Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rozarka65
6. srp 2011

@wosk ano..ty za 5Kč...🙂

rebelie
6. srp 2011

@rozarka65 Tak já se rovnou taky zeptám - ty Ikea ručníky nějak upravujete - střiháte (na jaký rozměr), obšívate, nebo jak? Koukala jsem, že to má 60*40cm, což je asi celkem dost, ne?

rebelie
6. srp 2011

@reruna Díky moc za rady aspoň ohledně těch kalhotovek. Takže BI do začátku ne, BG ano a BL bambusové klidně též... Ještě jsem koukala, že bych pořídila 1-2ks Anavy patentkových, ale tak nějak doufám, že úplné začátky zvládneme s novoskladem. A máš nějaké zkušenosti s těmi Sketch - je jich plné Aukro a oproti ostatním značkám jsou až podezřele levné... Už se tu na ně jedna holka ptala, ale nikdo na její dotaz nereagoval.

rozarka65
6. srp 2011

@rebelie to Ti poradí holky...já je koupit nestihla...ale asi bych je rozstřihla na polovinu a pak do plínky ještě přeložila...a asi bych to neobšívala..ručník by se párat neměl....Jinak když tam budeš, určitě vem deku Irmu na separačky...taky jsem koupila roli,ale zatím používám nastříhanou Irmu a taky neobšívat...
Jinak plínky nebo i šátky od Medley maminky dost kritizují...sama zkušenost mám jen jednu...když měla moje starší plínku na noc,tak jsem je pořídila,ale neseděl střih a protékalo to,tak jsem je prodala...

rebelie
6. srp 2011

@rozarka65 Super, díky za rady a doporučení. Irmu taky vezmu, ale myslela jsem, že tu až na později, že na vaječinu to není ono...

rozarka65
6. srp 2011

@rebelie No vidíš,to nevím...mě malá do plínky nekaká....a jinak zatím její kakání vypadá jako žlutá voda s takovými pidi kousíčky....a to jde dobře vyprat,jen to přejedu žlučákem a je to pryč...jinak stojí asi 29Kč a je toho hodně...🙂

herminka
6. srp 2011

@rebelie Ručníčky jsem šmikla napůl a zaentlovala, jinak se prý sypou z toho froté takové "drobky".

jasekd
6. srp 2011

@rebelie Mne ta Irma i na vajecinu prijde OK, hezky se to z toho sprchou dostane. Rucnicek napul a zaentlovat, jako Herminka.
@wosk jsou to ty za 5 Kc, ja je pulila, takze za 2,50 vkladka 🙂

betelgeuzz
6. srp 2011

@rebelie já jsem taky začínala u novorozence s čč na novosklad + vkládačky z ikea ručníků. Je tady dost odpůrců čč, ale já je mám ráda, stále na nich jedu doma. Myslím, že výbavu máš celkem dobrou, do začátku bude stačit. Možná by to chtělo ještě přidat nějakou savější vkládačku, třeba BI nudle, nebo prefoldy, když už nebude potřeba v noci tak často přebalovat. Ručníky mám rozstřihlé na půl a oentlované, mně se nelíbilo, že se z toho dost tahaly nitě. Takhle je to hezčí 🙂 Do plenky jsem je přeložila na třetiny.
Sketch jsem v ruce neměla, ale nic dobrého jsem o nich nečetla.

rebelie
6. srp 2011

@betelgeuzz Díky za zkušenosti. Mně nějak přijde škoda, aby mi mimčo kadilo vaječinu do těch krásnejch kalhotovek, takže bych chtěla taky na doma čč - snad to nějak zvládneme. Manžel je dost odhodlanej, že nechce jednorázovky, tak věřím, že i přiloží ruku k dílu a pomůže (např. myslím, že oentluje ty Ikea ručníky - v práci se strojem je zdatnější než já). Kolik těch savějších vkládaček bys asi pořizovala? Počítám s tím, že koupím tak 10-15 těch ručníků a ještě zvažuji koupi nějakých bambusových čtvercovek, ale nevím jakých... Případně mě zaujal ten bambusový Anavy prefold - že prý trochu pruží a dá se složit na ten kalhotový sklad, nebo jak se tomu říká... K těm Sketchům - já jsem právě o nich nic nenašla, ale tou cenou se zdají podezřelé, když všechny ostatní pleny začínají na dvojnásobku ceny...

Jinak díky všem za jakékoliv doporučení.

rebelie
6. srp 2011

Mám ještě jeden dotaz - kolik čč jste potřebovaly na jiné věci než přebalování - blinkání, stínění v kočárku a kdo ví, co ještě? Napadlo mě, že na to koupím nějaké jiné - třeba barevné....

evlyn
7. srp 2011

@rebelie to záleží třeba od ublinkanosti mimča - na stínění kočárku tak 1-2? Pokud budeš mít ublinkané miminko tak počítej i klidně 5-6plínek na den na ublinkávání, ono to rychle zasmrádá. Já je malému dávala i do postýlky, bylo to snažší než pokaždé měnit prostěradlo.

rebelie
7. srp 2011

@evlyn Takže v součtu (při praní obden) to je tak 10-15 ks na tyhle nepřebalovací záležitosti?

A další věc, co mě napadla včera večer - jsou nějaká zvláštní doporučení, co se oblečení na látkované mimčo týče? Napadlo mě, že třeba nějaké kousky nesedí, protože má mimčo v látkovkách větší zadek, nebo že jsou potřeba větší velikosti než na mimi v jednorázovkách...

evlyn
7. srp 2011

@rebelie jj asi tak, ale to je v případě miminka s refluxem, které hodně ublinkává

No teoreticky všechno, co se zapíná přes plenu - prakticky jediné s čím mívám problém jsou kalhoty. Tepláky jsou v pohodě, ale takový ty rifličky málokdy sedí - většinou jen přes AIO - v našem případě BumGenius, Anavky ve flísácích se teda taky dají narvat, ale je to strašně natěsno. Bodýčka u nás problém nebyly, protože z nich většinou malej dřív "vytloustl" než vyrostl do délky (a i kdyby tak se dá pořídit buď prodlužovák).
Obecně jsem kupovala bodyčka a tepláky o velikost větší v předstihu...

madlisek
7. srp 2011

@rebelie IB SIO, vel. M používám od cca 3 týdnů právě na chození k doktorům a nikdy neprotekly, takže i na malé mimčo se hodí. Stejně tak ty BG, ty si nemůžu vynachválit, krásně sedí a vše udrží.
Prefoldy na kalhotkový sklad jsou výborný. Ušila jsem si je z bmb froté ze šijemdětem a jsou to naše nejoblíbenější plíny na doma - pěkně se skládají, hodně udrží. Jinak také jedeme v čč a žínkách ikea na třetiny 🙂
Ad oblečení, kalhoty malé sedí všechny, dělají se pružné. Občas ale jsou krátká bodyčka, na to se hodí ušít nebo koupit extendor.

rozarka65
7. srp 2011

@rebelie a jak píše
@madlisek levnější je ušít...možná i proto,že tan kupovaný nepasuje na všechna body...

rebelie
7. srp 2011

@rozarka65 Mě se moc líbí ten fixátor na triko, to mi přijde praktické i u jednorázovek, protože trika se prostě děsne vyhrnují... ale asi si ho uděláme samodomo...
@madlisek Tak jsem ráda, že IB SIO sedí - asi jedny koupím, jen jsi mě zarazila s tou velikostí M - ale vzhledem k tomu, že jsme oba velcí, tak taky asi koupím M a kdyžtak jí holt využijeme až později.... Na šití prefoldů se necítím - mám pocit, že už na podzim nebudu moc stíhat (měla bych ještě udělat nějaké zkoušky a tak), takže v tomhle případě asi radši investuju víc... K tomu extendoru - moc se mi nelíbí - nestačí větší velikost body? Nebo to je pak třeba moc široké a je lepší ten extendor?
Všem díky!

jasekd
7. srp 2011

@rebelie Ja mam orig. extendor a dva doma usite na jinevelikosti patentku a i tak na vsechny body nepasuji. Ted uz bych orig. nekupovala, zbytecne drahe. Ty usite jsem delala tak, ze jsem ustrihla cca 10 cm asi 5cm siroke gumy, ty odstrizene konce obsila a nasila patentky. Zadnou latku jsem nepouzila. Fixator na tricko mam ted na druhe dite, koupeny, na to jsem si netroufla sama. Extendor je sikovnejsi na zapinani, ale fixator pouzivam hodne, treba ve vedrech, plinka, vlnaky a triko s fixatorem, aby nebylo moc vrstev. Kalhoty kupuji holt vetsi a nohavice ohrnu, jak tu nekdo psal, teplaky v pohode, ale pevne kalhoty jak letni tak rifle jsou trochu problem. Ja navic mam dite hubene, tak mu vsechny bodycka byly siroke a pritom kvuli pline kratke, takze diky extendoru chodil konecne oblikanej adekvatne sve velikosti 🙂 Navic ti usetri spoustu penez, nemusis furt kupovat nove hadry. Za me extendor urcite ano. Proc se ti nelibi, esteticky? Na to kasli, je to schovane pod kalhotami a na vedro muzes pouzit ten fixator. Ten se trochu hur upina na tricko, takze nejlip nasadit pred oblecenim, rozepina se pak snadno, ma i nastavitelnou delku, je taky super. Kdyz budes mit dite tluste, tak je to s bodyckama OK, ale muj kluk byl dlouhej a hubenej a vypadal jak hastros v tom sirokym.

madlisek
7. srp 2011

@rebelie Ty IB vel. S jsou opravdu strašně maličkaté. Naše slečna není žádný obřík a M jí byly v podstatě hned.

rebelie
7. srp 2011

@jasekd No, já myslím, že naše děti asi budou spíš macaté... ale uvidíme. Nevím, nějak se mi ten extendor nezdá bůh ví jak praktický, ale třeba mu časem přijdu na chuť. Asi ho nebudu kupovat předem a v případě potřeby, zaskočí manžel a koupí ho. Ten fixátor mi přišel dobrej právě na ta trička a myslím, že manžela by celkem bavilo ho vyrobit... uvidíme, ukážu mu to...
@madlisek Uvidím, jestli IB koupím hned, nebo pak až časem. Zatím uvažuji o těch BG - jednak jsou one-size, a pak se mi docela zamlouvá idea kapsovek... ale ještě přehodnocuju a vymejšlím, co koupit...

rozarka65
7. srp 2011

Ahojky,holky,co udělat proto,aby byly plínky měkčí? Mám zavazovačky disany a není to ono....asi jsem měla koupit nové,které jsou měkčí a pružnější...? A přemýšlím o koupi vlňáčků BI - asi mám už koupit větší velikost,když má malá skoro 5kg?

rozarka65
7. srp 2011

@rebelie Když dám body,které má nahoře patentky,tak nevadí větší velikost,ale jinak má "velký výstřih" a padá jí to z ramínek....

rebelie
7. srp 2011

@rozarka65 Jasně, vidíš, to mě nenapadlo... No, asi to na začátku zkusíme a uvidíme... Já chci na začátku dávat čč na novosklad + podle potřeby vkládačku z Ikea ručníku, tak si myslím, že by to nemuselo snad být tak objemné....

rozarka65
7. srp 2011

@rebelie tak to by mělo být v pohodě....já dávám vázačku a vv a vlňáčky a nezapnu...

rebelie
7. srp 2011

@betelgeuzz Prosím Tě, kolik čč je potřeba, když budu dělat novosklad + vkládačka z Ikea ručníku? Navíc počítám 10-15ks na nepřebalovací účely (blindění apod.) A nevíš, zda jsou nějaké bambusové čč krom Kika, které prý dost mění tvar a žmolkovatí? A ještě jeden dotaz - co rozměr plínek - na novorozence asi 70x70, viď?

madlisek
7. srp 2011

@rebelie Já dávám 1cc, 1 zinku a svrchnaky a u nekterych body mam taky problem. Vetsinou to teda zapnu, ale ma pak moc "vyzyvavy dekolt", s tim extendorem jsem klidnejsi, ze ma hrudnik v teple.

Ad mnozstvi, mam asi 35 cc (mix kikko lux 70x70 a historicke, tenkrat nejspis 80x80, i kdyz ted uz je to tezko odhandout, jsou takove amorfni 😀) a 10 prefoldu a pri prani obden je to pro me tak akorat.

rebelie
7. srp 2011

Tak jsem trochu upravovala a dovymýšlela a vypadá to takhle (v součtu skoro 6.000 Kč). Chybí koš na plíny (asi Ikea) a žlučové mýdlo DM, které už ale mám doma.

rebelie
7. srp 2011

@madlisek Hm, tak nějaký ten extendor asi taky koupíme, nebo vyrobíme (naštěstí mám strašně zručného manžela, který při vyráběný podobných věcí relaxuje, což je super kombinace). A 35čč máš i s těmi na blindění, nebo bez nich?

madlisek
7. srp 2011

@rebelie Bez nich. Tech pod hlavu apod. mam asi stejne mnozstvi, protoze jsem jich hodne dostala. Urcite by mi jich stacila tak polovina, nase dcerka neni moc blinkaci typ.