Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pavluskak
19. dub 2009

Gedren a co si nechat uplést vlňáčky na míru? Já používám hand made a jsou super... a za supr cenu

schnek
19. dub 2009

sonulah, všechny tři M-ko 😉

skatule
19. dub 2009

Gedren, no uvidíš sama, pak ale určite poreferuj jak jste na tom 😀

primule, když vy máte crepáky Lko zatím jen na noc, tak to nám budou asi ještě dost velký co?

Lus, ty hodně používáš kalhotovky viď? Jaký máš vlňáčky přes den? Mě se ne všechny kalhotovky vejdou pod crepáky Mko ale swd L je nám zase ještě docela dost volný takže tím to také nevytrhnu 😠 Neporadíš?

Prosím, prosím nějak v té mešavé Austrálii zapadl můj zoufalý dotaz 😨
Prosím je nějaká noční plína která není uvnitř fleesová? Zatím používám bambusovou p´titku do který dám ještě BH. Když přebaluju během noci...tak je K. skoro suchej, všechno to tam pošle někdy nad ránem a to pak má chudák bambuska co dělat 😨 😀 Takže bych ráda nějakou noční, ale po fleesu máme prdítko jak ruskou vlajku 😨

poup
20. dub 2009

Skatule, právě ta bambusová BBH je supr na noc...My používáme i HD pastelku vycpanou vv a v poho....A jinak já řeším alergii na flís separačkou....zadek pak není přímo na flísu a jsme v poho 😉

misabenny
20. dub 2009

lusinta: pokukuji po Starbunz, ale nevím jak sedí velikostně. Máme přes 11 kg, tak aby nám L. nebyly malý 😅

animatua
20. dub 2009

dobre rano, objednavam LBM jersey vlnacky, nevite jak jsou na tom velikostne? mala ma 8 kg, tak nevim jestli objednat rovou L (od 9 kg) nebo jeste M (do 11 kg).. diky

misabenny
20. dub 2009

animatua: já bych brala M. Tomík má 11 kg a L. nám jsem celkem ještě velký 😀 .A určitě se ještě natáhnou, takže možná ani L. nebudete potřebovat. 😉

sonulah
20. dub 2009

animo, taky bych brala Mko....

skatule, BE jsou uvnitř bez flísu, konopky EH taky (ale ty tolik nenasajou a na vkládačce flís je), popolinky taky bez
flís má tušim Bum Hugger

lusinta
20. dub 2009

anima.vem M,jsou hodně velké a používáním rosotu s dítětem...

Skatule- Be na sucháč jsou bez flísu (na patentky s flísem),tak můžeš vzít ty.nebo prefold a dát ho do jakékoliv kalhotkové plínky,to udrží...

Vlňáčky na kalhotkovky používám SW (velikost M na 8kg dítě), LVB jersey M a pak mám ještě jedny starý BI,který byly na suchý zip. Natahvací pouze na noc.Ale dost často nechávám kalhtokový plínky bez svrchňáků. Bezplenkujem,takže často přebaluju a je to v poho...

primulka
20. dub 2009

skatule - crepe L na den by vám bylo asi opravdu velké. Jinou značku nemám, tak neporadím. Taky bych byla ráda za tip na nějaké jiné dobré tenké vlňáčky mimo LVB a SWB.
Někdo tady před časem psal, že si pořizuje ty Cuddle wool
http://www.ecomamma.cz/index.php?main_page=prod... tak by mě docela zajímaly reference.

Jinak na noc jsou super a bez flísu i jednovelikostní SWB velurky (vycpáváme dokonce jen jedním BH) - ale ta cena! 😝 Proto mám taky jen jednu a ještě ji šetřím...😀

primulka
20. dub 2009

Lus - když jsi tady 🙂 - ty LVB jersey máte už jen ty fialové a další nebudou? Tuším jsi psala, že s dodavatelem byly nějaké problémy...? 😔

pavluskak
20. dub 2009

Skatule BI na sucháč uvnitř flees nemají... ale mám zkušenost že ta plínka je trošku tvrdší právě v oblasti toho suchého zipu, je takovej tuhej... ale na noc super... ani ničím nevycpávám... a to Vendulka je v nočním čůrání přeborník...

pavluskak
20. dub 2009

Holky nevíte jestli se dají někde sehnat plenky Fuzzi Bunz?

pavluskak
20. dub 2009

Jé tak už jsem našla.... kdyby měl ještě někdo zájem, jsou super...
http://www.ecomamma.cz/index.php?main_page=prod...
http://www.ecomamma.cz/index.php?main_page=prod...

marcelkad
20. dub 2009

PUL IV organic mi provlhávají. co s tím? máte někdo radu?

hankka
20. dub 2009

Dobré ráno, balíčky jsou připravené, jen pro Poup jsme nenašli vhodnou krabici, ale už něco sehnal Přemek v práci, takže odpoledne už budou na poště.
Pro transparentnost celého obchodu jsem do pražského balíčku přibalila originál fakturu, aby se každý mohl podívat, že cena sedí a taky originál výměru z celnice. Kdo chce, může nakouknout, pak by se to třeba ještě mohlo vzít na pipkasraz.
Jinak ještě Pražandy, jste másla🙂, je vás sice jak blech, ale každá máte po plence po dvou. Máte skoro stejně velkou krabici jako Plzeňačky🙂.

hankka
20. dub 2009

Některé balíčky balil manžel, ža což se předem omlouvám, jmenovitě pak Floře, které jsem nostalgicky nachystala stejnou igelitku, ve které mi přišla poslední zásilka od ní🙂, ale po Přemkově zásahu ten balíček vypadá jak zabalené mražené kuře🙂

zmuzle
20. dub 2009

Hani, tak ja nejsem maslo! Ja mam plenek celkem asi 6 😀

kubinkov
20. dub 2009

Hani, jsem napnutá a doufám, že pošta to doručí. Mám své zkušenosti. ☹

sonulah
20. dub 2009

huhůůůůůůůůů 😎 másla! másla! másla!!!! 😝

( 😀 )

hankka
20. dub 2009

Zmuzle, ty jsi taky čestná výjimka 🙂)
Soňulo, přibalila jsem ti Flatulín na ty prdíky, jak jsi tuhle psala, že tě trápí🙂). No dobře, není to pro tebe, ale pro Schneka, tak aby ses nedivila, až na tebe spolu s Pupíkem vykouknou mezi plenkama 🙂
Jinak mi vychází do váhy, že jsem vám ještě do Plzně i do Prahy přibalila nějaké ty letáky. A těm větším objednávkám taky.

matilko
20. dub 2009

Keď už čítam o pupíkoch a flatulinoch... nemáte skúsenosť s vetríčkom od Eone? zrovna som ho objednala po veľmi krušnej noci s malou ☹
Inak dnes mi dorazili mešavky IB od Gedren, fakt nádhera! nechápem,ako sme bez nich mohli byť 😀 😅

skatule
20. dub 2009

holky díky za tipy ohledně nočních plen, tak já si to ještě nějak přeberu a uvidím.

primulko, jednovelikostní velurové SWB mám 😕 Jsem s nima mooooc spokojená takže jich mám asi osm 😀 ale na noc mě nenapadlo ji použít....asi to fofrem vyzkouším 😀

Ty cuddle wool vlňáky by mě taky zajímaly 😉 . Myslím že někdo psal že si je objednal....šup se m nějaké reference 😵 - prosím jen ty špatné - jsou totiž krásné ale ta cena 😠 Asi můj problém s vlňákama vyřeším jinak - nahodím jehlice a holt něco štriknu. Když se do toho poustím tak jsem holka šikovná...ale lenivá jak prase 😝

Marcel, PULky organic mi taky občas někdy provlhnou, ale vždycky přijdu na to že selhala instalace nebo jsem v nich nechala prcka moc dlouho a on tam zatím pustil dva litry 😀 Mě teda provlhávají kolem nožiček, což se blbou instalací nebo hodně nacucanou plínou může klidně stát. Přes ten látkovej lem se to v pohodě pak dostane ven na další oblečení....si myslím 😝

Lus, a ty SWB Mka vám jdou v poho na všechny kalhotovky? Když gedren zase píše že mají Mka akorát 😕 No prase aby se v tom vyznalo. Ty swb vlňáky se asi moc nevytáhnou viď?

zmuzle
20. dub 2009

Skatule, ty vlnacky ma pripravene Silente, ale jeste je nema na kom zkouset 😝
Ale kupovala je tady od nekoho na Konikovi, tak ten treba poreferuje. Ja je videla a ohmatala si je a jsou krasny a desne tenoucky. Jako pirko. Kdyz to porovnam s Lovikama co mam doma. 😎

SWB welur mam taky pripravene a prijdou mi docela objemne. Jake svrchnacky pres ne mas vyzkousene jako nej?

skatule
20. dub 2009

zmuzle, mě ty SWB velurky přijdou i objemově super. Zmenšený na minimum jsem je dávala už od narození. Krásně nám sedly fakt. Právě proto jsem pak ještě přiobjednávala a dodnes nelituji. Vlastně je máme furt zmenšený na to minimum jen už je tolik nekřížím v pase 😀 ale stále ty uši ještě zapínám přes sebe. Až zkusím co dokážou v noci...asi ještě rozšířím zásoby 😀 Jen ta vaječina se toho veluru nějak nechce pustit. Jako žlučákem to vyprat jde a fleky to nenechává, ale drží to tam jak přilepený 😀 Svrchňáky jsem měla baby lucy XS a teď mám IV organic S a M - u všch no problem.

marcelkad
20. dub 2009

skatule, je fakt, že plena uvnitř byla úplně durch - k ránu jsem malému dala jen čč+PULky a on mi v tom usnul na 4 hodiny 😀 Možná, že zkusím trochu ten vnitřek naipregnovat. Někde jsem četla, že na to je nějaký sprej 😒

makoush
20. dub 2009

mohu dotaz? Do porodnice latkovky asi tahat nebudu, to by je musel muzskej vozit domu prepirat..tak planuju koupit nejaky Moltexky a chci se zeptat, kolik jich tak na pobyt bude stacit? Moltex mini balik ma 48ks. Vzaly byste jeden nebo dva baliky? Pocitam-li 4dny pobytu, tak by jeden mohl stacit,ne?

matilko
20. dub 2009

makoush, ja teda neviem, či postačí 😝 malá mi kakala pri každom koju, takže som prebaľovala aj 15x za deň v pôrodnici... keby čosi, tak manžel kúpi ďalší balík, no nie?

schnek
20. dub 2009

makoush, brala bych balíky dva, ono se sem tam nějaká ta papírovka hodí a případně to udáš dál 😉

matilko, mám zkušenosti s těmahle gelama, O. nezabrali, M. jo 😉 a jinak kapičky BabyCalm a nebo pokud bys měla možnost nechat si dovézt ze SR kapky Biogaia 😉

matilko
20. dub 2009

schnek, ja už skúšam čo sa dá, trápi nás to od 3.týždňa ☹ vyskúšali sme biogaia, kupovala som si ich zrovna jak sme boli na SR, potom dávam sabsimplex, po ňom je to malinko lepšie... akurát babycalm som ešte neskúsila. Po tých probiotikách to bolo fakt lepšie prvý týždeň, ale postupne sa to zase vracialo a už nelepšilo ☹ tak ani neviem, či ich ešte kúpiť, alebo nie...
včera mi zaspala po asi hodinovom reve, cvičení, masírovaní tak, že som ju ešte namazala poriadne pupíkom, dala horkú plienku a to už konečne usla a nezobudila sa. No bolo to hrozné, plakala vkuse asi 2hodiny ☹ a do toho prdela takmer nonstop, fakt nechápem, že sa jej po tom vyprdení neuľaví ☹