Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ladida.l
27. črc 2011

@wosk my jsme Cuddle AIO měli tak do roka. Ty originál vkládačky jsou na dvě věci - fakt tak na hodinu. Na tu savost dost drahá plína. Ale zase je každý obdivoval 🙂

wosk
27. črc 2011

@ivuska.h @ladida.l tak vám děkuji, já jí našla právě levněji novou, ale nějak jsem se nemohla rozhodnout 🙂 Ale obrázek jste měli fakt krásný 😀

ladida.l
27. črc 2011

@wosk na tuly-tuly ji mají o 30% levněji, viď? Ty autíčka, co tam ještě mají, jsou moc hezká. Ty kalhotky jdou navíc docela dobře využít jako svrchňáky...

wosk
27. črc 2011

@ladida.l přesně 😀 a jestli to bude kluk, jak mudra říkala, tak autíčka jsou skvělé (i když ta hnědá co je tam na obrázku je taky super). Přemýšlím, jestli to za tu cenu má symsl... To využití jako svrchňáky mě už taky napadlo. No už vidím, že budu přemýšlet tak dlouho až nebude a vyřeší se to samo. Jsem hrozně nerozhodná...A když jsi psala, že vydrží max na hoďku, dávala jsi ještě něco dovnitř aby vydržela dýl?

ladida.l
27. črc 2011

@wosk většinou jsme tam ještě dávala navíc bambusovou nudli od BI

ivuska.h
27. črc 2011

@wosk Já mám jednu bambusovou vkládačku velmi podobného tvaru, jak tu jejich originály, takže ji tam přidávám. Celkem tedy navíc 4 vrstvy tenčího bamb. flísu.

jajinka.p
27. črc 2011

Ahoj holky, můžu se přidat a poprosit o radu? Má se nám v září narodit svišť, koupili jsme na wwwčkách podle rady PA celou sadu - http://www.obchod-latkovepleny.cz/sada-bambino-...
Máte s ní některá zklušenosti, příp.se značkou? Díky moc.... 🙂

ivuska.h
27. črc 2011

@jajinka.p No, asi tě úplně nepotěším, je to takový "primitivní" způsob přebalování. Sice relativně jednoduchý, ale nijak extra savý (na noc si to nedovedu představit) a ani extra pohodlný (tekuté kadění novorozence to asi moc dobře nezachytí). Za ty peníze bys pořídila i výbavičku (aspoň částečně) složenou z kalhotkových bambusových plenek + obyč čtverců... Nevím no, podle mě je prostě toto už překonaný způsob látkování, ani levné to nějak extra není (to bych pak chápala to snížení komfortu, jako je tomu třeba u čtvercovek).

reruna
27. črc 2011

@jajinka.p když už jsi to koupila, tak se nedá nic dělat, zkus to používat a snad ti to bude vyhovovat. Tuhle značku neznám, takže nevím, jak konkrétně savé jsou ty kalhotkové plenky, ani jaký mají tvar, jestli budou sedět... Já vícevrstvé plenky ráda nemám, takže pro mě je tam málo kalhotovek a 3 kalhotovky v každé velikosti je málo, já mám většinu kalhotovek jednovelikostních nebo větší velikost. Zezačátku zkus z těch vícevrstvých tzv. kalhotkový sklad, jestli to půjde, protože dávat vv narovno dokud je vaječina nedoporučuju. Za tu cenu jsi mohla mít skoro celou výbavu z jednovelikostních bambusových kalhotovek...

rozarka65
27. črc 2011

@jajinka.p
@reruna Kalhotový sklad se z toho dělá špatně...já je dávám narovno do pulek (ale Eli nekaká do plínky) a nebo vázačka+vv+vlňáčky....
@ivuska.h Taky bych ráda nějaké kalhotovky,ale na to musím našetřit....

sussanah
27. črc 2011

@jajinka.p je to i o tom, co ti bude vyhovovat, ja treba vylozene preferuju vicevrstve plinky 😀 Ale fakt je, ze jen na miminko, vel 2 jsem sice pouzivala taky, ale hlavne proto, ze jsem u toho delali bezplenkovou metodu a prebalovali po kazdem pocurani, protoze jinak si to nedokazu predstavit. Na noc to taky jde, ale zase jen zpocatku ( s vkladackou). Zkus ten kalhotkovy sklad jak radi reruna anebo vv narovno do cc na novosklad, ale to je zas o kus slozitejsi. Nebo kdyz to poskladas "na kluka", tak to jde u zadecku jakoby rozevrit, to taky pochyta vcelku dost vajeciny. My jsme to tak delali a slo to vcelku v pohode.
Druha vec je, ze BM jsou podle me vcelku drahe vv, jedna vyjde na cca 80Kc, coz oproti popolini (32Kc) je fakt nekde jinde a nedelam si iluze, ze je to lepsi material. vv do kterych se oplati dat vic penez jsou fakt leda bambusove vv. svrchni lahotky urcite vyuzijes, ale i tak se ti muze stat, ze vam proste nesednou.
Taky te zklamu, za ty penize jsi to mohla nakombinovat mnohem efektivneji 😔

reruna
27. črc 2011

@rozarka65 no ano, pokud ti nekaká do plenek, tak to narovno jde, třeba bude mít @jajinka.p mimi, co kaká jednou za týden... ale jestli bude mít jako já - oba kluci kadili do půl roku př každém kojení, hlavně teda mladší i 12X denně, tak to na plenky narovno fakt není...

red.miky
27. črc 2011

Ahoj holky!
Omlouvám se, že vám sem lezu, jen potřebuju trochu poradit. Sice máme ještě chvíli čas, ale jelikož není peněz nazbyt (kdo je taky má, že?), tak chceme výbavičku pořizovat postupně. Rádi bychom používali látkovky a slyšela jsem chválu na Bum Genius One Size. Vlastně se do nich nedává plena, jen vkládačka a separačka. Nemáte s tím některá zkušenost? Nebo nějaká jiná značka, kterou byste mi - jakožto prvorodičce - doporučily? V dnešní době je na trhu neuvěřitelné množství všeho možného a já se v tom trochu ztrácím. A koho jiného se zeptat než maminek, které už mají odzkoušeno, že?
Předem vám moc děkuju za info!
🙂

maly_prcek
27. črc 2011

@erinbrock @evlyn Jo, tak to chápu, taky jsem měla i tu starší verzi, ale obměnili jsme... Já právě naše 3 velurky Cuddly prodávala, že mi přišly menší a ty gumky takové pevnější než u Anavy... Anavy nám právě seděly dobře i když byl malý docela pucík... Nám se ale spíš otláčejí stehýnka. Sed nám na Anavy stačí s přehledem i s nočním dovycpáním i teď ve skoro 2r a cca 12,5kg. Ten sed se fakt hodně mění proporčně, není to, že by furt rostl a rostl...

@wosk My je měli... Nejsou špatné, ale savost nic moc a taky ty kanýrkové gumičky u AIO se rády otáčejí a pak od toho navlhává oblečení. A menší mi přišly taky. Nehledě na to, že ta cena taky zrovna lákavá není... Kapsovky BG a Anavy easy určitě můžu doporučit spíš.

rozarka65
27. črc 2011

@reruna jen jsem chtěla říct,že sklad se mi z toho dělal špatně....ráda bych si ještě pořídila vv bambusové anavy,ze kterých ten sklad jde,protože jsou pružnější a jdou později použít jako vkládačka...🙂

maly_prcek
27. črc 2011

@red.miky BG doporučuju kapsovky, ty jsou naše oblíbené... Už jen kvůli schnutí... Ale já bych teda jen výbavu z AIO/kapsovek nechtěla...

red.miky
27. črc 2011

@maly_prcek: A co bys mi k těm kapsovkám ještě doporučila? Ráda se poučím. 🙂

maly_prcek
27. črc 2011

@red.miky Mně třeba nadoma přijde škoda dávat kapsovku/AIO, kterou pak musíš dát celou do prádla, ten PUL jak se často pere, tak rychle stárne, vnitřky nejsou taky nic extra savého (musíš dokoupit vkládačku), cenově jsou taky dražší. Takže já třeba nadoma nemám problém dát svrchňáčky a dovnitř vv/čč. Na manipulaci je to fakt skoro nastejno... Kalhotkovky jsou zas spolehlivé, savostí nad ně není...
Mě osobně se nejvíc osvědčilo dávat:
- na doma vv (Anavy bambusová vv) / čč popř. s vkládačkou
- na ven/na noc kalhotkovka (Anavy jednovelikostní) - ale umím si představit i ty AIO/kapsovku
- na návštěvy/parádu - AIO/kapsovka

erinka83
27. črc 2011

Já už 3. den zkouším balit malou do látky, ale jsem z toho jen víc rozpačitá, už nevím, jak jsme to dělali u Baru, ale je to šílený, má ten novosklad po kolena 😅 jediný, co vypadalo OK je bambusová vv Anavy na kalhotkovej sklad...ale těch mám jen pár 😒 vím, že to je ze začátku mega balík, ale já ten novosklad na to mimuško už jaksi neumím dát, jak su zvyklá na to "velký" děcko 😀

helulela
27. črc 2011

@jajinka.p kamarádky sestra odlátkovala v téhle sadě obě děti 😉 já mám představy o výbavičce sice taky jiné, ale když už máš tohle, tak prostě vyzkoušíš a uvidíš, uričtě koukni na různé skládání, jak radí holky. Kdyby vám to fakt nevyhovovalo, můžeš výbavu aspoň z části obměnit, ale už se to prodraží...
@red.miky kapsovky BG mám taky ráda, ale výbavičku kompletně z nich bych nedělala. Jako určitě to jde, ale budeš ráda, když ti vydrží na jedno dítě, jak píše @maly_prcek.... když nakombinuješ s čč a kalhotovkama, určitě budeš spokojená

helulela
27. črc 2011

@erinka83 ahooooj, vítám maličkou na světě 😵 a nestraš, já si říkám, jak u druhého už to budu mít v ruce 😉

erinka83
27. črc 2011

@helulela no já fakt nevím, Baru jsme začli látkovat taky docela brzo a nějak to šlo, tak nevím, jestli nad tím moc přemýšlím nebo co 😅 prostě to na ni nejsem schopná naštělovat nějak obstojně, tak jsme na jedné látkovce denně 😀 a to jsem si je aktivně vyžehlila druhý den, co jsme byly doma 🙂

maly_prcek
27. črc 2011

@erinka83 Taky veliká gratulace!
A jak je malá malá (kolik vážila)? A novosklad dovycpáváš? Já si taky říkala, jaký nebudu profík 🙂 Ale kukala jsem na fotky když byl D. malý a taky ty vycpané XS Thirstiesky má do půlky noh i v nějakých 3m 😀 Teď jsem před pár dny držela v ruce to mini-oblečeníčko a říkala si Týý jo, tak maličké?! To už není snad ani možné, dyť to bylo před chvilkou... 😕
Neboj, to se poddá. 😉

sussanah
27. črc 2011

@erinka83 no toz taky me trochu desis 😀 Ja uz mam konecne vyprane a dosite veskerou latkovou vybavicku. Dneska jsem jeste dorazila site flisacky ma uplny zacatek. A taky jsem koumala, jak to tam na to malinke miminko nasteluju, aby nebyl hlavou dolu 😕 A jak se vlastne mala (teda malicka) jmenuje??

sussanah
27. črc 2011

@maly_prcek taky jsem cumela na to obleceni, jak jsem ho vyndavala, ze to snad ani neni mozne, ze ten nas tatar byl takovy malinkaty 😀

maly_prcek
27. črc 2011

Holky,
poraďte prosím nějakou kojicí podprsenku na žádná prsa... (Klidně IP, ať to tu nezasekávám tímto mimo dotazem...)
Děkuju moc...

sussanah
27. črc 2011

@maly_prcek koukni na znacku Anita, ti maji snad uplne vsechny velikosti 😉

ladida.l
28. črc 2011

@erinka83 moc blahopřeju k malinké 🙂 Jakýs měla porod? Vše v pohodě?
@helulela koukám, že máme skoro stejný termín, třeba se potkáme v porodnici.
Jinak už mám nachystaný látkovky na druhého a chci začít hned po návratu z porodnice jako s Markem. Tentokrát bych chtěla používat hlavně kalhotovky a ne čč jako na Marka, protože se pamatuju, že jsme v tom dost plavala... Zásobu mám nasyslenou, tak snad to nějak zmáknu.

@maly_prcek Já mám teda větší prsa, ale přijdou mi fajn takový ty měkký podprsenky bez kostic, mám jednu Tchiba, dá se v ní dobře spát... Něco v tomhle stylu, ale pořídila jsme to kolem 300
http://www.topshop.cz/AhhBrazpevujcpodprsenka-2...

reruna
28. črc 2011

@ladida.l už jsem se pokochala v albu, máš super výbavu, takovou bych brala hned všema deseti 🙂
@erinka83 gratuluju k malé, neboj to si zvykneš, já taky v porodnici nevěděla, jak malého chytit a připadal mi tak maličký oproti Míšovi, ale za pár dní už mi to nepřišlo

ladida.l
28. črc 2011

@reruna díky, však jsem taky otestovala tak 80% trhu, než jsem se k takové výbavě dostala 😀