Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marketuska
25. črc 2011

@ivuska.h díky moc, no, tak budu zkoušet co proteče a co ne. 6e budu přebalovat každé 2-3h to vím, ale nějak jsem netušila, kolik toho může mimi vyčůrat, je pravda, že 50ml není fakt nic 🙂 spíš přemýšlím, jestli by pak třeba nestačil novosklad, na to složená plenka a nedávat už svrchňáčky, že by miminku větrala prdelka 🙂 Myslíš, že by to šlo, že bych mezi to vložila vlněný obdelník? Vlňáčky sice mám, ale s těmi počítám jen na noc a přes den mám PUL, ale jestli čůrají tak malinko, tak by to snad mohlo stačit ze začátku i bez nich, ne?

florentina
25. črc 2011

@marketuska jasně, že záleží jak mimi čůrá a tak, ale já doma i v 6m používám běžně jednu čč a svrchňáčky a to je vše. Jasně čč je nacuclá a vydrží jedno čůrání /kvalitní svrchňáčky nám teda drží vše, ale víc čůrání, to by byl bazének, tak to nejde/, ale jde o to, že pokud mohu přebalovat často, tak i kdybych dala super savou plínu či víc čč, tak stejně nechci, aby bylo mimi v počůraném, takže bych přebalovala stejně tak často a víc plen /kdybych dala třeba 2čč/ by bylo namachaných, ale vlastně nevyužitých. Jako jsem moc ráda za savé plíny, používám na ven, k doktorům, nebo když mám doma návštěvu a nechci pořád odbíhat, ale když jsem s malou sama doma, tak ji přebaluji třeba co hoďku a půl a to bych dělala tak i tak, protože zaprvé je zbytečné aby byla v tom počůraném a za druhé chci, aby co nejvíc byla rozbalená, mohla se hýbat, větrat a ona je tak stejně nejspokojenější.

ivuska.h
25. črc 2011

@marketuska Jo, to by určitě šlo, ale přijdeš tak o "záchrannou bariéru", kterou poskytují svrchňáky proti prokadění 🙂) On ten novosklad nějak extra netěsní, hlavně při kojení, když dítě leží na boku.

jasekd
25. črc 2011

@marketuska S dovolenim ti odpovim 🙂 Holce jsou 3 mesice, neni to uz novorozenec. Na ven a delsi dobu pouzivam kalhotkovku Haipa Daipa, na to PUL, pokud je vedro, vlnacky, kdyz ma vlnaky, tak nedavam kalhoty ani body, jen ponozky a tricko, trochu to provlhne. Kdyz vim, ze pujdem ven treba za hodinu a budu tesne pred odchodem davat cistou plinku, dam jen novosklad z 1 plinky a vlnaky, to vetra uplne super. Nebo kdyz se zrovna vycurala vykakala, dam ji taky jen ten novosklad a vetsi pliny setrim na ven. Vlnaky pouzivam az ted s holcickou, protoze jsem je dostala, predtim jsem na ne nemela chut a odvahu, a muzu rict, ze super 🙂 Neni to tak prakticke jako PUL, ty u nas porad vedou, ale na vetrani pres leto super. V zime bych je davala jen doma, ale v lete se tocej porad. Az lituju, ze jsem se neodhodlala hned poprvy.

marketuska
25. črc 2011

@ivuska.h hmm, to mě nenapadlo, ale možná to zkusím když budeme doma a obleču mu na to nějaké staré dupajdy po mě a budu pozorovat jestli se mi pročúrá 🙂
@jasekd já mam disana vlňáčky a pak jedny takové ty se včelkou (jsem zapomněla název) ty jsou na sucháč, jinak mám PULky a pak takové ty parádnické ittti biti k doktorce
holky, máte zkušenosti s plenkami Anavy?

reruna
25. črc 2011

@marketuska anavy jsou podle mě jedny z nejlepších kalhotovek na trhu

maly_prcek
25. črc 2011

@florentina Mka jsme nosili od 5m (6kg) do cca 11m (do 11,5kg), ale zezačátku to bylo na noční plínu, ke konci toho období už jen třeba na vv nebo něco míň objemného... Taky záleží, jak se ti srazí (budou spíš o pár cm menší, než že by se natahovaly. Na to bacha, když kupuješ z druhé ruky, někteří lidi je maj skoro o velikost menší, pokud je prali v praččce apod.)... To byly teda shorties, longies v Mku jsme měli jen pár měsíců a přešli na Lko (v cca roce) a Lko mu je doteď s rezrevou...
Takže já bych vzala taky Mko... S je maličkaté, úplně kraťoučké nohavičky, vypadá to až srandovně 🙂, Lko je už docela dost dlouhé, i teď ohrnujem nohavice a bez plíny mu to i přes zadek je volnější a to je spíš buřt.

Vlna je příjemná, malý ji snáší dobře a to je alergik a atopik. Musí se hodně nalanolínovat, pak jsou to držáky.

@reruna Mně teda v obchodě BL přišly, že jsou typově jak třeba Popolinky - jedno jádro je vevnitř a druhá vkládačka bokem... Ale už je to dlouho, ani nevim, který typ BL to byl, tak se možná pletu a možná i inovovali 🙂
Jen jsem chtěla říct, že to, že ta stovka a něco navíc, co stojí Anavy, se ti vrátí na té savosti, jednovelikostnosti (fakt od malinkých mimin, nemusí dorůstat do třeba 4kg a přesto je i na batole), dlouho pěkný měkučký materiál, suchá i při pršavém počasí vevnitř do 24h (takže jich nemusíš mít tolik)...

betelgeuzz
25. črc 2011

@kacenka_brno já jsem taky brala do porodnice jednorázovky, doma jsem pak řešila hlavně kojení, takže jsem používala jednorázovky minimálně měsíc. Ale třeba v porodnici, kde jsem byla, je látkových plenek dost, takže já jsem si přibalila do tašky PULky a snapku a říkala si, že když to půjde, budu je používat. Te´d to udělám taky taky a třeba už budu moct používat látkové.

Nevím, jestli to tu už někdo nepsal, protože nemám pár stránek dočtených, ale dneska mi přišel mail ze sluněte, kikko začalo vyrábět jednorázové plenky, které jsou 100% odbouratelné a kompostovatelné a taky separační plenky.

ivuska.h
25. črc 2011

@betelgeuzz Jednorázovky zrovna testuju, na den se osvědčily a teď při balení na noc jsem urvala lepítko... Uvidím, jak obstojí v noci. Separačky se mi neosvědčily, jsou divné na omak a nepřežijí praní v použitelném stavu, sežvýkají se do harmoniky a jsou hrozně tenounké.

verczu
25. črc 2011

Ahoj všem, mám malý dotaz. Když vyperete vlňáky a pak je chcete lanolínovat, necháte je před procedůrou uschnout, nebo je tam šupnete mokré? Mám instrukci, že je lepší nechat uschnout, že lanolín pak lépe chytá, ale tím se celá procedura minimálně o den prodlužuje. Říkám si, že třeba v zimě to bude tak na týden. Díky za názory.

betelgeuzz
25. črc 2011

@ivuska.h tak ty už testuješ, tak aspoň budem vědět, jestli stojí za to 🙂

@verczu taky jsem četla, aže lepší je lanolinovat suché, ale nikdy jsem to neporovnávala a myslím, že spousta holek tady lanolinuje mokré. Já to dělám tak, že ráno vyperu, nechám schnout přes den a na noc hodím do lanolinu. Nejsou úplně suché, ale zase ne úplně mokré.

ivuska.h
25. črc 2011

@verczu Dávám je do lázně mokré.

maly_prcek
25. črc 2011

@marketuska Taky výborná zkušenost s Anavy - jiné kalhotkovky už nemám...

@verczu Je to poznat, když lanolínuješ suché (nemusí být úplně) a mokré, fakt to hůř chytá. Sušit otočené naruby (pokud je vlhká ta druhá strana, tak neva) a stejně tak i lanolínovat naruby. Jinak já peru vlnu v ruce, ale odstředit dávám do pračky na 400ot. a v zimě nemám problém to hodit na ručníku na topení a v létě na slunko. Nepozoruju, že by to s tou vlnou něco dělalo.

@marketuska Podobně jako to píšeš bez svrchňáčků se dá použít zavazovačka a dovnitř vlněný obdelník. Čč - VO - zavazovačku jsme jeli v létě rádi. ale u vaječiny bude celkem velká nehodovost, lanolínovat furt ten VO by se mi teda nechtělo... Leda nějaká alternativa z flísu 😉 Ale jsou i děti, do kadí 1x týdně 🙂

maly_prcek
25. črc 2011

@kacenka_brno Jak psaly holky, univerzální plína neexistuje. Jen bych dodala, že mi přijde, že dělat výbavičku jen podle ceny je dost ošemetné - ta cena je hodně na úkor kvality a savosti, jet v čč je sice levné, ale já si to třeba neumím představit s dítkem nad 6m... Stejně tak kalhotkovky - radši si připlatím a koupím dražší značku s tím, že bude spolehlivá, zůstane měkká, rychle uschne (ono pokud plína schne 2 a víc dnů, tak o tolik plín je potřeba jich mít víc), dobře bude sát.

Mně se nejvíc prodražilo (krom sběratelství, haha 🙂) obměňování výbavičky co půl roku, protože nestačila savostí a to, že tehdá nebyly ještě Anavy a já zkoušela několik značek kalhotkovek, které jsem pak prodala, protože už jsem jiné než kalhotkové anavy nechtěla. Totéž i u AIO...

Chce to mít cca 25 možností přebalení.
Mě se osvědčilo mít plíny na doma - obyčejnější, míň savé (čč, vv) a na ven (kalhotkovky - spolehlivé a savé) a 3ks "na parádu" k doktorce. Takže kombinace čč, bambusových vv a kalhotkovek + 3 kapsovky/AIO + vkládačky + svrchňáčky.

Jinak ad látkování v porodnici - já mám zkušenost s Bohunicema (si z Brna, že?) - jela jsem jedorázovky (D. byl i na fototerapii kvůli žloutence, tak tam by to nešlo). Látkovky použít by podle mého šly, sestřičky to podle mého moc nehrotí, spolubydlícím to může být jedno (ale budeš za exota 🙂 ), ale nějaká možnost používat jejich plíny tam moc není, nebo aspoň nebyla před těma 2roky a co jsem tam teď ležela, tak mi to přišlo nastejno. Takže by sis musela plíny nosit a odnášet na praní. Ale proti pytlíku ve skříni taky podle mého nebude nikdo nic mít...

marketuska
26. črc 2011

holky, pořád mi tu píšete o "nehodách" s vaječinou, tak to mám počítat s tím, že ze začátku budou ta hovínka všude?

dagmarkaaa
26. črc 2011

@marketuska ahoj, no jasně až za krkem, jsem se vždycky divila jak se to tam dostalo 😀 ... ale to platí pro jednorázové plíny stejně tak neli víc tahle vaječina všude... ale dobrý je, že u malého mimi to tak nesmrdí a hezky to jde vyprat v porovnání s příkrmovou stravou.... a Anavy kalhotovky jsou fakt nejlepší!

andelka
26. črc 2011

@marketuska no radši jo 😅 i když v jednorázovkách to bylo mnohem horší než v pořádně dotáhnutém novoskladu a svrchňáčkách. to většinou udrželo, nebo byly zašpiněné maximálně nohavičky kalhotek. Kdežto u jednorázovek byl malej posranej až na zádech, tudíž se musel převlíkat celej, dupačky i bodyčko. 😖

marketuska
26. črc 2011

no jak to tak čtu,tak nevím, jestli bych neměla dokoupit body a dupajdy v mini velikostech, jestli budeme mít srajdu až za krkem 🙂 nebo jestli má teda cenu ho oblíkat, nebo raději komplet zabalit do plínek 🙂

reruna
26. črc 2011

@maly_prcek BL organic má tenké všité savé jádro a jedu vkládačku, materiál stejný jako popolini organic, schne to hrozně dlouho a savost nic moc, ale já jsem mluvila o BL bambusových - ty nemají všité savé jádlo, ale vkládačka je tlustá a i ten materiál je tlustější, takže tam ta savost je dobrá a schne to o něco rychleji, než ty organic, ale jasně že anavy schnou nejrychleji. Materiál u těch BL bambus je sice froté, ale jemné, stejné jako mají vkládačky do pop-in, takže sice zhrubnou, ale dá se to, anavy jsou samozřejmě měkčí, protože to je bambusový velur. Souhlasím s tebou - anavy mají přesně ty výhody, které píšeš, ale ty BL bambus prostě taky nejsou špatné 🙂 A teď ještě existují nové BL z bambusového flauše, ale ty nemám.
@marketuska vaječina ti může protéct bokem na pulky, nebo po zádech, když jsou ale dobré pulky, tak na oblečení se to většinou nedostane, v papírovkách jsem měla oblečení od hovínek pořád, v látkovkách ne tolik.

maly_prcek
26. črc 2011

@reruna Tak to jsem zkoumala asi ty organic, přišly mi skoro stejné jak Popo...

@marketuska Taky stejná zkušenost - v papíru to šlo bokem častějc než v dobře uvázaném novoskladu, o kalhotkových ani nemluvě, ty držely skoro všecko díky gumičkám. Jako nehody byly, ale že by to šlo přes pulky až na oblečo, to se nám stalo zřídka, fakt to pravidlo nebylo...
Když jsem začla používat látkové vložky, pochopila jsem proč - ona ta látka totiž rychlejc nasaje tu tekutinu než ten "papír", takže se to tak "nerozlije"...

erinbrock
26. črc 2011

ahojky prodavam plenkovou kalhotkovou vybavu od firmy Igulee - Cuddlebuns - plus neco navic... pouzivane, v perfektnim stavu...ja s nima byla spokojena...od narozeni...vyborne na vajecinu...prebalovala jsem cca co 2h a kombinovala s cc a vv....ted uz prechazime na vv a oblibene vlnaky...zbytku se zbavuju a uprimne s tezkym srdcem...bylo to fajn...pokud mate zajem ....http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=46741788&tab=3 🙂

ivuska.h
26. črc 2011

@erinbrock Moc hezká sbírka!

erinbrock
26. črc 2011

@ivuska.h
jj nakonec jsme skoncili u nich..anavy nam bohuzel nesedely...byli jsme cvalici... 😉

maly_prcek
26. črc 2011

@erinbrock Co ti ty Anavy dělaly? Otláčely?

erinbrock
26. črc 2011

no my jsme plenkovali kdyz se jeste sila ta starsi kolekce...byla celkove takova mensi...myslim ze to ivuska muze potvrdit...a kdyz uz se zacli sit vetsi, tak uz jsme meli vybavu...malej byl duclon 🙂

evlyn
26. črc 2011

@maly_prcek jj můžu potvrdit - mám jednu plínku ze starší kolekce a z té už má mrňous takovou hoooodně bokovku 🙂 spíš bederní roušku. Novější střih drží výborně, takže novější můžu i pro cvaloně doporučit.

ivuska.h
26. črc 2011

@erinbrock Jojo, původní verze měla o 4 cm nižší sed a byly víc utažené gumičky. Dneska jsem teda zrovna nedobrovolně testovala plínky na Klárce (3 roky, 16 kg, 103 cm), protože prohlásila, že je mimí a musí tudíž mít plínku, tak vystřídala kalhotkovky i Easy, musela jsem předstírat, že se strašně pokadila, tak to i tu vaječinu udrželo 😀 A teda kalhotkovku měla dopnutou o jeden patentek těsněji než Easy, protože víc pruží. Easy měla na úplně největší nastavení a tu kalhotkovku na druhé největší, takže tam ještě byla rezerva. Kolem pasu by to šlo i víc, ale stehýnka má buclatá 🙂) Jinak tu starší verzi mám jeden kus a Ondrovi ji dávám jen s malinkou vkládačkou když vím, že budu brzo znova přebalovat, celkem mu je, ale je nízká.

reruna
26. črc 2011

@ivuska.h já mám taky otestovanou anavy novou na starším - 104 cm, 14 kg a seděla mu pěkně

wosk
27. črc 2011

ahoj holky, chtěla jsem se zeptat na plenky Cuddle all in one, máte s nima některá zkušenost? Díky

ivuska.h
27. črc 2011

@wosk Mám, sedí celkem pěkně, ale hodně málo nasaje, samotná je tak na hodinu... Když se dovycpe, tak ujde. Ale na tříletou Klárku ji teda nezapnu ani omylem, ač by měla být jednovel.