Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulicek
1. čer 2009

Hani díky za uklidnění, já jsem tak nějak vnitřně smířená s tím, že začátek bude asi boj než dojdu nato co a jak..ale nesmím to prostě vzdát.musím se přiznat, že mám koupenej i velkej balík papírovek, ale to fakt jen pro začátek, než se zajedu 😅
Další papírovky určitě kupovat nehodlám....teď jsem hlídala roční neteř a přebalovala ji právě do papírovek. Musím uznat, že manipulace s nimi snadná, ale jinak se mi příčí ta umělina....

hanka128
1. čer 2009

tak kat v papírovkách jsou taky kráááásné nehody 😀 😀 😀 stačí blbě utáhnout a jak sebou dítě šije tak su papírovky dole 😀

heli já taky musela na začátku května koupit papírovky neb jsme jeli ke tchánovcům na chatu-zahradní domeček 😀 a nebyla možnost jak si tam plínky vyprat a protože používáme hlavně čtvercové-tak by byla jedna krosna plínek-což mm zavrhnul-ale teda byla to síla-já zapomněla jak to smrdí olejem 😲
až budu v brně tak si musím koupit ty alany nebo moltexy tady v hb možnost nemám, tak ať mám lepší pocit při příštím pobytu na chajdě 🙂

zmuzle
1. čer 2009

Kat, neboj. Ja to taky zvladla a tak ty musis taky. Pomohl mi navod tady od Hanky a ted mam novosklady slozene dopredu ve skrini i pliny na osminy a vzdy uz to mam pripravene na stole, co je vedle prebalovaku a jen to nainstaluju.Takze to urcite doporucuju a muze Ti to skladat m., kdyz bude tak hodny.

Holky, ja jsem nadsena z BBH bambus, na noc ideal a jeste jak jsou vicevelikostni, tak se uzijou dlouho.
Musim stahnout fotky Kubika v zavazovacce, uz ji mel a byla skvela. Na to natahovaci vlnaky. Ty se mi neosvedcily pres BBH, protoze mi nejak nedoslo, ze jsou nizsi nez plina a mel pak morkry zadicka 😒

nelinkav
1. čer 2009

Holky, kdo máte ty barevné vv (asi to budou ty tots bummis) - pouštělo to barvu při prvním praní? A později taky?
Nevím, s čím si můžu troufnout to tam hodit.

A na praní vlňáčků potřebuju nějaký spešl prášek? Mám Ulricha prací gel, můžu v tom, do pračky na režim ruční praní? A pak udělat kúru z lanolinu, kterej koupím v lékárně, ju? Díky.

hanka128
1. čer 2009

neli mi jednou pustily pak zase ne pak jo 😀 mám bleděmodré plínečky 😀 ale chybu jsem udělala asi v tom, že jsem neměla čas to hned vytáhnout z pračky 😅
lepší vyprat 1,2x s barevným a pak už v poho 🙂

marci
1. čer 2009

Neli, já vyprala jednou zvlášť a pak už normálně s plínama a nepustili.

schnek
1. čer 2009

nepustily mi 😉

misabenny
1. čer 2009

Holky, na ty prudící prdelky doporučiji Welledu krém, je vážně super 😀 😀 😀 😀 . Je také možné, že je hodně ošklivé opruzení způsobeno moučnivkou (bílý povlak v ústech). To pak projde celým tělem a špatně se ho zbavuje 😅 . Také nám dr. napsala kortikoidy, ale nakonec jsme to vyřešily Welledí mastí.

A prodávám 2 AIO Ptit Magic, jako nové za 555,-- Kč/ za kus, kdyby měl někdo zájem 😉
http://www.mimibazar.cz/rezervace.php?id=237503...

olbramka
1. čer 2009

nazdarek, ja to už zde psala, ale mě barevny vv pustily. takže mám plínky do modro-zelena, nijak mi to ale neva.

zmuz, taky jsem z bbh bambu nadšená, potřebovala bych tak ještě 3 😀

zdenkaradek
1. čer 2009

uf, teda blahořečím sušičku, jsme teď s malým u mých rodičů, včetně látkovek. Minulý týden jsme jeli převážně IV čč a to teda v pohodě, taky bylo super počasí na sušení. Tento týden jsem si sem vzala nějaké nové plínky CB, Baby Lucy bamboo, Velur a organiky a děs běs, včera ráno jsem je věšela a ještě pořád jsou vlhké ☹ (a to byl sušák v kousek od topení a včera večer se topilo). Vůbec si nedovedu představit, kolik bych musela mít kalhotovek, kdybych doma tu sušijdu neměla, čč jsou fajn, ale mládě těžce bojkotuje přebalování, takže jenom na stojáka a to se kalhotovky instalují lépe, na záda ho dám jen když dostane flašku s mlékem, jinak není šance 😒

ela2
1. čer 2009

ahoj holky, volam sos, ja si tady procitam prubezne diskusi II. a ted tuhle III, jsem uplnej zacatecnik a uplne ztracenej v pojmech. ja bych na to snad potrebovala nejaky skoleni. byla sem na latkovkach, erodine, emiminu, v ruznych bio-shopech, ale mam v tom uz totalni zmatek. asi to tady nekde v diskusi uz bylo probirano, ale mohu poprosit o pomoc?
kdyz je novorozene, tak se dela ten novorozenecky sklad, zasnepuje se to a pretahnou se svrchni kalhotky.
kdyz je odrostlejsi, tak na draka, plus separacni plenku nebo prelozenou cc. , zasnepuje se to a zase svrchni kalhotky.
ale kdyz uz je to batole, tak chapu,ze do novor. nebo na draka uz se nevejde, to se mu jen vrazi mezi nozicky pruh slozene pliny (na sestiny, na osminy...) a presto kalhotky? to mu tam ten pruh bude plandat, ne? a tohle nechapu.... k cemu vicevrstve pliny a jak to, ze nektere z vas se obesly bez novorozeneckeho skladu? lze pouzivat latkovky i bez zavinovaci plenky?

kubinkov
1. čer 2009

Ela: Batole se do skladu na draka bez potíží vejde, protože se dá velikost regulovat velikostí přeložení, přidá se na to ještě jedna čč a upevní se to snappi sponkou a na to kalhotky PUL nebo vlněné. Já dávám ještě body, které to jistí, aby plenky nesjely dolů. Na obdélník dávám plenky jen doma, není to spolehlivé proti protečení. Plandání se předchází dotažením svrchních kalhotek. Syn má 17 měsíců. Manipulace se snapkou vyžaduje trpělivé mimčo, ale trénink dělá divy. 😀 😀 😀 Už jsem opravdu rychlá. 😔 Všechno to vychytáš časem. 😉 Doporučuju navštívit někoho, kdo ti to ukáže. Je to na popis složité, ale realita je v pohodě.

schnek
1. čer 2009

elo,já bych řekla, že to řešíš moc dopředu 😉 na mimčo je novosklad ideál a dál uvidíš sama, co ti sedne 😉 vv jsou jakoby trochu předsložené čč 😉 od 6n jedeme v plenách složených rovně, pže M. kaká do nočníku, tak je zbytečný motat novosklady 😉

sonulah
1. čer 2009

elo, já nejdřív používala novosklad, teď složenou na 8miny nebo 12tiny... dobře to udrží (tu 1 nudli) třeba vlňáčky loveybums, plena nikam nesjíždí.. sklad na draka neumim....
bez novoskladu se obejdeš, ale za cenu častějších nehod až na gatě, takže je lepší jich pak mít víc a spíš PULky....
vv (vícevrstevný) používam jako variantu místo složený čtvercovky nebo jako savou vkládačku do kalhotkovejch popolinek (ale to vzácně, je to pak balík)

ale jinak mam pocit, že už kladeš celkem erudovaný dotazy, takže ještě tak měsíc studia a máš to za jedna 😀 😀

evi, jasně, počítam s tebou, i když se zblázníš 🙂

kolca
1. čer 2009

ahojky,
holky prosím vás - ve které lékárně kupujete ten lanolin (Dr. Max...atd), já se ptala u nás v nemocniční lékárně a nenavážej mi to. Tak ať nemusím obíhat všechny lékárny. KUjiiiii

zmuzle
1. čer 2009

Holky, ja teda snapku nejak nepochopila, bo mi to na tom nedrzi 😅 Tak ji nedavam 😉

Schnek, ja taky nejaky kakose chytnu do nocniku. Kdyz se pri prebalovani krouti a na plince byl jen naznak, dam ho na cinak. Jen teda nepoznam, kdy uz je akce skoncena. To bych ho tam musela drzet pres pul hodiny! Ale i tak mu to pomuze, protoze klasicky klubicko ignoruje.

schnek
1. čer 2009

zmuzle, to přijde, od měsíce kaká max 2-3x denně a je to poznat, taky jsme nechytali hned všechno 😉

ela2
1. čer 2009

holky diky za odpovedi, ja uz si druhy plin nejak vyberu, ale nejak mi nesedela ta "nudle", tak nez se vnorim do seznamu, co poridit, sem chtela mit jasno. zatim diky. 🙂

katwind
1. čer 2009

holky, co je BBH bambus? to je australská mšavice?

sonulah
1. čer 2009

emo, ne...
AM řikáme spíš těm minkie AIO, BBH bambus je plenka (tušim jednovelikostní, super savá a taaaak) - myslim, že jí má hankka v albu na tobískovi...
výrobce stejnej (BBH), to je ti asi jasný

lynn77
1. čer 2009

ahoj holky, uffff, tak ja se se sebu porad peru, zda do tech latkovek jit nebo ne... mam milion duvodu proc ano a take proc ne, hrozne se mi to libi, ale nevim jestli to zvladnu.... 😉

helulicek
1. čer 2009

lynn, já v tom mám taky pěkně madlajz v hlavě...vždycky si myslím, že už vím a pak vidím, že je zas všechno jinak...ale určitě jdu do látkovek. Neberu to z eko hlediska, beru to tak, že je to to neljepší pro mimíska...papírovky jsou fakt umělotiny...Strach mám taky, jestli to vše zvládnu, ale věřím, že jak se to dostane do ruky, tak to půjde samo... 😉

katwind
1. čer 2009

lynn, taky mám strach, ale to zvládneme! Ty důvody proč ano, mě prostě přesvědčují 😉

sonulah
1. čer 2009

jej, katwind, promiň, to bylo na tebe - ta odpověď.... (mi zblbla ema na AP 😀 )

evulebobule
1. čer 2009

holky, mohly by jste mi poradit, jak se skládá na osminy a šestiny? Jsem vedle jak ta jedle 😀

sonulah
1. čer 2009

holky, jasně, že to zvládnete!! naše matky neměly žádný super gatě jako máme my, musely vyvařovat, žehlit a taky to zvládly
a my jsme holt dneska o krok dál, práce je s tim míň a tak můžem s látkou i cestovat a taaaaaaak 😵

evule, osminy: plena na půl, nudli ještě přepůliš podél na užší nudli a pak nudli přeložíš napříč
dvanáctiny: plena na půlku, nudli zúžíš podél na třetinu a pak nudli přeložíš napříč
šestiny jsou asi jako začátek na dvanáctiny, ale nepřepůlíš na konci, takže máš dlouhou tlustou nudli a s tou můžeš tak akorát mávat z okna 😀 nebo nevim 😝 😀

evulebobule
1. čer 2009

sonula: tak to jsem z toho jelen, to abych si jednu vzala a zkoušela co?
Osmina je mi jasná, ale ten zbytek.....
S tou dvanáctinou budu na tvé rady tedy mávat z okna 😀 😀

evulebobule
1. čer 2009

pardon s tou šestinou budu mávat z okna 😀

helulicek
1. čer 2009

Vidím, že už tady proběhlo téma osminy a šestina 😀
I já jsem z toho byla vedle, díky sonulah za informace 😀

lynn77
1. čer 2009

Jeste asi takova blba otazka, ty klasicky ctverce se musi zehlit?