s svrchňáčky co píšeš zkušnost nemám, ale třeba vám nesedí ten střih, třeba dobře netěsní....možná bych zkusila nějaké jiné.

rozarka65
16. čer 2011

@ivuska.h A jedna čč + jedna vv stačí? A ty vázačky Disana - může se místo vázání dávat snapka?

suvelka
16. čer 2011

@florentina Děkuji za odpovědi, plínky mi ven nevyčuhují, na to si dávám pozor, tak možná špatně drží ten střih, mám nejmenší velikost těch PULek a malá má přes 4 kg, myslím, že jsou ji akorát a že si maminy pořizují i větší svrchňáky - že nezačínají od těch nejmenších velikostí, aby jim něco vydržely, tak teď nevím. to oblečení bylo mokré z toho mokrého lemu, i když plína byla schovaná. Taky mě štve, že kolikrát je mokrá až na břiše, jak se ta plena přes sebe překládá a zajišťuje Snappkou. Asi zkusím dávát tedy více plen. Ty svrchňáky peru každý druhý den zároveň s plenama, t je asi brzo odrovnám, co? Netušila jsem, že vydrží i 14 dní neprat, jsem v tom ještě úplný analfabet. O kalhotkových plínách jsem uvažovala, lákají mě ty Poppolini duha, ale nějak si je ještě nedokážu na tom novoškovi představit, nechtěla jsem zpočátku moc investovat, to proto, že člověk dopředu neví, jestli ho to vůbec chytne, jestli mu to sedne a setrvá u látkování, mít doma výbavu za 10 tisíc a za měsíc přejít na pampersky, to by mě asi mrsklo 😀

suvelka
16. čer 2011

@ivuska.h Děkuji za rady, bambusové čc mám Kikko, ale jenom 3, to mně asi nespasí. Tak se poohlídnu po těch vkládačkách, a mrknu i na ty Disany, dík za link. Taky jsem chtěla kalhotové plínky, ale ještě chci počkat, všude jsem četla, jak jsou na novoškovi objemné a hlavně ta cena 😕

suvelka
16. čer 2011

@rozarka65 ahojky, já se zase bála těch vlňáčků 🙂 Koukám, že už to máš za pár, přeji rychlý porod a ať tě nadšení z látkování po prvních nezdarech neopouští 😉

rozarka65
16. čer 2011

@suvelka Díky...🙂 Mně na nich láká ta prodyšnost....tak jsem pořídila různé varianty...ale s tím praním je to horší...tak uvidíme...🙂

helulela
16. čer 2011

@suvelka mokré oblečení bude nejspíš tím, že novosklad savostí prostě nestačí, chtělo by to třeba bambusové vkládačky. S vaječinou to bude horší, buď se s tím smíříš a pořídíš víc svrchňáčků (já na začátku plně využila čtvery) nebo dokoupíš něco, jak navrhují holky - Disany, kalhotovky... Nad nějakýma kalhotovkama do budoucna určitě popřemýšlej, proti čč je to dost peněz, ale s vychytanou výbavičkou z toho nebudeš tak otrávená a s látkováním spíš vydržíš. Můžeš vzít třeba 2 z bazaru a uvidíš, jestli ti to za to stojí.

florentina
16. čer 2011

@suvelka no pokud dobře sedí a protékají, tak bych viděla problém v té značce. Nám prostě nikdy nic neproteklo. Pokud jsou PUL pokakané, tak bych prala vždy, ale počůrané opravdu takhle stačí. No ano, čím častěji budeš prát, tím dřív se PUL zátěr zničí a budou protékat. Jinak plína na břiše pod svrchňáčky mokrá je, právě kvůli malé savosti. Když dám čč a malá v ní náhodou usne /jinak dávám přes den jen na nějaké přenášení a prostě na chvilku/ tak jí má pak taky takhle durch všude. Když je lepší savost /ať už vkladačkou či jinou plínou/ tak se to tak nestává, jen po noci, když nepřebaluji, to je jasné. A jinak já koupila i ty malé svrchňáčky, ale máme i větší a používáme třeba teď zároveň víc velikostí...menší na čč a větší na kalhotové plíny a když náhodou dám čč do větších kalhotek, tak mi nikdy neprotekly, takže myslím, že jen o velikosti to nebude, já bych možná opravdu zkusila jiné kalhotky.

florentina
16. čer 2011

@suvelka jo a jinak já od začátku používala kalhotkové plíny a ano, je to větší balík, ale dá se to. Aspoň to ty kyčle jistí. I když nejsou problémy, jistí to dobrý vývoj, tak co...

reruna
16. čer 2011

@suvelka určitě potřebuješ vkládačky, nejlépe bambusové, nebo pokud máš doma takové ty malé ručníčky froté pro hosty, tak můžeš použít i ty, nebo froté žínky atd. samotný novosklad z 1 čč opravdu nic moc nenasaje...dvoje pulky jsou asi málo, já měla troje, te´d mi stačí už jen dvoje, plus dvoje vlňáčky. Pulky, když nejsou pokakané, tak je stačí pověsit a nechat je provětrat, za chvíli jsou suché a můžeš je použít znovu, peru je tak 1X za 14 dní nejdřív, pokakané samozřejmě hned... vlňáčky peru jen tak 1X za 6 týdnů. No a kalhotovky vyzkoušej, určitě budeš nadšená, jjak je to s nima oproti čč snadné a kolik toho vydrží.. pro malošky jsou dobré třeba BL XS/S, nebo anavy jednovelikostní, popolini duhu nemám, ale celkem si ji chválí.

peko
16. čer 2011

koukám, že můj dotaz tady včera nějak zapadl ☹, tak zkusím znova: neporadíte prosím, jaký prací prášek používat na dovolené na praní plenek v ruce?
Díky 🙂

verczu
16. čer 2011

Díky všem za odpovědi, zkusím canpol. Jinak co se látkování týče, začla jsem hned po příchodu z porodnice.Nejlépe nám sedí HD pastelky, ty jsou fajn na ně PULky HD.Ještě mi nic neproteklo. Mám i Sketchy, nejsou nejhorší, ale brzo už nám nebudou, jsou malé okolo pasu. Pak jedu novo sklad, do něj vkládačku, taky se osvěčilo. Horší je to s kapsovkou a 2v1, ty nesedí, musím počkat až malej poporoste, je mu to velké okolo nožiček. Co si ale moc chválim, Anavy vlňáčky na patentky. Sedí perfektně. Tak to jsou moje první dojmy z látkování! Rozhodně toho nenechám.

verczu
16. čer 2011

A ještě jeden dotaz. Používáte někdo pratelné vložky do podprsenky? Když jsem viděla cenu jednorázových, říkám si, že by se vyplatilo koupit pratelné. třeba dva páry na točení. Může někdo přidat svou zkušenost?

betelgeuzz
16. čer 2011

@suvelka jestli máš 60 čč, tak přidej do novoskladu jednu čč poskládanou na nudli. JE to trochu větší balík, ale používala jsem, když měla malá kolem 3,5 kg a bylo to OK. měla jsem pro novorozence i stejné PULky, akorát IV jsem brala rovnou v S, BL fix v XS.

betelgeuzz
16. čer 2011

@suvelka a mně osobně kalhotovky na novoška k srdci nepřirostly. Přišlo mi to jako obrovský balík, dlouho to schne a zas o tolik víc než čč to nesálo. vyjímkou jsou teď teda anavy, ale ty tehdy nebyly.

suvelka
16. čer 2011

@reruna Děkuji za rady, froté ručníčky z Ikey jsem si taky pořídila, zkusím ji to do toho novoskladu nacpat, i když mě děsí představa toho objemu mezi nožkama, do těch newborn IV mi to určitě nevleze ☹ Já věděla, že to nebude tak jednoduché, zajímalo by mně, jak to dělaly naše maminy, dokud ještě nebyl na trhu takový sortiment jako dnes a měly k dispozici všehovšudy jen čc a igelitový svršek 😀 Na ty kahotkovky se asi teda mrknu, když pořídím jednovelikostní, tak i cosi vydrží, jen mě trochu mrzí, že jsem si pořídila tolik čtverců, které bych nakonec neměla využít ☹ A ty pulky po 14 ti dnech opravdu nejsou cítit močí? Nebo se ta moč na ně vůbec nedostane, když jsou ty svrchňáky pořádně vycpané? Až se malá vzbudí, tak to hned vyzkouším...

reruna
16. čer 2011

@verczu používala jsem avent pratelné vožky do podprsenky, ale jen na doma, dost často to protíkalo, na ven byly jistější ty jednorázové třeba fixies nebo babylove, ale na doma byly ty látkové fajn, měla jsem velkou spotřebu, určitě se mi to vyplatilo, na noc jsem ale používala i čč složenou na nudli vloženou do podprdy typu lambada a někdy jsem ji i 2X měnila. A teklo to dlouho, teprve po 1 roce jsem konečně mohla vložky do podprdy odložit

reruna
16. čer 2011

@suvelka moje mamka dávala 3 čč - 2 narovno a 1 do trojúhelníku a vložila tam igelit, zabalila, zapla sponkou něco jako snapka, ale na gumku. Tak balík mezi nohama to bude, ale ještě nedávno se dávalo šiorký balení všem dětem bez rozdílu a to se dávala třeba jednorázovka a na to 2-3 čč narovno a kalhotky... Takže kalhotovka s pulkama mi zas jako balík nepřijde a novosklad s vkládačkou teda taky ne... to se nám jen tak zdá oproti jednorázovkám...

sussanah
16. čer 2011

@verczu ja jsem pouzivala pratelne vlozky, ale podle me jsou 2 pary malo. Ale asi zalezi, jak moc tece mliko. Ja jsem mela 8 paru, ale podomacku udelanych, vpodstate kikko bmb 30x30 jsem rozstrihla, zaentlovala po krajich a poskladane na doma pouzivala jen tyhle. Jednorazove jsem pouzivala jen kdyz jsem sla nekam mezi lidi. Ale maly byl na podzim, takze venkovni prochazky byly pod kabatem, tak jsem nejake super nenapadne prsni vlozky neresila, spis jsem mela obavy, abych neprochladla.

suvelka
16. čer 2011

@betelgeuzz Já právě nevěděla, jakou velikostí začít a měla jsem strach, že pořídím příliš velké a nebudu moct hned látkovat, co kdybych měla malé miminko, objednávala jsem přes net a neměla šanci si to ani ohmatat. Nakonec se malá narodila coby 4 kilová, tak ty NB tak dlouho mít asi nebudu, i když píšou do 6-ti kil. Baby Lucy mám taky XS, ty jsou ale o něco větší než ty IV NB. Ty IV na mně působí strašně fajn, tak nevím, jestli pro příště vzít Ska, nebo skočit rovnou na Mka, ať nekupuju svrchňáky každý měsíc. Tobě ty pulky neprotekly?

sussanah
16. čer 2011

@peko holky tady pouzivali
y mio fresh pokud vim. Jde to i namocit do lazne z MF, nechat pres noc, rano proplachnout, vyzdimat a je to. No a urcite zlucak na skvrny 😉 My jsme byli s maly na dovci v jeho roce a prala jsem par cc a vkladacek a normalne jen obyc mydlem na prani (ale byly jen pocurane).